REMONT BIURA W DOMU, CZYLI JAK POŁOŻYĆ HYBRYDOWĄ PODŁOGĘ.

27.10.21 Pani to potrafi 7 Comments


PROLOG 
O konieczności posiadania miejsca do pracy w domu, nie musimy mówić, a i pisałyśmy o tym we wcześniejszym poście (dla chętnych: można przeczytać o tym TUTAJ). Tak więc przy okazji organizacji tej przestrzeni trzeba było zacząć od małego remontu, który obejmował wymianę podłogi, położenie listew przypodłogowych i malowanie ścian. 

W dzisiejszym materiale chcemy pokazać Wam jak położyć podłogę i to całkowitą nowość na rynku: Podłogę Hybrydową Next Step od Barlinka z mineralnym rdzeniem! 

Jaką podłogę wybrałyśmy i dlaczego? 
PODŁOGI HYBRYDOWE NEXT STEP bo o nich tu mowa, łączą nowoczesność z tradycjami. A co to znaczy? To znaczy że deska na zewnątrz pokryta jest warstwą forniru, a w środku znajduje się rdzeń (Rdzeń DENSCORE) wykonany z mineralnego kompozytu. Efektem są bardzo trwałe, wytrzymałe i wodoodporne podłogi, które zachowują wszystkie zalety podłóg drewnianych, dając im dodatkową odporność. Powierzchnia PODŁÓG HYBRYDOWYCH jest całkowicie odporna na najczęstsze rodzaje plam: z czerwonego wina, oliwy czy acetonu. Na twardość całej powłoki ceramicznej składa się kilka warstw lakieru z domieszką KORUNDU, który chroni ją przed zużyciem nawet podczas intensywnego użytkowania. Dzięki temu HYBRYDOWE DESKI BARLINECKIE można wykorzystywać nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też w hotelach i innych miejscach użytku publicznego np. biurach i salach konferencyjnych. Struktura lakieru ULTRA HARD ogranicza również ryzyko poślizgu w łazienkach, kuchniach czy pokojach kąpielowych. 

Myślę, że ta podłoga zniesie nie tylko urzędowanie pana domu, liczny tupot nóg w tym 4 kocich i 4 psich! 


Dlaczego wybrałyśmy PODŁOGI HYBRYDOWE NEXT STEP?
W tej części domu, gdzie miało znaleźć się biuro, była już stara drewniana podłoga i nie chciałam jej usunąć. Niestety stara nie znaczy w tym przypadku z duszą i piękną historią, to po prostu stare sosnowe deski, porozsychane, sękate i mało urodziwe. Dlatego postanowiłam je przykryć i nie usuwać. Deska Hybrydowa nadaje się do tego bardzo dobrze, bo dzięki temu, że zawiera kamienny rdzeń, dobrze znosi niewielkie nierówności podłoża i nie odkształca się, a dzięki temu, że ma tylko 7 mm wysokości, nie podnosi podłoża zbyt wysoko. Idealna do tego typu zmian. 

Jeżeli chodzi o kolor wybrałyśmy jasną deskę DĄB TUGELLA. Przy wyborze koloru kierowałam się dopasowaniem jej do „terenu”, a konkretnie do starych futryn i drzwi, których mam w tym pomieszczeniu aż 5! 

Zalecane narzędzia i materiały do montażu podłogi:
-  Okulary ochronne
-  Odkurzacz lub szczotka do zamiatania
-  Młotek 300 g do 500 g
-  Kliny dylatacyjne lub listewki 
-  Dobijak
-  Łapa metalowa
-  Miara taśmowa
-  Ołówek
-  Ręczna piła do cięcia drewna lub wyrzynarka elektryczna 
-  Nożyk do cięcia
-  Taśma do sklejenia folii
-  Podkład pod deskę NEXT STEP

JAK POŁOŻYĆ PODŁOGĘ - INSTRUKCJA W KROKACH:


KROK 1
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Uwaga: po zakupie podłoga powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu w pomieszczeniu, w którym ma być położona, przez co najmniej 48 godzin, aby zapewnić jej aklimatyzację. Wilgotność względna w miejscu składowania i montażu podłóg z powinna wynosić od 45% do 60%. Temperatura powietrza powinna wynosić od +18°C do +24°C.

Podłoże musimy oczyścić i usunąć wszystko co mogłoby przeszkadzać. W naszym przypadku usunęliśmy stare listwy i część wystających gwoździ. Następnie podłoga została bardzo dokładnie odkurzona. Teraz można było przejść do kolejnego etapu. 

KROK 2
ROZKŁADAMY PODKŁADZ dostępnych produktów wybrałyśmy Profesjonalny podkład wyciszający Fix Mat SOUND 2,1SD
Jest to trwała mata poliuretanowo - mineralna gr. 2,15 mm – ekologiczna i mocna. Nadaje się pod wszystkie podłogi układane w systemie pływającym. Ma parametry, które bardzo nam odpowiadały:
maksymalnie wycisza podłogę (stukot góra/dół),
idealna na ogrzewanie i chłodzenie podłogowe (bardzo niski opór cieplny i doskonałe przewodzenie),
ekologiczna – do 92% naturalne składniki,
chroni połączenia desek (wytrzymała na duże obciążenia),
zintegrowana bariera przeciwwilgociowa (paroizolacja).

Podkład układamy zawsze w przeciwną stronę, niż deski. Po rozłożeniu i docięciu podkład dokładnie sklejamy na łączeniach specjalną taśmą. Taśma została dołączona do podkładu i nie trzeba tu nic dodatkowo kupować. Jest bardzo cieniutka i wytrzymała. 

Podkład docina się bardzo łatwo: można nożykiem, albo nożyczkami. 

KROK 3
UKŁADAMY PODŁOGĘ
Podłoga Next Step, dostarczana jest w 18 kilogramowych paczkach, w których znajduje się 1,368 m2 podłogi (6 do 8 desek). Deski w paczkach znajdziemy w różnych długościach od 400 do 1200 mm, co bardzo pomaga w układaniu. 

O docinanie nie musicie się martwić, bo można przycinać je nożykiem. W tym celu kilkakrotnie nacinamy deskę i łamiemy ją. 

Deski układa się prosto: pamiętajmy, że warstwa wierzchnia desek to fornir wykonany z naturalnego drewna. Przed montażem trzeba wyjąć deski z kilku opakowań i dobierać deski w pasującym kolorze i długości. 

UWAGA: drewno jest produktem naturalnym i każda deska jest inna. 

Ponieważ mi podoba się taki „misz-masz”, to układałyśmy deski nie zważając na to czy pasują czy nie, a efekt końcowy jest bardzo piękny! 

Montaż rozpoczynamy z lewej strony ściany i kontynuujemy w prawą stronę. Wielkość szczeliny dylatacyjnej powinna wynosić minimum 7 mm. Przy zachowaniu takiego samego wymiaru szczeliny, pomocne będą kliny dylatacyjne lub kawałki układanych desek. Szczelina dylatacyjna powinna być wykonana wzdłuż obwodu pomieszczenia oraz wokół wszelkich innych przeszkód jak, słupy, schody, płytki ceramiczne, itp.


Deski Wkładamy krótką krawędzią kolejnej deski pod kątem ok. 20° do pierwszej i opuszczamy. Połączone deski muszą być dokładnie w jednej linii. Ostatnią deskę dobijamy delikatnie za pomocą łapy metalowej, niwelując ewentualne szczeliny. 

krok 4
UKŁADAMY LISTWY OZDOBNE


Nie ma pięknej podłogi bez odpowiedniego wykończenia, czyli bez montażu listew przypodłogowych. W ofercie Barlinka znajdziecie piękne listwy drewniane w kolorach dopasowanych do rodzaju podłóg. My jednak zdecydowałyśmy się na klasyczne wykończenie czyli białe listwy (LISTWA PRZYPODŁOGOWA BIAŁA PW9H). Układanie ich wymaga małego doświadczenia i odpowiedniego wykończenia- tu bez akrylowania i silikonowania się nie obejdzie. Akrylujemy wszystkie łączenia i ewentualne szpary pomiędzy listwą a ścianą, natomiast silikonem uszczelniamy podłogę z listwą. 


Podłoga położona i zostało nam już tylko malowanie ścian i urządzanie biura. Ale już teraz widać zmianę na lepsze - bo wiadomo „podłoga to podstawa”!Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny, 
będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
#WSPÓŁPRACA
Materiał powstał przy współpracy z marką BARLINEK


7 komentarzy:

 1. Nie wiem jak wy, ale ja nie wyobrażam sobie domu bez kominka! To moje największe marzenie i mam zamiar je spełnić jeszcze w tym roku! Znalazłam dzisiaj piękne drzwiczki do kominka otwartego oraz wkład. Będziemy zamawiac pewnie jeszcze w tym tygodniu wraz z montażem. Już sie nie mogę doczekać wieczorow przy kominku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak głośna jest ta podłoga? :D zwykłe panele niestety są bardzo głośne jak chodzi po nich pies :) Deska już nie jest głośna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie panel, więc bez obaw - stukotu nie będzie :)

   Usuń
  2. Panele laminowane są bardzo głośne, deska jest dużo cichsza, deska z rdzeniem czyli ta, którą kładłyśmy, zdaje się całkowicie tłumić dźwięki. Serdecznie polecam!

   Usuń
 3. Fajny poradnik, ale brakuje mi pewnych elementów. Nie wiadomo jak to skleić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Desek nie trzeba sklejać ze sobą. Deski posiadają zamki bezklejowe typu 2G które to umożliwiają układanie pływająco lub na klej do podłoża. Deski układamy pływająco poza miejscami typu łazienki lub pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym gdzie podłogę należy przykleić do podłoża przy pomocy klejów np.2-Komponentowych rekomendowanych na stronie Barlinek https://www.barlinek.com.pl/montaz/wodoodporne-podlogi-hybrydowe-montaz-jaki-klej/

   Usuń
 4. Sama podłoga Hybrydowa ma właściwości wyciszające stukot ponieważ wykonana jest z gęstego materiału kompozytowego. Dodatkowo ułożona jest na gęstym podkładzie PUM, przylegając dobrze do podłoża nie tworzy pustych przestrzeni dlatego dobrze tłumi dźwięki, podobnie jak podłogi klejone do podłoży.

  OdpowiedzUsuń