DIY & KROK PO KROKU JAK ZBUDOWAĆ PODEST TARASOWY Z PALET W OGRODZIE?

23.6.23 Pani to potrafi 14 Comments



PROLOG
Ogrodowa szefa komfortu w postaci zadaszonego tarasu od dawna była naszym marzeniem. 
Pierwsze kroki do realizacji tego przedsięwzięcia podjęliśmy już w zeszłym roku, a to za sprawą zakupu gotowego zadaszenia w sieci. Dla ciekawych: - materiał o tym znajdziecie TUTAJ. 



Niestety zakupiona konstrukcja nie przetrwała próby czasu i lekkie metalowe szyny dość mocno się powyginały i konstrukcję musieliśmy stabilizować linkami jak namiot. Ale nie to w tym wszystkim było najgorsze - bo namiot, choć mało stabilny spełniał swoje zadanie, jednak najbardziej odczuliśmy brak podłogi. O tak, bob meble ustawiliśmy po prostu na trawie. 

No i jak się domyślacie, trawa z czasem się wytarła i został tylko piach… zupełnie jak w piosence :) 

PODEST ZE STARYCH PALET
czyli jak przekonać do tego męża stolarza? 
Oczywiście marzył mi się piękny, zadaszony taras, na którym bez problemu spędzać będziemy czas w ogrodzie. Ale nie chciałam inwestować zbyt dużo, a wiadomo ile dzisiaj kosztuje drewno. Wpadłam więc na pomysł, żeby ten podest tarasowy zbudować ze starych euro palet! Najtrudniej było przekonać Pana Męża, który na początku nawet nie chciał o tym słyszeć. Na szczęście odrobina perswazji i przymilania wystarczyła, by przekonał się do mojego pomysłu. Kwestie ekonomiczne przeważyły. 

OD CZEGO ZACZĄĆ?
Czyli budowa tarasu w 6 krokach

KROK 1 - WYBÓR PALET
Przy wyborze palet, ważna jest ich jakość oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć i słońce. Najlepiej wybrać palety Euro, które są wykonane z litego drewna i posiadają specjalne oznaczenia - IPPC, będące potwierdzeniem ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Można je kupić w sklepach z materiałami budowlanymi lub znaleźć w internecie, na portalach aukcyjnych.

Nam udało się kupić w sieci, u przemiłego pana Norberta, palety tarasowe o rozmiarze 100x120, które on już przygotował, tak żeby miały litą powierzchnię. 

KROK 2
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Żeby podest tarasowy spełnił swoje zadanie, musieliśmy przygotować odpowiednio podłoże. Najpierw wytyczyliśmy obszar gdzie miał stanąć nasz taras. Następnie usunęliśmy trawę i korzenie roślin, by można było wyrównać powierzchnię. 



















Za pomocą żółtych linek, Pan Mąż wytyczył poziomy, bo teren w tym miejscu był spadzisty i dokładnie go wyrównał, a następnie ubił. 
Teraz można było układać palety. 

KROK 3
UKŁADANIE PALET
Palety układaliśmy obok siebie i skręcaliśmy je specjalnymi wkrętami konstrukcyjnymi do drewna. Następnie za pomocą blach stalowych łączyliśmy je ze sobą, tak by dodać im stabilności. 






















KROK 4
SZLIFOWANIE
Kiedy palety były już zamontowane, zabraliśmy się za przygotowanie powierzchni podłogi. Najpierw usunęliśmy wszystkie wystające i niepotrzebne gwoździe. Te potrzebne zostały „dobite” za pomocą młotka, tak by nie przeszkadzały w szlifowaniu. 


Całą podłogę wyszlifowaliśmy najpierw papierem o gradacji 120 a następnie 220, aż stała się przyjemnie gładka. 

KROK 5
ZABEZPIECZENIE
Po wyszlifowaniu i odpyleniu przyszła kolej na zabezpieczenie naszego, już prawie, tarasu. Do tego celu wybraliśmy OLEJ DO TARASÓW POLSKI KLIMAT od V33. 


Zdecydowaliśmy się na ten olej bo to produkt na bazie naturalnego oleju lnianego z dodatkiem żywic alkidowych, sprawdzony w wymagającym polskim klimacie. Wnika głęboko w drewno, zabezpieczając je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Chroni i dekoruje powierzchnie tarasowe z gatunków krajowych, takich jak sosna, modrzew, świerk, a także drewna tekowego i egzotycznego. Można go stosować na drewno poddane impregnacji ciśnieniowej. 



Dodatkowo zapewnia on długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UV i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.   AQUA-BLOCK – hydrofobowa formuła zapobiega wnikaniu kropli wody w powierzchnię. Chroni powierzchnię przed plamami i zatłuszczeniem. Głęboko wnika w drewno i wzmacnia jego strukturę. Mikroporowaty – pozwala drewnu oddychać. Przywraca drewnu naturalna barwę. Pozwala zachować naturalny kontakt z drewnem. Odporny na działanie chlorowanej wody. Nie powoduje śliskości tarasów. Zaolejowaną powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu. Jest też odporny na ścieranie.

Jak poprawnie nakładać olej:
-  Nałożyć obficie pierwszą warstwę oleju na powierzchnię za pomocą pędzla.
-  Po max. 30 minutach usunąć nadmiar oleju do sucha za pomocą bawełnianej szmatki.
-  Należy obserwować powierzchnię podczas olejowania, by nie dopuścić do zaschnięcia warstwy oleju na drewnie. W przypadku wysokiej temperatury i nasłonecznienia olej schnie szybciej i może być konieczne wcześniejsze usunięcie jego nadmiaru, by nie dopuścić do utworzenia się powłoki.
-  Po 24 godzinach nałożyć drugą warstwę oleju w ten sam sposób i po max. 30 minutach ponownie usunąć do sucha jego nadmiar.
Taras pozostawić do wyschnięcia i utwardzenia na 24 godziny.
Na zabezpieczonym tarasie należy wykonać test kropli wody. W tym celu należy nanieść niewielką ilość wody na powierzchnię. Jeśli nie wnika w drewno, jest ono wystarczająco zabezpieczone. W przeciwnym razie należy nałożyć dodatkową warstwę oleju.

KROK 5 - OBUDOWA TARASU
Jak wiadomo bok palety nie jest zbyt estetyczny, dlatego postanowiliśmy obudować podest tarasowy deskami. 

Uwaga: Jeżeli szukacie oszczędności, to deski lepiej zamówić w tartaku. Wyjdą o wiele taniej niż te kupione w markecie budowlanym. 

Dodatkowo Pan Mąż wzmocnił drewnem konstrukcję starego, metalowego stelaża. Wzmocnił to za mało powiedziane, praktycznie ją obudował, tworząc bardzo zgrabną drewnianą konstrukcję. Pozostałe drewno zabezpieczyliśmy Lazurą Ochronną Polski Klimat od V33, żeby pięknie współgrała z Domkiem Ogrodnika, który to też niedawno odnowiliśmy.


KROK 6 - FINAŁ
Kiedy wszystko wyschło zawiesiliśmy dach i materiałowe ścianki i wnieśliśmy meble ogrodowe. Teraz mamy już piękne miejsce do relaksu w naszym ogrodzie. A ponieważ daszek to tylko kawałek materiału to właśnie przymierzamy się do zrobienia czegoś na stałe. 

Ale to już inna historia… 









podsumowanie kosztów:
- Palety „tarasowe”z euro-palet: 9 x 33 zł - 297 zł
- Drewno do zabudowy boków i wzmocnienia konstrukcji - 300 zł
- Papiery ścierne - 80 zł
- Sznurek murarski - 20 zł
- Śruby, wkręty i blachy to koszt - ok 99 zł
- Olej do tarasów  marki V33 2 x 1l. - 120 zł
- Lazura do Drewna Polski Klimat od V33 1l. - 49,98 zł

Całość nie licząc własnego transportu i pracy to koszt:  965,98 zł.


Napiszcie jak Wam się podoba nasz PODEST TARASOWY?

Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.
Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMAMI:  V33 POLSKA, KUBALA, RYOBI 

14 komentarzy:

  1. Wszystkie akcesoria i dekoracje na nasz ślub i wesele zamówiłem w sprawdzonym i polecanym mi sklepie internetowym - https://najlepszewkuchni.pl . W tym sklepie znajdziecie wszystko co jest potrzebne do organizowania ślubu i wesela.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Kinga! Dziękujemy i pozdrawiamy

      Usuń
  3. Super artykuł. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Weroniko :) Dziękujemy i pozdrawiamy

      Usuń
  4. Podcast tarasowy to fajne rozwiązanie które zdecydowanie warto wykorzystać w naszym ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zrobienie tego dobrze z palet jest tylko niewiele tańsze niż zrobienie porządnej podłogi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Aleksandro. Niestety nie zgodzę się z Tobą. Mam męża stolarza i przeliczaliśmy to wiele razy. Deska tarasowa kosztuje dużo więcej a mnie palety kosztowały 300,- płn. Ale każdy robi jak chce i jak mu pasuje. Pozdrawiamy Cię Ciepło!

      Usuń
  6. Moje małżeństwo było prawie u kresu, kiedy zobaczyłam komentarz o człowieku o imieniu Dr DAWN, który pomaga ludziom w odzyskaniu współmałżonka i skontaktowałam się z nim na szczęście dla mnie rzucił zaklęcia po 24 godzinach mój kochanek wrócił do mnie od tego czasu moje małżeństwo jest stabilne dzięki za wszystko co dla mnie zrobił zapewniam cię o kontakt z nim,
    jest biegły w następujących zaklęciach:
    * zaklęcia miłosne
    * zaklęcia małżeńskie
    * magia pieniędzy
    * zaklęcie szczęścia
    * Czary pociągu seksualnego
    * Magia leczenia AIDS
    * Jaskinia kasyna
    * Usunięto przeklęte jaskinie
    * Zaklęcie ochronne
    * Magia loterii
    * Szczęśliwe zaklęcia
    * Zaklęcie płodności
    * Pierścień telekinezy 💍
    WhatsApp: +2349046229159

    E-mail: dawnacuna314@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  7. piękny taras, aż chce się odpoczywać, piesek jak widzę już przetestował i zaakceptował ;) skąd czerpiecie inspiracje na takie aranżacje tarasów czy ogrodów? same wpadacie na pomysły, podpatrujecie w magazynach, współpracujecie z firmami od zieleni?

    OdpowiedzUsuń
  8. ja jestem prostym człowiekiem, widzę pieska - klikam na wpis :D czworonogi zawsze poprawiają mi humor, nawet jak jest wyjątkowo podły, no i fotki są z nimi ładniejsze ;) ja ze swoim pupilem muszę niedługo iść do weterynarza, ale może odpoczynek na takim tarasie by mu zrekompensował niedogodności ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Komfort użytkowania mebli ogrodowych jest tak samo ważny jak ich wygląd. Na https://ogrodolandia.pl/ znalazłem meble, które łączą w sobie obie te cechy. Ergonomiczne fotele i sofy, solidne stoły – to tylko niektóre z dostępnych opcji. Ich różnorodność stylów i kolorów pozwala na stworzenie wyjątkowej przestrzeni wypoczynkowej na świeżym powietrzu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Rewelacyjna jest ta realizacja. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń