DIY - JAK WYKONAĆ STOLIK SZACHOWY Z UŻYCIE FARB KREDOWYCH ANNIE SLOAN

20.7.16 Pani to potrafi 31 Comments


Kiedy ten mały, zniszczonym, drewniany stół trafił do nas do pracowni, wyglądał okropnie! Fornir na blacie był cały powyginany, a na bokach w większości odchodził. Jedna noga prawie odpadła... ale tkwił w nim potencjał, no i miał piękna szufladkę. Urzekła nas ta prosta forma na tyle, że postanowiłyśmy go zatrzymać i dać mu nową funkcję.


Ale co z nim zrobić? Dość niski więc do jadalni się nie nadawał, na stolik nocny był za duży, ława? No ale jak już wspomniałam, miał potencjał...I nagle mnie olśniło! Stolik szachowy! Tak, to będzie znakomity stolik szachowy! Klasyczna plansza szachowa gdzie pole ma 4x4cm, mieściła się na nim z powodzeniem, a dodatkowo szuflada mogła pomieścić pionki szachowe, a nawet te do gry w warcaby.
Teraz pozostało już tylko wybrać kolor no i koniecznie naprawić zniszczenia.

Farby kredowe

W zasadzie w klasycznej renowacji, trzeba by było usunąć zniszczonym fornir i zastąpić go nowym. Ale wtedy szkoda byłoby go zamalowywać. Postanowiłyśmy więc odpadający fornir usunąć, resztę podkleić a braki uzupełnić szpachlą do drewna. Później, po wyschnięciu całość została wyszlifowana. My jak zwykle używamy naszej ulubionej szlifierki marki FESTOOL i mogłyśmy przejść do naszej ulubionej części - malowania!


Jako warstwy spodniej użyłyśmy farby Annie Sloan w kolorze OLD WHITE. Przy meblach które zamierzam wykańczać techniką przecierek, stosuje zawsze warstwę spodnią. Najczęściej jest to jasny kolor. Kiedy na koniec mebel przecieram papierem ściernym, warstwa spodnia wraz z drewnem wychodzą na wierzch, dając efekt starych powłok malarskich - takie trochę  3D.

Na blat i nogi wybrałyśmy kolor PARIS GREY. Przyznam że to mój ulubiony. Po pomalowaniu daje bardzo ciekawe efekty kolorystyczne.



W celu zrobienia szachownicy potrzebowałyśmy kawałka tektury, dobrej linijki i ołówka. Przyznam że my używamy metalowego kątownika marki WOLFCRAFT. Jest dość duży i dokładny, a przy wykreślaniu kątów prostych - wręcz nieoceniony. Klasyczna szachownica posiada 8 pól w ośmiu rzędach, dając razem 64 kwadraty. Każdy kwadrat o boku 4 cm co razem utworzyło planszę 32x32 cm. Taki właśnie kwadrat o boku 32 centymetrów, wycięłyśmy z tektury, a na bokach zaznaczyłyśmy punkty co 4 centymetry. Tekturkę ułożyłyśmy na blacie i teraz wystarczyło go tylko odrysować.



Pola które trzeba było pomalować na ciemno, jak zwykle wykleiłyśmy różową taśmą TESA SENSITIVE.  Z naszego doświadczenia, ta najlepiej się do tego celu nadaje.


Bok stolika postanowiłyśmy pomalować w grafitowe romby. Do tego potrzebowałyśmy farby Annie Sloan w kolorze GRAPHITE i szablonów (do nabycie w naszym sklepiku stacjonarnym). Jak stosować szablony możecie zobaczyć w poście: Nocna szafka...- link


Brakowało jeszcze przysłowiowej wisienki na torcie. Po dłuższym namyśle i paru próbach, naszą „wisienką“ okazała się zostać fioletowa gałka w białe kropeczki. Ponieważ szuflada miała tylko zamek na kluczyk, to w celu zamontowania gałki trzeba było wywiercić dodatkowy otworek. W tym celu użyłyśmy wiertarki KRESS i wiertła nr. 5. Ta dość zabawna gałeczka, dodała całości nie tylko lekkości ale i koloru. 

Annie Sloan

Dlatego postanowiłyśmy jeszcze, na blacie i bokach stolika, domalować małe fioletowe lilijki. Do tego celu użyłyśmy farby Annie Sloan w kolorze EMILIE. Przepiękny kolor, który fantastycznie zgrał się z barwami Paris Grey i Graphite

papier ścierny Annie Sloan
farba Annie Sloan graphite


Na koniec oczywiście przecierki wykonane papierem ściernym (użyłyśmy tego od Annie Sloan, bo można go potem umyć, ale może być to każdy inny papier  o gradacji ok. 120), drobne złocenia wykonane farbą akrylową.

wosk do mebli

Blat tradycyjnie został polakierowany lakierem wodnym matowym, a cały mebel zawoskowany woskiem bezbarwnym Annie Sloan CLEAR WAX. Efekty przetarć wzmocniłyśmy woskiem ciemnym Annie Sloan DARK.


farby kredowe Annie Sloan

ANia sloan

Mam nadzieję, że nasza wersja stolika szachowego się Wam spodobała?
Napiszcie co sądzicie o naszym pomyśle?

Ania i Beti, czyli dziewczyny z Pani to Potrafi



         Podziękowania dla:

Pracowni ONLY HOME za użyczenie szlifierki marki FESTOOL

Pracownie w sprzęt marki KRESS i Wolfcraft wyposaża firma:

31 komentarzy:

  1. Jak dla mnie rewelacja! Stolik nie do poznania, wykonany perfekcyjnie i bardzo oryginalny!Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękujemy! Miło słyszeć słowa pochwały :)

      Usuń
    2. mi w szczególności podobają się romby po bokach, dodają stolikowi magii #zmalujzpanitopotrafi

      Usuń
    3. A tą tekturową szachownicę przykleja się do blatu? Czy też ją trzeba zawoskować? Jak później o to dbać? Co jak szachownica zamoknie?

      Usuń
  2. Jak z Alicji w Krainie Czarów. pięknie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękujemy! Z ta Alicją to przyznam że to mój ulubiony motyw :)

      Usuń
    2. to widać , ale to bardzo dobrze, jest super #zmalujzpanitopotrafi

      Usuń
  3. wyszedł mega, chciałabym przenieść go w czasie i postawić w fabryce w której powstał, ciekawe co by powiedzieli na taką wersję? Uwieżyliby w te cuda?

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak dla mnie bardzo udana metamorfoza. Z pomysłem - oryginalnie. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  5. genialnie! uwielbiam okragłe stoliki, a ta szufladka mnie zachwyciła. zastanawiam się nad farbami annie sloan do przerobienia paskudnej kuchni, ale trochę się boję i nie wiem od czego zacząć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewo prześlij do nas zdjęcia kuchni a może coś podpowiemy :) adres: Panitopotrafi@gmail.com

      Usuń
    2. Też zwróciłam uwagę na szufladkę:)
      #zmalujzpanitopotrafi

      Usuń
    3. wg mnie to szufladka tym razem jest wisienką na torcie :) #zmalujzpanitopotrafi

      Usuń
  6. Mistrzostwo! Rewelacyjny pomysł i efekt końcowy :)

    OdpowiedzUsuń
  7. No i wyszło pięknie - ja nie jestm zapalonym graczem ale motyw szachownicy bardzo lubię !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. właśnie w ten weekend też popełniłam szachownicę, ale na kawałku tkaniny, metodą stempelków, będziemy z córą uczyć się grać :) #zmalujzpanitopotrafi

      Usuń
  8. Wyszło elegancko! Robi wrażenie i z pewnością zachęca do gry w szachy :) Motyw lilijek, jako takie małe "przełamanie" wzoru karo bardzo to bardzo dobry pomysł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja bym chyba dalej poszła w motyw Alicji... może jakieś kolory kart.. byłby to istny stolik gier i zabaw #zmalujzpanitopotrafi

      Usuń
  9. świetny pomysł i perfekcyjnie wykonany #zmalujzpanitopotrafi

    OdpowiedzUsuń
  10. Przepiękne wykonanie!:)
    #zmalujzpanitopotrafi

    OdpowiedzUsuń
  11. nie za bardzo tylko rozumiem występ lilijek w tym projekcie, ale OK #zmalujzpanitopotrafi

    OdpowiedzUsuń
  12. tak, zdecydowanie, tak! poszłabym w kolory kart zamiast lilijek - byłby to wtedy 100% stolik gier i magii #zmalujzpanitopotrafi

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajne te gierki i przecierki.
    #zmalujzpanitopotrafi

    OdpowiedzUsuń
  14. Super pomysł. Jestem pod wrażeniem

    OdpowiedzUsuń