JAK POMALOWAĆ ŚCIANY? ZASADY I TRIKI OPTYCZNE WE WNĘTRZACH

14.4.17 Pani to potrafi 147 Comments

jak pomalować ściany

Dobór kolorów do wnętrza to nielada wyzwanie, nie to nie tylko dla zwykłych “zjadaczy chleba”. Pamiętam, jak na zajęciach z malarstwa, które miałam jeszcze w liceum, profesor mawiał: " że rysunku można się nauczyć, ale czucia kolorów już nie”. Dzisiaj po latach wiem, że miał rację. Zapewne, każdy kto wybierał kolory do swojego mieszkania, wie jakie to trudne zadanie. W związku z powyższym postanowiłyśmy przygotować dla was małe kompendium wiedzy, dotyczące paru podstawowych zasad którymi należy się kierować przy wyborze koloru.


Na początek parę prostych zasad, które rozpoznane pozwolą na właściwy wybór farb i  dodatków do wnętrza.

1. ZASADA ŚWIATŁA DZIENNEGO
Wybierając farbę w sklepie, koniecznie zobacz próbkę w świetle dziennym. Światło zwłaszcza jarzeniowe, a te mamy głównie w marketach budowlanych, przekłamuje kolor.

2. ZASADA PRÓBY “IN SITU”
Kup próbkę farby i pomaluj nią kawałek ściany we wnętrzu, w którym ma być użyta. Pomaluj najpierw kawałek w najjaśniejszym a potem w najciemniejszym miejscu. Po wyschnięciu farby, zobacz ten kolor najpierw w świetle dziennym, a następnie przy sztucznym. Taki zabieg pozwoli ocenić, jak ten kolor będzie wyglądał w twoim pokoju. Należy tu pamiętać, że ta sama farba użycia w dwóch różnych pomieszczeniach, będzie wyglądała inaczej.


3. ZASADA FRYZJERSKA:  II TONÓW
Zasady tej używamy jak przy wyborze farby do włosów. Po wybraniu odpowiedniego koloru z palety barw, weź ten o ton, lub dwa, jaśniejszy. Kolor na próbce wydaje się zawsze jaśniejszy, bo pole oddziaływania jest małe. Ten sam kolor na dużej powierzchni będzie wydawał się ciemniejszy.

4. ZASADA POWIERZCHNI ŚCIANY
Weź pod uwagę strukturę ściany. Na gładkiej powierzchni kolor wydaje się jaśniejszy niż na powierzchni chropowatej/ strukturalnej.

5. ZASADA BŁYSZCZĄCY / MATOWY
Wybierając matowe wykończenie farby, musisz wiedzieć, że wybrany kolor będzie wydawał się cieplejszy. Ten sam kolor w błyszczącym wykończeniu wyda się zimniejszy (bardziej ostry)!

6. ZASADA III KOLORÓW
Nie używaj zbyt wielu kolorów we wnętrzu. W tym przypadku “mniej znaczy więcej”. Wybierz trzy kolory i używaj ich w proporcjach: 70% / 20% /10%. Jeżeli chcemy użyć tylko dwóch kolorów, to nie w proporcji 50/50 tylko 70/30.

7. ZASADA III POWTÓRZEŃ
Złota zasada we wnętrzarstwie głosi, że jeżeli wybierzesz jakiś kolor, użyj go 3 razy np.: niebieska ściana, niebieskie poduszki, niebieski bibelot. Odcień koloru może być różny, ważny jest sam kolor.

8. ZASADA KONTRASTÓW
Wprowadzaj kontrasty do wnętrza. Jeżeli lubisz białe wnętrze, to nic tak nie podkreśli bieli, jak dodanie paru czarnych elementów np.: ramki do obrazków, świecznika lub lampy. Łamiąc biel podkreślimy jej dominujący charakter.

9. ZASADA FAKTUR
Jeżeli lubisz monochromatyczne wnętrze, to używaj różnych struktur i faktur. Mieszaj różne tkaniny: lny, adamaszki, żakardy, welury itp. Pomimo użycia jednego koloru, różne struktury zagwarantują, że wnętrze nie będzie monotonne i nudne.

10. ZASADA UNIKANIA CZYSTYCH KOLORÓW
Wybierając kolor do wnętrza unikaj czystych kolorów. Jeżeli jakiś ci się podoba weź jego rozbieloną lub poszarzaną wersję - we wnętrzu będzie prezentował się bardziej szlachetnie. Zasada ta dotyczyć też będzie koloru białego. Czysta biel, jest wbrew wszystkiemu, trudnym kolorem. Unikajmy tej “czystej” bo w świetle dziennym lubi wpadać w sino-niebieski kolor, a pomalowane wnętrze staje się przytulne jak sala operacyjna.Kolor farby, który wybierzemy do pomalowania wnętrzaoprócz funkcji czysto dekoracyjnej, może stać się swoistym lekarstwem ma „choroby” naszego lokum. Wąska kiszka, wielki hangar, niska norka - brzmi znajomo? A to tylko niektóre z bolączek, naszych nie zawsze świetnych w proporcjach wnętrz. Ale to właśnie w tym przypadku, dobór koloru i jego zastosowanie we wnętrzu, może być panaceum na nasz problem. 


Poniżej parę przykładów jak kolor wpływa na wnętrze. Mam nadzieję, że nie odstraszą Was nasze rysunki, ale chciałyśmy na ich podstawie pokazać w czym rzecz! Na rysunkach użyłyśmy koloru ATRAMENTOWY FULAR z serii Clean&Color/ DEKORAL, żeby łatwiej było widać o czym mówimy, no a raczej piszemy! 


1. ZA WYSOKI SUFIT
Zbyt wysokie wnętrze obniżymy optycznie malując sufit kolorem nasyconym/żywym, ciemnym. Unikajmy takich rozwiązań w niskim wnętrzu, bo sufit “spadnie nam na głowę”.

2. ZA NISKI SUFIT
Wrażenie optycznego podwyższenia wnętrza uzyskamy, jeżeli kolor biały będzie przechodził z sufitu na ściany. Musimy przeciągnąć go na około 15 cm. Mniejsza odległość niż te 15 cm, nie da oczekiwanego efektu i wyglądać będzie przypadkowo.

3. WĄSKA KISZKA
Problem “długiego” pokoju rozwiążemy, malując najbardziej odległe ściany, ciemniejszym kolorem. Zabieg taki sprawi, że ściany “przysuną” się do siebie, a pomieszczenie wyda się bardziej proporcjonalne.

4. SUFIT/PODŁOGA

Jeżeli pomalujemy sufit i podłogę na ciemny kolor, pomieszczenie bardzo obniży się. Śmiało stosujmy tą zasadę jeżeli mamy mieszkanie loftowe, mansardę lub lokum w starej kamienicy. Jednakże w blokach unikajmy takich rozwiązań. Patrz punkt 2.


5. PASY NA ŚCIANACH
W wysmukleniu naszego pomieszczenia pomoże pomalowanie części ściany w pionowe pasy. Zabieg taki podnosi optycznie sufit i dodaje lekkości. Unikajmy jednak malowania w ten sposób całego wnętrza, “umiar” i “złoty środek” powinny nas prowadzić. Zastosowanie tego zabiegu na jednej ze ścian podkreśli ją optycznie.

6.WSZYSTKIE ŚCIANY TAKIE SAME
Jeżeli pomalujemy wszystkie ściany tym samym kolorem, ściany zbliżą się do siebie, a wnętrze stanie się optycznie mniejsze. Sprawdzi się to w bardzo dużym pomieszczeniu, jeżeli będziemy chcieli zrobić go bardziej przytulnym. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy użyciu ciemnych barw w małych wnętrzach. Dodatkowo pamiętajmy, że ciemne barwy we wnętrzu, nie lubią bałaganu i zagracenia! Wtedy mocny kolor może męczyć.

6. PODKREŚLANIE
Jeżeli pomalujemy wnękę lub wykusz na ciemniejszy kolor, to sprawimy, że wzrok widza zawsze będzie na nim skupiony. Jest to dobre rozwiązanie np. na ścianę kominkową (Rys.1). Efekt podobny uzyskamy malując ściany sąsiadujące z wykuszem (Rys.2).

7. POSZERZANIE WNĘTRZA

Ciemna podłoga we wnętrzu sprawi, iż pomieszczenie wyda się szersze, niż jest w rzeczywistości(rys.1). Taki sam efekt uzyskamy malując listwy przysufitowe i przypodłogowe na ten sam, ciemny kolor (rys.2,3). Jest to doskonały zabieg dla optycznego “poszerzenia” pokoju.

To oczywiście nie koniec tego co o kolorze we wnętrzu wiedzieć się powinno. Już w następnym poście pokażemy Wam, jak za pomocą tylko kolorów na ścianach i technik ich malowania, stworzyć modne style. Mamy nadzieję, że opisana przez nas wiedza Wam się przyda. 

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga i przypominamy o trwającym konkursie (link), gdzie można wygrać farby do pomalowania całego mieszkania...


Pozdrawiamy,
Ania i Beti czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

147 komentarzy:

 1. A jak pomalować żeby rozjasnić dosc duzy salon ze stosunkowo małymi oknami zawsze ponuro no i wstawilismy czarne meble pod tv...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak na szybko mogę powiedzieć, żeby pokój pomalować na jasny kolor. Raczej biele i szarości niż kremy i brzoskwińki. Pomóc powinno tu światło boczne czyli lampki, lampki, lampki. Co do czarnej szafki, to jeżeli jest jedyna to powinna podkreślić biel pokoju. Przyślij nam zdjęcie to może uda się coś lepszego doradzić :)

   Usuń
  2. Czemu nie kremy? Optycznie "przyciemniają" pomieszczenie?
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. też zdecydowanie postawiłabym na biel lub jaśniutki szary, wydaje mi się, że kremy właśnie gaszą pomieszczenie przy małej ilości światła naturalnego #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Ja jestem zdana tylko na biel, ewentualnie złamaną biel. Mieszkanie nieduże i ogromny kasztan od sąsiada zabiera tyle światła, że wiosną i latem można nabawić się depresji.. #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. Doris, ale to przecież chyba nic strasznego, co? #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. Co prawda teraz maluję wszystko na biało- bo chcę miec jasno, ale pytam z ciekawości:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  7. biel to super baza #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  8. Podstawowa :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  9. dla mnie też #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. i znowu te urocze rysunki odręczne #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. Te rysunki mogą wiele pomóc (szczególnie zabezpieczyć przed totalną klapą!:)) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. gdybym tylko umiała tak rysować... - miałabym piękne grafiki na ścianach :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Zawsze można wydrukować czyjeś grafiki :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. można i niemożna :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. jednak to czyjaś praca, której "sprytem" wolałabym nie podkradać #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 3. Dzięki...
  wreszcie mam to uporządkowane :)

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo Joasiu, tak trzymaj!

   Usuń
  2. ja chętnie bym sobie to wydrukowała i traktowała jako zgapkę przy planowaniu malowania mieszkania, może jakiś plik do pobrania sklecicie? byłoby bosko! :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. Taka podręczna ściągawka to dobry pomysł!:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. uhym! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. Zawsze byłaby pod ręką #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. ale w szufladzie w gotowości #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 4. O większości rozwiązań nawet bym nie pomyślała w tych kontekstach, które opisałyście. Dziękuję :) Przyda się ta wiedza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Zachęcamy, tak nie tylko "od święta", do zięcia udziału w naszym konkursie. Farby czekają!!!

   Usuń
  2. Myślałam o tym konkursie ale przeraża mnie ilość chętnych i ilość komentarzy do nadrobienia :D Ale gra jest warta świeczki więc postaram się w wolnej chwili przysiąść :)

   Usuń
  3. Nagrody bardzo fajne- dlatego konkurs kusi :), ale rzeczywiście może być cięzko :D
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. dziewczyny są trzy nagrody! :)

   Usuń
  5. Dzięki temu szanse są większe ;)
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. chętnych coraz więcej :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  7. Dołączyłam do konkursu :) wyniki już niebawem
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  8. ciekawe komu się poszczęści :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  9. Ale się rozkręciłyśmy w tym komentowaniu ;-) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  10. ciekawe czy dziewczyny nadążają w czytaniu ;) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  11. Ciężo pewnie! Nas jest kilka ich tylko dwie:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  12. a postów całkiem sporo :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  13. Dokładnie :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  14. i wciąż przybywa :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  15. I postów i komentarzy :D #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  16. a komentarzy to w zawrotnym tempie, ale żeśmy się rozgadały :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 5. Przydatne przy każdym remoncie, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a nawet wtedy, gdy chcemy małym nakładem finansowym, pracy trochę większym, zmienić wygląd mieszkania/pomieszczenia #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. bardzo fajnie usystematyzowane #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. czy ja już coś wspominałam o pliku do wydruku? ;) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Tak :) chyba naprawdę by ci się przydał :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. zdecydowanie - czeka mnie wielkie malowanie i planuje trochę powydziwiać na ścianach :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. Jakie kolory ?:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  7. głównie biel i troszkę mocnych akcentów - żółty, niebieski, zielony... - każdy pokój będzie miał inny motyw przewodni #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  8. Będzie kolorowo :) fajnie! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  9. tak! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 6. Super opisane <3 Zapisuje w ulubionych i na pewno przy remoncie wykorzystam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i zapraszamy do nas częściej :-)

   Usuń
  2. jeszcze raz proszę o plik do wydrukowania z logo Dekoral ;) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 7. Świetny wpis na pewno do niegojeszcze wrócę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu dziękujemy i zapraszamy :-)

   Usuń
  2. dla mnie lektura obowiązkowa przy każdym planowaniu malowania #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. Karolina i u mnie!:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. Obowiązek od teraz:)) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. eh... u mnie dalej tynkują.... ja chce już malować! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  7. U mnie właśnie zaczynamy od malowania sufitów:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  8. zazdroszczę... #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 8. Myślałam, że o zasadach malowania ścian wiem wszystko, ale o ciemnych listwach przypodłodowych i przysufitowych nie wiedziałam. Superprzydatne zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, czasami takie kompendium przydaje się nawet projektantkom, to daje nowe spojrzenie na wnętrze :-)

   Usuń
  2. ja okazuje się, że wiedziałam tyle co nic... i nigdzie nie widziałam jeszcze takiego fajnego zestawienia, a trochę szukałam w tym temacie... Dziewczyny, naprawdę dzięki! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. Ja również, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że to jak malujemy pomieszczenie ma wpływ na jego wielkość #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. kolory działają - tak w modzie, jak i we wnętrzu #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. To prawda #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  7. Można szalec na ścianach:D #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  8. byle z umiarem :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 9. Jak się czyta takie zasady to wydaje się to mega proste :p Szkoda, że jak przyjdzie do pomalowania pomieszczenia to już tak nie jest;p
  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja wręcz przeciwnie, przez chwilę zgłupiałam, bo spodobało mi się i to i to i jeszcze to, a co będzie jak zmieszam - misz masz i galimatias :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. No właśnie o to mi chodzi, czasem z tym misz maszem można nieźle sobie namieszać :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. niop! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 10. A ja myślałam, że czysta biel na każdej ścianie to najlepsze, uniwersalne rozwiązanie. O ja niemądra! Muszę zatem uważać,bo chcę uniknąć "szpitalnej przytulności" #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czysta biel jest zimnym kolorem, brrr, mało przytulnie... złamana biel już lepiej #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. Ale za to przy bieli można poszaleć z kolorowymi dodatkami i nimi ocieplić wnętrze:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. zgadza się, z tym, że ja stawiam zdecydowanie na złamaną biel #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Super!:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. zobaczymy jak to wyjdzie ostatecznie, ale... #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 11. Swietne wskazowki i bardzo przydatne! Wlasnie zabieram sie za urzadzanie salonu, ktory ma ksztalt jak na obrazkach tylko wciaz mam jedno pytanie odnosnie przyciemnienia kominka badz wnek przy kominku. We wnekach chce wstawic kredens lub polke na ksiazki (co w duzej mierze zajeloby wieksza czesc sciany wnekowej) a nad kominkiem bedzie telewizor. Problem w tym, ze nie moge sie zdecydowac czy przyciemnic kominek czy wneki, nie wiem ktora opcja bylaby korzystniejsza. Swiatlo pada od prawej strony i nie jest to mocno nasloneczniony pokoj... Bylabym bardzo wdzieczna za rade :) Ewelina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewelino. Pytanie które się tu nasuwa to - co chcesz, żeby było na ścianie widoczne? Jeżeli kredens jest ciemny, to jeżeli pomalujesz na ciemno wnęki, przestanie być optycznie dominujący, bo zleje się ze ścianą. Jeżeli kredens jest biały a ściany pomalujesz na ciemno, to kredens będzie przykuwał wzrok, a nie kominek. Więc tak naprawdę, ważne jest to jakiego koloru jest lub będzie kredens i jakiego koloru jest kominek, no i co ma być bardziej widoczne? Obie opcje są poprawne. Rozumiem, że reszta pokoju ma pozostać jasna?

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz. Kominek mamy bio i jest bez tej kominkowej obudowy, jest szary, nad nim chce zawiesic telewizor. Podloga jest drewniana i myslalam wyeksponowac ja dodajac drewniane meble w takim samym kolorze. chyba kluczowym elementem pokoju bedzie kanapa narozna granatowa. Caly pokoj myslalam utrzymac w szarosciach i bieli. czyli ciemny szary na kominku lub we wnekach przykominkowych i na przeciwleglej scianie/wnece na ktorej bedzie duze lustro. Reszta scian bylaby biala. co o tym myslisz ?:)

   Usuń
  3. Po kolei. Jeżeli na wykuszu ma wisieć kominek bio i telewizor, to lepiej właśnie ją pomalować na ciemno. wtedy ogień będzie ładnie się odbijał od ściany, a mało romantyczny telewizor nie będzie się z niej wyrywał. Jeżeli na drewnianą podłogę dodasz drewniane meble to raczej jej nie podkreślisz, ale razem stworzą ładne tło dla granatowej kanapy. Pamiętaj o zasadzie 3 powtórzeń -czyli dodaj jeszcze coś w odcieniach granatu, no i o zasadzie 3 kolorów i ich udziale. Który ma być dominujący? Teraz masz szary, biały, "drewniany" no i granat. Biały to tło, czyli szary 70 %, drewniany 20% i 10% granatu ? Czy tak to widzisz? jeżeli by się tego trzymać to nie wiem czy drewniane meble może przerobić na poszarzałe ?

   Usuń
  4. ja przyciemniłabym "ścianę" kominkową #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 12. fajne wskazówki :)

  ja sie przymierzam do zmian w przedpokoju i chcę pomalować boazerię , bo na razie o zerwaniu nie ma mowy ;)

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. taka pomalowana boazeria to całkiem fajna sprawa, na Pinterest hasło "paneling" :) można wyczarować cuda #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. O ile jest prosta :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. jeden kolor i po kłopocie z krzywiznami #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Oj nie wiem czy to tak działa :) Chyba byloby to widac #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. w sensie, że nie znikną, ale nie będą aż tak widoczne #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 13. a może napiszecie coś o malowaniu boazerii ? ;)

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba przyznać że boazerie to bolączka wielu mieszkań. Musimy się nad tym zastanowić :)

   Usuń
  2. o tak nie mogę już na nią patrzeć ;p

   Usuń
  3. Zależy pewnie jaka to jest boazeria... ja w domu mam dwa rodzaje, jedną wiem że łatwo byłoby pomalować, niestety ten drugi rodzaj ma tyle szczelin.... że chyba szybciej i łatwiej byłoby ją zerwać;p

   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. może metamorfoza znienawidzonej przez Polaków boazerii z Pani to potrafi? oj jest pole do działania :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. Również czekam na metamorfozy boazerii. Zastanawiam się, czy i jak ją pomalować, bo zerwanie w grę nie wchodzi - rodzice zbyt sentymentalni. #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. biel to standard na czasie, chciałabym zobaczyć coś szalonego, a co! :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  7. Biel jest teraz na topie, powoli gośi we wszystkich domach :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  8. zgadza się, po erze kolorów, biel znów do nas wróciła :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  9. Została przeproszona :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  10. i to z przytupem #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 14. zastanawiam się, jak optycznie można "podnieść" bardzo niskie pomieszczenie 2,35m ... stan obecny - biały sufit i ledwo dostrzegalny szary (stalowe magnolie), czy przeciągnięcie bieli z sufitu na ściany, przy tak małym kontraście, ma sens ... a może odwrotnie szarość wprowadzić na sufit? ... jakie jest Wasze zdanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeciągnięcie sufitu na ściany obniży ściany, Ściany na sufit pomniejszy pokój. Ale jeżeli na jednej ze ścian zrobisz/namalujesz pionowe pasy, to pokój zyska optycznie na wysokości. Może mocniejsze szare pasy? Pomyśl czy coś takiego wchodzi w grę?

   Usuń
  2. po lekturze poradnika też postawiłabym na pionowe pasy na jednej ścianie, super, punkt dla mnie, a co :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. Szare ściany też pięknie się prezentują!:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. no i też są dość uniwersalne, jak białe #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 15. A co z małą łazienką? Czy pomalowanie na ciemno podłogi+ok 10 cm ściany będzie ok? Dodam, że chce pomalować na niej wzorki typu mozaika

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja małą łazienkę będę powiększać dużym lustrem, sposobem ułożenia paneli i raczej jasnymi kolorami - obawiałabym się, że ciemna podłoga podkreśli "wielkość" pomieszczenia #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. na podłodze chce zrobić mozajkę :) Lustro też będzie duże, prawie na całą ścianę :) Ale chciałabym, żeby ściany były jednak czarne :) Płytki będą za to białe :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. odważnie! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Obym później nie płakała:p #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. ... albo nie przemalowywała #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 16. hmmm, od jakiej wysokości zaczyna się wysokie wnętrze? 2,7m to jakie? :) chciałabym w całym mieszkaniu pokolorować sufity, różnokolorowo #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było by na pewno mega pozytywnie i wesoło! :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. ale czy optycznie to przejdzie :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. 2.7 moim zdaniem to zdecydowanie wysoko !:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. to mnie pocieszyłaś, chciałam mieć jeszcze bliżej 3m, a najlepiej wyżej niż 3m, ale... #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 17. Właśnie ukończyłam remont biura w dwa dni, zdecydowałam się na pomalowanie biało grafitowych pasow pionowych. Wyszło klasycznie i elegancko a pokój stał się naprawdę wyższy 😊 Dziękuje.
  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wow, remont w 2 dni - podziwiam! czyli triki działają :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. Chyba powstał morski klimat!:) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. albo klasyczny #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. Mu jakoś biały u granat kojarzy się z morzem :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  5. kolory mo/rz/że i tak, ale pasy dla mnie to klasyka :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 18. To chyba najbardziej wartościowy post w całym wnętrzarskim internecie!!! :)

  Mam tylko dodatkowe pytanie: czy na uzyskanie efektu poszerzania pokoju ciemna podłogą ma wpływ intensywność koloru? Tzn im ciemniejsza podłoga tym efekt lepszy? Czy np czarna wykładzina będzie zbyt kontastowa?

  PS
  Uwielbiam nazwę bloga !

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale jakoś to pytanie umknęło w całości... Kolor ma znaczenie, bo im ciemniejsza podłoga tym mocniejsze oddziaływanie. Ciemny kolor na podłodze sprawi też, że pokój wyda się optycznie wyższy. Przynajmniej w teorii...:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Sklep internetowy Cromadex (http://www.cromadex.pl/) - świetne produkty i niskie ceny.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeśli o mnie chodzi, to zawsze stawiam na farby www.cromadex.pl - jak dotąd nigdy się nie zawiodłem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Polecamy przejrzeć ofertę www.cromadex.pl – mają naprawdę bogatą ofertę. Warto skorzystać!

  OdpowiedzUsuń
 23. Naszym zdaniem warto sprawdzić www.cromadex.pl. To firma, która bogatą ofertę farb proszkowych i nie tylko! Warto sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 24. Naprawdę fajne rady, takie praktyczne. Przydałby się też poradnik jak kłaść fototapety dla dzieci , bo mam zamiar na jednej ścianie u córki taką wstawić i zastanawiam się czy to trudna rzecz i konieczne będzie wzywanie fachowców?

  OdpowiedzUsuń
 25. Może kilka słów o tym, jak kłaść tapety kuchenne?

  OdpowiedzUsuń
 26. Teraz to nie tylko są ciekawe sposoby i przeróżne tricki, ale też farby o różnej strukturze do zastosowania. Na http://beton-magnat.pl/czym-sa-farby-strukturalne-praktyczny-przewodnik/ znalazłam różne farby niekoniecznie tradycyjne, które można zastosować. Dzięki różnym strukturom każde wnętrze można ciekawie odmienić.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 28. Drogie Panie, a jak pomalować dłuugi (8m), wąski (4m)i niski (2,5m) pokój? Z 2 oknami na dłuższej ścianie - dodam małymi? Z zainteresowaniem przeczytała artykuł. Jest bardzo ciekawy i bardzo dużo w nim ciekawych porad, ale dla mojego skumulowanego studium problemów nie znalazłam rozwiązania (lub nie umiem wyciągnąć właściwych wniosków?):-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeszcze dodam, że podobają mi się bardzo kolory ciemne ewentualnie chłodne szare beże. Biel toleruję tylko w niewielkich ilościach i tylko w dodatkach np. typu ramka. Jest jakaś nadzieja dla mnie?

   Usuń
 29. Wow, niesamowity wpis, który pomoże wielu osobom. Czekamy na więcej takich.
  Dobre malowanie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja kompletnie nie mam ręki do takich remontów, dlatego wolałam skorzystać z usług https://proforyou.co.uk/ i mieć pewność, że moje ściany w domu zostaną pomalowanie dokładnie.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo pomocny artykuł. Malowanie ścian może wydawać się proste, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, aby efekt wyglądał dobrze.

  OdpowiedzUsuń