CO? TO NIEMOŻLIWE! TO NIE MOŻE BYĆ "KLINKIER"! CZYLI CO NAS ZACHWYCIŁO W SKŁADZIE BUDOWALNYM

3.8.20 Pani to potrafi 4 Comments

ROBEN

PROLOG
Wielokrotnie pisałam Wam o tym, że ciągle coś mnie zaskakuje. Czasami są to pozytywne                     zaskoczenia, innym razem nie. Tym razem jednak było mocno na plus! Ci, którzy czytają naszego bloga wiedzą, że bardzo lubimy spędzać czas w marketach budowlanych i składach. Wtedy to otwiera się przed nami świat płytek, kafli, gresów, okładzin różnej maści ikarbów, które nie tylkocieszą oko, ale i inspirują. Bierzemy je do ręki, oglądamy, gładzimy a w myślach jawią się projekty, w których te wyjątkowe skarby mogłyby się znaleźć. 

Kilka tygodni temu byłyśmy właśnie na takim spacerze w składzie budowlanym (wyobraźcie sobie, jak nam tego, podczas przymusowego siedzenia w domu brakowało - bo „online” to nie to samo). Błądziłyśmy wśród alejek jak zaczarowane, pogrążone w rozmowie i zachwycie dotarłyśmy do sterty przepięknych cegieł, pociętych w plasterki do okładania ściany. Oczami wyobraźni już widziałam, jak na mojej ścianie kominkowej ląduje jedna za drugą, tworząc krok po kroku wspaniałą, oryginalną aranżację. Kluczowe pytanie brzmiało - co to za cegła? Wszelkie wątpliwości rozwiała jednak karteczka przyklejona poniżej: PŁYTKA LICOWA, GESBRAND, RÖBEN


CO? TO NIEMOŻLIWE!
TO NIE MOŻE BYĆ „KLINKIER”! 
Na wstępie od razu dodam, że w naszym potocznym języku „klinkierem” nazwałyśmy wszystkie płytki okładzinowe, wrzucając do jednego worka zarówno płytkę licową, jak i klinkierową.Odniosłam jednak wrażenie, że poszłyśmy drogą na skróty, decydując się na takie uproszczenie, bo co my tak naprawdę wiemy o klinkierze?

Postanowiłam zrobić rachunek sumienia i wyszło, że klinkier kojarzy mi się głównie z jednej strony z pięknymi elewacjami budynków widzianych najczęściej za granicą i dość przeciętną imitacją cegły, które znajdziemyw markecie. Tak nie może być, rozpoczęłyśmy dochodzenie. 

CO TO JEST TEN KLINKIER?
Nieco poszperałyśmy i wyszło, że klinkier jest rodzajem cegły wypalanej z gliny w bardzo wysokich temperaturach (1100-1300oC). Podobno nazwę zawdzięcza holenderskiemu słowu „klinken”, czyli dzwonić. Dwie cegły uderzone o siebie wydają ten lekko dzwoniący dźwięk.
Dzięki wysokiej temperaturze wypału, klinkier charakteryzuje się niską nasiąkliwością (do 6%). Dziś nazwa klinkier często używana jest również w stosunku do cegieł elewacyjnych, których nasiąkliwość jest większa niż 6%.   

WAŻNE: Cegła klinkierowa to jeden z najzdrowszych i najtrwalszych materiałów wykorzystywanych przy elewacjach – wolny od alergenów i grzybów, dzięki użyciu naturalnego materiału jakim jest glina oraz wypałowi w bardzo wysokich temperaturach.

Jeżeli jesteś tak jak my, entuzjastą rozwiązań proekologicznych to z pewnością ucieszy Cię fakt, że cegła klinkierowa jest materiałem całkowicie ekologicznym. W jej skład wchodzi jedynie pozyskiwana w sposób naturalny glina i piasek, bez szkodliwych substancji czy metali ciężkich. Dzięki temu, ceramiczne ściany i dach od setek lat zapewniają zdrowy, naturalny mikroklimat w wykonanych z nich budynkach. Ta cecha stała się szczególnie istotna od czasu, kiedy okazało się, jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców jest, np. dach pokryty azbestem.

Elewacja wykonana z cegieł bądź płytek klinkierowych, a także dach pokryty dachówką ceramiczną są naprawdę długowieczne. Trwałość płytek marki Röben szacowana jest przez ekspertów na ponad 100 lat! Ponadto, dzięki wytrzymałości i odporności na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, materiały tej firmy nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. W ceramikę nie wnika na stałe brud, a zanieczyszczenia z dachu i elewacji możemy po prostu zmyć wodą. To jeden z powodów, dla których materiały te są uważane za ekologiczne – ceramiki nie trzeba malować, uzupełniać ani czyścić, nie zanieczyszcza się więc środowiska chemikaliami, a my nie ponosimy dodatkowych nakładów finansowych na naprawy.

CZYM RÓŻNI SIĘ LICÓWKA OD KLINKIERU?
Cegła licowa cechuje się bardziej chropowatą strukturą niż klinkier, wygląda na ręcznie formowaną z niewielkimi resztkami wypalonego węgla na powierzchni – stwarza przez to wrażenie postarzonej, nawet po świeżo zakończonym procesie produkcyjnym. Ma też słabsze parametry niż klinkier, jest bardziej nasiąkliwa, ale wciąż mrozoodporna. 
Ze względu na swój „zużyty” wygląd, licówka jest najczęściej wykorzystywana przy renowacji starych budynków lub nowych projektów, którym projektanci chcą dodać charakteru vintage.

OKO W OKO Z OKŁADZINĄ ŚCIENNĄ 
Okazało się, że znacznie więcej płytek okładzinowych było w stanie nas zachwycić. Były tam imitacje cegły zabytkowej - średniowiecznej i dziewiętnastowiecznej, takiej, która wyglądała jak odkuta z tynku, imitująca płytki z łupka czy piaskowca (to oczywiście płytki licowe). Były też te całkowicie gładkie, o pięknych kolorach ziemi, sięgające w swojej rozpiętości kolorystycznejaż do czerni (to klinkier), strukturalne i takie wręcz 3D. Cała plejada pięknych okładzin ściennych, do wykorzystania nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku. 

Nadają się do kuchni, na ściankę kominkową czy pod telewizor. Są tak piękne, że najchętniej obłożyły byśmy nimi cały dom. No bez przesady, przyznam, że trochę mnie poniosło, ale postanowiłyśmy, że musimy z nimi coś zrobić. 

Zobaczcie, co nam wpadło w oko:


Niebawem pokażemy Wam co wymyśliłyśmy i gdzie klinkier zamieszka w moim domu. 
A Wy co myślicie o klinkierze? 


KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

4 komentarze: