AKCJA - RENOWACJA! CZYLI JAK ODNOWIĆ STARE DREWNIANE DRZWI

29.8.19 Pani to potrafi 11 CommentsPROLOG
Domek na wsi, a w nim stare drzwi. I jak można by się spodziewać, stare drzwi mają (powinny mieć)  swój niepowtarzalny urok. Nie zawsze jednak można go od razu dostrzec, bo najczęściej ukryty jest pod wieloma warstwami starej farby. Tak też było w naszym przypadku. 
Drzwi, które Ania postanowiła poddać renowacji miały już swoje lata, no i jak się zapewne domyślacie pokryte były wieloma warstwami starej farby. Farba z upływem lat skorodowała co objawiało się nie tylko jej odpadaniem ale też mocno porowatą powierzchnią. Jednak szkoda by było takie drzwi wyrzucić i zastąpić nowymi z płyty a nie z drewna. Skoro te drzwi przetrwały prawie 100 lat to przetrwają drugie tyle, potrzebują tylko odnowienia i naprawienia ubytków i dobrania odpowiedniej farby, która zabezpieczy drzwi na następne lata. etap i - 

CZYLI USUWAMY STARE POWŁOKI MALARSKIE

Pierwszym krokiem przy renowacji starych drzwi (no i nie tylko) jest usunięcie starych powłok malarskich. Mamy do wyboru usuwanie ręczne, mechaniczne albo chemiczne. Ania zastosowała wszystkie. Najpierw poszła w ruch opalarka. 

krok 1 - OPALARKA

Najczęściej stosuje się opalarkę, można ją kupić w sklepach budowanych już za kilkadziesiąt złotych, która wytwarza gorące powietrze. Pod jego wpływem farby i lakiery kurczą się i na ich powierzchni powstają charakterystyczne bąble. Ciepłą jeszcze warstwę zeskrobuje się delikatnie za pomocą szpachelki. 

UWAGA:  Ważne by opalarki nie trzymać zbyt blisko czyszczonej powierzchni, gdyż można spalić farbę i zniszczyć znajdujące się pod nią drewno.


krok 2 - 

PŁYN DO USUWANIA STARYCH POWŁOK MALARSKICH

Drugą metodą jest pokrycie powierzchni specjalnymi środkami chemicznymi o żelowej konsystencji, które nakłada się pędzlem, a następnie odczekuje podany przez producenta czas i zeskrobuje zmiękczoną warstwę farby szpachelką. Naszym ulubionym preparatem (oczywiście po wypróbowaniu wielu innych), jest Środek do usuwania starych powłok malarskich V33. Preparaty tego typu doskonale sprawdzą się na drzwiach ozdobionych rzeźbieniami, z których „zwarzoną” farbę można usunąć przez delikatne pocieranie watą stalową lub szczotką drucianą.


krok 3 - SZLIFOWANIE RĘCZNE

Trzeci sposób, czyli korzystanie z cyklin  i papierów ściernych, to metoda stosowana już na finiszu. Oczywiście cykliną można też działać już na poczatku. Wymaga to jednak wprawy. Zbyt mocny docisk lub prowadzenie cykliny pod nieodpowiednim kątem mogą bowiem sprawić, że na drewnie pojawią się ubytki i rysy. Cyklina jest idealna w miejscach gdzie zaokrąglone wklęsłości, tu takich miejsc było sporo. Ania do prac końcowych użyła szlifierki mechanicznej i drobnego papieru ściernego. Dzięki temu, że szlifierka ma trójkątne wykończenie można nią było wygładzić powierzchnie w rogach. Przed malowaniem to bardzo ważna czynność. 

UWAGA:  We wszystkich przypadkach usuwania starych powłok konieczne jest zastosowanie maski ochronnej, rękawic oraz okularów ochronnych.


CZYSZCZENIE SZYBKI

Przy tej renowacji płyn przydał się również do odczyszczenia szyby zamontowanej w górnej części drzwi. Przez lata niezbyt dokładnych malowań wiele farby wylądowało na szybie, a że ta dodatkowo z jednej strony pokryta jest drobnmy wzorem, ciężko było też brud i starą farbę usunąć. Płyn sprawdził się znakomicie. Wystarczyło szybę posmarować a po chwili usunąć watą stalową. ETAP KOŃCOWY 

Po usunięciu starej farby i oszlifowaniu, pokazały się liczne ale na szczęście małe ubytki. Nie było też śladu po drewnojadach. Ubytki wystarczyło wypełnić szpachlą do drewna a po wyschnięciu wyszlifować. Teraz można było zacząć malowanie. 


Jak pisałam wcześniej wybór farby jest tu bardzo istotny, bo farba musi zabezpieczyć drzwi na lata. Z wielu dostępnych produktów szukałyśmy farby o satynowym, prawie matowym wykończeniu w zielonkawej szarości. Na początku drzwi miały być czerwone, ale fasada domu nie została jeszcze odświeżona i taki kolor w efekcie źle by wyglądał.  
Z farb dostępnych na rynku postawiłyśmy na Lazura Kryjąca Polski Klimat V33. Lazura ta nie tylko dekoruje i zabezpiecza nowe drewno ale również doskonale kryje to stare i poszarzałe. Farba jest oczywiście mrozoodporna i elestyczna, nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur. Pozwala drewnu oddychać oraz pracuje wraz z drewnem podczas zmian spowodowanych wilgocią.

Jeżeli chodzi o kolory to sprawa wygląda też bardzo dobrze. Lazura Kryjąca Polski Klimat V33 występuje w 9 stonowanych odcieniach szarości i brązów. Nakładać można ją zarówno pędzlem jak i wałkiem. Przy drzwiach z ozdobnikami najlepiej stosować oba sposoby. W narożnikach i przy zdobieniach malujemy pędzlem a powierzchnie płaskie łatwiej pokryć wałeczkiem. Używamy tu wałków do gęstych farb i lakierów. Ostateczny efekt kolorystyczny zależy od gatunku drewna, jakości podłoża oraz ilości naniesionych warstw.


A tak wyglądają drzwi po weekendowej metamorfozie. 

DO METAMORFOZY DZWI POTRZEBUJEMY:

- OPALARKĘ

- SZLIFIERKĘ ELEKTRYCZNĄ

- PAPIERY ŚCIERNE 

- CYKLINY

- SZPACHELKI

- PĘDZLE I PĘDZELKI DO MALOWANIA 

- WAŁEK + KUWETĘ
- FARBĘ - LAZURA  DO DREWNA V33 - link
- PŁYN DO ŚCIĄGANIA STARYCH POWŁOK V33 - link 
- SZPACHLA DO DREWNA
- TAŚMĘ MALARSKĄNapiszcie jak Wam się podoba nasza metamorfoza?


POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

11 komentarzy:

 1. Podziwiam talent i determinację. My nasze stare, drewniane drzwi porąbaliśmy i służą na rozpałkę do pieca. Nie było już co ratować. Jak z tymi drzwiami pod kątem izolacji? Czy w domu jest ciepło? U nas była tragedia. dwa koce dawaliśmy przy progu, by nie wiało w zimę... Mąż mój jak wprowadził się po naszym ślubie do mojego rodzinnego domu pierwsze co powiedział to, że wymieniamy drzwi bo on już 2 zimy ze mną tutaj wytrzymał jak przyjeżdżał na weekendy ale teraz przyszedł czas na zmiany. Wymieniliśmy na drzwi aluminiowe, mąż wybrał takie ładne z Aluhaus ale nie pamiętam teraz nazwy. W każdym razie mega różnica. Cieszę się, że mąż wprowadził się i zaprowadził porządek. Drzwi na szczęście nie kosztowały nas drogo, a bałam się bo są takie grube i solidne. W życiu już nie zdecyduję się na drewniane drzwi, te aluminiowe są super.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł z tą renowacją drzwi. My robimy generalny remont domu i stawiamy na nowoczesne rozwiązania i design. Bardzo spodobały nam się drzwi z oferty https://lssystems.pl/ i to właśnie nad ich zakupem się zastanawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. No Dziewczyny zrobiłyście kawał dobrej roboty. Drzwi wyszły wspaniale.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń
 6. Te drzwi po renowacji wyglądają zjawiskowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam jak na warsztatach w technikum, coś takiego robiliśmy. Stare farby wystarczyło podgrzać opalarką i szybko schodziło. Ale i tak trochę pracy przy tym było. Polecam stronę nie tylko o domowych sposobach udrażniania kanalizacji udraznianierur.eu

  OdpowiedzUsuń