JAKĄ BALUSTRADĘ DO SCHODÓW WYBRAĆ?

28.9.17 Pani to potrafi 8 Comments


Po naszym finałowym artykule na blogu, dotyczącym projektu „3 miasta / 3 style / 3 realizacje (TUTAJ), wpłynęło od Was wiele zapytań, dotyczących naszej szklanej balustrady. Dlaczego szklana a nie z metaloplastyki lub drewna, dlaczego taka wysokość- bo przecież w standardzie jest mniej, czemu szkło nie jest zielone… i takie tam. Jak widać, wiele osób miało wiele pytań. W związku z tym, postanowiłyśmy przybliżyć Wam ten temat i udzielić obszernych odpowiedzi w poniższym artykule. 

a więc dlaczego wybrałyśmy szkło?
Szkło w odróżnieniu do innych materiałów typu metal, drewno itp, jest najmniej widoczne, a więc nie zabiera optycznie przestrzeni i światła. Szyba sama w sobie nie obciąża też wizualnie, czyli nie zawsze wpływa na wystrój wnętrza, bo często pozostaje prawie niewidoczna. W tym miejscu musimy jednak dodać, że szyba jest raczej nowoczesnym dodatkiem i jeżeli będziemy chcieli uzyskać przytulne wnętrze, to ten rodzaj wykończenia, nie do końca nam w tym pomoże. 

rodzaje szkła:
Jak już wspomniałyśmy, wydawać się może, że szkło (jako przeźroczysty materiał) jest mało wpływające na stylowość wykończenia. I tu trzeba się z tym nie zgodzić, bo zarówno kolor szkła jak i sposób montażu, mają ogromny wpływ na końcowy wygląd. 

Na początek krótko o rodzajach szkła, bo jeżeli myślicie, że szkło różni się tylko grubością i tym, czy jest klejone czy hartowane, to grubo się mylicie (jak my kiedyś). Mamy więc całą masę szkła do wyboru:
 • szkło przeźroczyste float (zielonkawy odcień)
 • szkło idealnie przeźroczyste Optiwhite 
 • szkło przeźroczyste kolorowe: brąz, grafit, zieleń, niebieski
 • szkło ornamentowe
 • szkło matowe: bezbarwne, brązowe, grafitowe, niebieskie, zielone
 • szkło nieprzeźroczyste emaliowane na dowolny kolor
 • szkło fusingowe
 • szkło hartowane
 • szkło bezpieczne
 • szkło bezpieczne z diodami LED
Jak widać jest w czym wybierać. My wybrałyśmy szkło z pozycji nr. 2 czyli szkło ekstra białe (Optiwhite) w wersji hartowanej. W tym miejscu trzeba przyznać, że do tego momentu nie wiedziałyśmy że takowe istnieje (niestety). Ja nawet miałyśmy obiekcje co do szkła w ogóle, bo kolor zielony nie pasował mi do tej aranżacji. Na szczęście przy pierwszym spotkaniu z Panem Szklarzem, padła taka propozycja. Dostałyśmy nawet szklane próbki do porównania. Jasnobłękitny kolor szkła Optiwhite, skradł z miejsca nasze serca! 


Szkło to wykonane jest ze specjalnie dobranych surowców o niskiej zawartości żelaza, dzięki czemu charakteryzuje się niezwykle wysoką transmisją światła, przy zachowaniu własności mechanicznych szkła. Zaletą szkła ekstra białego jest też to, że w największym stopniu oddaje prawdziwą gamę kolorów, dlatego najlepiej można przezeń podziwiać widoki i krajobrazy widoczne przez szyby (bez zaburzeń powodowanych zanieczyszczeniami szkła spotykanymi w zwykłym, przezroczystym szkle, co najbardziej jest widoczne jako zielonkawe zabarwienie krawędzi tafli szklanej). Szkło takie jest prawie niewidoczne, dzięki czemu konstrukcje z niego wykonane wydają się „optycznie lekkie” i „nie zajmują” przestrzeni. 

Poniżej porównanie szkła białego (OptiWhite) ze szkłem tradycyjnym (float).


Duży wpływ na końcowy wygląd balustrady, zwanej fachowo „całoszklaną”, ma też sposób jej montażu. Mocowania szkła dzielą się na dwie podstawowe kategorie – punktowe i liniowe. Oba te systemy są bezpieczne i sprawdzone, jednakże specyfika każdego z nich jest odrobinę inna. 

mocowanie:
Punktowe mocowania wykorzystywane są głównie przy mocowaniu balustrady szklanej do czoła stropu (jak w naszym przypadku), a profil liniowy jest równie popularny w mocowaniach balustrady na stropie (montaż górny) jak też do czoła stropu (montaż boczny). Ponadto, system liniowy zwykle nie wymaga otworów w szkle, co jest podstawą działania systemu okuć punktowych. W rozwiązaniach klasycznych balustrad całoszklanych, systemy mocowań – zarówno liniowe jak też punktowe – „skumulowane są” w dolnej części tafli szkła. Wówczas panel szklany pracuje jak wspornik, z obciążeniem równomiernie rozłożonym oraz obciążeniem liniowym wzdłuż górnej krawędzi (parcie tłumu skumulowane na górnej poręczy). Czyli „na chłopski rozum” nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo naszych bliskich, kiedy takie rozwiązanie wybierzemy. 
My oczywiście wybrałyśmy montaż na tzw. Rotule (punktowy), bo widoczne z klatki schodowej, dodały naszej balustradzie zdecydowanego charakteru. 

wykończenie:
Nie bez znaczenia jest też samo wykończenie szklanej tafli. Tu też mamy wybór: szkło może być szlifowane lub fazowane. Zapytacie czym to się różni? Szlif wygładza krawędzie a faza to sposób na efektowne wykończenie. Bez takiego wykończenia balustrada miałaby bardzo surowy, wręcz industrialny wygląd. Dzięki wybraniu (za namową Pana Szklarza) wykończenia za pomocą fazy, dodałyśmy jej lekkości i wytworności. 

Jak widać szklane wykończenia dają nam dużo indywidualnych możliwości. Pamiętać musimy też o tym, że wybierając szkło hartowane nie będzie można go już zmienić, ani przyciąć.  Jeżeli pomylimy się podczas zdejmowania pomiarów, nie będzie można nic skorygować. Mając to na uwadze, my wykonanie naszej balustrady powierzyłyśmy fachowcom i do zrealizowania projektu zaprosiłyśmy Pana Szklarza. Omówienie projektu, zdjęcie pomiarów i sam montaż, przebiegły szybko i sprawnie. Panowie z ciężką szybą uwinęli się raz, dwa i można było podziwiać efekt końcowy!


Przyznam, że efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, a błękit szyby wygląda naprawdę nieziemsko. A zresztą sami zobaczcie…

DZIĘKUJEMY

ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA

POZDRAWIAMY ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

8 komentarzy:

 1. Za pośrednictwem www.inox4you.eu zakupiłem balustradę wysokiej jakości. Jest rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Balustrady nierdzewne w atrakcyjnie niskiej cenie? Gorąco polecam inox4you.eu

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. A macie już pomysł na oświetlenie schodów? Bo ja przyznam szczerze, że to właśnie z tym mam największy problem. Na szczęście strona https://www.interblue.pl/ podsunęła mi wiele interesujących rozwiązań, z których na pewno chętnie sobie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Balustrady wysokiej jakości? Najwyższą jakość zagwarantuje www.inox4you.eu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gorąco polecam www.inox4you.eu. Mają dużą wiedzę i doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń