STOLIK DIY - CZYLI JAK SAMODZIELNIE WYKONAĆ ORYGINALNY MEBEL

25.11.20 Pani to potrafi 13 CommentsPROLOG

Dobrze urządzony salon, to taki w którym dobrze się czujemy i bez przeszkód realizujemy wszystko to, co sobie zaplanowaliśmy. Oglądanie telewizji, wypoczywanie, czytanie, czy przyjmowanie gości. Jak od razu widać, salon to pokój, który musi spełnić wiele funkcji i sprostać wielu zadaniom jakie mu się stawia. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mebli: sofa i stół nie wystarczą. Tu trzeba zadbać o meble dopełniające całość. Jednym z takich mebli jest stolik zwany bocznym lub pomocniczym. Nie jest to główny stolik kawowy (choć zapewne mógłby pełnić taką rolę), ale mniejszy jego odpowiednik. Dzięki nim łatwo odstawisz kieliszek wina podczas imprezy czy filiżankę po kawie, gdy czytasz w fotelu. Kiedy przyjdzie więcej osób w gości, takie stoliki mogą zastąpić miejsca do siedzenia. Na co dzień można na nich ustawić wazony, książki czy lampy i stworzyć dzięki temu piękne dekoracje.


STOLIK „PRYZMAT” KROK PO KROKU

Już od dawna chodził nam po głowie stoliczek typu „pryzmat” z rozchodzącymi się centralnie  czarno białymi pasami. Kiedy mój osobisty Pan Mąż przywiózł stalowe nogi, wyspawane przez zdolnego pana Józka, do domu i zapytał czy przydadzą mi się do czegoś, w głowie od razu objawił mi się ten stolik. Już go widziałam trzeba było tylko ten pomysł zrealizować. 


Krok 1 

Przygotowanie, malowanie, wyklejanie

Podstawa stołu była gotowa. Teraz wystarczyło dociąć koło o odpowiednim rozmiarze (nasze ma 43 cm) i zabrać się do pracy. Nasze koło, które miało stanowić blat stoliczka (dziękujemy Piotrusiu za wycięcie), wykonane zostało z laminowanej płyty stolarskiej. Dlatego trzeba było powierzchnię wyszlifować papierem ściernym i odpylić. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni na biało. Do tego celu użyłyśmy farby kazeinowej Liberon „Biały alabaster” i nakładałyśmy ją na powierzchnię za pomocą wałka flokowego. Kiedy farba wyschła, całą powierzchnię  stolika zakleiłyśmy taśma malarską. 

KROK 2 

Mierzenie i docinanie wzoru 

Kolejnym krokiem jest narysowanie wzoru, który chcemy  mieć na stoliku. W naszym przypadku mają to być promieniście rozchodzące czarno białe pasy. Aby zrobić taki wzór, trzeba wyznaczyć środek stołu i narysować promieniście rozchodzące się linie. Jeżeli chcecie aby promienie były rozstawione równo, można zmierzyć obwód blatu i podzielić go na równe części. Kiedy linie są już narysowane, przecinamy je za pomocą nożyka lub skalpela. 

W naszym projekcie promienie są poprzerywane, poprzez poprzecznie idące linie. Aby uzyskać taki efekt, trzeba dorysować okręgi na blacie i też je naciąć. Tu przydatny może być cyrkiel z nożykiem. Teraz usuwamy te partie taśmy, które w naszym projekcie mają być czarne. 


KROK 3

Podmalówka i malowanie 

Kiedy wzór jest już odsłonięty, całość trzeba pokryć cienką warstwą farby- w tym przypadku białej. Powstanie w ten sposób podmalówka. Po wyschnięciu podmalówki, malujemy całość czarną farbą. My użyłyśmy do tego farby kazeinowej "Antracytowa Czerń" marki Liberon. Farby przed użyciem trzeba koniecznie dobrze wymieszać. W tym miejscu trzeba dodać, że farby kazeinowe, które charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża, są znakomite do tego typu prac. Za pomocą wałka flokowego nakładamy dwie cienkie warstwy farby. Kiedy farba lekko przeschnie, usuwamy pozostałe części taśmy. KROK 4

Korekta

Jeżeli w jakimś miejscu farba wejdzie pod taśmę, można to skorygować używając farby i cienko zakończonego pędzelka. 

KROK 5

Pozłota 

W naszym projekcie postanowiłyśmy poszaleć ze złotem i drobne fragmenty blatu wypłatkować, za pomocą szlagmetalu. Jak to zrobić pokazywałyśmy już wielokrotnie (dla chętnych poczytać można TUTAJ). Kiedy złocenia były gotowe, blat został zabezpieczony lakierem. KROK 6

Lakierowanie blatu

Do tego celu wybrałyśmy Lakier Zabezpieczający meble i blaty kuchenne Liberon. Jest to trwały lakier zabezpieczający, na bazie wody charakteryzujący się wysoką odpornością na plamy i zarysowania oraz na szorowanie i mycie. Lakier można nakładać pędzlem i wałkiem, tu technika jest dowolna.Kiedy blat wyschnie, można przykręcić go do podstawy. 

I właściwie gotowe. Można zapraszać gości. 
KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI13 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba ten STOLIK DIY. Świetne wykonanie i genialnie się prezentuje. Dobrze, że zostało przedstawione krok po kroku jego wykonanie, bo można się pokusić o zrobienie w swoim domowym warsztacie. Trudno będzie zapewne osiągnąć tak wspaniały efekt, ale zawsze można spróbować. Dziękuję za inspiracje i takie niesamowite wynalazki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa. Tutoriale to nasza specjalność, mimo, że zawsze staramy się robić szczegółowe opisy, to i tak wiadomo, że większość z nas najczęściej ogląda zdjęcia. Zależy nam aby patrząc na nie - można było wykonać dany przedmiot. :-)
   Ania i Beti

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, chyba widać, że to uwielbiamy :-) pozdrawiamy cieplutko, Ania i Beti

   Usuń
 3. Kurde, efekt niesamowity, podziwiam za zdolności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko doskonale wygląda

  OdpowiedzUsuń
 5. To wykonanie jest niesamowite. Jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń