JAK ZBUDOWAĆ LOFTOWĄ ŚCIANKĘ? CZYLI DZIELIMY SALON NA PÓŁ!

20.8.20 Ania 42 Comments



PROLOG

Od paru tygodni, na łamach naszego bloga, dzielimy się z Wami remontem mojego nowego/starego domu. Mieliście już okazję czytać o tym jak dom mnie zachwycił jaki ma potencjał i braki, względem mojej rodziny. Willa z lat 30 XX wieku, zachowała niewątpliwy urok domów z tamtych lat. Otoczona ogrodem i z zachowaną starą stolarka. Ale dom ma tylko 3 pokoje i werandę, na której postanowiłam zrobić salon letni (ale o tym opowiemy w późniejszym terminie), a my potrzebujemy trzech sypialni i części dziennej. Tym razem chcę Wam pokazać, w jaki sposób podzieliłam salon, żeby wcisnąć do niego dodatkowo sypialnię z garderobą.



Pokój na pół czyli czym podzielić przestrzeń

Patrząc na rzut pokoju, od razu widać, że podział nie będzie łatwy. Trzy pary drzwi i okno. Musi być zachowana komunikacja z werandy do pozostałej części domu, bo tymczasowo do domu wchodzimy przez werandę. Potrzebuję szaf na ubrania dla mnie i dla szanownego małżonka i oczywiście musi być zachowana jakaś intymność, bo niekoniecznie chcę żeby goście siedząc w salonie, widzieli moje łóżko.
Miejsce na łóżko wskazało się samo i okazało jedynym możliwym. Odcinając piękne przesuwne drzwi do drugiego pokoju, samoistnie powstało miejsce na ogromny zagłówek do łózka, bo cienkie drzwi trzeba było wygłuszyć. Przypominam w tym miejscu, że wszystkie rozwiązania mają być z zasady nieingerujące w stolarkę drzwiową i drewniane podłogi. W zasadzie wszystko już było wymyślone, ale czym podzielić przestrzeń?



To było trudniejsze zadanie. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby powieszenie zasłony. Można oczywiście, ale mi chciało się czegoś bardziej wyrafinowanego. Od zawsze podobają nam się z Anią przepierzenia w stylu loftowym czyli metal i szkło. Bomba! Tylko martwiły mnie dwie sprawy: pierwsza to taka, że tego typu ścianki są drogie bo kosztują około 1 000,- za m2 a u mnie ściany mają prawie 3 metry. Druga sprawa to taka, że ja nic nie mogę przykręcić do podłogi, bo mam tam prawie 100 letni parkiet i szkoda go dziurawić!

Jak powszechnie wiadomo potrzeba matką wynalazku. Postanowiłam wykonać ściankę loftową własnym sumptem i zrobić ją z drewnianych listewek i poliwęglanu.

Czego potrzeba, żeby wykonać ściankę loftową, 
Czyli potrzebne narzędzia i materiały

Do wykonania ścianki działowej o rozmiarach 180 x 290 potrzebowałyśmy desek o następujących wymiarach:
5 szt. desek -  280 x 4,5
16 szt. desek -  39.4 x 4,5
1 szt. deska 0 180 x 4,5
1 x deska 180 x 10 x 2,5 (wzmacniająca do przymocowania w dolnej partii kratownicy) 

Do tego potrzebne są płyty imitujące szybę. My postanowiłyśmy użyć do tego płyt z poliwęglanu o grubości 3mm. Można też użyć płyt z pleksi, ale te okazały się finalnie droższe. Zakup płyt to najdroższa część tego przedsięwzięcia. Dlatego bardzo ucieszyłam się, gdy nasz przyjaciel Piotr, zaproponował sprezentowanie mi płyt, które zakupił kiedyś okazyjnie. Radość było wielka, bo płyty okazały się grubsze (5 mm) i z pleksi, więc zaoszczędziłam sporo.

Poniżej zamieszczam spis pozostałych narzędzi i akcesoriów, koniecznych do wykonania ścianki:


Poliwęglan lub płyta pleksi
2 x kątownik do montażu
System do montażu na kołki drewniane DOMINO (lub inny)
Papier ścierny, kostka ścierna 180/220
Farba Bondex Emalia Plamoodporna - „Czarny kot”
Pędzel lub wałek do malowania
Klej do drewna
Piła do drewna (może być nawet ręczna)
Wiertarko wkrętarka

Ścianka loftowa krok po kroku

1. PRZYCINANIE I SZLIFOWANIE LISTEWEK
W markecie budowlanym znalazłyśmy odpowiednie listwy, które wystarczyło przyciąć na potrzebny wymiar i wyszlifować. Listewki bez problemu przytniecie piłką do drewna, ja skorzystałam z piły, którą okazyjnie pożyczam od małżonka. Listwy po przycięciu trzeba było wyszlifować. Możecie użyć zwykłej kostki ściernej o gradacji 180/220.






2. ŁĄCZYMY KONSTRUKCJĘ
Do połączenia konstrukcji wykorzystałyśmy system Domino (marki Festool). Łączenie elementów za pomocą tego systemu jest proste i trwałe. Za pomocą specjalnej maszyny, wycinamy podłużny otwór w deskach, które będziemy łączyć ze sobą, a następnie za pomocą specjalnego klocka i kleju, łączymy je ze sobą.





Nie każdy taki system ma, ale od razu powiem, że do łączenia drewna można użyć każdy system kołkowy. Można takie kupić dosłownie za parę złotych w markecie budowlanym. Po sklejeniu konstrukcji dobrze jest ścisnąć wszystko ściskami stolarskimi, aż konstrukcja wyschnie.

3. MALOWANIE
W ściankach loftowych dużą rolę odgrywa kolor. Nasza ścianka wykonana została z drewna, a ma imitować ściankę wykonaną z metalu, dlatego musiała być pomalowana. Tu doskonale sprawdziła się emalia do drewna Bondex w kolorze „czarny kot” (wykończenie matowe). Jest to doskonałej jakości emalia: plamoodporna, szybkoschnąca i absolutnie matowa emalia akrylowa. Do stosowania na różne powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz: drewno, fornir, płyty MDF laminowane, sklejka, wiklina, twarde PCV, metal oraz tynki wewnętrzne. Polecane do takich powierzchni jak meble, drzwi, kaloryfery, okna, zabawki, listwy drewniane, drewniane detale wykończeniowe. Używałyśmy jej w wielu projektach i często do niej wracamy. 

bondex smart paint

emalia czarny mat


Ponieważ ścianka znajduje się zaraz obok łóżka to nie bez znaczenia są właściwości i szkodliwość farby. Ta którą wybrałyśmy jest idealna na powierzchnie, z którymi kontakt mają dzieci i alergicy – posiada certyfikat zgodności z normą PN-EN 71-3+A1: 2014-12 tzw. „Bezpieczeństwo zabawek”. Farbę nakładamy za pomocą pędzla lub wałka.

4. MONTAŻ „SZYB”
W dociętych płytach z pleksi, wywierciłyśmy otwory i za pomocą wkrętów do drewna i wkrętark,i przymocowałyśmy je do konstrukcji. Płyty z pleksi montujemy od spodniej strony, tak by z przodu konstrukcja drewniana była widoczna.






5. MONTAŻ KONSTRUKCJI
W dolnej części konstrukcji została zamontowana deska o szerokości 10 centymetrów, która służy jako jej stabilizator. Od góry konstrukcja została przykręcona do sufitu za pomocą 2 kątowników i wkrętów. I to tyle.



Dodatkowo zamocowałam jeszcze karnisz do zasłon, żeby można było sypialnię odciąć od reszty pokoju i lekko ją zaciemnić.

Ścianka oprócz tego, że świetnie odgradza przestrzeń, to jeszcze dodaje wnętrzu charakteru.

A co wy myślicie o takim wydzieleniu stref?









KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

42 komentarze:

  1. Takie ścianki są ostatnio bardzo modne.
    https://maty-kapilarne.pl/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Adam, rzeczywiście są modne, choć w większości wnętrz królują te wykonane ze stali. Nasza wersja jest zdecydowania tańsza.

      Usuń
    2. Witam jaki koszt całkowity byl
      ?

      Usuń
  2. Ciekawy pomysł, muszę pomyśleć nad tym u siebie w domu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy, jeśli będziesz potrzebować naszych ad śmiało pisz.

      Usuń
  3. Fenomenalny efekt końcowy. Mam bardzo długi salon i nieustannie się głowię, jak go fajnie podzielić nie tracić na jasności w nowo powstałym pomieszczeniu i Twój patent jest genialny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elu, ślicznie dziękujemy za miłe słowa. Na wydzielenie stref w pomieszczeniu mamy kilka patentów. Najczęściej dzielimy pomieszczeniem za pomocą innego koloru ścian (a czasami sufitu). Ścianka to nasze najnowsze "dziecko" i pewnie nie raz je zastosujemy. pozdrawiamy cieplutko, Ania i Beti

      Usuń
  4. Wyszło przepięknie brawo za kreatywność

    OdpowiedzUsuń
  5. Aż szkoda malować takiego drewna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Aleksandra, drewno w rzeczywistości to zwykłe sosnowe listwy z marketu i nie wyglądały atrakcyjnie, chociaż nie widać tego na zdjęciach. W tym przypadku farba nadała im bardziej nowoczesnego charakteru. Ale my tez kochamy drewno, więc rozumiemy Cię doskonale. Beti

      Usuń
  6. Ładnie to wyszło ;) ,szkoda jednak ,że wykończenie jest tylko z jednej strony .Gdyby zrobić to z dwóch to było by perfekcyjnie ,tak czy inaczej efekt bardzo ładny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to prawda! Też o tym myślałam i nie wykluczam poprawek! pozdrawiamy

      Usuń
  7. Ścianka ścianką, ale ta komoda w szachownicę - fantastyczna! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Komoda super faktycznie, a ścianka też bardzo praktyczna :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Super ścianka . Mam pytanie o wymiar listew . Szerokość 4,5 cm , a jaka jest grubość ?

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajna ścianka! Jestem pod wrażeniem efektu końcowego. Do szlifowania świetnie nadaje się również filc polerski. Jest to materiał, który może znacznie ułatwić i przyspieszyć prace. Może niedługo sam zabiorę się za małe zmiany w domu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tego jeszcze nie próbowałyśmy, filc polerski wpisuję na listę do przetestowania :)

      Usuń
  11. Mam mały salonik , który jest zarówno salonem jak i sypialnia i kuchnię za ściana. Aby powiększyć przestrzeń pomyślałam o takiej ścianie. Sęk w tym że mam też dwie nastolatki urzędujące w kuchni o różnej godzinie 🤦‍♀️🤷‍♀️Scianka więc musiałaby być zamykaną na noc aby wygluszyc odgłosy z kuchni i nadać intymności. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się przy tej ściance z pleksi? Czy ona trochę tłumi? Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. My przede wszystkim stawiamy na wiele zieleni w domu, ponieważ wiele kwiatów oczyszcza powietrza i to głównie na tym nam zależy. Niestety nie jest to wystarczające i będziemy musieli zainwestować sobie w jakiś fajny oczyszczać powietrza. Już kilka ofert miałem okazję sprawdzić i spodobały mi się produkty na stronie https://meacopolska.pl/ . Jest w czym wybierać, ponieważ urządzenia są bardzo dobrej jakości, każdy coś dla siebie wybierze i na pewno będziecie bardzo dobrze działać na swoje zdrowie, więc korzystajcie. Takie produkty nie są drogie. Warto, wiec inwestować.

    OdpowiedzUsuń
  13. Artykuł dobry , zresztą jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Artykuł bardzo dobry ! zresztą jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Rewelacyjne rozwiązanie

    OdpowiedzUsuń
  16. Też stawiałem ściany działowe w domu samodzielnie. Generalnie okazało się to łatwiejsze niż sądziłem na początku. Profile aluminiowe jako szkielet, wypełnienie z wełny mineralnej i obłożenie z płyt GK - standard. Zadanie spełnia w stu procentach.

    OdpowiedzUsuń
  17. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń
  18. Ale super pomysł, muszę go koniecznie wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo kreatywne podejście które jak widać opłaciło się. Super to wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  20. Pomysł z tą ścianką był trafiony.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ścianki ze szkła to bardzo często stosowane rozwiązanie i w domach prywatnych i w firmach/biurach. Wszędzie tam gdzie trzeba podzielić przestrzeń ale nie zabierać przy tym wiele przestrzeni, nie ograniczać także dopływu światła. Wtedy gdyby jedno z dzielonych pomieszczeń nie miało dostępu do okna.

    OdpowiedzUsuń
  22. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  23. Lubię różnego rodzaju poradniki związane z aranżacją wnętrz oraz budową domu, ponieważ jest to temat, który będzie mnie dotyczył przez najbliższy czas. Szukam inspiracji oraz porad online, dlatego myślę, że warto wspomnieć tutaj o takiej stronie, jak https://www.wybudujmydom.pl/ , gdzie można wszystkiego szukać, jeśli np. też budujecie dom.

    OdpowiedzUsuń