DIY - JAK ODMIENIĆ STOLIK LACK, CZYLI IKEA HACKS

26.1.18 Pani to potrafi 6 Comments


Witajcie Kochani!
Stolik LACK (IKEA) jest chyba jednym z najczęściej przerabianych mebli na świecie. Widziałam zrobione z niego regały, półki, szafki, kwietniki a inwencja w ozdabianiu tego stolika, zdaje się nie mieć końca. Przeglądając materiały w „sieci”, postanowiłyśmy dołączyć do tego zacnego grona i wymyślić coś nowego dla stolika Lack. Chęć przerobienia stolika, została głośno wypowiedziana i okazało się, że dość szybko nadarzyła się ku temu okazja. Kiedy z IKEA Wrocław przyszła prośba o przygotowanie tematu kolejnych warsztatów DIY, postanowiłyśmy zabrać się za ten mebelek.

Podczas przygotowania prototypów (zawsze na nasze warsztaty takowe przygotowujemy, żeby pokazać naszym kursantom, jaki potencjał tkwi w przerabianej rzeczy), postanowiłyśmy, że wszystko utrzymamy w klimacie POP ART. Jak pewnie wiecie, obie z Anią jesteśmy po Historii Sztuki i takie „utrudnienia” to dla nas wspaniała zabawa. Kiedy już wykonałyśmy nasze wzory na blatach stolików, olśniło nas, że właśnie zrobiłyśmy świetne obrazy w stylu POP ART! Można powiesić je na ścianie, a kiedy przyjdą niespodziewanie goście, to wystarczy dokręcić nogi i dodatkowy stolik gotowy! 
Każda z nas przygotowała dwa modele pokazowe. Ania swoje zrobiła za pomocą farby, taśmy malarskiej TESA i kolorowych wydruków. Ja do swoich potrzebowałam szablonów i rzutnika :) Tutorial z tego co zrobiła Ania, możecie zobaczyć w najnowszym numerze CZTERECH KĄTÓW 02/2018, który już w kioskach mój przedstawiamy poniżej :)


do wykonania potrzebujemy:
- stolika LACK w kolorze białym / IKEA
- papieru ściernego z uchwytem / WOLFCRAFT
- farb do drewna (my użyłyśmy farb kredowych) / CHALK PAINT ANNIE SLOAN
- szablony w grochy i kropki / FAFAME
- lakieru do drewna (do zabezpieczenia po malowaniu)
- czarnego markera
- pędzli, wałeczka, ołówka
- taśma malarska / TESA
- ewentualnie rzutnika do powiększenia obrazka


przygotowanie podobrazia
Stolik LACK, jak wiele tanich mebli, wykonany jest z materiału typu MDF. Ponieważ nie jest on zbyt trwały, to żeby taki mebel nie uległ szybko zniszczeniu, jest on mocno polakierowany. Zwłaszcza mocny jest lakier na nowych modelach, a takie miałyśmy właśnie w pracowni. Stolik przed pomalowaniem, musimy dobrze zmatowić. Należy do tego celu użyć dość drobnego papieru ściernego 180 - 220 g. Chodzi o to, żeby ze stolika usunąć wierzchnią część lakieru, a nie żeby go podrapać. 

Wybieranie wzoru
W Internecie znalazłam fragment komiksu, który mi się spodobał. Wybrany motyw jest bardzo popularny i wielokrotnie powielany. Ponieważ skorzystałam tylko z małego fragmentu większego dzieła, który został dodatkowo przeze mnie przerobiony, nie dopuściłam się kradzieży czyjejś własności :) 


przenoszenie wzoru stolika
Wybrany wcześniej wzór musimy teraz nanieść na blat naszego stolika. Ja użyłam do tego celu rzutnika, który kupiłam już jakieś 30 lat temu i ciągle z niego korzystam. Mały wydrukowany obrazek wkładam po prostu do diaskopu, ustawiam ostrość i za pomocą ołówka przerysowuję obrazek. Wzór nie musi być dokładnie przerysowany, wystarczy jak go tylko zamarkujemy. 

METODA KRATKOWANIA
Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie każdy taki rzutnik posiada. Wzór możemy przenieść na każdą powierzchnię i dowolnie go powiększyć za pomocą metody „kratkowania”. 
Jak to zrobić? Najpierw na nasz wybrany obrazek nanosimy siatkę, czyli kratkujemy go co pół centymetra. Teraz kratkujemy ołówkiem powierzchnię, na którą chcemy przenieść wybrany wzór. Szerokość tych kratek uzależniamy od wielkości do jakiej chcemy go powiększyć, na przykład: 

0,5 x 0,5 cm = 5 cm x 5 cm

W tak powstałą kratkę wrysowujemy przerysowywany obraz, kratka po kratce. Widziałam też w sieci, że można zrobić taki rzutnik ze smartfona, ale jeszcze tego nie przetestowałyśmy. :)

malowanie
Obrazek został przeniesiony na nasz stolik. Teraz za pomocą czarnej farby i markera namalowałam wcześniej powiększone, czarne linie. Wcześniej jednak nakleiłam taśmę papierową wzdłuż obrazka. Powiększone kontury najpierw malowałam pędzelkiem a po wyschnięciu poprawiłam czarnym markerem o zaokrąglonej końcówce. Chciałam, żeby linie wyglądały jak wydrukowane. W miejscach gdzie była naklejona taśma, znajdowała się część konturu. Po jej zdjęciu obrazek wyglądał jak specjalnie obcięty. 


rastrowanie, czyli malowanie kropek
Żeby stolik przybrał bardziej Pop-Art’owy wygląd, postanowiłam za pomocą szablonu, domalować kolorowe kropy. Jak zwykle skorzystałam z szablonów od FAFAME. Nie tylko, że szablony te zrobione są z cienkiej,  dobrze przylegającej folii, to jeszcze są w super cenach! Gorąco polecamy. Używamy ich wielokrotnie, poprzednim razem malowałyśmy kropki na ścianie - zobacz TUTAJ

Styl POP-ART charakteryzują nie tylko tak zwane „rastry”, w naszym przypadku namalowane kropy, ale też odpowiednia kolorystyka. Postanowiłam więc, że grochy będą w kolorze czerwonym i żółtym. Farbę naniosłam jak zawsze gąbeczką lateksową do makijażu, metodą tapowania. ZABEZPIECZANIE
Po wyschnięciu farby musimy nasz stolik zabezpieczyć, żeby znowu był odporny na wilgoć i zarysowania. Najlepiej do tego użyć szybkoschnącego lakieru do parkietów - będzie bardziej odporny niż inne lakiery dekoracyjne :)

Stolik gotowy. Teraz wystarczy podjąć decyzję czy nasz mebel ma być stolikiem kawowym czy jak klasyczne dzieło sztuki - zdobić naszą ścianę. A może to i to? Sami zdecydujcie. 


PS.  A jeśli jesteście ciekawi jakie działa stworzyli uczestnicy naszych 
warsztatów w IKEA - fotorelację zobaczycie na naszym fun-page


napiszcie co sądzicie o naszym pomyślę
na wykorzystanie stolika lack, a może 
pochwalicie się jak Wy go przerobiliście. 

POZDRAWIAMY cieplutko
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

6 komentarzy:

 1. Piękne i bardzo pomysłowe. Czy lakier był nanoszony wałkiem? Nie rozmazuje się? Pozdrawiam- fanka Daga

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda to wszystko całkiem ciekawie, jednak ja zastanawiam się nad zakupem nowego stolika i mam do was pytanie. Czy możecie mi podpowiedzieć, który waszym zdaniem z tych https://dkwadrat.pl/pl/menu/meble/dzieciece/stoliki-dzieciece-1784.html będzie najlepszym wyborem? Czym kierować się podczas zakupów?

  OdpowiedzUsuń
 3. I like Ikea furniture. I’ve bought a lot of things from their website! I would recommend it!

  OdpowiedzUsuń
 4. I think, that is the best furniture store out there. Check out this website!

  OdpowiedzUsuń