MŁYNEK DO ODPADÓW BIO W ZLEWOZMYWAKU, CZY I DLACZEGO WARTO GO ZAMONTOWAĆ?

6.12.22 Pani to potrafi 10 Comments


PROLOG
Młynek do mielenia BIO odpadów dla wielu osób wciąż nie jest dobrze znany, najczęściej kojarzy nam się z horrorami w stylu: „Oszukać przeznaczenie” czy „13 w piątek”. Młynki, które są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej, u nas są jakby jeszcze mało znane i budzące obawy. Można by się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, i odpowiedzi jest zapewne bardzo dużo, ale nam się wydaje, że wynika to z braku wiedzy o korzyściach, które daje to znakomite urządzenie. Dlatego postanowiłyśmy zgłębić dla Was ten temat i przyjrzeć się młynkom do mielenia odpadów kuchennych, nieco bliżej.

ŚMIECI CORAZ WIĘCEJ

czyli mała statystyka odpadków.

Sortowanie śmieci to dzisiaj nie tylko ekologiczny styl życia ale przede wszystkim obowiązek. Sortujemy: papier, tworzywa sztuczne, odpady zwykłe, odpady specjalistyczne (żarówki, baterie etc.) i resztki żywności czyli tak zwane odpady BIO. Jak widać liczba koszy, których potrzebujemy w domu jest ogromna. Ale zacznijmy od prostych obliczeń. Statystyczny Polak produkuje około 350 kg śmieci rocznie i chociaż w skali Europy nie jest to dużo, to kiedy pomnożymy to przez 4 (średnia rodzina), to robi się z tego ponad tona śmieci.
Niestety niemały w tym udział mają tak zwane odpady BIO: obierki, resztki jedzenia, stare zupy, fusy od kawy czy herbaty i inne. Dla mnie są to odpady trudne, bo ich przechowywanie w wiaderku równa się muchy latem (i to wszelkiej maści), całoroczny brzydki zapach, a o nieatrakcyjnym wyglądzie odpadów organicznych nie muszę pisać, bo każdy z Was ma je w domu. Zazwyczaj trzymamy je w pobliżu zlewozmywaka, żeby mieć je pod ręką. Zgroza! O codziennym myciu tego kosza nie wspominając.


CZY MOŻEMY Z TYM COŚ ZROBIĆ?

Mity i fakty dotyczące rozdrabniacza czyli młynka.

Znakomitym rozwiązaniem jest montaż młynka do rozdrabniania odpadów organicznych. Poza oczywistą korzyścią związaną z niewielką ilością nieczystości i brakiem nieprzyjemnego zapachu w okolicach domowego kontenera na śmieci, młynek ma jeszcze i tę dużą zaletę, że jest po prostu wygodny w codziennym życiu. Co to w praktyce oznacza? Obieramy warzywa w zlewozmywaku i resztki od razu trafiają do młynka, nie trzeba nic przenosić i nic nie spadnie przy tym na podłogę. Ogryzek — do młynka, coś się zepsuło w lodówce — do młynka, resztki z obiadu — do młynka! Proste - prawda? Dodatkowo montaż młynka zapobiega zapychaniu rur, zaleganiu resztek w kanalizacji i wydobywaniu się nieprzyjemnego zapachu. Rozdrabniacz wyklucza ponadto konieczność czyszczenia rur silnymi środkami chemicznymi, które dostają się m.in. do wód gruntowych.Jednak z przyczyn nam nieznanych, młynki wciąż budzą w nas mieszane uczucia a i ich zastosowanie nie jest jeszcze tak popularne. W związku z tym, poniżej przytaczamy parę faktów dotyczących tych cudownych urządzeń. 

GDZIE MONTUJEMY MŁYNEK:

Młynek do odpadów to urządzenie montowane pod zlewem do syfonu. Wirujące „młoteczki” rozdrabniają wrzucone do niego odpadki, przesuwając je następnie do pojemnika zbiorczego, skąd zmieszane z wodą trafiają do rury kanalizacyjnej. CZY MUSZĘ MIEĆ SPECJALNY ZLEWOZMYWAK?

Młynek do rozdrabniania odpadów można zamontować do każdego zlewozmywaka posiadającego otwór odpływowy o średnicy 3,5″(90 mm). Nie ma tu reguły wskazującej, czy lepszy będzie stalowy, czy granitowy, wpuszczany, podwieszany czy montowany na równi z blatem. Ważne jest natomiast, by montaż młynka przeprowadzić dokładnie, zgodnie z instrukcją, a po dokręceniu wszystkich elementów sprawdzić, czy cały układ jest szczelny i nigdzie nie podcieka woda.

UWAGA: W przypadku starszych instalacji wodno-kanalizacyjnych, w których stosowano większy otwór, należy zamontować specjalny kołnierz, zmniejszający jego średnicę do wymaganych 90 mm.

CZY POTRZEBNY JEST FACHOWIEC?

Montaż młynka jest prosty, w zestawie wraz z młynkiem otrzymujemy wszystko, co potrzebne jest do jego montażu. Ponieważ młynek, który zamontowaliśmy to Evolution 150marki InSinkErator, posiada System Quick Lock®, który to zapewnia szybszy i łatwiejszy montaż. W tym miejscu trzeba dodać, że potrzebne jest dodatkowe gniazdo sieciowe, bo młynek zasilany jest elektrycznie. Trzeba też wywiercić mały otwór w blacie, gdzie umieszczony będzie włącznik. CZY URZĄDZENIE JEST BEZPIECZNE?

Dzisiejsze młynki, nie mają noży tylko talerze rozdrabniające, pozbawione ostrych krawędzi, więc są w pełni bezpieczne w użytkowaniu i nie powodują żadnych wypadków.


CO MOGĘ WRZUCIĆ DO MŁYNKA?

Młynek do odpadów z łatwością rozdrabnia różnego rodzaju odpadki kuchenne, które zwykle wyrzucamy do kosza, jak skórki od owoców, resztki obiadowe, fusy od herbaty i kawy, a w niektórych przypadkach (np. model InSinkErator Evolution 150) nawet drobne kości. Nie zaleca się natomiast wlewania gorącego tłuszczu, który może skutkować zatykaniem się zaworu młynka, jak i kanalizacji.
Do rozdrabniacza nie wrzucamy: folii, opakowań spożywczych, sznurków, szkła, porcelany, tworzyw sztucznych, skorup orzechów i owoców morza, dużych kości, leków, warzyw włóknistych ( szparagów czy selera ), środków do czyszczenia rur i innych detergentów.


JAKI MŁYNEK ODPADÓW MAM WYBRAĆ?

Zadając sobie pytanie, jaki młynek odpadków wybrać na początku warto ustalić, jak dużo się gotuje i jaki problem stanowi składowanie poszczególnych odpadów w koszu. Jeśli w kuchni spędza się mało czasu i głównie je na mieście warto wybrać zlewozmywak z młynkiem mniejszym (np. opcję podstawową młynka InSinkErator.) W przypadku, gdy posiłki przygotowuje się codziennie, a ilość wytwarzanych odpadów jest bardzo duża, lepiej zainwestować w rozdrabniacz pod zlewozmywak o dużej mocy i znacznej pojemności komór.

Czym jeszcze powinnyśmy się kierować? 

1. Moc młynka – to ważny parametr, ponieważ to właśnie od niego będzie zależało, jak dobrze młynek poradzi sobie ze zmieleniem odpadów organicznych. Młynki o większej mocy gwarantują skuteczniejsze i o wiele szybsze mielenie.

2. Poziom głośności – zlewozmywak z młynkiem to bardzo praktyczny zestaw, ale trzeba pamiętać, że młynek podczas pracy wydaje różne dźwięki. Ze względu na to, że mielenie odpadów nie trwa zbyt długo, producenci raczej nie podają w specyfikacji, ile decybeli generują ich młynki. Warto mieć jednak na uwadze, że na głośność młynka będzie wpływał również sam zlewozmywak. W zlewach stalowych młynki pracują najgłośniej, natomiast najciszej w zlewozmywakach granitowych. W zamontowanym przez nas młynku InSinkErator Evolution 150 poziom hałasu naprawdę jest niski. Dodatkowo młynek ten oprócz korka posiada dodatkową membranę w zestawie, która nie tylko tłumi dźwięk, ale też utrzymuje mielone fragmenty wewnątrz młynka, dzięki czemu nie wyrzucaj jedzenia na zewnątrz podczas mielenia!

3. Pojemność komory mielącej – im większa komora mielenia, tym więcej uda nam się zmielić odpadków za jednym razem. 

JAK CZYŚCIĆ MŁYNEK? 

Tak naprawdę młynek nie potrzebuje specjalnego czyszczenia. Wystarczy wrzucić plasterek cytryny do rozdrabniacza, przepłukać zimną wodą i gotowe!
KTÓRY MŁYNEK WYBRAĆ?

Czyli nasz wybór młynka. 

Nasz wybór padł na młynek InSinkErator Evolution 150. Jest to model dedykowany dla dużego gospodarstwa domowego (a my to rodzina 2+3 i jeszcze więcej, więc wiadomo, że potrzebny nam był mocarz!). Model ten wyróżnia się na tle innych młynków, za sprawą eleganckiej, czarnej obudowy (sic!) oraz korka z pokrywką z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Rozdrabniacz Evolution 150 posiada wbudowany włącznik pneumatyczny, sterowany osobnym przyciskiem, zawartym w zestawie, w kolorach do wyboru: czarnym, chromowanym i ze stali szczotkowanej.

Ponadto młynek ten to: Kompaktowa konstrukcja
-  Cicha technologia Evolution, która sprawie że młynek jest naprawdę cichy.
-  Technologia dwustopniowego rozdrabniania Evolution
-  Autorewers
-  Wysokoobrotowy silnik indukcyjny Dura-Drive™
-  Elementy rozdrabniające i komora rozdrabniacza zbudowane są ze stali nierdzewnej.
- Posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem System Quick Lock® zapewniający szybszy i łatwiejszy montaż
- 7 lat gwarancji! 


GDZIE KUPIĆ TAKI MŁYNEK?

Młynek najlepiej kupić w miejscu zaufanym, takim, który dobrze Wam doradzi, gdzie będziecie mieli możliwość zobaczenia młynków i ich przetestowanie. My zdecydowałyśmy się na współpracę z firmą Comitor. Firma ta już od 28 lat pomaga w stworzeniu wymarzonej kuchni. Jest wyłącznym, oficjalnym dystrybutorem marki BLANCO w Polsce. W swojej ofercie mają wysokiej jakości wyposażenie kuchni, takie jak: zlewozmywaki wraz z akcesoriami, baterie kuchenne, rozdrabniacze odpadków BIO i selektory odpadów niemieckiej firmy Blanco oraz amerykańskie młynki do rozdrabniania odpadków BIO marki InSinkErator. Posiadają dwa salony firmowe: w Łodzi i w Warszawie, obydwa z ekspozycją, na której znajduje się ponad 100 modeli samych zlewozmywaków BLANCO. Tutaj też możecie przetestować jak działają młynki!


DLACZEGO WARTO MIEĆ MŁYNEK?

- Posiadanie rozdrabniacza do odpadów to niemałe udogodnienie, już po paru tygodniach użytkowania mogę powiedzieć, że: Młynek pomaga zachować czystość i higienę w kuchni.
-  Zapewnia wygodny sposób postępowania z odpadkami i nieprzyjemnymi zapachami w kuchni.
-  Pomaga pozbyć się żywności, która nie może być kompostowana.
-  Ogranicza liczbę wyjść do pojemników na śmieci, śmietników i zsypów!
-  Redukuje masę odpadów a zatem i ciężar zawartości kosza na śmieci.
-  Pomaga zmniejszyć objętość odpadów na składowiskach śmieci,
-  Pomaga zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych powstających na wysypiskach śmieci,
-  Pomaga ograniczyć robactwo wokół terenów składowania śmieci.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł o cudowności rozdrabniacza do odpadów Was przekonał. Jeżeli jednak macie jakieś pytania piszcie do nas, postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. 


PS.  Idą Święta, to już wiecie co wpisać na listę do Świętego Mikołaja?


Kochani, dziękujemy, 
że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MARKĄ COMITOR

10 komentarzy:

 1. Renata z Gdańska15 grudnia 2022 11:06

  Witam Was serdecznie. A ja mam pytanie czy ten młynek jest naprawdę cichy? Bo u mnie jest kuchnia otwarta i nie chciałabym dodatkowych hałasów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani to potrafi15 grudnia 2022 19:35

   Witaj Renata, przyznamy, że dla nas wielkim zaskoczeniem było, jaki ten młynek jest cichy. Pozdrawiamy, Ania i Beti

   Usuń
 2. Genialny artykuł, już wiem jaki zażyczę sobie prezent pod choinkę. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani to potrafi15 grudnia 2022 19:36

   Dziękujemy, taki prezent byłby genialny! Pozdrawiamy, Ania i Beti

   Usuń
 3. Drogie Panie, a co z koszami na śmieci pod zlewem? Jest jeszcze na nie miejsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Heleno, wiemy, że w ofercie firmy COMITOR są także selektory/pojemniki na śmieci, które można zamontować w szafce pod zlewozmywakiem (po obu stronach młynka). Pozdrawiamy, Ania i Beti

   Usuń
 4. Czy jw zestawie est coś takiego, jak dodatkowe sitko zamiast tej nasadki?

  OdpowiedzUsuń
 5. to chyba jedne urządzenie zaprezentowane na tym blogu. czy innych nie macie, czy po prostu o nich nie piszecie? chodzi mi np. o myjki do okien, odkurzacz mopujący, poradniki jak wybrać AGD i tym podobne. chętnie bym poczytała takie wpisy :)

  OdpowiedzUsuń