DIY - PRZERABIAMY REGAŁ BILLY - ODSŁONA I

31.7.18 Pani to potrafi 7 Comments


Urządzanie pokoju dziecięcego to niesamowita frajda. Te wszystkie małe mebelki, słodkie dodatki i urocze zabawki, a nasze dzieci już takie duże…  Bo jak wiadomo dzieci szybko dorastają, a za czasami kiedy jeszcze były małe, bardzo tęsknimy (zwłaszcza Ja czyli Beti). 

Kiedy koleżanka poprosiła nas o zrobienie czegoś do pokoju synka, aż podskoczyłyśmy z radości i z przyjemnością zabrałyśmy się do pracy. Po wstępnej radości, przyszła chwila konsternacji, bo to „coś” miało swoje wymagania. 
Miało to być miejsce lub mebel, na którym można swobodnie powiesić plecak i worek na kapcie, usiąść wygodnie przy zdejmowaniu butów, przechować zabawki, a może jeszcze i się pobawić. Całość miała być niewielkich rozmiarów, a do tego mama Jasia chciała, żeby to wszystko nie kosztowało zbyt wiele! 

Chwilę nam to zajęło, zanim wpadłyśmy na pomysł, żeby przerobić niski regał BILLY na  szatnię małego „super bohatera”. Ten szalony pomysł bardzo się nam spodobał, zwłaszcza, że po zrobieniu projektu i analizie kosztów wyszło nam, że spełnimy tym wszelkie oczekiwania. I synka i mamy! Szafkę postanowiłyśmy zrobić w kolorze niebieskim, a we wnęce namalować pasiasty wzór z gwiazdą superbohatera. Nisko zamocowana pólka miała stanowić siedzisko. 


do wykonania potrzebujemy:
Regał Billy IKEA, wymiary: 80 x 106 cm
wieszaki przykręcane na ubrania -  2 sztuki 
pudełka tekturowe - 2 sztuki 
farba - emalia plamoodporna BONDEX Smart Paint w kolorach:
1 x JAK MAKIEM ZASIAŁ (czerwony) 0,2l
1 x NIEBO NOCĄ (niebieski) 0,2l
1 x BIELSZY NIZ MYŚLISZ (biały) 0,2l
wałek flokowy
kuwetka malarska lub inny pojemnik do farby
taśma malarska TESA Sensitive
kostka ścierna
nożyk, metrówka
kalkulator :-)
duży cyrkiel lub okrągła taca :-)

Krok i - montaż
Pierwszym etapem jest skręcenie regału. Skręcamy tylko obudowę, bez mocowania tyłu i półek.KROK II - matowienie + malowanie
Zanim zaczniemy malowanie, mebel należy zmatowić papierem ściernym. Najlepiej do tego celu użyć papieru o grubości 220g, powierzchnia zostanie zmatowiona, ale nie porysowana. Po przetarciu całość odpylamy wilgotną ściereczką. Teraz możemy pomalować regał. Boki regału i blat malujemy na niebiesko. Konieczne będą dwie warstwy farby.  właściwy wybór farb
Do malowania mebli w pokoju dziecięcym, należy używać farb dobrych i bezpiecznych. Co to znaczy? Wybierajmy farby nie tylko z powodu kolorów ale przede wszystkim z powodu  ich właściwości. Bardzo ważne jest, żeby farba, którą wybieramy do pokoju dziecka miała maksymalnie obniżoną zawartość rozpuszczalników organicznych. Dzięki temu będzie ona przyjazna dla alergików i osób wrażliwych.  Taka jest właśnie wybrana przez nas farba Bondex Smart Paint EMALIA PLAMOODPORNA, ale jest ona nie tylko bezpieczna dla dzieci i alergików - ma też certyfikat na zgodność z normą PN-EN71-3, tzw. bezpieczeństwo zabawek. 
Emalia plamoodporna Smart Paint, jak już sama nazwa wskazuje, jest odporna na szereg plam i zabrudzeń: olej, czekolada, soki owocowe, kawa, herbata, a sami przyznacie, że w dziecięcym pokoju to ważne. 
Dodatkowo jest też szybkoschnąca i bezzapachowa. Więc jeżeli planujecie przeróbkę szafki czy odnowienie starych drewnianych zabawek, wybór tej właśnie emalii, będzie doskonały. Już na marginesie dodam tylko, że emalie te, są nie tylko w pięknych kolorach, to jeszcze w całkowicie matowym wybarwieniu. 

Krok iiI - malowanie wzoru na plecówce
Najpierw całą „plecówkę” trzeba zmatowić i pomalować na biało (Bondex Smart Paint BIELSZY NIZ MYŚLISZ)Po wyschnięciu wyklejamy pasy. Najpierw musimy wyznaczyć środek „pleców”. Kiedy już mamy narysowaną linię wyznaczającą środek, to wzdłuż niej naklejamy dwa paski taśmy. Czynność tą powtarzamy, aż cała powierzchnia pokryje się równymi pasami. Ponieważ centralną ozdoba naszej szafki ma być niebieska gwiazda na białym tle, to na tym etapie musimy zakleić koło. Ponieważ nie miałyśmy z Anią dużego cyrkla, to do odrysowania koła użyłyśmy srebrnej tacy. Wymiar pasował idealnie. Po narysowaniu okręgu, środek zakleiłyśmy taśmą i za pomocą nożyka obcięłyśmy jej nadmiar. Powstało idealne koło.

Brzegi taśmy dociskamy i  całość malujemy czerwonym kolorem (JAK MAKIEM ZASIAŁ)


UWAGA: Pierwszą warstwę najlepiej pomalować prawie suchym wałkiem. Dzięki temu nie wleje się pod taśmę i brzegi będą równe. Po około 20 minutach możemy położyć drugą warstwę. 

Kiedy wszystko już wyschnie, możemy odklejać pionowe pasy, zaklejone koło na razie zostawiamy, bo musimy w nim wyrysować pięcioramienną gwiazdę.  Tu muszę się Wam do czegoś przyznać, wzory matematyczne nas pokonały i tylko dzięki naszej praktykantce Agatce, to się w ogóle udało. Dziękujemy  ślicznie Agatko! 

Kiedy gwiazda jest już narysowana, trzeba ją wyciąć. My wycinałyśmy wszystko nożem tzw. „tapeciakiem”. Po wycięciu odklejamy gwiazdę, pozostawiając części zewnętrzne wyklejki. Szpiczaste końce ramion gwiazdy oklejamy dodatkową warstwą taśmy i całość malujemy na granatowo (Bondex Smart Paint NIEBO NOCĄ). Przy malowaniu postępujemy jak poprzednio: nakładamy dwie warstwy farby. Pierwsza cienko, druga już normalnie. 

Po wyschnięciu zdejmujemy całą taśmę i sprawdzamy czy farba nie wlała się pod taśmę i czy nie ma zacieków. U nas wszystko poszło zgodnie z planem i wzór prezentował się pięknie. 

Teraz możemy przybić „plecówkę” do szafki. Na wysokości około 25 Centymetrów montujemy półkę. Będzie ona stanowiła siedzisko w naszej „szatni”. Dla bezpieczeństwa Jasia, z uciętej półki zrobiłyśmy podpórkę, którą dodatkowo zamontowałyśmy za pomocą kołków. Na bokach szafki przymocowałyśmy dwa wieszaki. Będzie na nich można powiesić plecak 

PODSUMOWANIE KOSZTÓW:
regał Billy / IKEA  129 PLN 
wieszakI przykręcany na ubrania 2 x 12,- = 24 PLN
emalia plamoodporna Bondex Smart Paint 3 x 19,98 = 59,94 PLN
taśma malarsKa - 13 PLN
ŁĄCZNY KOSZT:  225,94 złotych


A oto efekt końcowy. Co myślicie o takiej szatni dla malucha? NAPISZCIE JAKIE WAM 

PODOBA SIĘ NASZA PRZERÓBKA?
POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

7 komentarzy:

 1. Takie meble powinny być dostępne w sklepach. To by się sprzedawało do pokoju dziecięcego znacznie lepiej niż zwykła, klasyczna biel czy szarość. Super!
  ________
  Smart4Living

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł, a czy zdecydowałabyś się pomalować też regały pokryte fornirem, czy to opcja tylko dla tych białych?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, wyszło świetnie! Gratuluję talentu. :) Muszę zrobić przegląd regałów w swoim domu i spróbować zrobić to samej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Regał wygląda imponująco, gratuluję! Muszę zrobić przegląd regałów, które mam w domu. Może też coś stworzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie zabawki polecacie dla nastolatków? Co jest teraz w modzie? Muszę kupić prezent swojemu chrześniakowi. W oko wpadła mi właśnie oferta https://nikitoys.pl/ i zastanawiam się nad tym, aby z niej skorzystać.

  OdpowiedzUsuń