JAK USZYĆ PIÓRNIK NA KREDKI I FLAMASTRY

5.9.17 Pani to potrafi 7 Comments


Wczoraj oficjalnie rozpoczął się kolejny rok szkolny. Koniec z wylegiwaniem się w łóżku do 10… Zaczął się czas porannego wstawania, budzenia pociech, robienia śniadania i kanapek do szkoły. Co za stress i jeszcze te korki przed ósmą w mieście!

Ale nie tylko dla nas, rodziców, rozpoczęcie roku szkolnego to stres, nasze dzieci, a zwłaszcza te, które idą do pierwszej klasy, też ciężko to przeżywają. Z jednej strony jest to radosny czas - bo nowe koleżanki i koledzy, nowy wspaniały tornister z piórnikiem, długo wyczekiwane książki, zeszyty, pióro… z drugiej strony, to też duży stres - bo nowa pani, nowy budynek i całkiem nowe obowiązki.

Pamiętam, że kiedy jedna z moich córek szła do pierwszej klasy, bardzo ciężko było rozstać się jej z ukochanym kotkiem (przytulanką) i kotek poszedł na rozpoczęcie roku. Ciężko jednak było zabierać go ze sobą na lekcje.

Trzy lata później, kolejna moja latorośl szła do pierwszej klasy. Ten sam problem, te same obawy i właśnie wtedy spłynęło na mnie olśnienie, żeby jakoś umilić jej ten czas w szkole. Pomyślałam o zrobieniu takiej przytulanki, która mogłaby w szkole bez problemu zaistnieć. Tak narodził się piórnik „królik”, oczywiście z czasem powstały też różne misie, pieski i kotki. Ale ten pierwszy, to był taki klasyczny króliczek. Uszyty był z miękkiego, materiału z tyłu wszyty miał puchaty kuperek zrobiony z naturalnego futerka, z przodu słodki brzuszek a paszczę miśka stanowił suwak… Powiem wam, że piórnik zrobił w szkole furorę, co po jakimś czasie okazało się moim utrapieniem, bo koleżanki i koledzy moich córek, też takie chcieli i w sumie uszyłam ich chyba ze 20! Oczywiście moje kreatywne dzieci pobierały opłatę 15 złotych, które wpłacały oczywiście na cele charytatywne, żeby nie było… ale i tak nie szybko uszyję kolejny piórnik :)

Jeżeli macie ochotę na uszycie takiego piórnika, to zapraszamy. Poniżej instrukcja szycia „krok po kroku” wraz z potrzebnym szablonem.


do uszycia piórnika potrzebujesz:
    Kartki papieru / szablonu królika do pobrania TUTAJ
    2 kawałków materiału 30 x 30 (miękka wełna, wełna flanelowa, inne miękkie materiały)
    Kawałka materiału 10 x 10 cm w innym kolorze niż poprzedni (na brzuszek)
    Kawałka materiału typu futerko 10 x10cm (na kuperek)
    Zamka błyskawicznego plastikowego długość/ok. 20 cm
•    Tasiemki na kokardkę (ok. 10 cm)
    Plastikowe oczy (2 sztuki)
    Igły z nicią
    Nożyczek
    Kleju typu MAGIC
    Pisaka

krok 1 - szablon 
1.  Pobierz szablon królika TUTAJ, wydrukuj i dokładnie wytnij. Po wycięciu otrzymasz trzyczęściowy szablon (całą sylweta, korpus, głowa)

UWAGA: Jeżeli chcesz zrobić kota lub misia, po prostu zmniejsz i zmodyfikuj uszy!


2.      Złóż pierwszy kawałek materiału na pół, prawą stroną do środka.


3.  Szablon z całą sylweta królika połóż na zagiętym materiale i odrysuj go. Potem wytnij prostokąt z odrysowanym szablonem dodając około 2-3 centymetrów zapasu ( tak jak na zdjęciu). Rozłóż wycięty prostokąt i odrysuj drugą połowę królika tak, żeby powstała cała jego sylwetka.


4.       To samo powtórz z dwoma pozostałymi częściami szablonu.

krok 2 - naszycie brzuszka i kuperka

1.  Na tkaninie z odrysowana sylwetą królika (cała postać), wyznacz miejsce, gdzie będzie kuperek królika, przymierz go i przypnij szpilkami.


UWAGA: Kuperek naszywamy z prawej strony materiału.  Przyszywaj tak, żeby rysunek królika znalazł się na spodzie podczas przyszywania.
2.  To samo zrób z częścią „bez głowy”- znajdź miejsce, gdzie znajdzie się brzuszek królika i przyszyj go, tak jak naszywa się aplikację. Zamiast okrągłego brzuszka, można naszyć kieszonkę- będzie to fantastyczne miejsce na gumkę do ścierania, bądź inne skarby.


 KROK 3 - wszywanie zamka


1. Najtrudniejszą czynnością przy szyciu piórnika, jest dobre wszycie zamka, który stworzy „paszczę” królika. Żeby dobrze wszyć suwak, połóż go na blacie stołu uchwytem „na wierzch” (tak jak na zdjęciu), następnie połóż na nim materiał prawą stroną do dołu. Całość przypnij szpilkami i przyfastryguj.2.  Następnie zegnij materiał wzdłuż fastrygi tak, żeby rysunek królika znalazł się pod spodem. Przeszyj ściegiem prostym w odległości około 5-7mm od krawędzi suwaka. Jeżeli nie masz maszyny możesz przyszyć suwak ręcznie.


3.  Teraz to samo zrób z drugą, dolną częścią królika. Ponieważ suwak stworzy „paszczę” naszego piórnika, bardzo ważne jest dopasowanie przyszywanego zamka do odrysowanego na materiale szablonu. Dlatego, do drugiej części szablonu przyszywamy zasunięty zamek.


4. Oba końce wszytego zamka błyskawicznego, zszyj razem a następnie przyszyj do materiału. Dzięki temu, przy zszywaniu boków królika, końcówki zamka nie będą się podwijały.

KROK 4 - zszywanie królika1.  Oba wycięte prostokąty (ten z całą postacią i ten złączony suwakiem), złóż razem, prawą stroną tkaniny do środka, a rysunkiem na zewnątrz. Po złożeniu obu części, obrys królika powinien nakładać się na siebie. 


2.       Przeszyj gęstym ściegiem wzdłuż narysowanej linii.


3.  W odległości około 5mm od ściegu wytnij królika. Dużym udogodnieniem jest użycie nożyczek z ząbkami. Tak obcięty materiał jest bardziej elastyczny i nie strzępi się.


4.       Odsuń zamek błyskawiczny i przekręć królika na prawą stronę.
5.       Po przekręceniu naszego piórnika na „prawą stronę”, należy dobrze „wypchać” łapki i uszka tak, żeby nabrały odpowiedniego kształtu.

KROK 5 - DOSZYWANIE DETALI 


1.       Teraz kolej na ozdabianie, bo jak wiadomo -„diabeł tkwi w szczególe”. Z tyłu na futerkowym kuperku, naszyj kokardkę.
2.       To samo zrób z przodu, na uszku króliczka.
3.       Teraz za pomocą kleju Magic przyklej oczki. Poczekaj aż wyschną.


4.  Czarną nitką z igła obszyj łapki, tak, żeby powstały paluszki. Możesz też doszyć nosek lub wąsiki w zależności od tego, jakie zwierzątko szyjesz :)


Piórnik w zasadzie jest już gotowy! Teraz wystarczy tylko włożyć kredki i pisaki.


DZIĘKUJEMY

ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
MAMY NADZIEJĘ, ŻE CHOĆ TROSZKĘ 
wAS ZAINSPIROWAŁYŚMY
POZDRAWIAMY ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. dzięki :) Wszystkie dzieci lubią "miziać" puchaty kuperek!

   Usuń
 2. uroczy zając , ja niestety nie mam zdolności krawieckich ani odpowiedniego sprzętu do szycia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki piórnik można uszyć ręcznie. W sumie w piórniku mamy trzy szwy: dwa w suwaku i jeden duży, wokół królika. Wbrew pozorom projekt ten, nie jest wcale tak skomplikowany. Myślę, że gdybyś spróbowała, to dałabyś radę. :)

   Usuń
 3. O kurcze, to jest totalnie idealne :D Mocno uroczy, trochę creepy przez tę paszczę :P Przyznaję, że jestem bezdzietną, dwudziestoletnią studentką, ale absolutnie zamierzam uszyć sobie takiego króliczka i nosić go na uczelnię ^^ Wprawdzie mam już rybę, ale chyba się nie pogryzą, a ja będę miała więcej miejsca na zakreślacze, cienkopisy, skrawki materiału, igłę i mulinę, tudzież inne rzeczy do rozwijania kreatywności na nudnych wykładach :D

  OdpowiedzUsuń