# 13 CUKIEREK ALBO PSIKUS, CZYLI ŁATWE DEKORACJE NA HALLOWEEN

28.10.15 Ania 4 Comments

pani to potrafi


Geneza święta Halloween nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, iż swoje początki może zawdzięczać rzymskiemu świętu „Pomony“, które obchodzono na cześć bóstwa owoców i nasion. Drugą ewentualnością (ku której my się skłaniamy) jest dopatrywanie się początków tradycji Halloween w obrzędzie Celtyckim – Samhain. Obrządek ten kultywowany był ponad 2000 lat temu na terenach  dzisiejszej AngliI, Szkocji, Walii i północnej Francji. Kapłani celtyccy wierzyli, iż w dzień Samahain zaciera się różnica pomiędzy światem żywych i martwych. Duchy przodków zapraszano do domów, a złe duchy starano się odstraszać. Dzisiaj sądzi się, że właśnie z potrzeby odstraszania duchów zakładano maski i przebierano się w dziwaczne stroje. 

Jak było naprawdę? Tego raczej się nie dowiemy, jednakże zwyczaj ten wraz z emigrantami irlandzkimi przetrwał i przeniósł się na tereny Ameryki Północnej. 
31 października 1920 roku, w stanie Minnesota w mieście Anoka, odbyła się pierwsza oficjalna parada z okazji Halloween. Uczestnikami pardy byli mieszkańcy miasta przebrani w kolorowe stroje przedstawiające popularne wtedy postacie. W roku 1937 ogłoszono Anokę oficjalną stolicą święta Halloween. W drugiej połowie XX wieku Święto trafiło z powrotem do zachodniej Europy, a po upadku „Muru berlińskiego“ do środkowej i wschodniej Europy. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’Eve – co oznacza wigilię Wszystkich Świętych. 

Czym jest dla nas święto Hallowenn? Można by zadać sobie to pytanie – myślę, że przede wszystkim wspaniałą okazją do spotkań i wspólnej zabawy ze znajomymi. Wszyscy kochamy przebieranki, mroczne klimaty i dobrą zabawę. Co prawda w Polsce zwyczaj „cukierek albo psikus“ jeszcze nie do końca się zadomowił (chociaż wśród naszych milusińskich jest bardzo lubiany), to coraz częściej spotyka się wędrujące w grupkach dzieci, radośnie pukające w drzwi ze znanym już „cukierek albo...“ na ustach. W takich momentach warto być przygotowanym nie tylko kupując cukierki, ale także robiąc okolicznościowe dekoracje. 

Na to ostatnie chciałybyśmy Was gorąco namówić! Wykonanie ciekawej aranżacji stołu, dekoracji żyrandola czy girlandy, naprawdę nie jest trudne. Jeżeli jesteście ciekawi jak można w prosty sposób wykonać taką dekorację, to zapraszamy!

PAJĘCZYNOWA LAMPA
Wykonanie takiej dekoracji to naprawdę „pikuś“. Potrzebujemy tylko pajęczyny, paru sztucznych pająków i oczywiście żyrandola. Sztuczną pajęczynę kupimy prawie w każdym markecie (ok. 7  - 12 zł). Wystarczy ją rozpakować, dobrze rozciągnąć i zaczepić na lampie. Całość dopełnią zawieszone na pajęczynie pająki.

pajęczyna

ŚWIECZNIKI Z BUTELEK
Aby wykonać takie świeczniki potrzebne nam będą:
 • stare szklane butelki,
 • farba kredowa, bądź akrylowa,
 • pędzle i naklejki.

Butelki dokładnie myjemy (można zrobić to w zmywarce), następnie całe malujemy czarną farbą. Po wyschnięciu na butelki naklejamy wycięte wcześniej z papieru etykiety. My użyłyśmy takich o tematyce Halloween, ale bardzo dobrze będą wyglądać również takie zwyczajne, jak do przetworów w kolorze czarnym lub brązowym.

Na koniec wkładamy wąską świecę i gotowe!

dekoracje domu

KORONKOWE  ŚWIECZNIKI
Potrzebne nam będą: Słoiki, kawałki czarnych koronek, wstążki, tasiemki. Dodatkowo klej silikonowy albo taśma dwustronna samoprzylepna i nożyczki. Wymyty słoik owijamy koronką, końce tkaniny przyklejamy do słoika, a następnie całość obwiązujemy tasiemką, bądź koronką. Do tak przygotowanych świeczników możemy dopinać broszki, camee, naklejać  cyrkonie i świecidełka. Im bardziej będzie glamour, tym lepiej 
będą wyglądać nasze dekoracje!

dekoracje hallowen

MROCZNA GIRLANDA

Do wykonania girlandy i pająków będziemy potrzebowali:

 • wydruk wzoru - pliki do  pobrania poniżej
 • papier czarny (najlepiej sztywny, gramatura od 220 g/m2)
 • ruchome oczka lub cyrkonie, brokat itp.
 • włóczka lub tasiemka, sznurek
 • nożyczki, skalpel, biała kredka/marker, klej typu "magic"
PLIKI DO POBRANIA:
NIETOPERZE - SZABLONY TUTAJ plik w formacie A4 (PDF) 
PAJĄKI  - SZABLON TUTAJ plik w formacie A4 (PDF) girlanda hallowen

Macie już wszystko, tak więc zabieramy się do pracy. Wydrukuj wzór, następnie wytnij go i odrysuj na czarnym kartonie (chyba że masz możliwość wykonania wydruku już na grubym papierze, wówczas ten krok pomiń). Zostaje tylko wyciąć nietoperza  
(przydają się nożyczki do precyzyjnego cięcia). 

Następnie za pomocą skalpela natnij otwór na "ogonku", czyli miejsce, w którym przewleczemy włóczkę lub tasiemkę (na niej zwiśnie girlanda).  Można naciąć jedną poziomą kreskę lub dwie pionowe, w drugim przypadku nietoperze będą wisiały bardziej stabilnie. 

Ostatni krok to przyklejenie oczu, jeśli jednak ich nie posiadamy, wystarczy namalować je białą kredką lub wykonać za pomocą brokatu (co macie pod ręką) i gotowe. Warto pomyśleć, gdzie docelowo zawiśnie girlanda, bo jeśli będzie widoczna z obu stron, warto oczy wykonać po każdej stronie. 

girlanda nietoperze

DEKORACJE STOŁU Z "PRZEKĄSKAMI"
dekoracje Halloween

dekoracje haloween

dekoracje na halloween


PAPIEROWA PATERA
Przygotowania do imprezy idą pełną parą, a nagle stwierdzamy brak odpowiedniej misy, bądź patery na chipsy, ciastka lub inne suche przekąski? To naprawdę żaden problem! Wystarczy bibuła, kawałek czystej tkaniny (bądź folia) oraz dwa kawałki wstążki lub sznurka. Papier składamy na pół, jego końce zawiązujemy z obu stron wstążką i pojemnik gotowy. Zobaczcie jak dobrze pasuje do całości! 

dekoracje na halloween

Napiszcie co sądzicie o takich dekoracjach?

4 komentarze:

 1. Robi to wszystko wrażenie ;-)
  Dużo pracy widać jest w to włożone :-)
  Pozdrawiam
  Pyrtunia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko bardzo spoko i niezbyt trudne, super #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń