DIY - JAK POMALOWAĆ STARĄ, DREWNIANĄ PODŁOGĘ?

26.7.21 Pani to potrafi 55 Comments

jak pomalować starą podłogę

prolog

Podłoga, to podstawa każdego pomieszczenia. Jej wygląd: kolor, struktura, powierzchnia, mają duży wpływ na odbiór pomieszczenia i na to jak je postrzegamy. Jeżeli pomieszczenie jest duże i szerokie  warto zastosować podłogi w ciepłych lub ciemnych kolorach, takich jak wengeé lub orzech włoski. Kolory te sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się mniejsze, co czyni je o wiele bardziej przytulnymi. Jeśli jednak pomieszczenie jest niewielkie i ciasne, sięgnijmy po jasne i naturalne kolory (beż lub jasny dąb). Odcienie te pozwalają na rozjaśnienie pokoju i jego wizualne powiększenie bez konieczności wyrzucania połowy mebli. Jeżeli chcemy wlać więcej światła, i optycznie powiększyć pomieszczenie, warto rozważyć podłogę w kolorze białym. Ponieważ kawalerka urządzona jest w przyziemiu, postanowiłyśmy wybrać właśnie biel, bo chciałyśmy dosłownie zalać ją światłem.


wizja lokalna

- ocena kondycji podogi

Podłoga w pomieszczeniu prezentowała się bardzo źle. Część desek zeżarły drewnojady, przy ścianach była przegnita. Na środku pomieszczenia zapadły się legary, a część desek dosłownie przegniła.  W miejscu gdzie kiedyś stał piec nie było desek i ktoś przykrył to miejsce płytą OSB. Nie wyglądało to dobrze. Najpierw wymieniliśmy zgniłe legary i uszkodzone deski. Myśleliśmy o cyklinowaniu, ale od razu było wiadomo, że ta podłoga tego nie udźwignie. Oczywiście część desek można by wycyklinować, ale duże partie trzeba by wymienić i wstawić nowe deski (również w miejsce OSB) a to z robocizną i materiałem, to dodatkowe i to niemałe koszty. Oczywiście można by przykryć podłogę inna podłogą (panele, winyle), albo położyć linoleum,  ale za nic nie chciałam rezygnować z drewna. Pozostało więc malowanie. 


jak pomalować starą podłogę


czym pomalować podłogę 

czyli jaką farbę wybrać?

Do pomalowania wybrałyśmy farbę, która nie wymaga specjalnego przygotowania co znaczy, że nie trzeba ściągać starych powłok malarskich (farb, lakieru itp.) a po dokładnym umyciu i odtłuszczeniu, można malować.  Jest to farba renowacyjna Easy Renowacja Podłogi i Schody V33, służy ona do malowania podłóg drewnianych, płytek podłogowych i schodów. Technologia ceramiczna tworzy strukturę siatki. Wzmacnia ona warstwę farby: jest zarówno elastyczna aby absorbować napięcia i uderzenia oraz wytrzymała na intensywne użytkowanie. Występuje w 6 kolorach, my do malowania wybrałyśmy kolor „BIAŁY PIEPRZ” czyli biały o szarym zabarwieniu. 


Oto  zalety farby Easy Renowacja: 

  • - Kładziemy ją bezpośrednio na podłoże.
  • - Bez usuwania starych powłok.
  • - Bez warstwy podkładowej.
  • - Doskonała do renowacji parkietów i schodów drewnianych, lakierowanych, malowanych oraz paneli podłogowych.
  • - Odporna na uderzenia i ścieranie.
  • - Odporna na plamy i zabrudzenia.
  • - Łatwa w utrzymaniu, zmywalna za pomocą powszechnie dostępnych środków czystości.
  • - Znakomita rozlewność farby zapewnia idealnie gładką powłokę. 


PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

czyli jak się do tego zabrać

Przygotowanie podłoża jest niezbędnym etapem prac. Podłogę należy dokładnie umyć i odtłuścić powierzchnię. Elementy tłuste lub łuszczące się mogą zmniejszyć przyczepność farby. Laminaty oraz drewno lakierowane i pomalowane w dobrym stanie: powierzchnię umyć, spłukać czystą wodą, pozostawić do wyschnięcia. Następnie przeszlifować papierem ściernym (240) i odpylić.


UWAGA: Jeżeli Wasza podłoga to dąb lub kasztan, to trzeba zastosować odpowiedni podkład, aby zapobiec pojawieniu się tanin (plam). 


ETAP 1 

MYCIE 

Najpierw podłoga została bardzo dobrze wyszorowana, wodą z szarym mydłem i szczotką z włosiem tzw. ryżową. Następnie całość została bardzo dobrze przepłukana czysta wodą. 


ETAP 2

ODTŁUSZCZANIE

Kiedy deski przeschły całość została przetarta odtłuszczaczem i wysuszona.


ETAP 3

MALOWANIE 

  • - Po otworzeniu pojemnika, wewnątrz znajdziecie mała saszetkę.  Należy ją otworzyć i wlać całą jej zawartość do pojemnika z farbą. 
  • - Farbę należy dokładnie wymieszać (przez 5 minut za pomocą mieszadła do farb), sięgając aż do dna pojemnika, w celu uzyskania jednorodnej konsystencji. 
  • - Farbę wylać do kuwety. 
  • - Nasączyć wałek równomiernie farbą, a następnie usunąć jej nadmiar na kratce malarskiej. 
  • - Farbę nanosić starannie, metodą krzyżową, rozpoczynając od krawędzi zewnętrznych pomieszczenia. Ostatnie pociągnięcie wałkiem wykonywać w jednym kierunku. 
jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę


jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę


Uwaga: Nie należy nakładać drugiej warstwy, jeżeli pierwsza nie jest całkowicie sucha. 

Farbę należy pozostawić do wyschnięcia na około 3h i nałożyć drugą warstwę w ten sam sposób. 


jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę


Pełne właściwości i odporność produkt uzyskuje po nałożeniu drugiej warstwy. W przypadku niektórych kolorów lub ciemnego podłoża, może być konieczne nałożenie dodatkowej, 3 warstwy farby.


EFEKT KOŃCOWY

Podłoga po wyschnięciu, prezentuje się znakomicie, a pomieszczenie wygląda naprawdę świetnie. Biała podłoga wpisała się też w stylistykę pokoju i podkreśliła jej monochromatyczny look. 


jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę

jak pomalować starą podłogę





Jeśli projekt kawalerki na 24 mkw Was zainteresował, 
więcej przeczytacie w poprzednim poście lub TUTAJ

Napiszcie, jak podoba Wam się taka odmieniona podłoga? A może  dopiero planujecie takie malarskie wyzwanie? Jeśli macie jakiekolwiek pytanie śmiało piszcie pod postem, odpowiadamy na wszystkie komentarze.

Kochani, 
dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.

Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

55 komentarzy:

  1. wyszlo całkiem fajnie :) posiadanie zdrowej, mocnej podłogi tego typu to skarb który tylko trzeba oszlifować. wam się udalo i efekt naprawdę zachwyca :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze raz wyrażam mój zachwyt. Urocza kawalerka. Brawa ��

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow! ;) Bardzo fajnie Wam to wyszło. Niedawno sama wymieniałam podłogę i kupiliśmy panele winylowe. Nawet nie wpadłam na pomysł, by pomalować starą podłogę, a też jest to starsza kawalerka. Jak widać na Waszym przykładzie, to na pewno byłby tańszy i bardziej oryginalny pomysł. Dobra robota. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajne, niskobudżetowe rozwianie na odświeżenie podłogi. Jak widać, aby odnowić wnętrze wystarczą chęci.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki, twój poradnik na pewno przyda mi się już niedługo, bo mam zamiar pomalować moją starą podłogę, gdyż jest już nie wygląda najlepiej. Dobry pomysł na danie podłodze drugiego życia. Pomieszczenie bardzo ładnie wygląda z tą nowo pomalowaną podłogą ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Szczerze mówiąc nie mam na tyle odwagi by zabrać się za odnowienie mojej podłogi. Wolałabym zatrudnić jakiegoś specjalistę niż zepsuć sobie taki piękny element mojego mieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  7. Całkiem inna podłoga taka biała, wygląda o wiele "czyściej" :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Super wpis. Wszystkie informacje i wskazówki jak najbardziej przydatne

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam,
    czy do renowacji drewnianych schodów (dotychczas malowanych lakierem) można wykorzystać omówione w poście farby?

    OdpowiedzUsuń
  10. Podłoga wygląda całkiem inaczej, jak nowa! Jak widać, nie trzeba kupować nowej, tylko wystarczy pomalować i już jest cudowna. Dzięki za wszystkie wskazówki i porady. Na pewno się przydadzą jak będę chciała odnowić swoją podłogę i dać jej drugie życie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja bym się chyba nie odważyła sama malować podłogę. Bałabym się, że coś zepsuje. Już wolę taką pracę oddać profesjonalistom.

    OdpowiedzUsuń
  12. Super napisany artykuł. Mimo że chyba nigdy mi się nie przyda ta wiedza bo nie mam drewnianej podłogi to i tak fajnie się to czytało.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeśli podłoga naprawdę jest zniszczona i nie da się nic z nią zrobić to fajnie ją pomalować. Na pewno fajnie to wygląda. Można samemu spróbować, ale pewnie ja bym się bała, że mi się nie uda, więc bym zleciła takie zadanie profesjonalistom.

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie miałam pojęcia, że to jest takie proste. :D Ja chyba spróbuję sama. Moja biedna podłoga w gorszym stanie nie będzie. :P

    OdpowiedzUsuń
  15. Efekt końcowy niesamowity. Tak prosta czynność, a jak wiele potrafi zmienić w wyglądzie całego pomieszczenia. Wspaniała sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  16. Wyszło interesująco, nieco monotonnie lub/i ascetycznie, ale to akurat łatwo przełamać dywanikiem, meblami czy kwiatami na podłodze. Dla miłośników minimalizmu klimat nadany przez taką podłogę będzie bombowy,

    OdpowiedzUsuń
  17. O, efekt takich paneli jest oszałamający, podziwiam za pracę!

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetnie to wyszło. Jestem pod wrażeniem. :)
    podlogi24.net

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetna przemiana, właśnie czegoś takiego szukałam ,mam bardzo podobną podłogę zniszczone pomalowane na brązowo deski odmaluję je na biało. Dzięki za inspiracje i fachowe rady. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  20. Śliczna przemiana, wygląda to po prostu cudownie!

    OdpowiedzUsuń
  21. Niby tylko pomalowana, a efekt lepszy od nowej, na prawdę!
    http://opodlogach.pl

    OdpowiedzUsuń
  22. Niestety niewiele osób decyduje się na malowanie podłogi. Wielu woli zerwać stary parkiet i położyć nowe panele. Ma to swoje plusy i minusy, jednak moim zdaniem warto najpierw chociaż spróbować pomalować i sprawdzić jak będzie to wyglądać. Sama tak zrobiłam i póki co podłoga jeszcze jest, a znajomi myśleli, że to nowe panele ;) Efekt jest więc bardzo dobry. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz całkowitą rację! Wyrzucić zawsze zdążysz :)

      Usuń
  23. A jak wygląda zachowanie czystości? Czy farba się nie zmywa? Daje radę przy zwierzaku? Podłoga wygląda super :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podłoga jest super, mamy psa i kota, a do tego dziecko jeździ fotelem przy biurku w tą i z powrotem :) Sa tylko mikre ryski. Jeżeli masz wątpliwości, to można podłogę dodatkowo polakierować specjalnym lakierem od v33. Ale ja osobiście polecam malowanie podłóg :) Pozdrawiam

      Usuń
  24. Ta zmiana wyszła zdecydowanie na plus. Podoba mi się to wnętrze.

    OdpowiedzUsuń
  25. Ciekawe rozwiązanie ale na dłuższą metę warto pomyśleć o posadzce żywicznej.

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo ciekawy post, oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń
  27. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak dobrego efektu. Szacun!

    OdpowiedzUsuń
  28. Efekt bardzo ładny, nie spodziewałbym się.

    OdpowiedzUsuń
  29. Efekt końcowy przeszedł moje oczekiwania - jest po prostu piękny. To, czego się nie spodziewałem, teraz cieszy moje zmysły. Każdy szczegół, każdy element składający się na ten efekt, tworzy harmonijną całość, której urok przykuwa uwagę. To doskonały przykład, jak czasem niespodziewane kombinacje czy podejścia mogą przynieść zaskakująco estetyczne rezultaty. To doświadczenie tylko potwierdza, że czasem warto wyjść poza swoją strefę komfortu i otworzyć się na nowe, niekonwencjonalne rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  30. Nie spodziewałbym się, że będzie się to prezentować aż tak dobrze!

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo mądry artykuł! Autor wyraźnie zna się na temacie i potrafi przekazać wiedzę w przystępny sposób. Nie mogę się doczekać kolejnych tekstów. Naprawdę warto śledzić ten blog!

    OdpowiedzUsuń
  32. Nie ukrywam, że nie spodziewałem się aż tak imponującego rezultatu. Naprawdę, szacunek! To zaskoczenie i podziw wobec osiągniętego efektu naprawdę mnie zachwycają. Nie tylko przekroczyłeś/łaś moje oczekiwania, ale także dowiódłeś/dowiódłaś swojego niezwykłego talentu i zaangażowania. Twoja praca zasługuje na pełen szacunek i uznawanie. To motywuje mnie jeszcze bardziej do doceniania wysiłku i twórczej pasji innych ludzi. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co jeszcze zdołasz osiągnąć!

    OdpowiedzUsuń
  33. Cieszę się, że mogłem poświęcić czas na lekturę tego artykułu, który udowodnił, że prostota w piśmie nie musi oznaczać ubóstwa treści.

    OdpowiedzUsuń
  34. Efekt jest naprawdę zachwycający, zupełnie mnie zaskoczył. Jestem pod wielkim wrażeniem, jak pięknie wszystko się prezentuje. To doskonały przykład tego, jak czasami niespodziewane podejście czy eksperymentowanie mogą prowadzić do wspaniałych rezultatów. Dodatkowo, taka pozytywna niespodzianka dodaje energii i motywacji do dalszej pracy lub eksploracji nowych pomysłów.

    OdpowiedzUsuń
  35. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak dobrego efektu. Szacun! To zawsze miłe, gdy nasze oczekiwania są przekroczone, a rezultaty okazują się lepsze niż się spodziewaliśmy. Gratulacje! Cieszę się razem z Tobą z osiągniętego sukcesu.

    OdpowiedzUsuń
  36. Bardzo ciekawy post, który wzbudził moje zainteresowanie i zachęcił do refleksji nad poruszanymi tematami. Oby tak dalej - czekam z niecierpliwością na kolejne inspirujące treści!

    OdpowiedzUsuń
  37. To ciekawe rozwiązanie, ale na dłuższą metę warto zastanowić się nad wyborem posadzki żywicznej. Dzięki jej trwałości i łatwej pielęgnacji można osiągnąć trwały i estetyczny efekt, który będzie się sprawdzał przez wiele lat.

    OdpowiedzUsuń

  38. Te rady są niezwykle cenne, ponieważ oferują praktyczne wskazówki i mądre spostrzeżenia, które mogą znacząco ułatwić rozwiązywanie problemów czy podejmowanie decyzji. Dzięki nim można zdobyć nowe umiejętności, uniknąć pułapek czy też osiągnąć lepsze rezultaty w różnych dziedzinach życia.

    OdpowiedzUsuń

  39. Efekt jest bardzo ładny, zupełnie się tego nie spodziewałem. To zaskakujące, jak świetnie to wszystko wyszło!

    OdpowiedzUsuń
  40. Efekt końcowy jest naprawdę zachwycający - zupełnie mnie zaskoczył swoją doskonałością i pięknem. Nie spodziewałem się, że wynik będzie tak imponujący!






    OdpowiedzUsuń