ZAKŁADAMY OGRÓD WARZYWNY - CZYLI JAK ZBUDOWAĆ KONSPEKT OGRODOWY

28.4.21 Pani to potrafi 36 Comments


PROLOG
Posiadanie kawałka ziemi skłania do refleksji i zastanowienia, co można by z nią robić? I zaraz przychodzi wspaniała myśl - oczywiście założyć „warzywniak”. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić, bo różnych możliwości jest wiele. Pomyślałam, że zacznę od wytyczenia miejsca pod ogródek warzywny i później podejmę decyzję, w jaki sposób go wykonać. 

OGLĘDZINY
czyli decyzja o budowie skrzyń inspektowych
Po oględzinach dostępnych miejsc po warzywniak, wyszło mi, że najlepiej jak grządki staną w tej części ogrodu, gdzie obecnie mam trawnik. Wizja pielenia i usuwania trawy, lekko mnie przeraziła, bo i ogródek miał być niemały. Musi tam być miejsce na fasolkę, ogórki, pomidory i zioła. Chciałabym spróbować z ziemniakami i batatami, a i oczywiście muszę posadzić całą masę cukinii. Już na pierwszy rzut oka widać, że to będzie kawał grządki. 

W takiej sytuacji najlepiej zbudować inspekty ogrodowe. Tu bardzo przydatne okazały się deski z odzysku i Pan Mąż, który wszystko pięknie pociął i razem skręcił, tworząc piękne skrzynie inspektowe. 





WYBÓR PRODUKTU DO MALOWANIA
Ponieważ skrzynie staną bezpośrednio na podłożu i będą miały kontakt z ziemia i dużą ilością wody, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Deski, z których zrobione zostały moje konspekty, pochodziły z rozbiórki wnętrza sklepu. Część z nich była w stanie surowym, część polakierowana. Dlatego do pomalowania wybrałyśmy produkt marki V33 Lazura Ochronna Polski Klimat EKSTREMALNA ODPORNOŚĆ. Produkt ten przeznaczony jest do ochrony drewna narażonego na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, typowych dla polskiego klimatu.

WŁAŚCIWOŚCI:
-  Trwale chroni drewno przed działaniem promieni UV.
-  Wodoodporna, zapobiega wnikaniu wody w głąb drewna.
-  Mrozoodporna, nie pęka oraz nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur.
- Mikroporowata i elastyczna pozwala drewnu oddychać oraz pracuje wraz z drewnem podczas zmian wilgotnościowych.
-  Utrwala piękno drewna i podkreśla jego usłojenie.
-  Nie kapie, nie tworzy smug oraz zacieków.

PRZEZNACZENIE:
- Drewno na zewnątrz i wewnątrz: drzwi, elewacje, podbitki, boazerie, belki, płoty, domki narzędziowe, meble ogrodowe, pergole, itp.
-  Wszystkie gatunki drewna z wyłączeniem drewna tłustego oraz zawierającego antyoksydanty.
-  Na powierzchnie umożliwiające swobodny spływ wody i śniegu.

WAŻNE:
Wysokiej jakości żywice sprawiają, ze lazura jest odporna na wahanie temperatury w granicach od 40 C do +60 C. Hydrofobowa formuła sprawia, ze krople wody nie wnikają w głąb drewna.
Elastyczna i odporna powłoka pracuje wraz ze zmianami objętościowymi drewna powstałymi pod wpływem wahań wilgotnościowych i temperaturowych, dzięki czemu powłoka nie łuszczy się i nie pęka. Lazura ta występuje w 8 kolorach, my wybrałyśmy grafit. 

MALOWANIE wnętrza
Skrzynie zostały pomalowane wewnątrz i od zewnątrz oraz bardzo dokładnie od spodu. To ważne, bo tam skrzynie stykają się bezpośrednio z zawsze wilgotnym podłożem. Kiedy środek wysechł, skrzynie zostały wewnątrz obite agrowłókniną. Zrobiłam to, żeby trawa i potencjalne chwasty nie wyrastały w skrzynkach, no i żeby ziemia nie przesypywała się przez szczeliny. 




WYPEŁNIENIE SKRZYNI 
Dobrze wypełniony inspekt ogrodowy powinien mieć co najmniej 4 warstwy. Żeby łatwiej to zobrazować przygotowałyśmy mała grafikę. 

Pierwsza warstwa od dołu - tu możemy dać suche gałęzie czy patyki. Tworząc w ten sposób warstwę drenażową. Druga w kolejności to suche trawy, liście, odpady ogrodowe i kuchenne (warzywne), czy drobno posiekane gałęzie. Trzecia warstwa to ziemia kompostowa. Ostatnia warstwa to ziemia przeznaczona do wysiewu i upraw - powinna być dobrej jakości, jeżeli chcemy mieć wielkie plony. 



CIĄG DALSZY MALOWANIA... 










Na razie to wszystko, w kolejnej fazie będziemy sadzić. A potem to już tylko podlewać i czekać na plony.

Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

36 komentarzy:

  1. ŚWIETNA SPRAWA, MAM TAKIE SAME W SWOIM OGRODZIE

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie to Potrafią!Brawo! Chce mieć takie same, już pokazuje mężowi i wiercę mu przysłowiową "dziurę w brzuchu", aby brał się do roboty!Pozdrawiam cieplutko sympatyczne
    z pomysłem Panie. Kłania się Dorota z Rzeszowa,słonecznego choć wieje że fiu,fiu. Największa fanka na Podkarpaciu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ślicznie dziękujemy. Z mężami to już tak jest, że trzeba im dziurę w brzuchu wiercić. Zachęcamy do tego, niech pomagają w realizacjach nawet tych, najbardziej szalonych pomysłów. Pozdrawiamy serdecznie z Wrocławia, póki co też nie słonecznego!

      Usuń
    2. A może zamiast płakać i czekać na męża sama zrobisz???

      Usuń
  3. Szalenie podoba mi się takie rozwiązanie :D estetycznie i schludnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy pięknie. Bardzo są też praktyczne, bo takie grządki można mieć nawet na betonie czy trawniku. Pozdrawiamy

      Usuń
  4. Bardzo fajnie wyszło, dobre rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. och, gdyby nie ograniczały mnie ogrodzenia działki to mój ogródek warzywny nie miałby końca ;) mam co roku mnóstwo warzyw i ziół, kto raz spróbuje produktów z własnego ogródka ten już w supermarkecie zakupów robić nie będzie ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Pomysł genialny, realizacja jeszcze lepsza :)
    Do pielęgnacji ogrodu - również w okolicach ogródka warzywnego - polecam narzędzia marki Alpina https://www.alpina-garden.com/pl/ - są niezniszczalne

    OdpowiedzUsuń
  7. fajnie to wygląda :) ja jestem na etapie początkowym tzn. kupiłam mieszankę traw gazonowych, tuje na żywopłot i kilka krzaczków by jakoś zagospodarować pustą działkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Już kiedyś myślałam nad własnym warzywniakiem. Z tyłu w ogródku mam trochę miejsca i idealnie by tam pasował właśnie warzywniak. Fajnie mieć własne warzywa od siebie ;)
    Bardzo fajny poradnik.

    OdpowiedzUsuń
  9. Co za metamorfoza! Jestem pod wrażeniem Twojego talentu. Przede mną zaaranżowanie ogrodu i już się boję jak wyjdzie. Jestem pewna, że projektowanie i zakładanie ogrodów w Poznaniu w moim przypadku należeć będzie do firmy Iglaczek. Ich realizacje i metamorfozy bardzo mi się podobają.

    OdpowiedzUsuń
  10. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeśli ma się tylko miejsce w ogródku na warzywa to jak najbardziej warto wsadzić chociaż kilka grządek. Dzięki temu można cieszyć się własnymi warzywami, bez nawozów, bez szkodliwych substancji. Jak szukacie nasion do siania to na https://florexpol.eu/229-nasiona-warzyw zobaczcie, tu można zamawiać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja to na razie muszę zadbać o wykopanie studni głębinowej w moim ogrodzie i zastanawiam się nad konkretnymi usługami. Myślę, że bez żadnego problemu uda mi się skorzystać z usług firmy https://www.aqua-wiert.pl/ - mają fajne opinie.

    OdpowiedzUsuń
  13. W sumie we własnym ogrodzie na pewno podstawową opcją są meble ogrodowe, aby można było sobie bez problemu we własnym ogrodzie spędzać czas. Polecam Wam też stronę https://www.zyciepabianic.pl/mobile/artykul/technorattan-w-ogrodzie.html , bo na niej możecie przeczytać o meblach zarówno na ogród, jak i na taras.

    OdpowiedzUsuń
  14. warzywniak w ogrodzie to must jeśli się ma przestrzeń! dzięki temu mam pewność, że jem ekologiczne, niespryskane warzywa <3
    Polecam poczytać o tym jak zacząć taką przygodę https://justnature.pl/warzywniak-w-ogrodzie-czyli-jak-zaczac-uprawiac-warzywa/

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawy projekt. Super wyszły te wasze skrzyneczki na roślinność. Jednak jak dla mnie nie powinny być pomalowane na taki grafitowy kolor. Ja bym to pomalowała na taki typowo drewniany kolor i nie próbowała tego unowocześniać szarością.

    OdpowiedzUsuń
  16. Koniecznie pamiętajcie też o odpowiednich opryskach w Waszych ogrodach. Dzięki opryskom rośliny będą Wam pięknie rosły.

    OdpowiedzUsuń
  17. Pomysł na przyszłą wiosnę, będę tworzyć jak Wy ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo fajny pomysł na ogród warzywny. Ciekawy dobór koloru do drewna. Wyszło to bardzo pięknie, jednak będzie trzeba włożyć dużo pracy. Warto dokupić jakieś nawozy naturalne dla roślin oraz środki ochrony roślin, by nam robaki niczego nie zjadły.

    OdpowiedzUsuń
  19. Do różnych prac ogrodowych i ogrodniczych przydać się też mogą profesjonalne urządzenia i maszyny. Taki sprzęt z pewnością ułatwi pracę. Bardzo wygodną opcją jest możliwość jego wynajęcia. Polecam więc rozejrzeć się w sieci i poszukać różnych możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  21. Bardzo przydatne informacje! Zależy mi na tym, aby w moim ogrodzie pojawiło się więcej warzyw i owoców, ale właśnie nie wiem co i kiedy sadzić. Twój wpis będzie dla mnie bardzo przydatny, ale też wskazówek szukam np. na stronie https://studiodomu.pl/ogrod/owoce-i-warzywa/ .

    OdpowiedzUsuń
  22. Te spostrzeżenia są niezwykle ciekawe.

    OdpowiedzUsuń