JAK WYBRAĆ OKNA? KOMPENDIUM WIEDZY

1.9.22 Pani to potrafi 26 Comments


PROLOG
Nikogo nie zaskoczymy informacją, że nie ma domu czy mieszkania bez okien. Jest to jeden z kluczowych elementów, zapewniających na etapie budowy tzw. jej „zamknięcie”. Ale okna to coś więcej. Najpiękniejsze nawet okna nie będą nas cieszyły, jeżeli nie spełnią naszych funkcjonalnych oczekiwań. Okna nie tylko nadają wnętrzu odpowiedniego charakteru, powinny być też dopasowane do elewacji budynku, oraz dostarczać odpowiednią ilość naturalnego światła do mieszkania lub domu. Nie są to jednak ich jedyne funkcje. Z dokonanego wyboru będziemy zadowoleni wówczas, gdy będą zabezpieczać nasze wnętrze przed przenikaniem zimnego i gorącego powietrza z zewnątrz, chronić przed hałasem oraz przed włamaniem. To jakie okna wybierzemy do naszej inwestycji, ma ogromny wpływ nie tylko na jej wygląd, ale i na nasze późniejsze rachunki, i o tym warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. 

Kiedy jesteśmy już na tym etapie, to najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy do komputera, odpalamy przeglądarkę i szukamy. 

Oczywiście w gąszczu firm, parametrów i meandrów technicznego języka, łatwo się pogubić i ciężko ustalić jakie okna w końcu mamy wybrać, na co zwrócić szczególną uwagę, i w co zainwestować. 

Dlatego postanowiłyśmy przygotować dla Was małą ściągawkę i 8 prostych punktach pokazać, czym się kierować, by dobrze wybrać i dlaczego warto kupić okna marki Wiśniowski. 

WYBIERZ DOBRZE, czyli zastanów się jakich okien potrzebujesz. 

Pierwsza decyzja, kształtująca się już na etapie projektowym, to określenie wymiarów, koloru i ilości okien, które chcemy nabyć. Kiedy już to wiemy, warto się zastanowić nad tym, jakie jeszcze warunki muszą spełniać, bo to jakie okna wybierzemy do naszej inwestycji, ma ogromny wpływ nie tylko na jej wygląd, ale i na nasze późniejsze rachunki, i o tym warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. 

Dzisiaj dobre okna to takie, które są energooszczędne, bezpieczne, komfortowe w użyciu i trwałe. A jak dodamy do tego nasz ulubiony kolor, to mamy sukces gwarantowany. 


WYMAGANIA ENERGOOSZCZĘDNE, czyli jakie? 
Wiele się mówi o energooszczędności ale czy tak naprawdę wiemy co to znaczy, co bezpośrednio wpływa na ten parametr i na co zwrócić uwagę? 
Upraszczając to zagadnienie możemy powiedzieć, że okna energooszczędne to takie, które nie pozwalają na przenikanie zimna do wnętrza i ciepła na zewnątrz. Decyduje o tym tzw. współczynnik przenikania ciepła U. To jedna z ważniejszych wartości służących do określenia poziomu izolacji okna. Współczynnik ten informuje nas, jaka ilość ciepła ucieka z wnętrza domu przez poszczególne fragmenty okna. Współczynnik przenikania ciepła wyraża się jednostką W/m2K. Co to znaczy? To znaczy, że czym niższa jest wartość U, tym cieplejsze jest okno. Standardowo wartość izolacyjna stolarki okiennej w dzisiejszym budownictwie mieszkaniowym nie powinna być wyższa niż 0,9 W/m2K. I tak dla przykładu okna PRIMO 82 Wiśniowski mają współczynnik U 0,76! 


WŁAŚCIWIE DOBIERZ PROFIL! 
Jeżeli mówimy o energooszczędności, nie możemy nie wspomnieć o profilu. Jak wiadomo okno składa się z wielu elementów, a jednym z najważniejszych jest właśnie profil. Na co powinno się zwrócić uwagę? 
1. Głębokość (potocznie nazywana grubością) – optymalna głębokość wraz z trzema właściwie zgrzanymi i zaprojektowanymi uszczelkami. To od nich zależy czy nasze okno będzie szczelne przede wszystkim na narożu - to ważny czynnik który decyduje o wysokiej precyzji z jaką wykonywane są okna
2. Klasa – oznaczająca grubość ścianek konstrukcyjnych – największa jest w przypadku profili klasy A – właśnie takie spotykamy w dobrej jakości oknach.


3. Ilość komór – wewnątrz profilu – dodatkowe komory powietrza poprawiają izolację, muszą mieć jednak odpowiednią wielkość. Z tego powodu o skuteczności izolacji okna decyduje w większym stopniu głębokość profili, niż ilość ich komór. 
4. Wzmocnienie w postaci stalowych kształtowników wewnątrz profilu – to element całkowicie niewidoczny, ale bardzo ważny dla wytrzymałości okna.
5. Zgrzew naroży metodą bezwypływkową V-Perfect - który jest prawie niewidoczny dla oczu.
6. Profil barwiony w masie – dzięki zastosowaniu tego typu barwienia, wnętrze okna (widoczne podczas otwierania) jest dopasowane kolorystycznie do koloru ramy. Takie okna są o wiele bardziej estetyczne i mają większą klasę. 


WYBIERAMY SZYBĘ, czyli o co chodzi z tymi pakietami szybowymi? 
Standardowo szyba to jakieś 85% powierzchni nowoczesnego okna. Wszyscy chcemy mieszkać w pięknie doświetlonym wnętrzu, kochamy duże przeszklenia i przestronne okna. Dobre okno powinno pozwolić słońcu rozświetlić nasze wnętrze, jednocześnie oddzielając nas od chłodu czy upału i od utraty ciepła. 

Gwarantem dobrego okna jest zastosowanie szkła o najwyższej jakości i parametrach, które możemy wybrać według własnych potrzeb i preferencji. W oknach marki Wiśniowski możemy wybrać wersje barwione, matowe i antywłamaniowe, mamy też szyby bezpieczne (hartowane lub laminowane), szyba taka chroni nas przed skaleczeniem w razie stłuczenia. W pakiecie szybowym dostępne są jeszcze: szyby przeciwsłoneczne, dźwiękochłonne, ochronne, samoczyszczące i dekoracyjne.
Jednak aby okna spełniały nasze oczekiwania, oprócz samej szyby musimy odpowiednio dobrać tzw.„pakiet szybowy”. Ale co dobry pakiet szybowy zawiera? 

-  Pakiet 3-szybowy – czyli 2-komorowy, znacznie poprawia poziom izolacji cieplnej w porównaniu do pakietu 2-szybowego. W praktyce to więcej ciepła w domu podczas zimowych dni i przyjemny chłód w pomieszczeniach latem.
-       Grubość pakietu do 52 mm. 


- „Ciepła ramka” – to modne określenie w branży okniarskiej, jej zastosowanie zmniejsza współczynnik przenikania ciepła Uw, a dodatkowo redukuje efekt skraplania się pary wodnej na szybach. Wypełnienie argonem (gazem szlachetnym) komór między szybami poprawia przewodnictwo cieplne szyby, obniżając je o około 40%.


WAŻNE TO JEST OKUCIE i dlaczego tak jest?
Na początek – co to są okucia? Podstawowym zadaniem okuć jest utrzymywanie szczelności oraz otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł okien. Jednym słowem okucia okienne dbają przede wszystkim o jakość i komfort użytkowania.

Okucia w oknach Wiśniowski pracują lekko, ułatwiając nam otwieranie i zamykanie nawet przy bardzo dużych oknach. 

W standardzie posiadają : 
- mikrowentylację
- blokadę niewłaściwej obsługi klamki z podnośnikiem skrzydła
- zatrzask pozycji uchylnej
- dwa zaczepy antywyważeniowe na każde skrzydło 
- blokadę antyprzeciągową 
- zatrzask balkonowy z uchwytem od strony zewnętrznej w przypadku balkonów Ale to nie wszystko, bo dobre okucia dbają też o nasze bezpieczeństwo! 
Dzięki zastosowaniu okuć MACO MULTI , które są wyposażone w dwa zaczepy antywłamaniowe, przykręcone do stali zamkniętej w ramie, ryglowane za pomocą opatentowanych czopów i.S utrudniających włamanie, okna te są bardziej bezpieczne. W przypadku klasy odporności RC2, udowodniono, że produkt stawia opór, przy próbie sforsowania go używając narzędzi typu śrubokręt, szczypce, mała piła ręczna.

WSPÓŁCZYNNIK Rw, czyli dźwiękoszczelne okna
Okna łączą nas ze światem zewnętrznym, są naszymi „żywymi obrazami”, doświetlają i dodają energii. Jednocześnie dom to nasza twierdza i każdy element w nim powinien dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Dlatego oczekujemy żeby okna, dając nam otwartość na świat zewnętrzny, jednocześnie nas przed nim chroniły. 

Jednym z takich elementów jest dźwięk. O ile kochamy ptasie trele o poranku (choć nie wszyscy), to już zgiełk uliczny nie. Po całym dniu hałasu i stresu w domu chcielibyśmy od tego odpocząć. I tu dochodzimy do tajemniczego oznaczenia Rw. Co to takiego współczynnik Rw? 
Rw to współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej. Jest wyrażany w decybelach (dB). Im wyższa wartość współczynnika Rw, tym lepiej okno izoluje od hałasu z zewnątrz, a więc wycisza mieszkanie. Okna Wiśniowski już w standardzie gwarantują komfort akustyczny na poziomie 38 Rw, a to znaczy, że redukują one hałas z zewnątrz o 38 dB.

WYMARZONY KOLOR, czy to możliwe?
Mówiąc tu o kolorach mamy na myśli nie tylko kolor okna ale i profili. W oknach PRIMO (Wiśniowski) znajdziemy rdzenie profili barwione w masie w 4 kolorach: antracyt, brąz, karmel i biały, dopasowane do kolorystyki folii, a także kombinacje kolorystyczne gdzie możemy wybrać inny kolor od zewnątrz, a inny od wewnątrz.

Uniwersalność okien PVC nie wyklucza ich indywidualności. Szeroka paleta barw pozwala na odpowiednim dobraniu okien do designu budynku, a nowoczesna technologia malowania proszkowego nakładek aluminiowych, pozwala na znakomitą trwałość. WYSOKA JAKOŚĆ, czyli postaw na certyfikaty!
Niewiele osób wie, że przy zakupie okien mamy prawo domagać się wszelkich dokumentów potwierdzających ich wykonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystkie wyroby budowlane, aby mogły zostać dopuszczone do obrotu na terenie Polski muszą spełniać wymagania europejskiej normy PN-EN 14351-1. Produkty zgodne z jej wytycznymi oznaczane są symbolem CE. Deklarację CE opatrzoną pieczątką kontrolera powinien wydać nam sprzedawca. Ponieważ warunki techniczne często się zmieniają (ze względu na rozwój technologii), warto aby okna, na które się zdecydujesz, były w standardzie WT 2021 - czyli spełniały „Warunki Techniczne 2021”. 

W tym miejscu musimy dodać, iż okna PVC firmy WIŚNIOWSKI otrzymały prestiżowy certyfikat IFT QUALITY SILVER QM320 przyznawany przez międzynarodowe, akredytowane i notyfikowane laboratorium badawcze IFT Rosenheim w Niemczech. Gwarantuje to nie tylko jakość używanych podzespołów do produkcji okien, ale także jakość całego procesu produkcyjnego. Dzięki temu mamy pewność że niemal każde okno zostanie wykonane z tą samą starannością. Klient posiadając w domu kilka okien ma pewność, że ich standard wykonania jest taki sam i nie różnią się one od siebie.


WIŚNIOWSKI, czyli wszystko już wiesz! 
Przygotowując materiał na temat okien postanowiłyśmy się podszkolić, a że kochamy polskich producentów to zawitałyśmy w salonie Wiśniowski w Rudzie Śląskiej. Produkty robią wrażenie, a profesjonalna obsługa dopełniła pozytywny odbiór. Mamy nadzieję, że teraz choć trochę łatwiej Wam będzie wybrać okna, czy to przy budowie, czy remoncie domu. Firma spełnia wszystkie wymagania i zachcianki. Dodam tylko, że dla wymagających Wiśniowski ma jeszcze system „Home Inclusive” - a to oznacza, że możecie mieć Wasze okna, drzwi, ogrodzenie i bramę w jednym i tym samym kolorze. Czy to nie super?

Jeśli myślisz nad zakupem okien odwiedź jednego z Partnerów WIŚNIOWSKI - ZOBACZ TUTAJ
WSPANIAŁY KONKURS 
Na koniec, wraz z marką WIŚNIOWSKI przygotowałyśmy dla Was fantastyczny konkurs.WAŻNE, ABY ZROBIĆ TO:
1. Stwórz wierszyk, może to być: prosta rymowanka, limeryk 
czy biały wiersz. Koniecznie użyj słów: "OKNO" i "WIŚNIOWSKI".
2. Opublikuj go na blogu "Pani to potrafi" lub postem konkursowym 
na Facebook PTP lub Instagramie PTP 
do dnia 5.10.2022 r. do godz. 23.59.
3. Polub profil na Facebooku lub Instagramie "Wiśniowski" (link
i Pani to potrafi (link).

WYGRAJ NAGRODY:
nagroda 1 - Myjka do okien marki Karcher z akcesoriami
nagroda 2 - Upominki niespodzianki od Pani to potrafi i Wiśniowski
nagroda 3 - Upominki niespodzianki od marki Wiśniowski


WYNIKI KONKURSU:

NAGRODA I - Ola Ś

NAGRODA II  -  Dorota K

NAGRODA  III - Renklody4_naszahistoria

Laureatów prosimy o przesłanie danych adresowych i numeru telefonu
do wysyłki nagrody :panitopotrafi@gmail.com

Pozostałym uczestnikom dziękujemy!REGULAMIN KONKURSU - TUTAJ

Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak zostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafI


POST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MARKĄ WIŚNIOWSKI

26 komentarzy:

 1. Podstawowa zasada, na oknach nie warto oszczędzać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Okna mają służyć nam jak najdłużej, więc nie warto na nich oszczędzać! Pozdrawiamy serdecznie.

   Usuń
 2. Dziękuję za pomoc, teraz już wiem jakie okna wybrać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można też polecać te okna klientom, bo z tego co nam wiadomo, po pożarach często trzeba je wymieniać. Pozdrawiamy serdecznie!

   Usuń
 3. Znakomity artykuł! Bardzo mi się podoba. Co prawda w tej chwili jeszcze nie kupuję okien, ale w przyszłości na pewno mnie to czeka. Wiele mi się rozjaśniło. Jeszcze tylko wymyślę wierszyk i mam nadzieję, że myjka będzie moja! Pozdrawiam Was dziewczyny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Okna zmienić w domu chciałam,
  ale zanim je wybrałam,
  to poczytać o nich chciałam
  i tak tutaj trafiłam i swoją wiedzę
  znacznie poszerzyłam.
  teraz jadę z mężem do salonu
  i od Wiśniowskiego będę
  zamawiać okna do domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na blogu Panitopotrafi o konkursie marki WIŚNIOWSKI przeczytałam.
  Kiedy to sobie tak w jesienny wieczór siedziałam….
  I rozmyślałam…
  o remoncie wtedy pomyślałam.
  Lada moment przyjdzie zima drobnym krokiem.
  Sypnie śnieżkiem nam po oknie.
  Lecz nie jestem optymistka,
  bo zagłada z braku węgla nam jest bliska.
  Cały świat na węglu jest oparty,
  to jest prawda, a nie żarty.
  Remontowanie jest dla mnie koszmarem więc dawkuje go z umiarem.
  Od przeczytania porad dotyczących wyboru OKNA na blogu Panitopotrafi zaczynam.
  Czytam, a tam nagroda jest czadowa, Karcher myjka.
  Kiedy tylko ja ujrzałam od razu o pięknym widoku przez moje okna pomyślałam,
  Ma wszystko, czego na świecie do sprzątania potrzebne jest kobiecie.

  Pozdrawiam Dorota K ineska18@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulujemy zajęcia drugiego miejsca w konkursie!
   Bardzo prosimy o przesłanie swoich danych adresowych do wysyłki nagrody na naszego maila: panitopotrafi@gmail.com
   Pozdrawiamy, Ania i Beti z Pani to potrafi

   Usuń
  2. Witam kiedy wysyłka nagród? :) minęło ponad 2 tyg od przesłania danych i wciąż nic :(

   Usuń
 6. Renklody4_naszahistoria29 września 2022 23:10

  Na insta "Wiśniowski" o konkursie się dowiedziałam, pośpiesznie na bloga więc zalookałam.
  Okna od Wiśniowskiego kupiłam i drzwi do tego, by w nowym domu elegancko było. Polecam serdecznie to połączenie, bo u Wiśniowskiego wszytko jest w drobej cenie. Nasz dom jest zatem stylowy, jak nowy!
  Okno, okienko moje wymarzone! Drzwi wyśnione, jedyne takie moje!
  Stała klientka serdecznie pozdrawia i następnie bramę zamawia! Tak uwielbiam Wiśniowskiego że przeglądam oferty na całego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Renklody4_naszahistoria29 września 2022 23:16

  Na insta "Wiśniowski" o konkursie się dowiedziałam, pośpiesznie na bloga więc zalookałam.
  Okna od Wiśniowskiego kupiłam i drzwi do tego, by w nowym domu elegancko było. Polecam serdecznie to połączenie, bo u Wiśniowskiego wszytko jest w drobej cenie. Nasz dom jest zatem stylowy, jak nowy!
  Okno, okienko moje wymarzone! Drzwi wyśnione, jedyne takie moje!
  Stała klientka serdecznie pozdrawia i następnie bramę zamawia! Tak uwielbiam Wiśniowskiego że przeglądam oferty na całego!


  Reg.jur@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulujemy zajęcia trzeciego miejsca w konkursie!
   Bardzo prosimy o przesłanie swoich danych adresowych do wysyłki nagrody na naszego maila: panitopotrafi@gmail.com
   Pozdrawiamy, Ania i Beti z Pani to potrafi

   Usuń
  2. Dziękuję. Dane przesłane

   Usuń
 8. Pewnego dnia w domku nie było małego okna na świat.
  Domek był ładny lecz zimny w środku.
  Staszek pan domu był załamany...
  Co poradzić skrobie się po głowie.
  Wiśniowski firma może w tym pomoże!
  Wtem szybko pojechał do wiśniowskiego Andrzeja.
  Jakość, wytrzymałość i ta elegancja!
  Krzyknął ten nasz kolega!
  Zamówił, kupił, przywieźli transportem.
  Montaż jak jakość elegancka!
  Ani godziny i staszek ma komplet!
  Ciepło ma teraz i przytulnie!
  Dzięki firmie wiśniowski, jestem szczęśliwszym człowiekiem!


  OdpowiedzUsuń
 9. Żywot jest beztroski bo w pokoju mam okno firmy Wiśniowski 😁

  OdpowiedzUsuń
 10. Każdy ranek jest beztroski kiedy patrzę w niebo przez okno firmy Wiśniowski.

  OdpowiedzUsuń
 11. W wysokiej wieży na końcu świata
  mieszkała smutna księżniczka Beata

  Swe śliczne oczy prawie wypłakała
  Bo zamurowane okno w wieży miała

  Lecz dzielny rycerz chcąc ją uwolnić od troski
  Wstawił w wieży okna od firmy Wiśniowski

  Z ogromnej wdzięczności księżniczka Beata
  Przyrzekła mu miłość aż do końca świata


  Polubiłam profile na Instagramie i oświadczam, że akceptuję Regulamin Konkursu „Okna na W” 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulujemy GŁÓWNEJ WYGRANEJ w konkursie!
   Bardzo prosimy o przesłanie na naszego maila: panitopotrafi@gmail.com swoich danych adresowych do wysyłki nagrody.
   Pozdrawiamy, Ania i Beti z Pani to potrafi

   Usuń
 12. Gdy słyszę DOM, myślę - rodzina
  Gdy słyszę DRZEWO, myślę - liście
  Gdy słyszę WAKACJE, myślę - morze
  Gdy słyszę MIŁOŚĆ, nie myślę - czuję
  Gdy słyszę MUZYKĘ, nie myślę - tańczę
  Gdy słyszę OKNO, już wiem - Wiśniowski

  „Akceptuję Regulamin konkursu „Okna na W”

  OdpowiedzUsuń
 13. Lata Stary
  po łazience
  i wywnętrza się
  w rozterce. 
  Projekt domu gotowy
  nic - tylko brać się do roboty!
  Jakie okna, drzwi, bramę i ogrodzenie wybrać mamy?
  Czy my z tym radę damy?
  Na co komu
  nerwy, smuty?
  To nie Twoje "buty"!
  Nie denerwuj się tak Stary
  przecież z WIŚNIOWSKIM radę damy!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie Wiśniowski nie przekonał. Poza tym, że na wycenę czekałem ponad miesiąc ( po przypominaniach się otrzymałem dopiero wycenę) to jeszcze nie obejmowała wszystkiego co chciałem. Nie czułem się dobrze obsłużony. Poszedłem do konkurencji Oknoplast i tam kulturka wszystko jak należy. Wycena po kilku dniach i nawet zaproponowany rabat od handlowca. Zamówiłem i jestem zadowolony - model winergetic premium + ciepła ramka + 3 szyby.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajnie przygotowany poradnik. Podoba mi się ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 18. a może jakiś wpis jak wybrać żaluzje, rolety czy inne tego typu produkty? czym się kierować przy wyborze, jak je spasować z wnętrzem, jak zamontować je na różnego typu oknach? mało jest takich poradników, a chętnie poznam wasze zdanie :)

  OdpowiedzUsuń