PROJEKT - DOM NA WSI - RENOWACJA STARYCH, DREWNIANYCH SCHODÓW

22.10.21 Pani to potrafi 14 Comments


PROLOG
Remont domu na wsi, Ania rozpoczęła latem tego roku. Tak naprawdę, to już wcześniej, bo odnowiła tam już drzwi wejściowe (TUTAJ),  Cały remont zaplanowała na etapy i na 2021 przypada gruntowny remont łazienki i starych, drewnianych schodów. Łazienką zajęła się ekipa i o tym napiszemy później, teraz opowiem Wam o przebiegu renowacji schodów. 

OCENA I PLANY 
Stare schody, w stylu wiejskim charakteryzują się dość dużym wdziękiem i prostotą stolarki drewnianej. Kiedyś zapewne urzekały, niestety przez lata odnawiane za pomocą farby olejnej i innych farb, których pochodzenie trudno stwierdzić, dzisiaj nie zdobiły już niczego. Ale oczywiście dalej tkwił w nich potencjał, który należało tylko wydobyć. Po oględzinach stało się jasne, że pierwszym krokiem będzie usunięcie starych powłok i dokopanie, a raczej doskrobanie się, do materii pierwotnej czyli drewna. Oczywiście w głowie miała już projekt, jak mają docelowo wyglądąć, a ponieważ podstopnice, wangi (policzki schodów) i tralki miały być malowane, a stopnie, porącze i słupki pozostać drewniane, tak więc był plan co szlifować do surowego drewna, a co nie.
OPALANIE, SKROBANIE, TRAKTOWANIE CHEMIĄ
czyli usuwanie starych powłok malarskich.
Możliwości usunięcia strych powłok mamy wiele - możemy zastosować opalarkę, cykliny, chemię dedykowaną, szlifierki, albo jak w tym przypadku wszystko na raz. Dlaczego? Przed chwilą wspominałam Wam, że na schodach znalazło swoje miejsce wiele różnych farb. Jedne warstwy schodziły po podgrzaniu opalarką, a inne nawet nie drgneły. Dlatego trzeba było zastosować wszystko na raz. 

Jeżeli chodzi o użycie opalarki to pamiętać należy o tym, że: 
- Opalarka wytwarza gorące powietrze, pod jego wpływem farby i lakiery kurczą się i na ich powierzchni powstają charakterystyczne bąble. 
-  Ciepłą jeszcze warstwę zeskrobuje się za pomocą szpachelki. 

UWAGA: Ważne by opalarki nie trzymać zbyt blisko czyszczonej powierzchni, gdyż można spalić farbę i zniszczyć znajdujące się pod nią drewno. 


Drugą metodą usuwania farby jest pokrycie powierzchni specjalnymi środkami chemicznymi o żelowej konsystencji, które nakłada się pędzlem, a następnie odczekuje podany przez producenta czas i zeskrobuje zmiękczoną warstwę farby szpachelką. Naszym ulubionym preparatem (oczywiście po wypróbowaniu wielu innych), jest Środek do usuwania starych powłok malarskich V33. Preparaty tego typu doskonale sprawdzą się na elementach ozdobionych rzeźbieniami, z których „zwarzoną” farbę można usunąć za pomocą szpachelki lub cykliny. Po usunięciu grubszych części farby zostają korzystanie z cyklin i papierów ściernych, to metoda stosowana już na finiszu. Oczywiście cykliną można też działać już na początku. Wymaga to jednak wprawy. Zbyt mocny docisk lub prowadzenie cykliny pod nieodpowiednim kątem mogą bowiem sprawić, że na drewnie pojawią się ubytki i rysy. Cyklina jest idealna w miejscach gdzie zaokrąglone wklęsłości, tu takich miejsc było sporo. 

Ania do prac końcowych użyła szlifierek mechanicznych i papieru ściernego. Na płaskich powierzchniach takich jak stopnice doskonale sprawdziła się szlifierka taśmowa, a w rogach i na drobnych, małych elementach (tralki czy wange) użyła szlifierki oscylacyjnej, trójkątnej. Natomiast na porączach, czyli w miejscach z zaokrągleniami poszła w ruch początkowo cyklina, a następnie papiery ścierne.UWAGA: We wszystkich przypadkach usuwania starych powłok konieczne jest zastosowanie maski ochronnej, rękawic oraz okularów ochronnych.

SZPACHLOWANIE 
czyli usuwamy ubytki
Po usunięciu starej farby i oszlifowaniu, pokazały się liczne ubytki. Na szczęście nie było nowych śladów po drewnojadach. Ubytki wystarczyło wypełnić szpachlą, a po wyschnięciu wyszlifować. W projekcie schody miały zachować wiekowy charakter, czyli stopnie, spocznik, słupki i poręcz zostają w naturalnej odsłonie, reszta przeznaczona była do malowania. Na tych powierzchniach do szlifowania użyta została szpachla, tu pomocna okazała się waga kuchenna. 


Po wyschnięciu szpachli, wszystkie miejsca szlifujemy papierem ściernym o gradacji 120, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. 

UWAGA: powierzchnię przed malowaniem trzeba dokładnie odpylić ! 


MALUJEMY SCHODY 
czyli jaką farbę wybrać?
Nie całe schody miały być malowane, stopnie i poręcz Ania postanowiła zachować w naturalnym drewnie i w późniejszym terminie, zostaną polakierowane. Teraz przyszedł czas na malowanie podstopnic, wangi, tralek oraz listwy przypodłogowej na spoczniku.

Do pomalowania wybrałyśmy farbę renowacyjną Easy Renowacja Podłogi i Schody V33, służy ona do malowania podłóg drewnianych, płytek podłogowych i schodów. Technologia ceramiczna tworzy strukturę siatki. Wzmacnia ona warstwę farby: jest zarówno elastyczna aby absorbować napięcia i uderzenia oraz wytrzymała na intensywne użytkowanie. Występuje w 6 kolorach, my do malowania wybrałyśmy kolor „CIEMNY GRAFIT” 

Oto zalety farby Easy Renowacja: 
- Kładziemy ją bezpośrednio na podłoże (bez warstwy podkładowej).
- Można malować bez usuwania starych powłok.
- Doskonała do schodów drewnianych, lakierowanych, malowanych oraz paneli podłogowych.
- Odporna na uderzenia i ścieranie.
- Odporna na plamy i zabrudzenia.
- Znakomita rozlewność farby zapewnia idealnie gładką powłokę. 

MALOWANIE KROK PO KROKU:

KROK 1
Po otworzeniu pojemnika, wewnątrz znajdziecie mała saszetkę. Należy ją otworzyć i wlać całą jej zawartość do pojemnika z farbą. Farbę należy dokładnie wymieszać (przez 5 minut za pomocą mieszadła do farb), sięgając aż do dna pojemnika, w celu uzyskania jednorodnej konsystencji. 


KROK 2 
Farbę wylać do kuwety. Nasączyć wałek równomiernie farbą, a następnie usunąć jej nadmiar na kratce malarskiej. Farbę nanosić starannie, rozpoczynając od krawędzi i naroży, kierując się na zewnątrz. Do malowania można używać zarówno pędzla jak i wałka. 

Uwaga: Nie należy nakładać drugiej warstwy, jeżeli pierwsza nie jest całkowicie sucha. 

KROK 3 
Farbę należy pozostawić do wyschnięcia na około 3h i nałożyć drugą warstwę w ten sam sposób. Pełne właściwości i odporność produkt uzyskuje po nałożeniu drugiej warstwy. W przypadku niektórych kolorów lub ciemnego podłoża, może być konieczne nałożenie dodatkowej, 3 warstwy farby.FINAŁ
Schody prezentują się znakomicie. Zachowały swój naturalny charakter i znakomicie pasują do planowanej metamorfozy „domku na wsi”. Kosztowały Anię sporo pracy i czasu, ale kto kocha remonty tak jak my, to zrozumie dlaczego sama się tego podjęła. Przyznam Wam, że już nie mogę się doczekać tego, jak będzie wyglądał skończony dom.


RENOWACJA STARYCH SCHODÓW

Teraz pozostaje tylko jedno pytanie - Jak Wam się podoba?
A może inaczej pomalowalibyście takie schody? 
Czekamy na Wasze opinie.


Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny, 
będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
#WSPÓŁPRACA
Materiał powstał przy współpracy z marką V33

14 komentarzy:

 1. Super robota! Gratuluję efektu! Jak długo trwały prace nad tylko schodami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łącznie prace trwały 10 dni po 8 godzin dziennie (jedna osoba) . Na szczęście praca zostały rozłożone w czasie (kilka weekendów od lata). AD

   Usuń
 2. Schody prezentują się wspaniale. Kosztowało to wiele pracy, ale efekt wynagradza każdą godzinę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się, że się podoba, a fakt docenienia pracy własnej - nieoceniony :)

   Usuń
 3. Ja akurat wolę całkowicie naturalne drewno, ale tu wyszło całkiem fajnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po efektach pracy widać, że te schody bardzo potrzebowały renowacji. Teraz prezentują się zdecydowanie lepiej.
  https://grzybysuszone-sklep.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za ten DIY. Widać po efekcie końcowym, że praca nie poszła na marne. Ja muszę spróbować tego sposobu na swoich schodach, ponieważ już od dawna wołają o odnowienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. koniecznie, robiąc własną renowację bardzo dużo oszczędzamy :) Pozdrawiamy

   Usuń
 6. Super pomysł i świetny efekt końcowy

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna robota! Jestem pod wrażeniem

  OdpowiedzUsuń