ZAKŁADAMY OGRÓD WARZYWNY - CZYLI JAK ZBUDOWAĆ KONSPEKT OGRODOWY

28.4.21 Pani to potrafi 7 Comments


PROLOG
Posiadanie kawałka ziemi skłania do refleksji i zastanowienia, co można by z nią robić? I zaraz przychodzi wspaniała myśl - oczywiście założyć „warzywniak”. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić, bo różnych możliwości jest wiele. Pomyślałam, że zacznę od wytyczenia miejsca pod ogródek warzywny i później podejmę decyzję, w jaki sposób go wykonać. 

OGLĘDZINY
czyli decyzja o budowie skrzyń inspektowych
Po oględzinach dostępnych miejsc po warzywniak, wyszło mi, że najlepiej jak grządki staną w tej części ogrodu, gdzie obecnie mam trawnik. Wizja pielenia i usuwania trawy, lekko mnie przeraziła, bo i ogródek miał być niemały. Musi tam być miejsce na fasolkę, ogórki, pomidory i zioła. Chciałabym spróbować z ziemniakami i batatami, a i oczywiście muszę posadzić całą masę cukinii. Już na pierwszy rzut oka widać, że to będzie kawał grządki. 

W takiej sytuacji najlepiej zbudować inspekty ogrodowe. Tu bardzo przydatne okazały się deski z odzysku i Pan Mąż, który wszystko pięknie pociął i razem skręcił, tworząc piękne skrzynie inspektowe. 

WYBÓR PRODUKTU DO MALOWANIA
Ponieważ skrzynie staną bezpośrednio na podłożu i będą miały kontakt z ziemia i dużą ilością wody, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Deski, z których zrobione zostały moje konspekty, pochodziły z rozbiórki wnętrza sklepu. Część z nich była w stanie surowym, część polakierowana. Dlatego do pomalowania wybrałyśmy produkt marki V33 Lazura Ochronna Polski Klimat EKSTREMALNA ODPORNOŚĆ. Produkt ten przeznaczony jest do ochrony drewna narażonego na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, typowych dla polskiego klimatu.

WŁAŚCIWOŚCI:
-  Trwale chroni drewno przed działaniem promieni UV.
-  Wodoodporna, zapobiega wnikaniu wody w głąb drewna.
-  Mrozoodporna, nie pęka oraz nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur.
- Mikroporowata i elastyczna pozwala drewnu oddychać oraz pracuje wraz z drewnem podczas zmian wilgotnościowych.
-  Utrwala piękno drewna i podkreśla jego usłojenie.
-  Nie kapie, nie tworzy smug oraz zacieków.

PRZEZNACZENIE:
- Drewno na zewnątrz i wewnątrz: drzwi, elewacje, podbitki, boazerie, belki, płoty, domki narzędziowe, meble ogrodowe, pergole, itp.
-  Wszystkie gatunki drewna z wyłączeniem drewna tłustego oraz zawierającego antyoksydanty.
-  Na powierzchnie umożliwiające swobodny spływ wody i śniegu.

WAŻNE:
Wysokiej jakości żywice sprawiają, ze lazura jest odporna na wahanie temperatury w granicach od 40 C do +60 C. Hydrofobowa formuła sprawia, ze krople wody nie wnikają w głąb drewna.
Elastyczna i odporna powłoka pracuje wraz ze zmianami objętościowymi drewna powstałymi pod wpływem wahań wilgotnościowych i temperaturowych, dzięki czemu powłoka nie łuszczy się i nie pęka. Lazura ta występuje w 8 kolorach, my wybrałyśmy grafit. 

MALOWANIE wnętrza
Skrzynie zostały pomalowane wewnątrz i od zewnątrz oraz bardzo dokładnie od spodu. To ważne, bo tam skrzynie stykają się bezpośrednio z zawsze wilgotnym podłożem. Kiedy środek wysechł, skrzynie zostały wewnątrz obite agrowłókniną. Zrobiłam to, żeby trawa i potencjalne chwasty nie wyrastały w skrzynkach, no i żeby ziemia nie przesypywała się przez szczeliny. 
WYPEŁNIENIE SKRZYNI 
Dobrze wypełniony inspekt ogrodowy powinien mieć co najmniej 4 warstwy. Żeby łatwiej to zobrazować przygotowałyśmy mała grafikę. 

Pierwsza warstwa od dołu - tu możemy dać suche gałęzie czy patyki. Tworząc w ten sposób warstwę drenażową. Druga w kolejności to suche trawy, liście, odpady ogrodowe i kuchenne (warzywne), czy drobno posiekane gałęzie. Trzecia warstwa to ziemia kompostowa. Ostatnia warstwa to ziemia przeznaczona do wysiewu i upraw - powinna być dobrej jakości, jeżeli chcemy mieć wielkie plony. CIĄG DALSZY MALOWANIA... 


Na razie to wszystko, w kolejnej fazie będziemy sadzić. A potem to już tylko podlewać i czekać na plony.

Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

7 komentarzy:

 1. ŚWIETNA SPRAWA, MAM TAKIE SAME W SWOIM OGRODZIE

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie to Potrafią!Brawo! Chce mieć takie same, już pokazuje mężowi i wiercę mu przysłowiową "dziurę w brzuchu", aby brał się do roboty!Pozdrawiam cieplutko sympatyczne
  z pomysłem Panie. Kłania się Dorota z Rzeszowa,słonecznego choć wieje że fiu,fiu. Największa fanka na Podkarpaciu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szalenie podoba mi się takie rozwiązanie :D estetycznie i schludnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie wyszło, dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń