JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ W MAŁYM POKOJU - CZYLI PROJEKTUJEMY, ZRYWAMY TAPETY, KLEIMY SZTUKATERIE I MALUJEMY

6.11.20 Pani to potrafi 33 Comments


PROLOG

Do zamiany pokoi i urządzeniu sypialni w dawnym dziecięcym, Ania dojrzewała parę miesięcy. Nie ma się co dziwić, bo remont dwóch pomieszczeń, to prawdziwa domowa rewolucja. Najpierw trzeba z jednego pokoju wszystko wynieść i meble, z których się rezygnuje sprzedać. Tu pomógł jak zwykle nieoceniony OLX. Stare meble sprzedały się na pniu. Do pustego pokoju przeszły wszystkie meble, które zostają i siłą rzeczy dzieci się już nie mieściły. Na szczęście tylko chwilowo, więc dłuższa wizyta u dziadków załatwiła sprawę. Tym sposobem dawny dziecięcy, w którym miała się znaleźć się sypialnia gotowy był do zmiany i można było zacząć remont. 


Projekt sypialni czyli co ma tam się zmieścić

Pokój w którym teraz miała być urządzona sypialnia to pomieszczenie 2,95 x 3,05  czyli około 9 m2. Ania postanowiła ze starej sypialni zachować łóżko (160 x 200) i lampki nocne, reszta to nowości. W planach jest jeszcze nowa szafa na całą ścianę, nowe szafki nocne, drewniane żaluzje i dodatki. O tym opowiemy Wam w kolejnym poście, bo dzisiaj skupimy się na zrywaniu tapet, położeniu sztukaterii i malowaniu ścian. 

Jak zerwać starą tapetę, 

zwłaszcza gdy wcześniej została pomalowana?

Zrywanie tapet to najczęściej żaden problem Wystarczy spryskać je wodą, odczekać chwilę i praktycznie same zejdą. To w teorii. Rzeczywistość jest zgoła inna. Tapety w dawnym dziecięcym, zostały przez nas pomalowane, kiedy robiłyśmy metamorfozę tego pokoju (to było jakieś 3 lata temu - dla chętnych do poczytania TUTAJ). Malowałyśmy solidnie, farbą wodoodporną i teraz była jak beton.  Psikanie wodą nic nie dało. Tapetę trzeba było usuwać ręcznie. Zrywać jej wierzchnią warstwę a następnie rozwarstwione pozostałości moczyć i usuwać za pomocą szpachelki. Ten proces zajął Ani jakieś 12 godzin, wliczając delikatną pomoc Pana Domu. 


To kadry z dawnego pokoju dzieci, gdzie malowałyśmy tapetę...



KLEJENIE SZTUKATERII

czyli paryski szyk w 3 krokach


KROK 1 -  projektowanie i mierzenie

W sztukateriach najważniejszy jest etap projektowy. Najlepiej jest rozrysować sobie wcześniej podziały na kartce, albo to co nam się wydaje - wykleić taśmą malarską na ścianie. Jak już wiemy jakie wymiary będzie miała sztukateria, możemy zacząć pomiary.

W tym celu odmierz i wyznacz na ścianach miejsca, gdzie pojawi się sztukateria.  My do tego celu użyłyśmy poziomicy laserowej, która jest niezastąpiona w tak precyzyjnym wyznaczaniu pól. 


KROK 2 - przycinanie listew

Wybrane listwy sztukateryjne przycinamy na wybrane długości pod kątem 45 stopni. Pamiętaj, że jeżeli wybierzesz listwy ze styroduru, który jest bardzo twardym materiałem, trzeba będzie użyć piły mechanicznej.  Aby elementy się nie pomieszały, pogrupuj je w zestawy (po 4 listwy). Zdecydowanie ułatwi  to proces klejenia. 


KROK 3 - klejenie 

Do przyklejania listew najlepiej użyć kleju dedykowanego do tego celu. Klej nanosimy na listwy punktowo i przykładamy do ściany. Naklejone listwy dodatkowo trzeba zabezpieczyć taśmą do całkowitego wyschnięcia kleju. Użyj mocnej taśmy typu gaffer. 





Malowanie ścian i sztukaterii. 

W założeniu projektowym sypialnia miała być biała z szarą częścią podkreślająca zagłówek. W takich przypadkach kolejność jest stała: najpierw gruntujemy, później malujemy białą bazę i kolor na końcu. 

Ponieważ sypialnia to miejsce, w którym śpimy czyli spędzamy minimum 6/7 godzin na dobę postanowiłyśmy użyć farb jak najmniej szkodliwych i jednocześnie odpornych na wszelkie zabrudzenia. Myślicie, że to nie możliwe? A jednak! 







Do tej metamorfozy wybrałyśmy farby marki Bondex Smart Paint. Jeżeli zapytacie dlaczego, to odpowiedzi będzie bardzo prosta: Bondex Smart Paint to ceramiczna i hydrofobowa farba a to znaczy, że jest wysoce odporna na plamy i zabrudzenia. Jest to farba w klasie 1 Normy europejskiej, czyli jest odporna na zmywanie i szorowanie. Farba ta też jest bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Posiada Świadectwo Właściwości Drażniących i Uczulających (tzw. hypoalergia) czyli można nią malować pomieszczenia dla alergików, sypialnie i pokoje dziecięce. Charakteryzuje się wysoką trwałością zarówno powłoki jak i koloru, dobrze kryje i jest pięknie matowa, jednym słowem świetnie się nią maluje! 


Kiedy wszystko było już pomalowane otrzymałyśmy czysty blejtram i mogłyśmy rozplanować kolory. Ci co nas znają wiedzą, że dla nas kolor to podstawa. Do podkreślenia zagłówka wybrałyśmy szary o bardzo pasującej nazwie „gdy światła zgasną” - przypadek? - Nie sądzę! 

Dwie warstwy wystarczyły by piękna szarość pokryła powierzchnię. Oczywiście nie całą. Zadaniem położonego koloru było podkreślenia zagłówka, i podwyższenie optyczne pokoju, co udało się uzyskać wchodząc kolorem delikatnie na sufit. 


Mariaż sztukaterii z kolorem uznałyśmy za bardzo udany, więc Ania może meblować i urządzać sypialnię. Ja osobiście nie mogę się już doczekać bo w planach jest wieszanie obrazów, nowa pościel a szafki nocne to prawdziwe perełki. Ale o tym już następnym razem. 



FINAŁ  - ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ 

TUTAJ >>>


KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI





33 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Karolina! Będzie w następnym tygodniu. Juz gotowe, tylko sesja została :)

      Usuń
  2. Sypialnia musi być cicha, spokojna, chłodna. To niesamowicie istotny element naszego życia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nam się udało... Ta sypialnia jest utrzymana w chłodnej szarości i złamanej bieli :)

      Usuń
  3. Przepraszam, ze w złym miejscu,ale chcialam zapytac o kolor bejcy uzyty przy renowacji stolu ze zlota roza wiatrow ,pytanie pod postem padlo pare razy ale pewnie ze względu na to ze post jest roczny nie bylo odpowiedzi,bardzo prosze;)Wzrokowo pasuje idealnie do moich mebli a ja testuje juz chyba 10 bejce i ciagle to nie to ,pomocy;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewa, znamy twój ból, bo często testujemy i to nie jest to. W projekcie użyłyśmy bejcy marki STARWAX, kolor: orzechówka. Podeślij efekt swojej pracy (pisz na FB lub Instagramie, tam staramy opisywać na bieżąco). Pozdrawiamy Ania i Beti

      Usuń
    2. Bardzo dziekuje

      Usuń
  4. Witam, proszę o poradę mam meble w połysku ale nie lakierowane tylko okleina jak je mogę zmienić, pomalować cokolwiek, są nie praktyczne i mega brzydkie 😭

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzień dobry, nie wiedzialam gdzie zapytać więc spróbuje tu. Widziałam dawną metamorfozę kuchni. Mam pytanie jak postąpić z powierzchnią po odklejeniu okleiny z mebli? Gdzieniegdzie się tłuszczy. Czy farba dobrze pokrywa taką powierzchnię?

    OdpowiedzUsuń
  6. Prawdziwa remontowa rewolucja. Jednak dobrze jest coś nowego zacząć od zera, także ja bym tak samo postąpiła, zrywając i usuwając wszystko. Remonty robi się raz na jakiś czas, także można pokusić się o dużą rewolucję, żeby później mieć spokój i czuć się dobrze w swoim wnętrzu. Fajna i ciekawa metamorfoza.

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajnie, mamy krok po kroku przedstawiony remont i widzimy ile pracy i serca musimy w to włożyć. Zmiany jednak są potrzebne, a ta tu przedstawiona, może być inspiracją dla wielu. Remont, a następnie aranżacja wnętrza to istotne kwestie i muszą być przemyślane w każdym calu. Najważniejsze to chęci do działania i podejmowania wyzwań.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja też mam mały pokój, od następnego tygodnia biorę się za jego remont, czekam aż mi tapety przyjdą z https://tapetujemy.pl/ Miałam malować farbą, ale znalazłam taka tapetę, która od razu mi się spodobała i powiedziałam sobie, że muszę mieć ją na ścianie! ;) Juz nie mogę się doczekać jak pokój będzie wyglądał po odświeżeniu.

    OdpowiedzUsuń
  9. pięknie to wygląda, choć do klejenia takiej drobnej sztukaterii nie miałabym cierpliwości ;) teraz męczę się z podłogą bo zamarzyły mi się panele podłogowe w jodełkę francuską więc siedzę przy docinaniu i układaniu ,,na sucho" zanim przyjdzie do układania ,,na pewno" żeby się nie walnąć we wzorze ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny jest kolor tej farby, super wyszło

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo lubię wpisy w takim stylu - krok po kroku. A efekt końcowy? Zniewalający!

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo inspirujący wpis. Za niedługo będę remontować swoją sypialnię, więc to miejsce dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  13. Aranżowanie małych pomieszczeń zawsze jest dość trudnym zadaniem. Trzeba znać dokładne wymiary każdego mebla, który chcemy umieścić w takiej sypialni. Najlepiej też pomalować ściany jasną farbą, która optycznie powiększy wnętrze i umieścić w nim jasne dodatki, jak pościel i ozdobne poduszki dekoracyjne

    OdpowiedzUsuń
  14. Też mi się podoba, chociaż coś mi brakuje... Może warto byłby wdrążyć przykładowo cegłę? Zobaczcie na artykuł https://www.vintagewall.pl/bielenie-scian-z-cegiel-jak-stworzyc-interesujaca-aranzacje - może was zainspiruje... Może ten pomysł się wam spodoba?

    OdpowiedzUsuń
  15. miło się czyta te wpisy!

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny wpis! Muszę przyznać, że można znaleźć u Ciebie masę inspiracji.

    OdpowiedzUsuń
  17. wiele ciekawych treści tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo lubię odwiedzać ten blog

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawy i inspirujący wpis

    OdpowiedzUsuń
  20. Podoba mi się ta przestrzeń

    OdpowiedzUsuń
  21. To wykonanie jest mistrzowskie.

    OdpowiedzUsuń
  22. Bez względu na rozmiar sypialni dla mnie najważniejsza jest wysokiej jakości pościel.

    OdpowiedzUsuń
  23. Podoba mi się taka wizja sypialni.

    OdpowiedzUsuń
  24. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń