DIY - JAK SAMODZIELNIE WYKONAĆ TAPICEROWANE ŁÓŻKO - CZ.II TAPICERUJEMY BOKI I SKŁADAMY W CAŁOŚĆ

15.6.21 Pani to potrafi 8 Comments

PROLOG
Podjęcie się zbudowania łóżka tapicerowanego z półokrągłym zagłówkiem od zawsze było na naszej liście. Z jednej strony chciałyśmy sprawdzić czy damy radę i jak długo to potrwa, z drugiej ciekawiło nas ile to będzie kosztować. Oczywiście, że dzisiaj u każdego producenta można zamówić, każde nawet najbardziej fikuśne, łóżko i to w dowolnej tkaninie. Jasne i takie rozwiązanie też oczywiście gorąco polecamy. Ale gdyby ktoś chciał się pokusić o zrobienie go własnoręcznie, to u nas czeka instrukcja. 

CO BĘDZIE POTRZEBNE:
czyli lista potrzebnych elementów do zbudowania łóżka 
Ponieważ dysponowałam już materacem o wymiarach 200 x 140, postanowiłam, że łóżko będzie do niego dopasowane. Dlatego w pierwszej kolejności zakupiłam pociętą na wymiar surową płytę meblową. Bez problemu zamówicie taką w każdym markecie budowlanym. Ponieważ materac ma szerokość 140 centymetrów dodałam grubość pianki tapicerskiej (2,5 cm z każdej strony) oraz centymetr luzu i wyszło mi, że szerokość zagłówka jak i deski z przodu, powinna wynieść 150 cm. 


SZCZEGÓŁOWY SPIS
POTRZEBNYCH ELEMENTÓW
I MATERIAŁÓW:
 • 1 x płyta meblowa wiórowa na zagłówek 150 cm x 110 cm  [7]
 • 2 x płyta meblowa wiórowana dłuższe boki 23 cm x 202 cm [7]
 • 1 x płyta meblowa wiórowa na przód łóżka 23 cm x 150 cm [7]
 • 4 złączy kątowych do łóżka (blachy i kąty) [8] 
 • 1 belki z zawiesiami do montażu dna łóżka  [5]
 • 4 nóg narożnych, czarnych [12]
 • 2 listew typu kantówka (3 x 3 x 200 cm )
 • 6 metrów tkaniny tapicerskiej (Italsenso MARE ) o szerokości 140 cm [2]
 • wigofilu do wykończeń
 • pianki tapicerskiej o grubości 2 cm  
 • owaty 
 • kleju tapicerskiego w sprayu

narzędzia:
 • Wyrzynarki do drewna 
 • Takera tapicerskiego 
 • Wiertarko - wkrętarki
 • Nożyka, nożyczek 
 • Przymiaru
 • Mydełka krawieckiego, 
 • Ołówka 
 • Linijki

ZAGŁÓWEK
bo to od niego zaczęłyśmy. 
Prace tapicerskie zaczęłyśmy oczywiście od zrobienia zagłówka (wezgłowia). Dlaczego? No bo tu mamy niemałe doświadczenie i zagłówków zrobiłyśmy w naszej karierze już sporą ilość. Poszło nam szybko a cały proces zobaczycie TUTAJ. Opisałyśmy to w osobnym poście, krok po kroku jak zawsze. Kto nie czytał, to zapraszamy do poprzedniego artykułu. 

jak wykonać zagłówek

KONSTRUKCJA I SKręcanie
Czyli jak zrobić łóżko!


KROK 1- listwy nośne
Pierwsza czynnością jest zamocowanie na dłuższych kawałkach przyciętej płyty, listwy kantówki (na niej to właśnie oprzemy dno łóżka). W tym celu na płycie, w odległości 12 centymetrów od dołu narysuj linię. Następnie przyłóż listwę wzdłuż linii i przykręć ją za pomocą wkrętów do drewna. Zrób to na obu długich częściach (bokach).krok 2- przymierzanie złącza
Przymierzanie złączy.
W dolnych częściach boków (3/4 centymetry od dołu), należy przyłożyć złącza, obrysować je ołówkiem i nawiercić małe otwory. W tym miejscu później trzeba będzie przykręcić zawiasy, a podwiercenie otworów będzie ułatwiało to zadanie. Zrób to na wszystkich częściach. 
krok 3 - tapicerowanie boków
Ułóż bok łóżka przykręconą listwą do dołu i górną część spryskaj klejem tapicerskim. Następnie ułóż na niej piankę i mocno dociśnij. Nadmiar pianki obetnij ostrym nożykiem. Następnie spryskaj piankę klejem i połóż na niej owatę. Zawiń ją pod spód i przymocuj za pomocą takera. Nie używaj zbyt wielu zszywek, chodzi tylko o lekkie przymocowanie owaty. Nadmiar odetnij za pomocą nożyczek. 


Teraz czas na tkaninę. Owatę również spryskujemy klejem i układamy docięty pas tkaniny (tkanina została docięta na szerokość 46 cm i długość 215 cm). Następnie przekręć całość na drugą stronę (listwa do góry) i przytapiceruj górną część tkaniny. My przymocowałyśmy najpierw górną część, tak by materiał przylegał do listwy na której oprze się dno łóżka. Następnie, naciągając materiał, przymocuj dolną część tkaniny. Zacznij od środka i kieruj się ku końcom boku. Dzięki temu unikniesz podczas tapicerowania, przekrzywienia materiału. Na koniec wykończ boki, podwijając materiał pod spód. Pamiętaj tylko, żeby wyciąć tkaninę w miejscu gdzie będziemy przykręcać złącza. Miejsca wbicia zszywek zamaskuj dociętym wigofilem. 

Pamiętaj tylko, żeby wyciąć tkaninę w miejscu gdzie będziemy przykręcać złącza. Miejsca wbicia zszywek zamaskuj dociętym wigofilem. 


krok 4 - tapicerowanie przodu łóżka
Przy tapicerowaniu przodu łóżka postępujemy tak samo, jak przy tapicerowaniu boków. Nie montujemy tu tylko listwy drewnianej bo nie będzie potrzebna. 


krok 5 - montaż złączy i nóg
Na gotowych częściach łóżka przykręć złącza kątowe. Przymocuj je za pomocą wkrętów do drewna i wkrętarki. Następnie wkręć w złącza dołączone śruby. Tu najlepiej postępować zgodnie z instrukcją producenta, która zawsze jest dołączona. 

krok 6 - montaż listwy/belki stalowej i uchwytów
Żeby łóżko spełniło swoje zadanie i było bezpieczne (uniosło nasz ciężar), konieczne jest zamocowanie w nim belki nośnej (stalowej lub drewnianej). My wybrałyśmy tą z Ikea, bo takowa posiadałam, ale bez problemu kupicie takie w sieci. Najpierw musimy przykręcić do zagłówka i przedniej części łóżka, zaczepy do belki. W tym celu odmierzamy pożądaną wysokość i potencjalne miejsca montażu „obtakerowujemy”, żeby łatwiej przykręcić zaczepy. Tak jak na zdjęciach. Zaczepy przykręcamy wkrętarką i wkrętami do drewna. 


UWAGA: górna część belki musi być na tej samej wysokości, co górna część przykręconych na bokach listewek drewnianych. A to dlatego, że to na nich i na belce, opierać się będzie dno łóżka. 

KROK 7 - SKŁADAMY ŁÓŻKO
Teraz chwila prawdy, bo składamy wszystko w całość. Udało się prawda? Wszystko pasuje? Jeżeli nie, to jest to moment na poprawki. Następnie wkładamy dno łóżka. I tak się prezentuje wykonane przez nas łóżko. Może nie wszystko w nim jest idealne, ale ja jestem dumna. Zrobiłam łóżko! 

Oczywiście pozwoliłam, żeby uchwyty i zawiesia zamontował Pan Mąż czyli nasz prywatny "Darek stolarz". No niech też ma swój udział w tym dziele. Dzięki temu, że zrobiłam je sama mogłam pozwolić sobie na zakup lepszej tkaniny. Dla mnie w takim łóżku tkanina to podstawa, bo to ona dodaje klasy i zadaje szyku. A o takiej zieleni marzyłam od dawna. No mam tylko nadzieję, że spodoba się mojej córce, bo jakoś o zdanie jej nie zapytałam…epilog
Łóżko gotowe - pasuje do muralu, starych szafek i tej pięknej pościeli od polskie marki MARO HOMEUprzedzając Wasze pytania, ten przepiękny komplet pościeli satynowej, to model: SAN ANTONIO w kolorze pudrowego różu z lamówką. Dla chętnych dodam tylko, że pościel ta, występuje jeszcze w innych kolorach i rozmiarach. A lamówka z kontrastowego koloru dodaje niesamowitej klasy.konkurs
Przypominamy też, że w dalszym ciągu trwa dalej nasz K O N K U R S, w którym do zgarnięcia mamy fotel, puf i poduszki - a wszystko to, w wybranej przez Was tkaninie. 

Bawimy się do 25.06 a komentować możecie zarówno pod tym postem jak i tym o zagłówku! 

nagrody

1. FOTEL marki SOFALIVE 
(tkanina obiciowa do wyboru)
2. PUF  (tkanina obiciowa do wyboru)
3. DWIE PODUSZKI OZDOBNE 
(tkanina obiciowa do wyboru)


SPONSOREM NAGRÓD JEST FIRMA ITALVELUTTI


Z A S A D Y:

1. Polub  profl  ITALSESNO TUTAJ
2. Polub profil  FB Pani to potrafi TUTAJ 
lub nasze konto na Instagramie TUTAJ
3. W komentarzu pod postem, napisz jaką tkaninę wybrałaś/-eś  (kolekcja, kolor)
Napisz również gdzie oraz w jakiej aranżacji stanie fotel 
w wybranej przez Ciebie tkaninie.

Laureatów wybierzemy wśród najciekawszych odpowiedzi.


LINKI DO WYBORU TKANIN:C Z A S   T R W A N I A:

Na zgłoszenia czekamy do 25.06.2021 r. do godz. 23:59


R E G U L A M I N:

Do pobrania  - TUTAJ


W Y N I K I   K O N K U R S U:


Kochani!  
Nie było prosto, jak zawsze zaskoczyliście
 nas swoją kreatywnością...

THE WINNER IS:

MIEJSCE 1 - FOTEL 
Edyta (nick EDZIKA)

MIEJSCE 2 - PUF
 Aleksandra (nick: Aleksandra D).

MIEJSCE 3 -  PODUCHY
Monika (nick: Monika K)

Laureatów prosimy o ponowny 
kontakt w celu wysyłki nagród

Jeszcze raz gratulujemy 
i dziękujmy pozostałym uczestnikom!


Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

8 komentarzy:

 1. Kochani pod tym postem też możecie zostawiać komentarze konkursowe. Pozdrawiamy Dziewczyny z Panitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonale wiem, co znaczy tworzenie pokoju dla dziecka, a konkretnie nastolatka, bo właśnie jesteśmy na takim etapie i zastanawiamy się nad tym, od czego właściwie zacząć. Prawdopodobnie jednym z pierwszych zakupów na pewno będzie biurko do grania i my takie biurko znaleźliśmy w ofercie https://mgstore.com.pl/ . Mają ta bardzo fajny wybór oraz wiele możliwości, z których każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Skorzystajcie i sprawdźcie coś dla Waszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fotel stanie w pokoju mojej rocznej córeczki. Pokój jest utrzymany w jasnych barwach, białe łóżeczko, drewniana komoda w odcieniach szarości, dlatego granatowy fotel będzie super uzupełnieniem wystroju.

  Krótki wierszyk na tę okoliczność: „Entliczek-pentliczek granatowy foteliczek stanie przy oknie w pokoju córeczki. Tata usiądzie bajeczkę przeczyta, mama przytuli kołysankę zaśpiewa”.

  Kolor: MIMOSA 25

  OdpowiedzUsuń
 4. Uhuhu to już nie wygląda tak prosto jak pomalowanie mebli :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ohy i ahy, pięknie i na wyrost doskonale. Podobna doskonałość jest u http://www.mkdeskpro.com/ co widać na zdjęciach i opiniach klienta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, a czy nie potrzebuje Pani produktów takich jak zabawk idla dzieci? Możemy polecic modne zabawki dla dzieci 2021/. Jest to genialny sklep.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie jest to takie proste jak myślałam, ale może spróbuje ze swoim starym meblem. Jeśli coś zepsuje to na pewno nie będzie to duża strata. Dzięki za kolejny dokładny instruktaż jak zrobić to samodzielnie. Na pewno się przyda

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jest to na pewno zadanie takie proste, ale warto spróbować. Mam jedno stare łózko na którym wypróbuje jak mi ot wszystko wyjdzie. Warto spróbować zrobić coś samemu.

  OdpowiedzUsuń