KONTAKTY CERAMICZNE VINTAGE, CZYLI KLASYKA CIĄGLE W MODZIE

28.3.23 Pani to potrafi 14 Comments

PROLOG

Kiedy elektryczność została po raz pierwszy wprowadzona do domów, a było to w latach 80. XIX wieku, była używana głównie do ich oświetlania. Wtedy jeszcze nie było klasycznych gniazd wtykowych (tzw. świnek), w które można by włączyć elektryczny sprzęt. Jednym z rozwiązań, za pomocą którego można było podłączyć na przykład odkurzacze, wentylatory elektryczne, żelazka do wygładzania czy podgrzewacze do lokówek, było podłączenie ich do gniazd żarówek, za pomocą specjalnej oprawki wtykowej zwanej "złodziejką" (na zdjęciu poniżej).


W ciągu pierwszych pięćdziesięciu lat, komercyjnego wykorzystania energii elektrycznej osprzęt elektryczny rozwijał się szybko w oparciu o rosnące doświadczenie. Czynniki techniczne, bezpieczeństwa i ekonomiczne, wpłynęły na rozwój wszystkich urządzeń elektrycznych i wynaleziono wiele ich odmian. Po wprowadzeniu dwu-bolcowej wtyczki elektrycznej w latach dwudziestych XX wieku, opracowano gniazdo trójbolcowe. Ten format został wprowadzony w celu złagodzenia skutków zwarcia, ponieważ zasilanie zostało zneutralizowane uziemieniem. 

Od tej pory gniazda i włączniki mocno ewoluowały i dzisiaj mamy cały przegląd różnych wzorów i kolorów do wyboru. 

Powroty do klasyki
czyli nasz wybór 
do projektu "dom na wsi"
Kiedy szukałyśmy pasujących rozwiązań do  projektu „Domu na wsi”, gniazda wtykowe i włączniki stały na samej górze rzeczy, które trzeba odpowiednio dobrać. Bardzo zależało nam by osprzęt elektryczny (którego w nowoczesnym domu jest naprawdę wiele), stylistyką wpisywał się w cały koncept. Poszukiwania trwały aż trafiłyśmy na kontakty marki DPM Solid Limited. Jest to polska firma rodzinna, która od ponad 25 lat dostarcza klientom produkty dostosowane do trendów. I właśnie tam znalazłyśmy pasujące rozwiązanie, stylistyką wpisujące się w koncept FarmHouse. 

VINTAGE
Kolekcja VINTAGE (bo tą kolekcję finalnie wybraliśmy), to wyjątkowa seria ceramicznych gniazdek i włączników. Nawiązuje do stylistyki wnętrz z lat 50. i 60. XX wieku. Produkty dostępne są w wersji do montażu natynkowego oraz podtynkowego. My wybraliśmy wariant podtynkowy i tak do kuchni trafiły włączniki  i kontakty trafiły do potrójnej i podwójnej ceramicznej ramki (można dokupić je osobno).

Kolekcja ta wyróżnia się stylowym i eleganckim wyglądem. Pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Jest ciekawym elementem wystroju wnętrz w stylu retro i klasycznym. Pasuje także do nowoczesnych wnętrz loftowych oraz wnętrz eklektycznych.

Gniazdka i włączniki VINTAGE wykonane są z ceramiki pokrytej porcelaną. Błyszczące wykończenie nadaje niezwykłego charakteru tym produktom. Osprzęt elektryczny VINTAGE dostępny jest w dwóch kolorach: czarnym i białym.
Na całą serię składają się następujące elementy: tradycyjne gniazda wtyczkowe z uziemieniem
gniazda wtyczkowe typu Schuko, włączniki obrotowe schodowe, włączniki obrotowe podwójne, włączniki obrotowe krzyżowe, włączniki obrotowe żaluzjowe, włączniki przyciskowe pojedyncze, włączniki przyciskowe podwójne.

W tym miejscu dodamy tylko, że produkty marki DPM dostępne są w największych sieciach handlowych typu DIY oraz sklepach elektrycznych i oświetleniowych w całym kraju. 

Do „Domu na wsi” wybrałyśmy gniazda i włączniki w obu kolorach. Do kuchni trafiły białe, do jadalni czarne. Wpisały się znakomicie - zresztą sami zobaczcie jak wyglądają.


Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ DPM Solid.Limited

14 komentarzy:

 1. Kontakty są genialne, mam takie w swojej kuchni i łazience. Zachwycają się wszyscy goście!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani to potrafi4 kwietnia 2023 09:53

   My również jesteśmy nimi zauroczone, prawdziwa biżuteria dla wnętrza.

   Usuń
 2. Kontakty ceramiczne są szeroko stosowane w elektronice i innych dziedzinach techniki ze względu na swoją odporność na wysokie temperatury, korozję i zużycie mechaniczne, a także na ich izolacyjne właściwości elektryczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ja nie cierpię takich gniazdek i włączników :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe gniazdka - są naprawdę wyjątkowe i orientalne. Jednak nie wszędzie będą pasować. Wszystko zależy od designu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No oczywiście! Takie gniazda i włączniki wymagają odpowiednich wnętrz.

   Usuń
 5. Wow, kocham vintage i ceramiczne dodatki! Zastanawiałem się jednak, jak można to połączyć z nowoczesnym stylem życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te współczesne ceramiczne włączniki i gniazda są dostosowane do nowoczesności, więc z powodzeniem możesz łączyć to z nowoczesnym stylem życia. Niestety mankamentem jest tu brak wtyków na komórkę. Ale za to jaki design!

   Usuń
 6. Dosyć kreatywne. Wyglądają jednak trochę klasycznie co nie wszędzie będzie pasować

  OdpowiedzUsuń
 7. Stylowe i oryginalne kontakty. Wyglądają super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy pięknie! Nas też zachwyciły a w starym domu odnalazły się, jakby zawsze tam były.

   Usuń
 8. ten pojedynczy czarny wygląda bardziej jak jakiś przycisk niż jak kontakt :D ale dobrze wiedzieć że w zakresie gniazdek (jak i włączników światła bo od razu sprawdziłam) jest w czym wybierać i nie trzeba decydować się na zwykłe białe plastiki :D chcę zamontować plafon kryształowy w salonie także cos bardziej glamour będzie w cenie :D

  OdpowiedzUsuń