DIY - JAK TANIO WYKONAĆ ZAGŁÓWEK TAPICEROWANY
Witajcie Kochani!
Po świętach pozostały nam już tylko zwiędnięte choinki i parę kilogramów nadwagi… no cóż, to taki już zwyczaj. Dlatego dzisiaj w ramach poświątecznego odchudzania, zachęcamy do samodzielnego wykonania tapicerowanego zagłówka.
Przez ostatnie lata, sypialnie z tapicerowanymi zagłówkami przeżywają prawdziwy „renesans”. Ponownie odkryliśmy, że łóżko z takim zagłówkiem, nie tylko jest bardzo funkcjonalne, ale dodaje naszej sypialni klasy i wytworności.
Różne rodzaje tapicerowania i tkanin, dają nam prawie nieograniczone możliwości w stylizacji zagłówków. Możemy wyczarować coś prostego, minimalistycznego, bądź zupełnie odwrotnie - coś bajecznego na „bogato”. Tym jednym detalem możemy odmienić całe wnętrze i dodać mu niesamowitego charakteru.
Jest w tym wszystkim mały minusik - a mianowicie cena. Za takie tapicerowane wezgłowie (bo taką nazwę też nosi), nierzadko musimy wydać kilkaset złotych a czasami nawet więcej. Ale nie zniechęcajcie się, bo dzisiaj pokażemy Wam, w jaki sposób wykonać samodzielnie tapicerowane wezgłowie, w dodatku a niecałe 100 złotych.
Zainteresowani?
To zapraszamy.
Do wykonania naszego zagłówka potrzebowałyśmy:
Płyta wiórowa surowa 18 mm o wymiarach 120 x 90 cm - 40 PLN
Pianka tapicerska 100 X 90 cm - 40 PLN
Owata ok 2 m - 3 PLN
tkanina na plecy Wigofil 2 m - 2 PLN
Koc z IKEA (VARKRAGE) 1 szt. - 17,99 PLN
Wyrzynarka z ostrzem do okrągłych cięć.
Taker/ zszywki
Nóż introligatorski, nożyczki, marker, linijka
RYSOWANIE / WYCINANIE
Ponieważ nasz zagłówek miał być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim miał zdobić gościnną sypialnię, postanowiłyśmy górną część zaokrąglić, nadając jej nieco „hamptonowy” look.
Odpowiednio przyciętą płytę zamówiłyśmy w Castoramie. Żeby wyrysować odpowiedni łuk można zrobić sobie szablon z papieru i odrysować go na płycie. My zastosowałyśmy trochę inną metodę. Najpierw podzieliłam płytę na pół, rysując pionowa linię. Teraz z jednej strony narysowałam na płycie kształt góry zagłówka. Za pomocą przymiaru wyznaczyłam wysokość boków i rozpoczęcie łuku. Łuki można narysować odręcznie lub za pomocą cyrkla. Ja rysuję zawsze odręcznie, tak długo rysując, aż osiągnę pożądany efekt.
Teraz za pomocą wyrzynarki wycinamy górę naszego zagłówka. Koniecznie zaopatrzcie się w ostrze do cięć okrągłych. Dzięki temu wycinanie kształtów to sama przyjemność. Na początku wycinamy np. lewą stronę, a odcięty kawałek posłuży nam za szablon, do odrysowania drugiej strony.
UWAGA: Jeżeli nasz łuk nie jest całkiem idealny, możemy linię cięcia lekko przeszlifować papierem ściernym.
WYCINANIE PIANKI
Bazę naszego zagłówka mamy gotową. Teraz musimy dociąć piankę tapicerską. Na rozłożonej piance wystarczy położyć wyciętą płytę i za pomocą noża tapicerskiego, obciąć nadmiar pianki.
UWAGA: Jeżeli zagłówek nie wisi na ścianie, a jest przymocowany do tyłu łóżka, pianka powinna być krótsza o jego wysokość.
KLEJENIE
TAPICEROWANIE
Dociętą piankę przyklejamy do płyty klejem w spreju (nożyczki od Wolcrafta). Na płycie z przyklejoną pianką rozkładamy owatę i wierzchnią tkaninę. W naszym przypadku koc z Ikei. Całość mocujemy do pianki za pomocą szpilek i odwracamy na drugą stronę.
Za pomocą elektrycznego takera (nasz model to NOVUS przybijamy tkaninę do płyty, lekko naciągając (tu tak jak przy każdym tapicerowaniu, obowiązuje zasada prawo-lewo, góra-dół).
Kiedy całość została przymocowana, przekręcamy zagłówek na prawą stronę i przybijamy materiał przy krawędzi pianki.
WYKAŃCZANIE
W zasadzie jesteśmy już na finiszu. Musimy jeszcze ładnie wykończyć nasz zagłówek. Z czarnego wigofilu wycinamy raz jeszcze kształt całego zagłówka, pomniejszony o jakieś 4 centymetrów z każdej strony. Nadmiar owaty wraz z tkaniną wierzchnią obcinamy i przybijamy wigofil.
Zagłówek gotowy!
Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała pełna metomorfoza pokoju,
to zapraszamy TUTAJ
Mamy nadzieję, że nasz instruktaż będzie dla Was pomocny
Jeśli macie jakiekolwiek pytania - piszcie
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
Super! Uwielbiam wasz blog :)
OdpowiedzUsuńo rany jak miło! Bardzo dziękujemy!
UsuńŚwietna instrukcja!Faktycznie, to nie takie trudne ;))))Fantastycznie wyszło!pozdrawiam serdecznie :D
OdpowiedzUsuńDziękujemy za słowa uznania :) i prawda, że o całkiem prosto. Niedługo pokażemy jak zrobić zagłówek z diamentowym pikowaniem. Musimy to wypróbować :)
UsuńWidzę że włożyłaś w ten zagłówek bardzo dużo pracy. Ja nie wiem czy bym sobie poradziła. Na pewno z szyciem bo to jest moja pasja i już nawet wybrałam materiał do szycia na zagłówek z https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia gdzie zawsze zamawiam materiały. Z resztą zadań będzie musiał sobie poradzić mój mąż, tym bardziej z wycinaniem całego zagłówka.
OdpowiedzUsuńi enjoyed reading your post thanks for sharing it.
OdpowiedzUsuńclipping path service
Photo Editing Services
Background Removal Service
Ten blog na pewno dla każdego człowieka jest bardzo ciekawy.Takie jest moje skromne zdanie na ten temat.
OdpowiedzUsuńa jaką gęstość pianki używa się do zagłówka?
OdpowiedzUsuńjak przymontować zagłowek do łożka/ sciany ? jakieś rady?
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCenne wskazówki i porady. Świetny pomysł!
OdpowiedzUsuńSuper rozwiązanie. Efekt końcowy robi wrażenie
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł
OdpowiedzUsuńBardzo fajny pomysł
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńkobieta w warsztacie <3
OdpowiedzUsuń