METAMORFOZA KUCHNI #NieWyrzucajPokochaj CZAS NA FINAŁ!

28.7.20 Pani to potrafi 8 Comments


PROLOG
To już koniec. Szczęśliwie udało się nam zakończyć projekt, który trwał prawie pół roku. Po drodze były małe przeszkody (Covid 19), ale szczęśliwie udało nam się dobić do brzegu. Jak wspominałyśmy w poprzednim artykule, spośród wszystkich zgłoszeń wybrałyśmy kuchnię zwyczajną, taką, która powtarzała się najczęściej. Brązową, tradycyjną, ciemną i opatrzoną, taką która wymagała pilnego liftingu i natychmiastowej pomocy. 
Z projektów, które przedstawiłyśmy właścicielom (dla tych co nie pamiętają TUTAJ), wybrali projekt GREY.
Była to jaśniejsza odmiana czarnej siostry. Połączenie szarości z bielą, choć łagodnie, nie jest pozbawione charakteru. Nietuzinkowy szary zlew i nowoczesna bateria kuchenna dodają temu zestawieniu więcej nowoczesności, a płytki z mocnym wzorem są tym, na czym warto zawiesić wzrok. Całość miał spajać piękny, biały blat z lekko opalizującymi opiłkami. 

CZAS ZACZĄĆ 
KROK 1 - SPRZĄTANIE
Czyli od czego tak naprawdę trzeba zacząć? 
Prawda w tym wypadku jest trywialna, bo zacząć musimy od sprzątania. Najpierw wynosimy wszystko z pomieszczenia, opróżniamy szafki, będzie to świetna okazja, do przeglądu wszystkich nagromadzonych skarbów. Czy naprawdę potrzebujesz tych pojemników po jogurtach i trzeciego tostera? 
Zostaw tylko to co lubisz i co potrzebujesz. Resztę sprzedaj na OLX-ie (może zarobisz tym sposobem na nowe buty?), rozdaj znajomym lub wyrzuć. Jak już ten etap mamy za sobą, mozna zacząć mycie. 

KROK 2 -  MYCIE / ODTŁUSZCZANIE
Teraz można wszystko bardzo dokładnie, wyszorować wodą z szarym mydłem. Konieczne jest umycie wszystkich powierzchni, które będziemy malowali. Nawet pozornie wymyte kuchnie bywają nadal otłuszczone. I niestety jest to etap, którego nie można pominąć. Na źle umytych i nie odtłuszczonych meblach, farba nie będzie się dobrze trzymała! Najpierw umyłyśmy meble ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Bardzo oporne miejsca, jak górne części szafek czy te za kuchenką, będą wymagały dodatkowej ingerencji odtłuszczacza. Do mycia najlepiej użyć  szczotki! Kiedy już wydaje się, że kuchnia jest czysta, trzeba umyć wszystko raz jeszcze. Z naszego doświadczenia wiemy, że to konieczne. 
Na koniec przecieramy wszystkie powierzchnie przeznaczone do malowania, spirytusem technicznym lub innym odtłuszczaczem.
WAŻNE: Uchwyty najlepiej zdemontować jeszcze przed myciem i odtłuszczaniem. Pozwoli to lepiej wymyć miejsca pod uchwytem, gdzie gromadzi się dużo tłustych zabrudzeń od dotykania! 

KROK 3 - MALOWANIE GÓRNYCH FRONTÓW
W meblach, które poddajemy  renowacji, najlepiej przemalować tylko fronty i te części, które są widoczne. Farby V33 Easy Renowacja Kuchnia są tak zorganizowane, że nie potrzeba kuwety, bo jest ona zintegrowana z pojemnikiem na farby. Farba ta jest dwuskładnikowa i oba składniki trzeba dobrze ze sobą wymieszać. 

malowanie szafek


Jeżeli Wasze meble są ciemne, a chcecie je malować na biało, konieczne będzie nałożenie kilku warstw farby. My nałożyłyśmy ich aż 5. Farba jest bardzo wydajna i na szafki białe wystarczyło nam opakowanie 2-litrowe i jeszcze zostało. Co do odstępów między warstwami, to producent zaleca odczekanie 4 godzin. My tyle nie czekałyśmy. Dwie pierwsze warstwy położyłyśmy jednego dnia, kolejne po upływie 12 godzin. 

TECHNIKA
Jeżeli chcecie dokładnie pomalować brzegi szafek i krawędzie drzwiczek (zwłaszcza od strony wewnętrznej, tam gdzie zamontowane są zawiasy), warto zdemontować fronty mebli. Malujemy w ten sposób dwie warstwy, później po wyschnięciu, drzwiczki wracają na swoje miejsce i ostatnie warstwy malujemy już na „wisząco”. Nie dotyczy to frontów szuflad, te malujemy nie zdejmując ich. 

JAKI WAŁEK?
Do nakładania farby użyłyśmy jak zwykle wałka flokowego, ale tego z zaokrągloną końcówką. Inne wałki flokowe zostawiają podczas malowania, brzydką krawędź. My nazywamy to krawędziowaniem i nie jest to pożądany efekt! 

KROK 4 -  MALOWANIE SZAFEK DOLNYCH
Dolne szafki postanowiłyśmy pomalować na piękny szary kolor. Wybrałyśmy do tego farbę V33 Easy Renowacja Kuchnia, kolor: Szlachetny popiel w wykończeniu satynowym.
Przy malowaniu szafek dolnych postępujemy dokładnie tak jak przy górnych. Ponieważ farba jest ta sama, to i proces malarski jest podobny. Przy szafkach dolnych, wystarczyły trzy warstwy farby. 
malowanie frontów

malowanie frontów

UWAGA: Jeżeli boki szafek górnych lub dolnych są widoczne, konieczne będzie ich przemalowanie.

KROK 5 - MALOWANIE KAFLI I WZORU ZA KUCHENKĄ
Szafki miałyśmy już pomalowane można się było zabrać za malowanie fartucha kuchennego. Farbę nakładamy na kafelki podobnie jak na meble.  Do malowania kafli użyłyśmy Farby V33 Easy Renowacja Kuchnia, kolor biały.  Tu wystarczyły 2 warstwy. Jednak w miejscach gdzie był brązowy dekor, trzeba było malować kilkakrotnie. Robiłyśmy to w przerwach przy wyklejaniu wzoru tak długo, aż całkowicie znikną. 


KROK 6 -  WYKLEJANIE OZDOBNEGO WZORU
Wyklejanie wzoru to ważny moment, odpowiednio dobrany może sprawić, że doda kuchni urody, źle dobrany może wszystko zepsuć. Dlatego warto to przemyśleć i zrobić chociaż mały projekt.  Pełen tutorial (krok po kroku) pojawi się w osobny poście, który już niebawem
malowanie frontów

KROK 7 -  MONTAŻ UCHWYTÓW
Montaż uchwytów to spraw prosta odkręcamy stare i przykręcamy nowe, zwłaszcza jeżeli kupimy takie z podobnym rozstawem na śrubki mocujące. Czasami nowe uchwyty montowane sa na grubsze śruby, trzeba wtedy otwory podwiercić wiertłem 4,5 lub 5. Tak też było w tym przypadku. Postawiłyśmy na proste uchwyty o nowoczesnej formie w kolorze czarnym. Dodały meblom nowoczesności. 
malowanie frontów


KROK 8 - MONTAŻ BLATU 
Oczywiście duża zmiana to nowy blat. Zmiana w tym przypadku była konieczna, ponieważ trzeba było skorygować kształt starego blatu. Przy takich zestawieniach kolorystycznych (biel i szarość) miałyśmy więcej niż jedna możliwość kolorystyczną. Znakomicie sprawdziłby się blat drewniany albo ciemno szary czy grafitowy. My jednak miałyśmy za zadanie rozjaśnienie kuchni, postawiłyśmy więc na imitację kwarcytu w kolorze ciepłej bieli z opalizującymi drobinkami. 
malowanie szafek kuchennych

remonnt kuchni

Nowe AGD
Od początku było wiadomo, że przy okazji metamorfozy, właściciele planują zmianę piekarnika i płyty.

KROK 9 -  MONTAŻ NOWEGO ZLEWOZMYWAKA I KRANU
Nic tak nie odmienia kuchni jak nowe dodatki. Jeżeli już decydujemy się na zmiany, to można przy okazji wprowadzić małe innowacje. W naszym przypadku postanowiłyśmy, że kuchnia będzie bardziej Eco i wybierając baterię kuchenną wybrałyśmy model marki Deante (BCH6409), ze specjalnym podłączeniem na filtr do wody. Kolor to oczywiście ponadczasowy chrom. Do tego wybrałyśmy dla naszych bohaterów, zlewozmywak SOLIS (DEANTE) w niesamowitym kolorze - szary metalic. To co w zlewozmywaku urzeka to kołnierz z delikatnym frezem, którym jest otoczony zlew.  Zlewozmywak dodatkowo odporny jest na uderzenia, na przebarwienia, szok termiczny i wysoką temperaturę.  Odpycha cząsteczki wody i posiada 15 lat gwarancji i jest to produkt całkowicie Polski! 

wymiana umywalki

Kochani, a teraz kuchnia w całej okazałości, dajcie znać w komentarzach jak Wam się podoba 

malowanie płytek

malowanie szafek


malowanie szafek


metamorfoza kuchni v33

 A teraz "PRZED & PO", czyli to co lubicie najbardziej

przed i po

przed i po


przed i po


KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie metamorfozy.
  Wygląda to kapitalnie.
  Warto zwrocic uwagę jak wazne jest uprzątnięcie zbednuch przedmiotów np brytwann kt leżały na szafce. Od razu wyglada to schludnie.
  Idę posprzątać na szafce 🤗

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, etap sprzątania w przypadku takich metamorfoz jest najważniejszy i tak naprawdę najtrudniejszy. Ale to też świetna okazja na pozbycie się nieużywanych i zniszczonych "skarbów", które zazwyczaj wypełniają szafki kuchenne. Na marginesie, sprzątnięcie i wyniesie rzeczy zajęło właściciele dwa popołudnia. Mamy tylko nadzieję, ze szkła nie wrócą na "górny pokład" ;-) AD

   Usuń
 2. Rewelacyjny efekt! Jestem oczarowana i zainspirowana :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, bardzo dziękujemy za miły komentarz. :-) Również pozdrawiamy Ania i Beti

   Usuń
 3. Efekt końcowy jest lepszy niż się spodziewałam po infografice.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o to pomieszczenie, warto jest się zdecydować na takie rozwiązanie jak Fototapeta do kuchni . Dzięki nim na pewno bez problemu będziecie w stanie stworzyć ciekawą i niepowtarzalną aranżację swojej kuchni

  OdpowiedzUsuń