DIY - DLACZEGO LUBIMY SKLEPY IKEA - IKEA HACKS W WYKONANIU PANI TO POTRAFI

29.1.18 Pani to potrafi 6 Comments


Witajcie Kochani! 

Wczoraj, za sprawą licznych portali społecznościowych, świat dowiedział się o śmierci założyciela sieci sklepów Ikea. Ingvar Kamprad zmarł w wieku 91 lat (27.01.2018) w swoim domu w Smaland. Mimo ogromnej fortuny, którą przez te klata zgromadził, żył bardzo skromnie.  Swoją karierę rozpoczął już jako 17- latek, od sprzedaży zapałek. Następnie stopniowo poszerzał asortyment, a po kilku latach pomysł przeistoczył się w rzeczywistość i tak w 1943 roku powstała IKEA. Ingvar był nie tylko liderem sprzedaży, ale zbudował przede wszystkim silną markę, rozpoznawaną na całym świecie. Sam był jej wiernym odzwierciedleniem, a skromny tryb życia tłumaczył właśnie identyfikowaniem się z misją IKEI. Wielokrotnie powtarzał, że mógłby sobie pozwolić na latanie pierwszą klasą, ale klienta IKEA na to nie stać. Wierzył, że dobry przywódca jest przykładem dla innych. 

Nie wiem czy wiecie, że Polska ma swój skromy udział w sukcesie marki IKEA. W latach 60., gdy szwedzka branża meblarska bojkotowała jego firmę, to dostawy z Polski pozwoliły jej przetrwać. Pierwszy kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z przedsiębiorstwem państwowym Fameg w 1961, a już w  2010 współpracowała z ponad 60 polskimi producentami. 

Dla mnie IKEA to coś więcej niż sklep, to cała filozofia życia. Meble z tego sklepu towarzyszą mi od mojego pierwszego, wynajętego mieszkania i niektóre mam do dziś. Oczywiście mocno przetworzone, ale ciągle są! 

dlaczego lubię ikea? To proste:
1 | Wybrany produkt mogę zabrać ze sobą od razu (a nie za 6 tygodni);
2 | Zawsze znajdę tam coś, co właśnie jest super trendy i świetnie zaprojektowane;
3 | Aranżacje sklepowe inspirują mnie za każdym razem, kiedy odwiedzam IKEA (zwłaszcza we Wrocławiu);
4 | Nawet jak miałam ograniczony budżet, mogłam się tanio umeblować (W zeszłym roku udało nam się wyposażyć balkon za niecałe 300 zł);
5 | Meble z IKEA można fantastycznie stylizować, nadając im niepowtarzalny charakter (nasze ulubione IKEA Hacks);
6 | Jest to miejsce spotkań dla całych rodzin (kawa, jedzenie, smalandia…).
Myślę, że tych powodów jest o wiele, wiele więcej. Ale to co mnie najbardziej urzeka, to miny wychodzących ze sklepów, ludzi. Takiej błogości na twarzach, takiej radości i spełnienia, próżno szukać gdzie indziej! To jak gwiazdka trwająca cały rok! 

Dzisiaj, w hołdzie twórcy IKEA, przypominamy Wam, nasze słynne już, IKEA HACKS. 
Jak tak zebrałyśmy wszystko razem, to muszę stwierdzić, że trochę się tego  azbierało a to i tak tylko część materiałów, bo reszta opublikowana zostanie niebawem w naszej, autorskiej książce.

Musimy tu zaznaczyć, że poprzez nasze przeróbki nadajemy meblom i rzeczom nowy, niepowtarzalny wygląd, szukamy nowych, niekonwencjonalnych zastosowań, ale w żadnej mierze nie ingerujemy w ich konstrukcję!

1 | SZAFKA - LINK

To jeden z naszych ulubionych projektów. Przeciętna szafka po metamorfozie, zamieniła się w przepiękny, klasyczny mebel. Dodatkowo, ta komódka została specjalnie przez nas przygotowana na aukcję charytatywną. Tak się spodobała, że znalazła swoje miejsce w dodatku specjalnym Moje Mieszkanie -„Najpiękniejsze Dekoracje Domu”.2 | klosze- LINK

Ten post okazał się hitem… w Rosji. Okazało się, że nasi sąsiedzi ze wschodu, upodobali sobie tą betonowa przeróbkę. Ale projekt zachwycał nie tylko tam. Pokazałyśmy go również w programie „W dobrym Stylu”, prowadzonym przez Małgorzatę Rozenek (TVN Style).3 | taca snudda - LINK

Pierwszą tacę SNUDDA przerobiłam jakieś dziesięć lat temu. Do dzisiaj to srebrne cudo stoi w łazience, jako ekskluzywna taca na kosmetyki. Pomysł spodobał się też na warsztatach w Ikea, zwłaszcza ten wymyślony przez Anię - autostrada dla samochodzików. Wszystkie dzieci były zachwycone naszą interaktywną zabawką…za 29.90 :)
4 | KOMÓDKA Z MOPPE - LINK
Drewniane komódki Moppe zawładnęły naszymi sercami i zobaczyłyśmy w nich nieskończony potencjał. Zrobiłyśmy z nich szafkę katalogową, konsolkę do przedpokoju… i ta oto słodką komódkę na krzywych nóżkach. Komódka tak się spodobała, że tutorial został opublikowany w magazynie CRAFTY 4/2016.5 | KOMÓDKA Z MOPPE - LINK

A tu właście, dalsza część fascynacji komódkami MOPPE. Tą zrobiłyśmy specjalnie dla Ani z cozaszycie.pl (madebyruda.pl), która otwierała swoją autorską pracownię i szukała dla siebie specjalnego mebelka. Ania z naszych wspólnych zmagań zrobiła filmik, który ku naszej radości hula po sieci!

6 | SZAFKA KATALOGOWA Z MOPPE - LINK

Tak, tak i jeszcze nasza szafka katalogowa, której nie można pominąć. Z małych elementów zbudowałyśmy olbrzymią szafkę katalogowo-biblioteczną, bo o nazwę trochę przy tej okazji się spierałyśmy. Mebel wyszedł naprawdę imponująco i stał się naszą wizytówką (stoi w naszej pracowni). Zdjęcie tej szafki możecie zobaczyć w magazynie Cztery Kąty (październik 2017).

szafka katalogowa


7 | SZAFKA MAROKAŃSKA - LINK

To jedna z pierwszych naszych realizacji. Tworzyłam wtedy meble w stylu orientalnym, a ten drewniany mebel bardzo się do tego celu nadawał. Niewiele trzeba było, żeby wyczarować coś wyjątkowego. 


8 | TACE DJURA 

Tacki DJURA postanowiłyśmy poddać metamorfozie i stylizacji, na przeprowadzonych warsztatach oczywiście w Ikea Wrocław w lutym 2017 roku. Warsztaty te cieszyły się ogromną popularnością a tace wyszły fantastycznie.9 | Konsola moppe - LINK

To chyba nikogo nie zdziwi, że znowu komódki MOPPE. Uprzedzałam przecież, że to nasza, już w zasadzie obsesja…  Tym razem stworzyłyśmy konsolę do przedpokoju na stylizowanych nogach. Wszystko z Ikea :) 

10 | ODMIENIAMY CERAMIKĘ- LINK
Uwielbiamy piękne zastawy stołowe. Stylowe sztućce, ozdobne talerze… w końcu znalazłyśmy sposób, żeby nie tylko je mieć, ale w dodatku za bezcen! Odpowiedzią na to stała się zastawa ręcznie malowana!
11 | ABAŻURy (ZDJĘCIA NA FB)

Lampion REGOLIT zna chyba każdy. Biały, lekki wykonany z papieru ryżowego. Kiedy zaproponowałyśmy, że to on będzie przedmiotem warsztatów, co niektórzy powątpiewali w słuszność wyboru. No bo co można zrobić z takiego abażuru??? A jednak, sami zobaczcie.


12 | ZAGŁÓWEK Z KOCYKA VARKRAGE 

Zagłówki zagościły na dobre w naszych sypialniach. Nie mogło więc zabraknąć ich i u nas. Tym razem w nasze ręce wpadł koc Varkrage… No i stało się :)  KOCYK - TUTAJ13 | STOLIK LACK - LINK

A to nasze najnowsze dziecko z serii IKEA Hacks. Tym razem na tapetę wzięłyśmy stolik Lack i zamieniłyśmy go w małe dzieło sztuki… no powiedzmy :) Tutorial z innym wzorem możecie zobaczyć w lutowym numerze Czterech Kątów (właśnie w kioskach).NAPISZCIE 
ZA CO WY LUBICIE sklepy IKEA?

POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

6 komentarzy: