WITRYNA NA PORCELANĘ, CZYLI DRUGiE ŻYCIE STAREJ SZAFY.

28.2.23 Pani to potrafi 18 Comments

PROLOG
Redesign starych mebli to jest to, co nasz Paniopotrafiowy team lubi najbardziej. Trudno zliczyć ile rzeczy już przerobiłyśmy i ile powstało nowych, pięknych sprzętów, którym dałyśmy drugie życie. Były lampy z wazonów, stoły z szuflad, stoły ze starych waliz i włochate krzesła. Długo by tak jeszcze można wyliczać, ale tym razem padło na starą, drewnianą szafę. 

STARA SZAFA W WIEJSKIM DOMU, CZYLI CO?
Szafy to bardzo wdzięczny przedmiot do wszelakich przeróbek czy modernizacji. A zwłaszcza te stare, jeszcze przedwojenne, szafy wiejskie. Wykonane były najczęściej z różnych rodzajów drewna, nie zawsze szlachetnego pochodzenia. Inaczej niż miejskie kuzynki nie miały fornirowanych frontów i posiadały niewiele ozdobników: czasem tylko lekko podfrezowana korona czy delikatne zdobienia na nogach. Miały za to przepastne wnętrza i ta ich prostota, tak właśnie urzeka i daje pole do popisu.

METAMORFOZA STARUSZKI, 
CZYLI RENOWACJA SZAFY W 9 KROKACH 
Szafa w wiejskim domu Ani czekała wiele lat, by przeobrazić się z biednego kopciuszka, w piękną witrynę na porcelanę. Ale początki były trudne. Szafa stała wiele lat na strychu, gdzie zimą mróz, a latem dantejski upał, szafy nie oszczędzały. Do tego stała się przekąską dla drewnojadów, które zacnie tam sobie poczynały. Od różnic temperatur stara farba całkiem popękała a robaki zjadły prawie wszystkie dekory! 

Jednak takie rzeczy to dla nas nie problem, a Ania zakochała się w tej szafie już wiele lat temu i nic jej nie było straszne…


  • CZEGO UŻYŁYŚMY:
  • - Opalarka RYOBI
  • - Wyrzynarka RYOBI  
  • - Pilarka tarczowa RYOBI 
  • - Szlifierka uniwersalna typu żelazko RYOBI
  • - Szlifierka mimośrodoowa RYOBI
  • - Wkrętarka RYOBI
  • - Środek do konsolidacji drewna, BORMA WACHS , ARTE-MSP 
  • - Środek owadobójczy do drewna, ALTAX (na korniki).
  • - Farba do drewna - BONDEX
  • - Szpachla do drewna, BORMA WACHS, ARTE-MSP 
  • - Cykliny, ARTE-MSP
  • - Skrobak
  • - Folia strechowa
  • - Wałek i gryf KUBALA
  • - Pędzle KUBALA (3 sztuki)
  • - Kuweta malarska KUBALA
  • - Szpachelki  japońskie, małe KUBALA
  • - Maska i okulary  ochronne 
  • - Rękawiczki ochronne
  • - Taśma malarska
  • - Poziomica i metrówka, RYOBI
  • - Kątownik i ołówek
  • - Półki drewniane 100 x 30 ccm - 3 sztuki
  • - Drewnowkręty - 35 mm (18 sztuk)
  • - Uchwyty meblowe, 3 sztuki, ARTE-MSP

krok 1
usuwanie starych powłok malarskich
Pierwszym krokiem (oprócz zniesienia staruszki ze strychu i usunięcia ton pajęczyn), było usunięcie starej farby. Od razu było wiadomo, że tylko opalarka da sobie z tym radę, zresztą prace prowadzone były w domu, więc chemia nie wchodziła w rachubę. Na szczęście opalanie poszło sprawnie ale i tak zajęło prawie cały jeden dzień. 

Do opalania przydały się :szpachelka z zaokrąglonymi rogami, która nie uszkadza drewna podczas pracy, skrobak z żyletką do usuwania resztek ze szpachelki i z mebla oraz wszelakie cykliny o zaokrąglonych końcach, które to przydały się do oczyszczania dekorów. 

krok 2
szlifowanie
Po usunięciu farby konieczne jest wyszlifowanie pacjenta do całkowitej gładkości. Tu przydały się wszelkie szlifierki jakie posiadałyśmy i papier ścierny w dwóch gradacjach: 180 i 220. Szlifowanie ma za zadanie nie tylko usunięcie resztek farby, ale również odświeżenie drewna w środku. 

Przy szlifowaniu dekorów, z dziurek po robakach zaczął się sypać bardzo drobny świeżo wyglądający pył. To mogło oznaczać, że lokatorzy jeszcze nie całkiem opuścili pokład i dalej sobie poczynają w najlepsze. W takich momentach nie należy sprawy bagatelizować i należy sięgnąć bo specjalistyczne środki! 


krok 3
wycinanie płyciny w drzwiach
Zanim zabrałyśmy się za mordercze prace, postanowiłyśmy jeszcze wyciąć płycinę w drzwiach szafy, tak by porcelana dostała piękną ramę. W przyszłości można też będzie zamontować szybę, gdyby porcelana zanadto się kurzyła. Drzwi a właściwie ich środkową część wycięłyśmy wyrzynarką. W tym celu najlepiej najpierw nawiercić otwór za pomocą wiertarki, w który włożymy później ostrze wyrzynarki. 


UWAGA: Pamiętajcie tylko by odpowiednio dobrać ostrze do rodzaju, a co za tym idzie, twardości drewna. Noże w opakowaniu różnią się swoimi właściwościami, a co za tym idzie i przeznaczeniem!

krok 4
walka z drewnojadami
Po wycięciu płyciny z drzwi, przyszła pora na trucie nielegalnych mieszkańców. W tym celu cały mebel został pomalowany specjalnym środkiem owadobójczym. 

Środek który wybrałyśmy do wypróbowania to HYLOTOX od ALTAX. Preparat ten nie tylko służy do eksterminacji żyjących w drewnie szkodników, ale zabezpiecza je również przed ponownymi atakami. Preparat nanosiłyśmy na szafę za pomocą pędzla, nie żałując preparatu w miejscach najbardziej „zjedzonych” czyli na koronie szafy i nogach. 

Uwaga: z tego typu chemią pracujemy w masce i rękawiczkach! 


Później cała szafa została ściśle owinięta folią streczową i pozostawiona na cały tydzień. Tak naprawdę wystarczyłyby 24 godziny, ale nie chciałyśmy ryzykować :) 

KROK 5
WZMOCNIENIE DREWNA
Zanim zabrałyśmy się za malowanie, postanowiłyśmy dodatkowo wzmocnić „nadgryzione” drewno, a zwłaszcza nogi, które bardzo smakowało drewnojadom. Do tego celu użyłyśmy preparatu: ŚRODEK DO KONSOLIDACJI DREWNA - zakupiony u Arte Metal Style. Preparat wzmacniający drewno, jest idealny szczególnie w przypadku osłabionych włókien drzewnych spowodowanych zużyciem lub aktywnością owadów! 


Preparat ten jest szybkoschnący, bezbarwny, przezroczysty, głęboko penetruje drewno a następnie szczelnie zamyka jego pory, przywracając powierzchni drewna jego pierwotną strukturę i zabezpieczając je na przyszłość.

Środek nanosimy pędzlem tak jak lakier lub farbę, schnie szybko i już po2 godzinach można było już malować mebel. 

krok 6
UZUPELNIENIE UBYTKÓW 
CZYLI SZPACHLOWANIE I ZNÓW SZLIFOWANIE
Kiedy folia została zdjęta i mebel dobrze wywietrzony, konieczne było uzupełnienie ubytków i nader licznych dziurek po drewnojadach. Najlepiej użyć do tego szpachli, tym razem użyłyśmy szpachli wodnej do drewna marki Borma Wachs (Arte Metal Style)


Polecamy szczególnie tą szpachlówkę: wodna do drewna, bezzapachowa, światłotrwała i ekologiczna. Szybko schnie i pozostaje niezmieniona, łatwa w obróbce papierem ściernym. Wersja biała nadaje się również do wygładzania tynków. Opracowana w celu zminimalizowania skurczu podczas suszenia i umożliwienia wzajemnego mieszania kolorów w celu uzyskania nieograniczonej liczby ich odcieni.

Szpachlę nakładamy szpachelką a następnie, po wyschnięciu, szlifujemy drobnym papierem ściernym, aż do uzyskania pożądanego efektu. 

KROK 7
MONTAŻ WSPORNIKÓW I PÓŁEK
Ponieważ szafa ubraniowa, będzie teraz służyła do przechowywania porcelany, konieczny był montaż dodatkowych półek. Zakupione deski przycięłyśmy do pożądanej długości - tu nieoceniona okazała się pilarka tarczowa od Ryobi (R18CSP-0). Można by też przyciąć wyrzynarką, no ale jak się już ma taką piłę to szkoda by było nie skorzystać…


Następnie, do boków szafy przykręcone zostały mocowania półek, które wykonane zostały z kantówki.  Tu pomocna była poziomica. 


KROK 8 
MALOWANIE PÓŁEK I KORPUSU
Półki jak i cały korpus postanowiłyśmy pomalować na czarno. Wybrałyśmy do tego emalię do drewna marki Bondex. Uwielbiamy ją bo łatwo się aplikuje, szybko schnie i przyjemnie pachnie. 
Emalię po wymieszaniu nakładamy wałkiem, a na drobne dekory małym pędzelkiem.


KROK 9
MONTAŻ UCHWYTÓW 
Po wyschnięciu farby, szafa przemieniona w piękną witrynę była prawie gotowa. Teraz pozostało tylko przykręcić pasujące uchwyty i kluczynkę. Te wybrałyśmy oczywiście od Arte Uchwyty Meblowe, bo tylko tam wybór stylizowanych (i nie tylko) uchwytów, jest ogromny. Do szafy, która teraz stała się witryną na porcelanę, wybrałyśmy uchwyty z patynowanego mosiądzu, zbliżone wyglądem do pierwotnych uchwytów. 


W tak przygotowanej witrynie, znalazła swoje miejsce piękna, biała porcelana z kolekcji Amelia z naszej rodzimego Zakładu Porcelany Stołowej „KAROLINA” z Jaworzyny Śląskiej. Tak to sobie Ania właśnie wyobrażała. Porcelana w witrynie prezentuje się zacnie i wygląda znakomicie. Stara szafa nie tylko służy do przechowywania porcelany, stała się teraz ozdobą jadalni!  











Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMAMI: ARTE METAL 
STYLE, RYOBI, ZAKŁAD STOŁOWEJJ PORECELANY KAROLINA 

18 komentarzy:

  1. Bardzo podobają mi się meble w starym stylu. Piękną porcelanę należy w taki właśnie sposób eksponować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam komodę rodem z PRL - pamiątka po babci. Piękna ale wymaga renowacji - zniszczony blat. Chciałabym ją całą potraktować woskiem, żeby nie była na wysoki połysk. Na razie jest pokryta politurą. Moje pytanie brzmi jak to usunąć? Szlifierką ? ale jaką? Nie chce zniszczyć mebla. Następnie jak zawoskować mebel? Pomocy !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! Jeżeli to prawdziwa politura, to można zmyć ją denaturatem. Potem wystarczy tylko lekko przeszlifować i zabezpieczyć woskiem lub lakierem. :)

      Usuń
  3. Wow efekt przeszedł chyba oczekiwania każdego. Pięknie

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne zestawienie czerni i bieli. Podoba mi się pomysł z przerobieniem szafy w taki sposób.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ślicznie dziękujemy, od lata uwielbiamy dawać drugie życie starym meblom i cieszymy się, że się podobało. Pozdrawiamy, Ania i Beti

      Usuń
  5. Witryna na porcelanę to eleganckie i stylowe rozwiązanie do przechowywania i eksponowania porcelanowych talerzy, filiżanek i innych elementów zastawy stołowej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzamy się z tym w zupełności! W takich witrynach można przechowywać bardzo wiele różnych rzeczy: pościel, porcelanę a nawet książki. Wszystko będzie wyglądać pięknie!

      Usuń
  6. CUDOWNY efekt. Brawo.

    OdpowiedzUsuń
  7. Uważam, że takie rozwiązania dla domu są bardzo eleganckie, a także praktyczne.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ta witryna jest zachwycająca. Wspaniała robota.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń