JAK URZĄDZIĆ WSPÓLNY POKÓJ DLA CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI

28.5.21 Pani to potrafi 7 Comments


PROLOG
Urządzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie. Jeszcze trudniejsze jest to zadanie, kiedy chodzi o dzieci różnej płci – chłopca i dziewczynki. Kiedy dzieci są małe, to tak naprawdę nic im nie przeszkadza, problem zaczyna się już na etapie szkoły podstawowej, wzrasta tu potrzeba odrębności i chęć posiadania własnej i autonomicznej przestrzeni. Jak dołożymy do tego małą powierzchnię, którą mamy najczęściej do dyspozycji, to pogodzenie sprzecznych interesów, wydaje się niemal niemożliwe. 

Najczęstszym rozwiązaniem jest wstawienie łóżka piętrowego. Myślę, że większość z nas przerabiała ten etap, albo bardzo intensywnie o tym myślała. O ile na początku dzieci są zachwycone, to szybko im ten zachwyt mija (moja córka już po roku wykazywała lekkie znudzenie). Łóżko piętrowe zapewnia co prawda odrębność w spaniu, ale najczęściej nie generuje podziału pokoju na osobne strefy. Więc ten model nie zawsze się sprawdza. 


JAK PODZIELIĆ PRZESTRZEŃ
CZYLI DZIELIMY 
POKÓJ NA PÓŁ
Przestrzeń, którą przyszło nam podzielić miała prawie 14 metrów kwadratowych (2.6m x 5,2m). Pomieszczenie było długie i wąskie (oczywiście mogło być gorzej), a dodatkowo na ścianie szczytowej znajduje się okno balkonowe, rozciągnięte prawie na całej jej długości. W pokoju musiały się zmieścić: dwa łóżka, dwa biurka, dwa krzesła, dwie szafy i cała masa książek, zabawek i dodatków. Jedno z dzieci chciało mieć pokój biały, drugie niebieski. Oczywiście model z piętrowym łóżkiem nie był brany pod uwagę, bo dzieci już tą formę przerabiały i żadne nie chciało się już na swoje łóżko wspinać. Po dłuższym tentegowaniu w głowie, postanowiłyśmy podzielić pokój po prostu na dwie części. 
ZAKUPY
Ze starego pokoju do nowego projektu przeniosłyśmy tylko łóżko dziewczynki.  Pozostałe meble kupiłyśmy w  sklepie IKEA, kilka z nich w sieci. 
PROJEKT POKÓJ RODZEŃSTWA

MALOWANIE
bo bez kolorów na ścianach po prostu się nie da. 
Po wydzieleniu stref przyszła pora na malowanie. Najpierw cały pokój pomalowany został na biało, a następnie strefa chłopca na niebiesko. Uprzedzając pytania - użyłyśmy farb BONDEX Smart Paint (Sen Elfa, Bielszy niż myślisz). 


Najfajniejszy moment 
czyli meblujemy pokój...
To najprzyjemniejsza część remontu. Uwielbiamy ten właśnie etap, kiedy pojawiają się meble a projekt przybiera wymiar rzeczywisty. W oknie i na drzwiach balkonowych zawieszone zostały żaluzje (roleta plisowana bezinwazyjna) z funkcją zaciemnienia, w kolorze białym. (kupiłyśmy ją w firmie ASAP). Dodatki dostosowane zostały do potrzeb i zachcianek dzieci. Tak więc w „męskiej" części stanął wymarzony fotel gamingowy z pasującym do niego biurkiem. W „damskiej” części musiało znaleźć się miejsce na galerię obrazów. Wszystko dopełniło odpowiednio dobrane oświetlenie (lampa na suficie, kinkiet, lampki nocne i te na biurkach) a wszystko od naszej ulubionej firmy Markslojd. 

Odrębność stref zapewniła podwieszona pod sufitem biała kotara (w tym przypadku zasłona z Ikea), którą dzieci mogą z powodzeniem przedzielić pokój na pół, zapewniając sobie intymność i odrębność. 

strefa dla dziewczynki 


strefa dla chłopcajednym okiem na pokój....
Kochani jak Wam się podoba nasze rozwiązanie? 


Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

7 komentarzy:

 1. Bardzo inspirujący wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pomocny artykuł. Właśnie takich porad szukałam. Wiadomo, że większość ludzi mieszka w małych mieszkaniach, w których odpowiednio przemyślane aranżacje to klucz do sukcesu.
  https://pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami ze względu na miejsce ciężko oddzielić część dla chłopca i dziewczynki, ale warto spróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Ideałem byłyby osobne pokoje, ale nie zawsze jest taka możliwość! Pozdrawiamy.

   Usuń
 4. Bardzo inspirujący wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń