DIY - METAMORFOZA KOMODY WE WZORY GEOMETRYCZNE

27.7.18 Pani to potrafi 0 Comments
prolog
Przerabianie mebli daje niesamowite możliwości. Za pomocą farb i odrobiny fantazji, z mebla dostępnego w sieciówce, dostępnego w milionach egzemplarzy, możemy wyczarować prawdziwą coś fantastycznego. Takim, przez nas ulubionym meblem jest komoda TARVA z Ikea. Lubimy ten mebel przerabiać, bo: po pierwsze ma bardzo dobrą cenę `(kosztuje niecałe 250,- złotych). Po drugie, jest meblem wykonanym z litego drewna, i po trzecie: sprzedawany jest w stanie surowym - co oszczędza czas, bo nie trzeba „zdzierać” z niego farb i lakieru. Dodatkowo komoda ta ma bardzo fajne proporcje, więc pasuje do większości wnętrz. 

komoda z geometrycznym wzorem
Tym razem potrzebowałyśmy mebla do naszej warszawskiej realizacji 3 MIASTA / 3 STYLE / 3 REALIZACJE. (Jeżeli ktoś nie pamięta, a chciałby, to całą metamorfozę może zobaczyć TUTAJ). Apartament miał być utrzymany w stylu Modern Vintage, co oznaczało w praktyce tyle, że potrzebowałyśmy mebli małych ale z wielkim charakterem. Miałyśmy fajny stół i krzesła, niezwykłe łóżka, które udało się pięknie „oprawić”, uroczy gazetnik, galerię sztuki, brakowało tylko funkcjonalnej komody.  
Oczywiście padło na Tarvę. Pomysł na przemalowanie jej pojawił się jak zwykle z nikąd, czyli powstał na wskutek zażartej dyskusji. Postanowiłyśmy mebel utrzymać w dość ciemnych barwach, tak, żeby uwidocznić wymyślony wzór.  Główny motyw dekoracyjny miało stanowić 18 kwadratów, a każdy zbudowany był z 4 różnokolorowych trójkątów.  

krok 1
Pierwszą czynnością było wytyczenie obszaru na którym miał powstać wzór. Tak powstał kwadrat o wymiarach 59 x 59 cm, który po obrysowaniu pomalowałyśmy białą farbą. Do malowania komody użyłyśmy emalii dedykowanych do drewna. Ale równie dobrze można użyć farb akrylowych bądź kredowych. krok ii
Ten etap jest najbardziej skomplikowanym procesem i wymaga skupienia. Żeby lepiej to wyjaśnić przygotowałyśmy dla Was schematyczne rysunki, wyjaśniające cały proces. 


[a]Pomalowany kwadrat dzielimy na 4, równe pionowe pasy. 
[B]Teraz dodajemy 4 pasy poziome, tak żeby powstało 16 małych kwadratów.
[ C ] Kolejnym krokiem jest narysowanie przekątnych w każdym kwadracie, powinno powstać 7 skośnych linii
[D]Czynność powtarzamy w drugą stronę. W ten sposób uzyskaliśmy 64 małych trójkątów.


krok III
Jako pierwsze, malujemy czarne trójkąty. Aby powstały, musimy wykleić taśmą, brzegi trójkątów. Pozostałą powierzchnię zaklejamy. Brzegi taśmy mocno dociskamy, tak, żeby podczas malowania farba nie wchodziła pod nią. Najlepiej do malowania użyć wałka flokowego. Osobiście nie polecam wałków z gąbki. Mocno napowietrzają farbę i czasami zostają po nich nieestetyczne „bąbelki”. 

Po wyschnięciu farby, odklejamy taśmy. Teraz musimy wykleić trójkąty, które będą niebieskie. Poprzednią czynność powtarzamy. Mamy już czarne, niebieskie i różowe trójkąty. Białe powstaną po odklejeniu taśmy. Tych już nie musimy ani wyklejać, ani malować. 

krok IV
Powstały wzór zabezpieczamy taśmą, a pozostałe części komody malujemy na czarno.  Jeżeli po pierwszej warstwie, farba nie pokryje całkowicie powierzchni, to po wyschnięciu malujemy drugą warstwę. 


krok v
Wokół wzoru powstałego na frontach szuflad, malujemy złotą obwódkę. Tu też pomagamy sobie taśmą. Wyklejamy ramkę i za pomocą małego pędzla malujemy złoty pasek. My do tego celu używamy farby akrylowej. 


krok vi
Ostatnim etapem jest wymiana gałek. Do naszej komody wybrałyśmy delikatne, złote kółka. Ozdobne gałki to taka „wisienka na torcie”, definiująca charakter mebla.  W naszym przypadku, złote kółka podkreśliły delikatność wzoru, który namalowałyśmy. 


koszt 
- drewniana komoda 249 PLN
- złote uchwyty 20 PLN za 2 uchwyty, czyli 60 PLN
- farba, każdy kolor po 24,50 PLN, czyli 100 PLN
- złota farba akrylowa 20 PLN
- taśma malarska 14 PLN x 2 + 28 PLN
- wałkI, wąski i średni pędzel, kuweta, linijka, ołówek, nożyk lub skalpel

Łączny koszt: 457 PLN

efekt końcowyNAPISZCIE JAKIE wam 
podoba się taka komoda?

POZDRAWIAMY CIEPLUTKO

ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

0 komentarze: