DIY - DEKORACJE NA HALLOWEEN

25.10.19 Pani to potrafi 4 Comments

DEKORACJE NA HALOWEN

PROLOG

Halloween to święto, które przywędrowało do nas z zachodu wraz z WalentynkamI i poszukiwaniem jajek wielkanocnych i zagościło na stałe. Zwłaszcza dzieci i młodzież zachwyciły się taką formą celebrowania tego dość smutnego święta. Przyznam się szczerze, że my też przyjęłyśmy je z radością i celebrujemy co roku. 

Cukierek albo psikus? Czyli jak to się zaczęło.
Geneza święta Halloween nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, iż swoje początki może zawdzięczać rzymskiemu świętu „Pomony“, które obchodzono na cześć bóstwa owoców i nasion. Drugą ewentualnością (ku której my się skłaniamy) jest dopatrywanie się początków tradycji Halloween w obrzędzie Celtyckim – Samhain. Obrządek ten kultywowany był ponad 2000 lat temu na terenach  dzisiejszej AngliI, Szkocji, Walii i północnej Francji. Kapłani celtyccy wierzyli, iż w dzień Samahain zaciera się różnica pomiędzy światem żywych i martwych. Duchy przodków zapraszano do domów, a złe duchy starano się odstraszać. Dzisiaj sądzi się, że właśnie z potrzeby odstraszania duchów zakładano maski i przebierano się w dziwaczne stroje. 

Jak było naprawdę? Tego raczej się nie dowiemy, jednakże zwyczaj ten wraz z emigrantami irlandzkimi przetrwał i przeniósł się na tereny Ameryki Północnej. 

31 października 1920 roku, w stanie Minnesota w mieście Anoka, odbyła się pierwsza oficjalna parada z okazji Halloween. Uczestnikami pardy byli mieszkańcy miasta przebrani w kolorowe stroje przedstawiające popularne wtedy postacie. W roku 1937 ogłoszono Anokę oficjalną stolicą święta Halloween. W drugiej połowie XX wieku Święto trafiło z powrotem do zachodniej Europy, a po upadku „Muru berlińskiego“ do środkowej i wschodniej Europy. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’Eve – co oznacza wigilię Wszystkich Świętych. 

Jak wykonać dekoracje na halloween? GIRLANDA Z NIETOPERZYDo wykonania girlandy będziemy potrzebowali:
 •  - wydruk wzoru - szablon TUTAJ - plik w formacie A4 (PDF) 
 • -  papier czarny (najlepiej sztywny, gramatura od 220 g/m2)
 • -  plastikowe ruchome oczka 
 • -  wstążka lub włóczka 
 • -  nożyczki
 • -  nożyk / skalpel
 • -  biała kredka/marker
 • -  klej uniwersalny tesa 
 • -  haczyki dekoracyjne tesa
KROK PO KROKU
1.    Wydrukuj wzór nietoperza a następnie wytnij go. 
2.  Wycięty szablon przyłóż do czarnego kartonu i za pomocą białej kredki, odrysuj go.  
3.    Wytnij sylwetę nietoperza za pomocą nożyczek.
4.    Za pomocą skalpela natnij dwa otwory na „ogonku”. W ten sposób powstanie miejsce, w którym przewleczemy włóczkę lub tasiemkę (na niej zwiśnie girlanda). 
5.    Użyj kleju i przyklej oczy. 
6.  Przeciągnij wstążkę przez nietoperze i zawieś girlandę. Do zawieszania użyłyśmy przeźroczystych haczyków dekoracyjnych tesa. Są nie widoczne i łatwo je po zabawie usunąć.  

UWAGA: przyklejenie oczu, jeśli jednak ich nie posiadamy, wystarczy namalować je białą kredką lub wykonać za pomocą brokatu (co macie pod ręką) i gotowe. Warto pomyśleć, gdzie docelowo zawiśnie girlanda, bo jeśli będzie widoczna z obu stron, warto oczy wykonać po każdej stronie.

NIETOPERZE Z PAPIERU

NIETOPERZE Z PAPIERU

NIETOPERZE

NIETOPERZE

girlanda halloween

JAKI KLEJ WYBRAĆ?
Dla nas, nie bez znaczenia jest dobór materiałów, których używamy. Powinny być nietoksyczne i ekologiczne o ich właściwościach do prac typu DIY, nie wspominając. Niby na rynku klejów do prac kreatywnych wybór jest ogromny, a jak przychodzi co do czego to ciężko trafić na ten właściwy. Ostatnio testowałyśmy klej Tesa z linii ecoLogoCo go wyróżnia? Klej dedykowany jest do wielu materiałów: papieru, kartonu, zdjęć, tkanin, filcu, korka, skóry i drewna. Ma miękką butelkę co pozwala na łatwiejsze wyciskanie kleju.  Jest na bazie wody i nie zawiera rozpuszczalników.  Po wyschnięciu klej staje się przeźroczysty a podczas użytkowania jest bezwonny. 

ECO LOGO KLEJ

Odpowiednio zaprojektowana nasadka jest wyposażona w dwu-funkcyjny system przełączania. Pozwala ona na precyzyjne rozprowadzanie kleju w postaci drobnych linii i niewielkich punktów albo w równomierny sposób na większej powierzchni.
Wreszcie też ktoś pomyślał o dobrym  i łatwym zamknięciu. Idealny do prac DIY nawet z dziećmi, bo łatwo zmywa się z rąk i tylko za pomocą wody. 
No i teraz najważniejsze: DOBRZE KLEI.

WISZĄCE PAJĄKI


Do wykonania pająków będziemy potrzebowali:
 •  - wydruk wzoru - pliki do pobrania TUTAJ - plik w formacie A4 (PDF) 
 • -  papier czarny (najlepiej sztywny, gramatura od 220 g/m2)
 • -  plastikowe oczka 
 • -  włóczka najlepiej moherowa
 • -  nożyczki precyzyjne
 • -  nożyk / skalpel
 • -  biała kredka/marker
 • -  klej do uniwersalny tesa 
KROK PO KROKU:
1.    Wydrukuj wzór pająka a następnie wytnij go
2.  Wycięty szablon przyłóż do czarnego kartonu i za pomocą białej kredki, odrysuj
3.   Wytnij sylwetę pająka za pomocą nożyczek
4.   Użyj kleju uniwersalnego i przyklej ruchome oczy
5.  Za pomocą dziurkacza wytnij w odwłoku pająka dziurkę. W ten sposób powstanie miejsce, w którym przewleczemy włóczkę  na której zawiśnie pająk.

DZIURKACZ JEDOOTWOROWY

KLEJ TESA

STRASZNY BUKIET
Do wykonania bukietu będziemy potrzebowali:
 • 5 suchych gałęzi 
 • Nieparzystą liczbę gotowych nietoperzy
 • Taśma naprawcza tesa Perfect 
 • Wazon lub coś innego w czym postawisz gałęzie
Gałęzie oczyść i za pomocą czarnej taśmy przyklej gotowe nietoperze - instrukcja zrobienia nietoperzy widnieje dwa akapity wyżej :). Gałęzie wstaw do wazonu albo jak my, do starej butelki po lekach. 

TAŚMA NAPRAWCZA PERFECT TESA

Teraz wystarczy tylko wszystko razem zestawić i dekoracja gotowa. 

TESA

DEKORACJE NIETOPERZE

NIETOPERZE

DEKORACJE NA HALLOWEEN

konkurs

Jeżeli lubicie dekoracje okazjonalne, napiszcie nam jak to robicie?
Dla najciekawszych zgłoszeń mamy 3 niezbędniki do damskiej torebki 
wraz z wyposażeniem przygotowane przez markę TESA.

Wyniki podamy na blogu w dniu 11.11.2019 r. 

Powodzenia!!!

DZIĘKUJEMY, ŻE ODWIEDZILIŚCIE 
NASZEGO BLOGA 
POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI
ZOBACZ TEŻ NASZ INNY POST O DEKORACJACH DIYLINK DO POSTA  -  TUTAJ

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe dekoracje :) z pewnością będą wspaniałą ozdobą na Halloween. Sądząc po opisie, wydają się być dość łatwe do zrobienia. Warto więc spróbować wykonać je samodzielnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna girlanda z pająków. Łatwa w wykonaniu, wygląda świetnie! Myślę, że jest to super propozycja na wspólne spędzenie czasu z dzieciaczkami. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda nie jestem fanką Halloween ;) ale mam małe dzieci, a nie ma nic przyjemniejszego niż dziecięcy uśmiech... U nas w tym roku królowały dynie. Acz te Twoje upiorne batmany zrobiłyby zapewne furorę... Do przetestowania za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe dekoracje.
  wymiana opon

  OdpowiedzUsuń