METAMORFOZA KUCHNI - CZYLI JAK POMALOWAĆ PŁYTKI I WZÓR W PASIE KUCHENNYM?

30.7.20 Pani to potrafi 12 Comments


MALOWANIE KAFLI NAD KUCHENKĄ 
Nic tak nie ozdabia kuchni, jak ozdobny dekor w pasie kuchennym. Przykuwa wzrok, podkreśla styl i nadaje tonu. Może być umieszczony na całych płytkach, tylko jako drobny detal lub jako dominanta - pod okapem. Trzeba przyznać, że wybór miejsca ma znaczenie. Mocny dekor z którego stworzymy fartuch kuchenny, może zdominować całe wnętrze, a nawet sprawić, że będzie miał wpływ, na odbiór wielkości pomieszczenia. 
Biorąc pod uwagę kształt i wygląd „naszej” kuchni, postanowiłyśmy dekor umiejscowić tylko pomiędzy okapem i kuchenką. Chciałyśmy, żeby w ten sposób powstał punkt, który przykuje wzrok i podniesie optycznie wnętrze. 

WARTO WYKONAĆ PROJEKT !
Wyklejanie wzoru to ważny moment, odpowiednio dobrany może sprawić, że doda kuchni urody, źle - może wszystko zepsuć. Dlatego warto to przemyśleć i zrobić chociaż mały projekt. 

W tej części kuchni, gdzie postanowiłyśmy pomalować wzór, dodatkowe utrudnienie stanowił, fakt, że do płytek dołożony został dekor o szerokości 1/2 płytki. Zaburzało to proporcje i musiałam dostosować wzór do istniejącej rzeczywistości.  

KROK I - POMALOWANIE PŁYTEK (BAZA)
Pamiętajcie, że podstawa to czyste umyte i odtłuszczone płytki. następnie pomalujcie je  farbę do kafli, my użyłyśmy tu farby marki V33 Easy Renowacja Kuchnia w kolorze białym.  Tu wystarczyły 2 warstwy. Jednak w miejscach gdzie był brązowy dekor, trzeba było malować kilkakrotnie. 


KROK II - WYKLEJANIE BAZY
Wzór wyklejamy za pomocą taśmy malarskiej typu sensitive. Jest to konieczne, żeby przy odklejaniu, taśma nie zerwała farby. Najpierw całą powierzchnię przeznaczoną do wykonania wzoru, trzeba było zakleić dokładnie taśmą. W ten sposób powstała baza do wyrysowania wzoru. KROK III - RYSOWANIE WZORU
Teraz za pomocą linijki i ołówka rozrysowujemy wzór. Te partie wzoru, które mają być zamalowane, najlepiej zapełnić kolorem, żeby nie pomylić się przy wycinaniu. Dodatkowo ten zabieg, pozwoli ocenić w przybliżeniu, jak będzie wyglądał wzór po pomalowaniu. 


KROK IV - WYCINANIE 
Taśmę najlepiej przycinać ostrym nożykiem albo skalpelem. Pomocna będzie linijka, najlepiej metalowa. Wycięte partie taśmy usuwamy, zaraz po docięciu. Kiedy cały wzór będzie już wycięty, możemy zobaczyć jak prezentuje się wybrany przez nas wzór dekoracji. Jeżeli wszystko jest w porządku, dociskamy mocno brzegi taśmy. 
UWAGA: Pamiętajcie, że to, co zakleimy taśmą, po pomalowaniu zostanie w kolorze farby bazowej (u nas białej). 


KROK V - PODMALOWANIE
Kiedy wzór jest już gotowy, całość raz jeszcze trzeba pokryć białą farbą. W ten sposób wykonasz tak zwaną podmalówkę. Dzięki temu, farba z podmalówki wejdzie pod taśmę i uszczelni ewentualne niedoklejenia czy nierówności. Taki zabieg sprawi, że krawędzie malowanego wzoru będą „ostre”.

KROK VI - MALOWANIE
Pasy wzoru pomaluj na wybrany kolor (w naszym przypadku farba V33 Easy Renowacja  Kuchnia w kolorze: szlachetny popiel).  Farbę nakładaj jak poprzednio, wałkiem flokowym. Liczba warstw uzależniona jest od możliwości krycia używanej farby. Najczęściej dwie warstwy wystarczą. 


KROK VII - USUWANIE TAŚMY
Kiedy farba lekko podeschnie, za pomocą ostrego nożyka delikatnie podnieś brzegi taśmy i zdejmij ją. To najprzyjemniejsza część pracy. Efekt gwarantowany! 


KROK VIII - KOREKTA
Czasami zdarza się, że pomimo naszych starań, ciemna farba dostała się pod taśmę i powstały nieestetyczne nierówności. W takim przypadku można, za pomocą zwilżonego patyczka do uszu, wytrzeć część farby, albo zamalować, używając do tego celu cienkiego pędzelka. 

EFEKT KOŃCOWY!
Kochani napiszcie, jak Wam podoba się nasz wzór, a może macie inny pomysł na ozdobienie pomalowanych płytek w pasie kuchennym?Więcej zdjęć z metamorfozy kuchni znajdziecie TUTAJ

CO POTRZEBUJEMY:
- farba V33 Easy Renowacja Kuchnia (biała i szara)
- wałek flokowy i gryf
- mały pędzelek
- taśma malarska TESA Sensitive
- metalowa linijka
- skalpel (ostry nożyk)
- ołówek


KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

12 komentarzy:

 1. jestem pod ogromnym wrażeniem, kosztowało to trochę pracy ale efekt jest genialny, szczególnie płytek ze wzorem

  OdpowiedzUsuń
 2. ojej, to moje stare płytki. ja swoje skułam i położyłam cegłę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. w życiu bym nie wpadła na taki pomysł, ale powiem szczerze wyszło idealnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super.
  Co zrobić gdy meble/okap - ich krawędzie nie schodzą się w jednej linii z płytkami/fugą?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogrom pracy i ogrom efektu. Wow.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny pomysł z nadaniem nowego życia płytkom.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie wyszło :) Masz niesamowity gust, inspirujesz. Sama zgapiłam z Twojego bloga kilka pomysłów natomiast akcesoria do urządzenia kuchni zamawiałam głównie na stronie sklepu Emako.pl. Odpowiadały mojemu stylowi. Podobają mi się przytulne, ale też nowoczesne wnętrza. Chyba najbliżej mi do stylu skandynawskiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. aby uniknąć kłopotów z pleśnią i grzybami polecam malować po prostu dedykowanymi farbami do pomieszczeń wilgotnych, jak Śnieżka Kuchnia Łazienka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ogólnie dziś można wszystko założyć w kuchni, nawet cegłę widziałam takie aranżacje u jednym domu i jestem pod wrażeniem, jak to dobrze może wyglądać. Wystarczy tutaj http://www.graniteks.pl/ sprawdzić i na pewno będziecie mieli podobne do mnie zdanie. Nie wiem, jak to jest z Waszymi gustami, ale mi się to podoba.

  OdpowiedzUsuń