ŚNIADANIE MISTRZÓW CZYLI SZYBKA RENOWACJA STAREGO STOŁU

18.8.23 Pani to potrafi 8 Comments


PROLOG
Stół, czy to jadalniany czy kuchenny to serce każdego domu. Tu spotykamy się przy wspólnych posiłkach, przyjmujemy gości czy odrabiamy lekcje z dziećmi. Stół łączy ludzi i pokolenia i obie z Anią nie wyobrażamy sobie domu bez stołu. Obie też uwielbiamy te okrągłe, które w małych przestrzeniach dają więcej możliwości. 
Kiedy Ania szukała stołu do „Domu na wsi”, marzył jej się duży (tym razem prostokątny), ustawiony w świetle okna. Takiego szuka i pewnie do tego pomysłu jeszcze wróci. 
Tymczasem stół potrzeby był na już, a w jej posiadaniu był stary, okrągły stół po przodkach, i choć mocno poplamiony to z dużym potencjałem. 
Postanowiła więc, odnowić ten stół i to w szybki sposób, tak byśmy w weekend, mogły zjeść tam śniadanie. 

co jest potrzebne:
 • - Odplamiacz do drewna politurowanego LIBERON
 • - Podkład ochronny do mebli LIBERON
 • - Wosk bezbarwny LIBERON
 • - Czarne mydło do mycia (Arte Metal Style)
 • - Szlifierka lub papier ścierny 220g RYOBI
 • - Pędzel z włosia naturalnego Kubala
 • - Ścierka elektrostatyczna do odpylania
 • - Szmatki do usuwania nadmiaru produktu i polerowania
 • - "lost'a - starej skarpetki do woskowania
 • - Rękawiczki ochronne

krok 1
MYCIE
Oczywiście wszystkie prace renowacyjne zaczynamy od delikatnego pozbycie się brudu czy kurzu. Jeżeli mebel nie jest bardzo zabrudzony, to wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką, w innym przypadku trzeba użyć szarego lub czarnego mydłaCzarne mydło, dzięki silnemu działaniu odtłuszczającemu, oczyszcza i eliminuje wszelkie plamy po tłuszczach. Należy tylko pamiętać, żeby zanadto nie moczyć mebla. Po myciu zostawiamy go do pełnego wyschnięcia. 


KROK 2
ODPLAMIANIE
Stół był dość mocno poplamiony i plamy podczas klasycznego mycia nie zeszły. Trzeba było sięgnąć po profesjonalne środki. tym razem postanowiłyśmy wypróbować „Odplamiacz do drewna politurowanego” od marki Liberon. 

UWAGA: Niech Was nie zwiedzie nazwa preparatu, bo możemy nim odplamiać również meble lakierowane.

Przed użyciem preparat mocno wstrząsnąć. Następnie szmatką zwilżoną Odplamiaczem do drewna Libéron przetrzeć plamę, która chcemy usunąć. Pozostawić do wyschnięcia przez pięć minut, a następnie wypolerować.

UWAGA: Odplamiacz do drewna usuwa z wszystkich mebli lakierowanych białe plamy powstałe wskutek ciepła, działania słońca lub wody. Dzięki zawartości bardzo drobnego proszku do polerowania, produkt niweluje też widoczne na powierzchni zarysowania.

KROK 3
ZABEZPIECZANIE
Mebel, który pamięta jeszcze czasy powojenne, stracił swoją powłokę ochronną już dawno temu. Dlatego postanowiłyśmy, że trzeba go przed woskowaniem dodatkowo zabezpieczyć. Do zabezpieczania użyłyśmy Podkładu ochronnego do mebli Liberon. Podkład ten należy nakładać przed woskowaniem w celu zabezpieczenia drewna przed poplamieniem i wodą. Podkład ten wypełnia pory drewna, umożliwiając wysokiej jakości wykończenie woskiem. Nadaje się do wszystkich gatunków drewna. Wydobywa on głębokie refleksy ze szlachetnych gatunków drewna, takich jak mahoń, czereśnia, orzech i drzewa owocowe. 

Podkład ochronny do mebli nakładamy za pomocą płaskiego pędzla i pozostawiamy do wyschnięcia na trzy godziny. Nałożona warstwę podkładu ochronnego do mebli, po wyschnięciu należy delikatnie przeszlifować bardzo drobnoziarnistym papierem ściernym a następnie odpylić (tu przyda się ściereczka elektrostatyczna). Teraz można zabezpieczyć stolik woskiem. 


KROK 4
Woskowanie
Do końcowego zabezpieczenia wybrałyśmy bezbarwny Wosk Black Bizonod Liberon. Opracowany został na bazie wosku Carnauba, dzięki czemu zapewnia szlachetną patynę i chroni meble przed codziennymi zagrożeniami. dla zainteresowanych dodamy tylko, że wosk Carnauba wydzielany jest przez liście palmy Copernica Cériféra, zwanej. „palmą brazylijską”. Nie jest on tłusty w dotyku jak wosk pszczeli i nie lepi się. Służy także do woskowania kadłubów statków.Wosk należy nakładać pędzlem lub szmatką na całą powierzchnię drewna. Pozostawić do wyschnięcia na dwie do czterech godzin. Polerować miękką szczoteczką.

ŚNIADANIE MISTRZÓW
Czyli WIELKI FINAŁ
Stół był gotowy i mogłyśmy wreszcie na nim ucztować. Nie ma nic piękniejszego niż wspólne jedzenie posiłków, pary pięknie zastawionym stole, który się jeszcze samodzielnie odnowiło. Musicie uwierzyć nam na słowo, ale w takich momentach duma rozpiera! 

Do nakrycia stołu użyłyśmy jednaj z naszych ulubionych zastaw: „Amalia” od ZAKŁADU PORCELANY STOŁOWEJ "KAROLINA" - tym razem w odcieniu śnieżnej bieli. Prostota i urok tej porcelany gwarantują ponadczasowość, oraz to, że taka porcelana nigdy się nie znudzi, a zestawiona z dekoracjami pozwoli wykreować stół w każdym stylu. 


P O D Z I Ę K O W A N I A
Za pyszne wypieki i słodkości dziękujemy Michałowi z Jegowy 


Kochani, dziękujemy, 
że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny
 lub zainspirował Cię do zmian.
Będzie nam miło, jak zostawisz po swojej 
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MARKAMI, 
V33, ARTE METAL STYLE, KUBALA, RYOBI 

8 komentarzy:

 1. Fajne i bardzo kreatywne. Remont trzeba umieć zrobić

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za pomysł. Kreatywnie oraz estetycznie.

  Niedługo sama będę się zabierała za renowację starego stołu, Który nie wyglada źle oraz jest odnowiony, ale kolorystyka nie do konca mi odpowiada (stól jest bardzo ciemny, a ja wolałabym coś w przytulniejszych jaśniejszych kolorkach).

  Ciekawy oraz dobry przewodnik.

  OdpowiedzUsuń
 3. Renowacja starego stołu to nie tylko odnowienie mebla, ale także przywrócenie mu nowego życia i charakteru. Praca, zaangażowanie i kreatywność w procesie renowacji sprawiają, że stary stół staje się unikalnym i pięknym elementem wystroju, pełnym historii i wartości.

  OdpowiedzUsuń