REMONT ŁAZIENKI W STAREJ WILLI BEZ WYMIANY PŁYTEK - CZYLI KŁADZIEMY PŁYTKI WINYLOWE

1.7.20 Pani to potrafi 13 CommentsPROLOG
Jak zapewne pamiętacie, od paru tygodni borykamy się z odnowieniem starej willi. Łazienka to jedno z pierwszych pomieszczeń, które trzeba było poddać zmianie. 
Jak zapewnie pamiętacie przygotowałyśmy 5 propozycji stylizacji łazienki. No i tu powstał pierwszy problem, nie mogłyśmy się zdecydować co wybrać. Na szczęście przez ostatnie dni, dzielnie pomagaliście nam w wyborze. Biorąc pod uwagę tego co jest potrzebne i wszystkie Wasze (i nasze) wybory, postanowiłyśmy wykonać projekt RETRO. 
MIDCENTURY chociaż kusił co niemiara, oddalony został z powodów bardzo pragmatycznych, a mianowicie takich jak oszczędność. W starej łazience kran znad umywalki wychodzi ze ściany, a nie było w planach ingerencji w hydraulikę, a tylko wymiana baterii. 


DLACZEGO RETRO
Czyli eliminacje

Po dłuższym procesie tentegowania w głowie wybrałyśmy projekt RETRO. Na pewno zadacie sobie to pytanie, bo Wasze podpowiedzi nie wskazywały na niego, nam jednak bardzo odpowiadał. 

Projekt Vintage odpadł jako pierwszy, bo konieczna była szafka pod umywalką, a on tego nie zakładał. Jako drugi pożegnałyśmy projekt ROYAL BLUE, granat jest piękny ale szukałyśmy czegoś ponadczasowego. Na ringu pozostały dwa projekty: RETRO i MODERN. Ciężko  wybrać bo stylistycznie są do siebie podobne. Różnice tkwią tak naprawdę tylko w detalach. No i w końcu to detale zdecydowały o wyborze projektu. MIDCENTURY chociaż kusił co niemiara, oddalony został z powodów bardzo pragmatycznych, a mianowicie takich jak oszczędność. W starej łazience kran znad umywalki wychodzi ze ściany, a nie było w planach ingerencji w hydraulikę i demontażu przedwojennej marmurowej płyty, wówczas musiałybyśmy dosztukować płytki itd. SOLIDNA PODSTAWA
Czyli dzisiaj będzie o podłodze. 

Bo podłoga jest najważniejsza. Tak to ona wpływa na charakter wnętrza, definiuje go i podkreśla styl. W tej łazience podłogę kładziono conajmniej dwa razy: raz podczas budowy domu, drugi raz nie wiadomo kiedy, na koniec ktoś ją jeszcze nieudolnie pomalował. Całość sprawiała dość przykre wrażenie. Na zbijanie starych warstw kafli nie było ani czasu ani funduszy. Postanowiłyśmy położyć w łazience podłogę winylową. Ze względu na nasza miłość do czerni i bieli, w łazience musiała powstać szachownica. O ile płytki winylowe imitujące drewno są dość powszechne, o tyle wzory klasyczne to już rzadkość. Na nasze szczęście takie płytki (choć w innym formacie i wzorze) znalazłyśmy w Harvey Maria. Miałyśmy z nimi do czynienia już w programie (TUTAJ), więc nie były nam obce.

DLACZEGO WINYL
Jest parę powodów dla których wybrałyśmy tą właśnie podłogę. Po pierwsze płytki winylowe są bardzo cienkie (2-3mm) i jako trzecia warstwa, mnie podniosą poziomu zbyt wysoko. Sa bardzo przyjemne w dotyku, wodoodporne i dodatkowo wygłuszają dźwięk. Położenie ich na podłodze jest też bardzo łatwe. UKŁADANIE WZORU  - SZACHOWNICA I BORDA
Na podłodze miała być ułożona szachownica. I tu znowu rozterka- kładziemy z bordą czy bez? A jak z bordą to wąską czy szeroką? Przy takich rozterkach najlepsza jest przymiarka. Wystarczy rozłożyć płytki, zrobić zdjęcie i podjąć decyzję!

[A] - bez bordury    [B] - bordura z 1/2 płytki    [C] - bordura z całej płytki

PODŁOGA WINYLOWA KROK PO KROKU


I. WYRÓWNANIE PODŁOŻE
Jeżeli chcecie kłaść płytki na starą glazurę to trzeba wyrównać podłoże. Najlepiej zrobić to za pomocą masy samopoziomującej. Wart użyć takiej, która dość szybko wysycha, żeby nie czekać dwóch tygodni.  II. GRUNTOWANIE
UWAGA: Wyschniętą wylewkę betonową trzeba koniecznie przed położeniem płytek zagruntować!III. KLEJENIE
Kiedy już podkład wyschnie warto wytyczyć linię według której będzie się kładło płytki. My to zrobiłyśmy za pomocą poziomicy laserowej. Do klejenia płytek trzeba użyć kleju, najlepiej takiego jaki poleca producent. Wiem, bo ja kupiłam pierwszy lepszy do winyli i się nie nadawał. Długo wysychał i płytki się przesuwały. Polecamy ten z Castoramy. Do rozprowadzania kleju używamy packi z drobnymi ząbkami. 
4. DOCINANIE 
Przy płytkach winylowych łatwe jest też docinanie. Nie potrzeba tu żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy naciąć płytkę nożykiem i przełamać. Podłoga po 24 godzinach podłoga była przyklejona, wystarczyło wysylikonować naroża i można urządzać łazienkę. KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZ.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

13 komentarzy:

 1. Podobają mi się takie płytki, czy one są ciepłe w dotyku czy tak samo zimne jak tradycyjne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Aleksandra, płytki są wykonane z winylu, to materiał, który nie tylko jest ciepły ale i odporny na wszelkie uszkodzenia - tak więc już nigdy nic nie zbije się nam w łazience :-)

   Usuń
 2. a można ją kłaść na stare płytki, pod którymi jest ogrzewanie podłogowe?
  efekt super i idealnie pasuje do starej villi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, oczywiście jak najbadziej, należy jedynie położyć specjalną masę które wypełni fugi. Taka cieplutko podłoga, to marzenie!

   Usuń
 3. jaka to ma być masa do wypełnienia fug

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według producenta do położenia na stare płytki wymagana jest idealnie równa powierzchnia. Szpachlujemy nierówności i wypełniamy fugi. Zalecamy ,masę wyrównującą UZIN NC 888s. Szlifujemy, gruntujemy (każdy głęboko penetrujący grunt ).
   Kładziemy płytki na klej. Zalecamy UZIN KE66.
   Do położenia na wylewce, wymagana jest idealnie równa powierzchnia. Jeśli nie równa- stosujemy masę wyrównującą lub wylewkę samopoziomującą. Szlifujemy, gruntujemy ( każdy głęboko penetrujący grunt ). Kładziemy płytki na klej. Zalecamy klej UZIN KE66.

   Usuń
 4. Efekt ciekawy ale zastanawia mnie czemu wybraliście tą metode a nie tradycyjną? Ta metoda jest szybsza lub tańsza?

  OdpowiedzUsuń
 5. Super to wygląda :D Sama bym sobie dała takie płytki w łazience ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te płytki bardzo mi się podobają. Jesteście bardzo pomysłowe, dziewczyny! Przy remoncie łazienki dla mojej starszej mamy ograniczyłam się do wizyty w Mrówce i tam kupiłam płytki. Teraz wybieram dodatki od https://flhf.com.pl/asortyment/reczniki/. Chciałabym mieć wszystko pod jeden kolor. Co myślicie o szarej łazience? Lub Kremowe wykończenie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł z tą podłogą. Płytki czy też panele winylowe to nowoczesny sposób na odnowienie podłogi bez konieczności skuwania starej glazury. Ogromną zaletą winylu jest wytrzymałość, odporność na wodę a także przyjemna dla stóp powłoka, która sprawia, że nawet w chłodne dni podłoga jest ciepła i komfortowa w użytkowaniu. Poza tym panele winylowe świetnie odwzorowują wygląd i strukturę drewna czy naturalnego kamienia, a dzięki temu, że występują w wielu różnych rozmiarach stwarzają szerokie możliwości aranżacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pani to potrafi :) Piękna i estetyczna łazienka!

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy bez wylewki tez mozna? tzn po uszczelnieniu i wyrownaniu?

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak remont łazienki to można być pewnym, że powstanie mnóstwo gruzu ze skuwania płytek itp. Łatwo pozbędziecie się takich odpadów z pomocą firmy https://www.klin.waw.pl/.

  OdpowiedzUsuń