DIY - METAMORFOZA STARYCH DRZWI WEJŚCIOWYCH

30.11.18 Pani to potrafi 9 Comments


Drzwi to jeden ze stałych elementów domu czy mieszkania. Wymieniamy je najczęściej podczas pierwszego remontu albo zakupu naszego lokum. Później towarzyszą nam już cały czas w swoim niezmienionym stanie. 

Niestety drzwi w bardzo dużym stopniu wpływają na ogólny odbiór wnętrza. Bardzo często dowiadujemy się o tym, kiedy remontujemy nasze mieszkanie. Malujemy ściany, wymieniamy meble a drzwi dalej straszą. Jeszcze gorzej jest, jeżeli w jednym pomieszczeniu mamy wiele drzwi np. te wejściowe, do łazienki i pokoju a nasze fundusze nie pozwalają nam na ich wymianę. 

Z takim też problemem spotkałyśmy się podczas naszej ostatniej metamorfozy. Mieszkanie naszej bohaterki okazało się dwupoziomowym wnętrzem z dużą przestrzenią typu „open space” na dole i dwiema sypialniami na górze. 

Dolne pomieszczenie (około 35m2) mieściło w sobie kuchnię, miejsce do jedzenia, salon, strefę wejściową (przedpokój) i schody na górne piętro o toalecie dla gości nie wspomnę. Kiedy siedziało się w salonie, drzwi wejściowe to było pierwsze na co człowiek spoglądał. 

Chociaż model drzwi był bardzo solidny (widać, że nie były to najtańsze drzwi), to nie wytrzymały próby czasu i okleina, którymi zostały one wykończone, całkiem się odkleiła. Teraz trzymała się tylko na taśmie klejącej, którą to właścicielka je zabezpieczyła. Postanowiłyśmy zaliczyć drzwi do metamorfozy przedpokoju i całkowicie je odmienić. 

Tak wyglądały te drzwi wejściowe na początku. 


KROK 1 - ZDEJMUJEMY OKLEINĘ
W przypadku tych drzwi miałyśmy wiele szczęścia i czas wykonał naszą pracę za nas i okleina po prosu sama odpadła. Teraz wystarczyło drzwi przetrzeć lekko papierem ściernym ale tylko w tych miejscach, gdzie widoczny był stary klej. Następnie wilgotną szmatką przetrzeć pył i kurz i już po paru minutach, można było malować. 

KROK 2 - OKLEJAMY ZAWIASY, ODKRĘCAMY KLAMKĘ 
Ponieważ drzwi były bardzo ciężkie, nie zdejmowałyśmy ich z zawiasów, musiałyśmy je więc okleić. Klamkę częściowo rozkręciłyśmy. Do rozkręcania samej już klamki, przydatny okazał się klucz imbusowy. Na szczęście kupiłyśmy dużo mebli z Ikea i miałyśmy ich pod dostatkiem (tych kluczy rzecz jasna).


KROK 3 - MALOWANIE 
Do malowania użyłyśmy farby do drewna i metalu Bondex Smart Paint Emalia Plamoodporna. Kolor, oczywiście nasz ulubiony, czyli czarny. Akurat w tych farbach występuje on w pięknym matowym wybarwieniu o fajnej nazwie „Czarny kot”. Jeżeli zastanawiacie dlaczego wybrałyśmy tą farbę odpowiemy po prostu - jest świetna. Pięknie kryje, kładzie się równo i schnie błyskawicznie. Dodatkowo po wyschnięciu jest nie tylko pięknie matowa ale również odporna na plamy i zarysowania. Ma też wszelkie atesty, które pozwalają na używanie jej w domu w którym mieszkają alergicy i dzieci. 

Do malowania używamy wałka flockowego. Ja osobiście nie lubię wałków gąbczastych bo zostawiają mikro-pęcherzyki na malowanej powierzchni. 

Już po pierwszym pomalowaniu, farba pokryła drzwi w zadowalającym stopniu. Ale dla pewności położyłam dwie warstwy farby. Efekt był boski! 

Żeby całość wyglądała spójnie, to metalową ościeżnicę też pomalowałam. Dzięki temu drzwi wydały się wyższe i bardziej szlachetne a o to nam chodziło. 


KROK 4 - MOCOWANIE KLAMKI I ZAMKA
Po wyschnięciu farby zamocowałyśmy klamkę i usunęłyśmy resztki taśmy.

 

EFEKT KOŃCOWY


DO METAMORFOZY POTRZEBUJEMY:
- emalia BONDEX SMART PAINT, 500 ml - 39 PLN
- wałek flokowy - 5 PLN
- papier ściery, gramatura 180
- mała kuweta malarska
- taśma malarska TESA 

BYŁYŚMY ZADOWOLONE, A CO WY O TYM SĄDZICIE
 nasza METEMORFOZA?

POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy przedpokój. Na pewnie nie jednej osobie zapadnie w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy. To prawda, że wzory nie są dla każdego. Na szczęście nasza bohaterka miała odwagę i dała się namówić :)

   Usuń
 2. No dobrze, tu okleina zeszła sama. A co w przypadku, kiedy jeszcze nieźle sie trzyma? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To należy ją zostawić. Jeżeli ją zerwiemy "na siłę" to zostanie klej trudny do usunięcia. Okleinę malujemy najlepiej farbą V33- renowacja meble kuchenne :)

   Usuń
 3. Niedawno miałem problem z drzwiami. Powierzyłem to zadanie serwisowi www.kluczykolsztyn.pl - firma dała radę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto postawić na produkty z www.cromadex.pl. Bardzo szeroki wybór! Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepięknie to wyszło. Ja mam ogromny problem z drzwiami. Żadne mi nie odpowiadają i nie wiem jakie wybrać. A drzwi zewnętrzne to już w ogóle bardzo problematyczna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam gorąco serwis Fortex www.serwis-zamkow.pl - warto im zaufać.

  OdpowiedzUsuń