REMONTA STAREGO DOMU - ŁAZIENKA

30.12.21 Pani to potrafi 63 Comments


PROLOG
Jak już pisałyśmy remont starego domu na wsi zaczął się właśnie od łazienki. Często mówi się o trudnościach i kłopotach wynikających z remontu łazienki w nowym domu, ale to remont łazienki w starym domu, wymagać będzie od nas, o wiele, wiele więcej. Trzeba przygotować się na rozbiórkę i niespodzianki w postaci wilgoci, grzybów i nierównych ścian, o podłogach nie wspominając. Przy takim remoncie trzeba nie tylko wiedzy ale i specjalistycznych materiałów, bo bez tego ani rusz! 

REMONT TAK, ALE Z GŁOWĄ
Remont starego domu wymaga sporej wiedzy lub doświadczenia - a co jeśli dość sporo chcemy zrobić sami? Zostaje nam literatura, internet albo porady specjalistów, tu miałyśmy szczęście, w rodzinie mamy kilku inżynierów i to od budownictwa. Na dodatek naszym Partnerem w tym projekcie została firma BOSTIK, której doradcy służyli nam fachowymi poradami i tu uwaga: ta opcja jest dla każdego klienta, których chce skorzystać z produktów ich marki - wystarczy zadzwonić na infolinię! Kochani przyznamy, że to jest bardzo pomocne przy remoncie! 

STARY DOM, STARE MURY...
Jak już wspominałyśmy, remontowana łazienka znajduje się w stuletnim domu, w którym fundamenty i ściany (do połowy), wykonane są z kamieni, reszta ścian (na szczęście), postawiona jest ze zdrowej cegły. Budynek podczas budowy, wpasowany został w podnóże skarpy (okolica usiana jest wzgórzami), tak więc pomimo wykonanego przed laty zewnętrznego drenażu, wilgoć w domu jest obecna. Dzieje się tak dlatego, że w starym budownictwie nie stosowano materiałów izolacyjnych. A ponieważ budynek nie ma piwnicy a fundamenty są dość płytkie, mamy tu do czynienia z wilgocią kapilarną, która w głównej mierze bierze się z wód gruntowych, które podciągane są w górę suchych części budynku. Krystalizacja soli oraz zróżnicowane temperatury powodują uszkodzenie ścian. Dodatkowo, proces ten jest potęgowany przez szereg innych czynników: jak wody opadowe czy wilgoć występująca w domach, szczególnie tych nieogrzewanych. 

BRUDNA ROBOTA
Zanim powiła się ekipa, do prac ruszyliśmy sami - zaczęliśmy od demolki.  Skucie starych płytek (ale nie tych oryginalnych, bo ich już nie było) i przedwojennych wapiennych tynków, zajęło nam kilka dni. Dodatkowo usunęliśmy luźne fugi (zaprawa między kamieniami i cegłami). 


UWAGA: Jak doradził nam inżynier budownictwa, fug (zaprawy/wypełnienia) nie należy wybierać więcej niż do 1/3 głębokości muru! 

Dodatkowo wyczyściliśmy szczotkami stalowymi ściany, w ruch poszedł też odkurzacz budowlany - bez niego byłoby trudniej. Łącznie z pomieszczenia wynieśliśmy ponad 3 tony gruzu, zapakowane w 25 kg worki - więc było tego trochę. 

WALKA Z GRZYBAMI
Pomimo, że budynek stał nieogrzewany ponad 20 lat, nie było w nim widocznych wykwitów grzybów, i ku zdziwieniu speców od budowlanki, nie było czuć w nim wilgoci. Jednak dla pewności ściany na poziomie kamienia i miejsce łączenia ich z cegłą, zostały posmarowane preparatem niszczącym pleśnie i grzyby na rynku dostępnych jest wiele produktów (np. Pleśniotox E, Mycetox M, Boramon, Savo). 

UWAGA: Przy aplikacji takiego typu środków trzeba koniecznie zaopatrzyć się w porządną maskę i gumowe rękawice ochronne! 

CZAS NA ZAPRAWĘ HYDROTECHNICZNĄ
Kolejnym krokiem (jeszcze bez ekipy remontowej) było uzupełnienie wyjętych i brakujących fug między kamieniami, tu w ruch poszła zaprawa cementowa z dodatkiem środka uszczelniającego (wodoodpornego). 


Tu zdradzimy dobrą radę, tego typu wypełnienie najlepiej wykonać ręcznie przy użyciu pacy i wąskiej szpachelki (o rękawach murarskich i innych pistoletach lepiej zapomnieć).
Po wyschnięciu zaprawy w fugach (należy odczekać kilka dni) posmarowaliśmy całość ściany zaprawą hydrotechniczną. Czynność tą powtórzyliśmy trzy razy (ważne, żeby zaprawa miała konsystencję gęstej śmietany), smarowaliśmy ją w odstępach 4-6 godzin. Użyliśmy preparatu FLEX SCHLAMME K11 GRAU. Preparat stosuje się do zabezpieczania ścian i murów przed działaniem wody i wilgoci, nie tylko po stronie wewnętrznej, ale również od strony zewnętrznej (tam, gdzie istnieje bezpośrednie narażenie na działanie wody, w tym również wody pod ciśnieniem). Do nakładania substancji użyliśmy pędzla tzw. ławkowca, czynność nie jest trudna i praca poszła dość sprawnie.PRZYGOTOWANIE DO TYNKOWANIA
Na tym etapie przywitaliśmy już profesjonalną ekipę, i zanim zabrała się za kładzenie tynków renowacyjnych, konieczne było wykonanie warstwy szczepnej czyli tzw. „obrzutki”. Wybraliśmy produkt Bostik SPRITZBEWURF WTA , który jest uniwersalną obrzutką tynkarską, stosowaną jako podkład pod tynki mineralne. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoży mineralnych. Po wyschnięciu i związaniu, zaprawa jest odporna na mróz i sól.


TYNKI RENOWACYJNE
czyli gładzi nie będzie
Ekipa remontowa przy użyciu agregatu, nałożyła na wszystkie ściany tynk renowacyjny, tu wybrałyśmy produkt TYNK RENOWACYJNY biały SANIERPUTZ WEISS, który jest tynkiem renowacyjnym o wysokiej przepuszczalności pary wodnej, oraz zdolności do kumulowania soli. Ze względu na swoje właściwości regulujące wilgoć, zapobiega tworzeniu się wilgoci kondensacyjnej, a na dalszym etapie - pleśni i grzybów na powierzchni. Chroni przed stratami ciepła. Ma jeszcze jedną ważną zaletę - bardzo szybko schnie!NOWA POSADZKA 
Ze względu na dużą powierzchnię łazienki 10 mkw. i spad ok 5 cm. Zdecydowaliśmy się na wykonanie posadzki z betonu konstrukcyjnego, a później na wykonanie wylewki samopoziomującej. Tu wybraliśmy Zaprawę Samopoziomującą SL C960 XL, ten produkt jest gruboziarnistą, jednokomponentową zaprawą samopoziomującą, na bazie specjalnych cementów. Ta masa, wysokiej jakości, daje wykończenie powierzchni umożliwiające bezpośrednie klejenie wszelkich pokryć podłogowych. Ponieważ ekipa perfekcyjnie położyła posadzkę betonową, to wylewka była tylko cienką warstwą wyrównującą, szczególnie, że na podłodze ma pojawić się wymagająca równych powierzchni mozaika.


A CO Z KAMIENIAMI
czyli stawiamy dwie ścianki
Na dwóch ścianach, tam gdzie były widoczne kamienie, został przez ekipę postawiony stelaż pod płytę budowlaną, lepiej nie stosować tu płyty regipsowej (nawet tej przystosowanej do łazienek). Pamiętamy o wilgoci! Na łączeniach płyt i płyt z podłogą i na łączeniach płyt, ekipa użyła elastycznej taśmy uszczelniającej do naroży Bostik Ardatape 120 Flex. 


STREFA WANNY
Czyli uszczelnień ciąg dalszy! 
Także strefa, gdzie ma stanąć wanna wolnostojąca, została dodatkowo uszczelniona czyli posmarowana elastyczną zaprawą uszczelniającą, tu wybrałyśmy produkt Ardatec 2K Flex. Jest on dwuskładnikowy - składa się z komponentu proszkowego oraz płynnego. Po związaniu jest wodoszczelny, elastyczny, stabilny, wytrzymały i odporny na mróz oraz maskujący rysy. Zabezpiecza przed wodą podciągającą kapilarnie.


Wszystkie te czynności, choć wydają się bardzo pracochłonne są konieczne, by łazienka cieszyła nas jeszcze przez długie lata, bez wilgoci i niespodzianek. Teraz pomieszczenie jest już gotowe do położenia płytek, białego montażu, a efekt końcowy zaprezentujemy w kolejnym materiale.


A Jeśli chcecie poczytać więcej o projekcie samej łazienki - zajrzyjcie TUTAJ


Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście nas.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny, 
będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
#WSPÓŁPRACA
Materiał powstał przy współpracy z marką BOSTIK 

63 komentarze:

 1. Czasami bardziej opłaca się rozebrać ściany i postawić od nowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Aleksandra, wiadomo, że remont jest zawsze bardziej wymagający i kosztowny. Niestety rozbiórka domu w tym przypadku nie wchodziła w grę. Pozdrawiamy, Dziewczyny z Pani to potrafi

   Usuń
 2. Super materiał, szczególnie, że od wiosny ruszam z remontem domu na wsi. Pozdrawiam Witek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witek, bardzo dziękujemy i cieszymy się, że tak wielu mężczyzn to zagląda? Pewnie Twoja żona jest naszą fanką, bo to najczęściej się zdarza ;-). Pozdrawiamy i w razie pytań napisz - odpowiadamy na każdą wiadomość i komentarz. Ania i Beti

   Usuń
 3. Nie wiem czy teraz jest dobry czas na remonty. Ceny materiałów są wysokie, a nierzadko występują również problemy z ich dostępnością.
  -------------------------------------------------------
  https://tanielajki.pl/produkt/like-na-instagramie/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michał, to rzeczywiście jest trudny okres na remonty, ale czy będzie jeszcze kiedyś taniej, raczej czarno to widzimy.

   Usuń
 4. Dziewczyny świetny materiał, od lat pracuje na BOSTIKU, cieszę się, że wy też trafiłyście na te produkty. Trzymam kciuki za koniec remontu, pewnie będzie tam pięknie! Pozdrawiam Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Piotr, na produktach Bostik już pracowałyśmy, ale były to głównie kleje, silikony i akryle - super produkty z czystym sumieniem polecamy, ale to pewnie już wiesz. A łazienka cały czas się jeszcze robi, same nie możemy doczekać się finału.

   Usuń
 5. na razie widzę prace w toku, ale przy ogromie prac jakie musieliście wykonać to i tak sprawnie wam poszło, widać, że macie doświadczenie :) mam nadzieję, że w kolejnych postach będzie nieco więcej o meblach i nowoczesnych akcesoriach łazienkowych jakie użyjecie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, miałyśmy dużo szczęścia, że trafiłyśmy na świetną ekipę i na dodatek z okolic Strzelina, gdzie znajduje się dom. Czekamy jeszcze na biały montaż i zabieramy się za dekorowanie. O samym projekcie, meblach, armaturze, glazurze itp. możesz przeczytać w poście projektowym - https://panitopotrafi.blogspot.com/2021/12/jak-urzadzic-azienke-w-stylu-modern.html pozdrawiamy, Ania i Beti

   Usuń
 6. BUDUJEMY SAMI DOM17 stycznia 2022 18:07

  Bardzo ciekawy materiał, dobrze się czyta. Mamy kilka pytań, wysyłamy mailem.
  Z góry dziękujemy za odpowiedź. Monika i Piotrek.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja tu u siebie w salonie montowałam imitacjęcegły na ścianie (bo tańsza jak ,,prawdziwa"), a u was taka piękna cegła została zakryta :( ale cóż, wiadomo, że nie wszystko da sę uratować podczas remontu :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię twoje wpisy. Są bardzo inspirujące.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na remoncie łazienki zależało mi najbardziej. Cieszę się, że w końcu udało mi się zrealizować to marzenie.
  ---------------------------------------
  https://holowaniekrakow.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja to nie lubię remontów, ale zawsze cieszę się z efektów remontów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W każdym domu przyjdzie taki moment gdzie będzie trzeba zrobić remont.
  Mój dom też ma trochę lat i zastanawiam się jak go odświeżyć

  OdpowiedzUsuń
 12. Już widze, ze wszystko będzie wyglądało bardzo dobrze :) Sama obecnie jestem przed remontem łazienki, jeszcze nie zaczęłam w zasadzie. Chciałabym jednak dobrze się do niego przygotować. Bo również remontuję łazienkę w stylowym starszym domu i chciałabym aby pomieszczenie miało swój klimacik :) Zamierzam postawić na dość neutralne barwy. Mianowicie kremowy, biały plus odrobinę czerni. A klimat budować za pomocą dodatków ( jak widać na powyższych projektach).

  Podobne meble łazienkowe widziałam ostatnio w Leroy Merlin. Raczej nie będę przerabiała starych mebli, drewno jest niezbyt praktyczne w łazience, o czym już raz się przekonałam. Zdecydowanie lepiej jest postawić tutaj na solidną płytę, która będzie odporna na wilgoć, której w pomieszceniu jest sporo.

  OdpowiedzUsuń
 13. wygląda na dużo roboty, ale efekty są tego warte ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo ciekawy ile osób wchodzi na ten blog. Sam o tym blogu powiem znajomemu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 16. W mieszkaniach pojawia się dodatkowo problem zakrycia rur. Nie w każdym przypadku mozna rury schować. Jednocześnie trzeba zapewnić do nich dojście. Można rozwiązać to na kilka sposobów:
  1. Zostawić rury na wierzchu - co nie jest zbyt estsetyczne
  2. Zabudować za pomocą mebla
  3. Zabudować za pomocą zabudowy karton gips i na to położyć płytki albo po prostu pomalować odporną farbą:
  https://sklep.flexgips.com/zabudowy

  Zabudowy w każdym wymiarze oferuje firma Flexgips.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny wpis, ja również planuję remont łazienki

  OdpowiedzUsuń
 18. Moim zdaniem dużo osób wchodzi na ten blog. Po prostu bardzo się opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetna robota, małymi krokami do przodu, aż się nie zauważy a tu koniec.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo fajna robota, przepięknie zostało to zrobione.

  OdpowiedzUsuń
 21. Całkiem fajny ten domek, jakby postawić na solidny remont to będzie ciekawe miejsce na weekendy, wakacje. Pewnie do wymiany tam wszystko jak na razie, okna, podłogi, drzwi wewnętrzne kraków pewnie i dach do poprawki. Ale i wtedy udałoby się zachować klimat takiej drewnianej chatki.

  OdpowiedzUsuń
 22. No i pięknie, warto się rozwijać w każdej dziedzinie

  OdpowiedzUsuń
 23. Gdyby ktoś rozglądał się jeszcze za płytkami do swojej łazienki, to w sklepie https://modnalazienka.pl/category/plytki-lazienkowe-6 jest naprawdę świetny wybór.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetna prezentacja wykonania prac zgodnie z sztuką budowlaną.

  OdpowiedzUsuń
 26. Produkty budowlane z https://www.impuls-psb.pl/ warto wybrać przy budowie domu.

  Wykończenie domu czy remont domu, mieszkania niestety jest to zadanie czasochłonne, należy wybierać asortyment lepszej jakości :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Widać jak wiele wysiłku włożyłyście w to wykonanie. Jest pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Podoba mi się ta przestrzeń

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ładnie wyszedł ten remont, o wiele lepiej teraz wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 30. Sam muszę pomyśleć nad remontem mojej starej łazienki.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jakie koszty były zrobienie takiego remontu?

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo mi się wszystko podoba

  OdpowiedzUsuń
 33. Z doświadczenia wiem, że przed remontem łazienki warto wszystko dokładnie przekalkulować i przemyśleć. W innym wypadku można polecieć w ogromne i bezsensowne koszty. Super artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń
 35. Podczas takiego remontu warto wykonać badanie termowizyjne które pozwoli nam na wykonanie prac prawidłowo.

  OdpowiedzUsuń
 36. Zauważyłem, że artykuł skupia się głównie na aspektach estetycznych, a nie na praktycznych. Byłoby dobrze, gdyby Pani wspomniała o kwestiach związanych z wilgocią i wentylacją, które są szczególnie ważne w łazience. Nie mniej jednak, artykuł jest bardzo przydatny i na pewno zainspiruje wiele osób do przeprowadzenia podobnego remontu w swoim domu.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ile wynosi kosz takiego remontu?

  OdpowiedzUsuń
 38. Takie wpisy uwielbiam najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 39. Remont bez wątpienia to stresujący czas. Warto postawić na wsparcie specjalistów od rekuperatory.pl Nie czekaj! Sprawdź juz dziś ile korzyści wniesie rekuperacja do twojego domu.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ten wpis zawiera bardzo ciekawe wskazówki

  OdpowiedzUsuń
 41. Dobry pomysł i chęć do pracy przynoszą efekty.

  OdpowiedzUsuń
 42. Efekt tego remontu jest rewelacyjny. Super wpis.

  OdpowiedzUsuń
 43. Przy takim remoncie najważniejsza jest chyba satysfakcja na koniec remontu. Zrobić coś nowego ze starego nie jest wcale takie proste, wymaga ogromu pracy, pomysłu i cierpliwości. A podane tutaj wskazówki, na pewno beda pomocne dla innych przy remontach.

  OdpowiedzUsuń
 44. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo lubię tak szczegółowo opracowane relacje

  OdpowiedzUsuń