USZCZELNIAMY OKNA, CZYLI PRZYGOTOWANIA DO SEZONU ZIMOWEGO

30.10.20 Pani to potrafi 47 Comments



PROLOG

Jesień za oknami zażółciła liście, sypnęła dorodnie orzechem i zabrała resztki ciepła. Zostawiła jesienna pluchę i deszcz. Teraz dopiero czuć, że lato odeszło bezpowrotnie. A wraz z latem beztroskie siedzenie na ogrodzie, grillowanie i pląsanie na łonie natury w bikini. Ale jesień próbuje zabrać mi coś jeszcze - a mianowicie moją werandę. Ale tej, moi drodzy nie oddam bez walki!

Jak pisałam wcześniej, naszą werandę pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia miłością wzajemną. Niestety, wraz z nadejściem jesieni poczuliśmy, że trzeba się z werandą będzie pożegnać. Dlaczego? - bo nie ma ogrzewania, bo cienkie ściany są bez ocieplenia, bo 1/3 część ścian zajmują okna, a te są pojedyncze… i pewnie jeszcze wiele by się znalazło. Ale nie ma co narzekać, trzeba działać. Na pierwszy ogień poszło ogrzewanie i na werandzie stanęła koza (TUTAJ), kolejnym krokiem są okna. 


OKNO NIEDOSKONAŁE

Czyli uszczelniacze w ruch

Na werandzie mam 10 okien i wszystkie te okna mają gigantyczne szpary i pojedyncze szyby! Łatwo sobie wyobrazicie, jak wpływa to na klimat werandy: ze szpar wieje a cienkie szyby powodują wieczne parowanie okien. Trochę pogrzebałam w sieci i okazało się, że mam narzędzia do walki. Znalazłam dwa produkty, które wydają się idealnie rozwiązywać mój problem. Pierwszy to uszczelka gumowa tesamoll®profil D do drzwi i okien, drugi to tesamoll®Thermo Cover - folia do szyb. Postanowiłam, że wypróbujemy te produkty, bo bez walki się nie poddamy. 


USZCZELNIAMY OKNA

Jakie to proste

Do uszczelnienia okien wybrałam samoprzylepną uszczelkę gumową marki tesa. Można nią uszczelnić szpary od 3 mm do 7 mm, a takie mam u siebie. Ponadto uszczelka ta jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, promieni UV, ozonu i temperatur, a jej minimalny gwarantowany okres trwałości wynosi 8 lat.  


MONTAŻ

Montaż uszczelki jest banalny, nawet przy moich starych oknach. Na poniższych zdjęciach widać jakie to proste: mycie okien, odtłuszczenie miejsca naklejania uszczelki, klejenie uszczelki i gotowe! 







MONTAŻ FOLII 

Czyli zaparowanym oknom mówię NIE! 

Kiedy udało nam się uporać z uszczelkami, przyszła kolej by wypróbować tesamoll® Thermo Cover - folia do szyb marki TESA. W opakowaniu znalazłam folię i taśmę mocującą. Jako, że futryny okien miałam już umyte, wystarczyło nakleić wokół ramy taśmę. Pamiętajcie, że folię kleimy na ramie nie na szybie bo wraz z nią tworzy izolującą poduszkę powietrzną porównywalną z dodatkową szybą! 


W drugim kroku kleimy folię do taśmy. Najlepiej robić to w dwie osoby. Lekko naciągamy folię i przyklejamy do taśmy. Teraz za pomocą suszarki do włosów naciągamy folię. Suszarkę ustawiamy na dmuchanie ciepłego powietrza i delikatnie „suszymy” powierzchnię folii do pełnego napięcia i likwidacji zagnieceń. Nadmiar folii obcinamy nożyczkami. 


UWAGA: nie przykładaj bezpośrednio wylotu powietrza suszarki do folii, bo zrobi się dziura. 









Przyznam Wam, że chociaż dzisiaj nie napaliłam w piecu, jest już o wiele cieplej! 




KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI




47 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękujemy, najbardziej zachwyciła nas folia. Teraz ostro pada, a pary nie ma, poczekamy jeszcze do mrozów, zobaczymy jak izoluje.

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Dziękujemy Joasiu, w naszym duecie, to Beti sięga po pióra i robi za modelkę, ja jak zawsze za obiektywem. :-)

      Usuń
  3. Super pomysły i inspiracje. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anetko dziękujemy, że nas odwidziałaś - zapraszamy częściej. Przesyłamy buziaki Ania i Beti

      Usuń
  4. Dobra ta folia, nie znałam takiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Aleksandra, nas również zaskoczyła. Buziaki :-)

      Usuń
  5. Uszczelnianie okna zawsze mi szło opornie. Dziękuję za poradnik. Ważne jest żeby wybrać dobre materiały, taśmy, kleje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Mariana, tak to prawda, jeśli co roku nie chcesz wymieniać uszczelki, warto kupić produkty sprawdzonej firmy.

      Usuń
  6. Nie wiem, czy zdecydowałabym się na zrobienie tego samodzielnie, ale z Waszym poradnikiem nie wydaje się to takie trudne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy, z reguły najtrudniejszym, najbardziej pracochłonnym etapem jest przygotowanie: umycie, odtłuszczenie - reszta to już poezja :-)

      Usuń
  7. Super realizacja! W przypadku takich prac trzeba być naprawdę dokładnym

    OdpowiedzUsuń
  8. Zachwyca zdjęcie końcowe - śliczny kącik :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Moim zdaniem montaż jest mega ważny. Musi być wykonany prawidłowo przez doświadczoną ekipę. Najlepiej poczytać sobie, na czym polega ciepły montaż okien i dopilnować by tak było. My nie musieliśmy się o to bać. Ekipa montażowa producenta naszych okien spisała się na 6!

    OdpowiedzUsuń
  10. Dobra uszczelka to podstawa. Nie polecam zakupu pierwszej lepszej ze sklepu tylko od sprawdzonego producenta. ja polecam https://powerrubber.com/kat/uszczelki-do-okien-i-drzwi/ zapewniają pełną szczelność, są mocno elastyczne a do tego idealnie wygłuszają hałasy z zewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
  11. też muszę się wreszcie za to zabrać, bo zima przyjdzie zanim się nie obejrzymy i znowu będę narzekać :/ mam kompleksowy plan by sprawdzić okna, drzwi, zrobić pomiary elektryczne i termiczne (na mostki cieplne), tak by wszystko było zrobione raz a dobrze

    OdpowiedzUsuń
  12. na pewno uszczelnienie okien wiele zmienia, ale i tak u mnie w mieszkaniu od strony południowej bez klimatyzacji nie dało rady. nie da się stale zasłaniać okien i siedzieć przy otwartych oknach

    OdpowiedzUsuń
  13. Co powiecie na aluminiowe? My mamy właśnie tego typu okna w naszym domu i jesteśmy z nich zadowoleni. Są to dobrej jakości produkty, które działają tak, jak trzeba, kupiliśmy je robione na wymiar w firmie https://www.framex.pl/ . Oferta tej firmy jest kompleksowa, na pewno znajdziecie w niej coś dla siebie, ich pracownicy potrafią dobrze doradzić, są w pełni profesjonalni. Ceny mają korzystne, polecam ich serdecznie. Długo szukaliśmy, ale w końcu udało się i możemy cieszyć się pięknymi oknami w naszym domu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Cenne informacje. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  15. jeśli chodzi o uszczelnianie domu to oprócz okien warto przyjrzeć się dachowi i go ocieplić na zimę ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo przydatny wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  18. Jeśli chodzi o okna dachowe, to wszystko czego potrzebujesz znajdziesz na stronie https://dakea.pl/produkty/akcesoria-montazowe/ . Ten producent jest wart Twojej uwagi, ponieważ jakość jest na najwyższym poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Warto jest wybierać okna od sprawdzonych dystrybutorów i producentów. Dzięki temu w zimie znacznie ograniczycie straty ciepła.

    OdpowiedzUsuń
  20. Cały etap nie wydaje się być aż tak skomplikowany lecz jest czasochłonny

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy w taki sposób postępuje się również z nowymi oknami? Myślę, że chyba nie ma takiej konieczność. Też wszystko na pewno wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o okna dachowe. Warto wybierać te, które są od sprawdzonych producentów. W tej kwestii można zerknąć na stronę https://bemar.pl/okna-dachowe-velux-krakow/ .

    OdpowiedzUsuń
  22. Zdecydowanie takie wskazówki są bardzo przydatne. Dobrze takie okna też dodatkowo ochronić, np. roletami zewnętrznymi. Dla mnie akurat rodzaj rolet i kolor muszą współgrać z resztą, żeby jedno do drugiego po prostu pasowało. Zawsze można też skorzystać z pomocy doradcy. Na taką pomoc można liczyć w firmie http://zloterolety.pl/ . Poza roletami w ofercie mają jeszcze np. żaluzje i plisy. Myślę, że w tej ofercie znajdziecie coś odpowiedniego. Sprawdzajcie!

    OdpowiedzUsuń
  23. Wybór odpowiedniego producenta okien dachowych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sukcesu projektu dachu płaskiego. Firma https://roofliteplus.pl/produkty/okna-dla-dachow-plaskich/ oferuje szeroką gamę okien odpowiednich do wszystkich rodzajów dachów płaskich. Ich okna zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najwyższej wydajności, trwałości i efektywności energetycznej.

    OdpowiedzUsuń
  24. Ja zamówiłem do nas okna, które zasugerowano nam w projekcie, który kupiłem gotowy na Archon. Jest to model Prismatic z Oknoplast, konkretnie ten https://oknoplast.com.pl/okna/prismatic/. Powiem tak, mogłem taniej kupić, ale na pewno nie byłyby tak szczelne. Poza tym obsługa w salonie partnera handlowego Oknoplast na wysokim poziomie, wycena po 2 dniach od pomiarów, montaż w terminie, nawet jakieś gratisy nam dorzucili przy zamówieniu. Jestem bardzo zadowolony i uważam, że wybór był najlepszy z możliwych. Szczelne okna, nie przepuszczają zimna w ogóle, przetestowane już zeszłej zimy.

    OdpowiedzUsuń
  25. Świetnie się czuję w ciepłym i cichym wnętrzu dzięki moim nowym, szczelnym oknom. To klucz do komfortu i oszczędności!

    OdpowiedzUsuń
  26. W trakcie budowy mojego domu skorzystałem z oferty firmy OknoProjekt - https://www.okno-projekt.com.pl/ , która wykonała dla mnie wszystkie okna oraz drzwi do mojego domu. Wszystkie informacje o ich ofercie oraz kontakt znajdziecie na stronie.

    OdpowiedzUsuń
  27. Super wpis, na pewno ogrzewanie domu w zimie stanie się prostsze :)
    https://bart-vent.pl/strona/Oferta/Odpylanie

    OdpowiedzUsuń
  28. Na chwilę obecną jestem na etapie wyboru stolarki okiennej do swojego nowo wybudowanego domu. Póki co, zainteresowała mnie oferta na okna tczew - mają szeroki asortyment i konkurencyjne ceny.

    OdpowiedzUsuń
  29. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  30. Niezwykle pouczający jest ten wpis. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  31. Jest tutaj wiele ciekawych i istotnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  32. Z pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  33. Super pomysł z uszczelnianiem okien przed zimą – można zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu, a i komfort w domu zupełnie inny. Daj znać, czy taka metoda dobrze się sprawdziła i czy masz jakieś wskazówki co do materiałów albo samego montażu.

    OdpowiedzUsuń