DIY - JAK POMALOWAĆ STARĄ, DREWNIANĄ PODŁOGĘ?

26.7.21 Pani to potrafi 16 Comments

jak pomalować starą podłogę

prolog

Podłoga, to podstawa każdego pomieszczenia. Jej wygląd: kolor, struktura, powierzchnia, mają duży wpływ na odbiór pomieszczenia i na to jak je postrzegamy. Jeżeli pomieszczenie jest duże i szerokie  warto zastosować podłogi w ciepłych lub ciemnych kolorach, takich jak wengeé lub orzech włoski. Kolory te sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się mniejsze, co czyni je o wiele bardziej przytulnymi. Jeśli jednak pomieszczenie jest niewielkie i ciasne, sięgnijmy po jasne i naturalne kolory (beż lub jasny dąb). Odcienie te pozwalają na rozjaśnienie pokoju i jego wizualne powiększenie bez konieczności wyrzucania połowy mebli. Jeżeli chcemy wlać więcej światła, i optycznie powiększyć pomieszczenie, warto rozważyć podłogę w kolorze białym. Ponieważ kawalerka urządzona jest w przyziemiu, postanowiłyśmy wybrać właśnie biel, bo chciałyśmy dosłownie zalać ją światłem.


wizja lokalna

- ocena kondycji podogi

Podłoga w pomieszczeniu prezentowała się bardzo źle. Część desek zeżarły drewnojady, przy ścianach była przegnita. Na środku pomieszczenia zapadły się legary, a część desek dosłownie przegniła.  W miejscu gdzie kiedyś stał piec nie było desek i ktoś przykrył to miejsce płytą OSB. Nie wyglądało to dobrze. Najpierw wymieniliśmy zgniłe legary i uszkodzone deski. Myśleliśmy o cyklinowaniu, ale od razu było wiadomo, że ta podłoga tego nie udźwignie. Oczywiście część desek można by wycyklinować, ale duże partie trzeba by wymienić i wstawić nowe deski (również w miejsce OSB) a to z robocizną i materiałem, to dodatkowe i to niemałe koszty. Oczywiście można by przykryć podłogę inna podłogą (panele, winyle), albo położyć linoleum,  ale za nic nie chciałam rezygnować z drewna. Pozostało więc malowanie. 


jak pomalować starą podłogę


czym pomalować podłogę 

czyli jaką farbę wybrać?

Do pomalowania wybrałyśmy farbę, która nie wymaga specjalnego przygotowania co znaczy, że nie trzeba ściągać starych powłok malarskich (farb, lakieru itp.) a po dokładnym umyciu i odtłuszczeniu, można malować.  Jest to farba renowacyjna Easy Renowacja Podłogi i Schody V33, służy ona do malowania podłóg drewnianych, płytek podłogowych i schodów. Technologia ceramiczna tworzy strukturę siatki. Wzmacnia ona warstwę farby: jest zarówno elastyczna aby absorbować napięcia i uderzenia oraz wytrzymała na intensywne użytkowanie. Występuje w 6 kolorach, my do malowania wybrałyśmy kolor „BIAŁY PIEPRZ” czyli biały o szarym zabarwieniu. 


Oto  zalety farby Easy Renowacja: 

 • - Kładziemy ją bezpośrednio na podłoże.
 • - Bez usuwania starych powłok.
 • - Bez warstwy podkładowej.
 • - Doskonała do renowacji parkietów i schodów drewnianych, lakierowanych, malowanych oraz paneli podłogowych.
 • - Odporna na uderzenia i ścieranie.
 • - Odporna na plamy i zabrudzenia.
 • - Łatwa w utrzymaniu, zmywalna za pomocą powszechnie dostępnych środków czystości.
 • - Znakomita rozlewność farby zapewnia idealnie gładką powłokę. 


PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

czyli jak się do tego zabrać

Przygotowanie podłoża jest niezbędnym etapem prac. Podłogę należy dokładnie umyć i odtłuścić powierzchnię. Elementy tłuste lub łuszczące się mogą zmniejszyć przyczepność farby. Laminaty oraz drewno lakierowane i pomalowane w dobrym stanie: powierzchnię umyć, spłukać czystą wodą, pozostawić do wyschnięcia. Następnie przeszlifować papierem ściernym (240) i odpylić.


UWAGA: Jeżeli Wasza podłoga to dąb lub kasztan, to trzeba zastosować odpowiedni podkład, aby zapobiec pojawieniu się tanin (plam). 


ETAP 1 

MYCIE 

Najpierw podłoga została bardzo dobrze wyszorowana, wodą z szarym mydłem i szczotką z włosiem tzw. ryżową. Następnie całość została bardzo dobrze przepłukana czysta wodą. 


ETAP 2

ODTŁUSZCZANIE

Kiedy deski przeschły całość została przetarta odtłuszczaczem i wysuszona.


ETAP 3

MALOWANIE 

 • - Po otworzeniu pojemnika, wewnątrz znajdziecie mała saszetkę.  Należy ją otworzyć i wlać całą jej zawartość do pojemnika z farbą. 
 • - Farbę należy dokładnie wymieszać (przez 5 minut za pomocą mieszadła do farb), sięgając aż do dna pojemnika, w celu uzyskania jednorodnej konsystencji. 
 • - Farbę wylać do kuwety. 
 • - Nasączyć wałek równomiernie farbą, a następnie usunąć jej nadmiar na kratce malarskiej. 
 • - Farbę nanosić starannie, metodą krzyżową, rozpoczynając od krawędzi zewnętrznych pomieszczenia. Ostatnie pociągnięcie wałkiem wykonywać w jednym kierunku. 
jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę


jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę


Uwaga: Nie należy nakładać drugiej warstwy, jeżeli pierwsza nie jest całkowicie sucha. 

Farbę należy pozostawić do wyschnięcia na około 3h i nałożyć drugą warstwę w ten sam sposób. 


jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę


Pełne właściwości i odporność produkt uzyskuje po nałożeniu drugiej warstwy. W przypadku niektórych kolorów lub ciemnego podłoża, może być konieczne nałożenie dodatkowej, 3 warstwy farby.


EFEKT KOŃCOWY

Podłoga po wyschnięciu, prezentuje się znakomicie, a pomieszczenie wygląda naprawdę świetnie. Biała podłoga wpisała się też w stylistykę pokoju i podkreśliła jej monochromatyczny look. 


jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

Jeśli projekt kawalerki na 24 mkw Was zainteresował, 
więcej przeczytacie w poprzednim poście lub TUTAJ

Napiszcie, jak podoba Wam się taka odmieniona podłoga? A może  dopiero planujecie takie malarskie wyzwanie? Jeśli macie jakiekolwiek pytanie śmiało piszcie pod postem, odpowiadamy na wszystkie komentarze.

Kochani, 
dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

16 komentarzy:

 1. wyszlo całkiem fajnie :) posiadanie zdrowej, mocnej podłogi tego typu to skarb który tylko trzeba oszlifować. wam się udalo i efekt naprawdę zachwyca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze raz wyrażam mój zachwyt. Urocza kawalerka. Brawa ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! ;) Bardzo fajnie Wam to wyszło. Niedawno sama wymieniałam podłogę i kupiliśmy panele winylowe. Nawet nie wpadłam na pomysł, by pomalować starą podłogę, a też jest to starsza kawalerka. Jak widać na Waszym przykładzie, to na pewno byłby tańszy i bardziej oryginalny pomysł. Dobra robota. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne, niskobudżetowe rozwianie na odświeżenie podłogi. Jak widać, aby odnowić wnętrze wystarczą chęci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki, twój poradnik na pewno przyda mi się już niedługo, bo mam zamiar pomalować moją starą podłogę, gdyż jest już nie wygląda najlepiej. Dobry pomysł na danie podłodze drugiego życia. Pomieszczenie bardzo ładnie wygląda z tą nowo pomalowaną podłogą ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze mówiąc nie mam na tyle odwagi by zabrać się za odnowienie mojej podłogi. Wolałabym zatrudnić jakiegoś specjalistę niż zepsuć sobie taki piękny element mojego mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Całkiem inna podłoga taka biała, wygląda o wiele "czyściej" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super wpis. Wszystkie informacje i wskazówki jak najbardziej przydatne

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam,
  czy do renowacji drewnianych schodów (dotychczas malowanych lakierem) można wykorzystać omówione w poście farby?

  OdpowiedzUsuń
 10. Podłoga wygląda całkiem inaczej, jak nowa! Jak widać, nie trzeba kupować nowej, tylko wystarczy pomalować i już jest cudowna. Dzięki za wszystkie wskazówki i porady. Na pewno się przydadzą jak będę chciała odnowić swoją podłogę i dać jej drugie życie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja bym się chyba nie odważyła sama malować podłogę. Bałabym się, że coś zepsuje. Już wolę taką pracę oddać profesjonalistom.

  OdpowiedzUsuń
 12. Super napisany artykuł. Mimo że chyba nigdy mi się nie przyda ta wiedza bo nie mam drewnianej podłogi to i tak fajnie się to czytało.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli podłoga naprawdę jest zniszczona i nie da się nic z nią zrobić to fajnie ją pomalować. Na pewno fajnie to wygląda. Można samemu spróbować, ale pewnie ja bym się bała, że mi się nie uda, więc bym zleciła takie zadanie profesjonalistom.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie miałam pojęcia, że to jest takie proste. :D Ja chyba spróbuję sama. Moja biedna podłoga w gorszym stanie nie będzie. :P

  OdpowiedzUsuń
 15. Efekt końcowy niesamowity. Tak prosta czynność, a jak wiele potrafi zmienić w wyglądzie całego pomieszczenia. Wspaniała sprawa.

  OdpowiedzUsuń