7 PODSTAWOWYCH NARZĘDZI, JEŚLI LUBISZ MAJSTERKOWAĆ

17.11.17 Pani to potrafi 20 Comments


Majsterkowanie. A co to właściwie jest to majsterkowanie? Cytując słownik: „ majsterkować to wykonywać ręczną pracę techniczną przy użyciu narzędzi, na ogół na własne potrzeby".  O ile definicja jest poprawna, to myślę, że w żaden sposób nie wyczerpuje tematu. Bo przecież majsterkowanie to dużo, dużo więcej… To nie tylko możliwość odnowienia samodzielnie starego mebla, zrobienia drobnej zabawki, karmnika na zimę, domku dla kota, ramki do obrazka, przerobienie mebla z sieciówki, małego remontu mieszkania, prezentu dla babci… no mogłabym tak wymieniać jeszcze z godzinę, albo i dłużej, i nie wyczerpałabym możliwości tego zagadnienia.  A do tego wszystkiego należałoby dołożyć, moim zdaniem najważniejsze: RADOŚĆ I SATYSFAKCJĘ z takiej pracy. 

Kochani,  nic tak przecież nie cieszy, jak samodzielnie przerobiony mebelek, nic tak nie odpręża jak szlifowanie papierem ściernym i nigdzie tak psychicznie nie wypoczniecie, jak przy zajęciach DIY. A do tego jeszcze znacząco oprawicie swoje życie… tak, tak, wypoczęta psychicznie mama, patrząca na swoją nową-stara komodę, samodzielnie zrobioną, jest jak objawienie w domu. Uśmiech zadowolenia na jej twarzy nie zejdzie nawet w obliczu nowego rachunku za gaz! Ale, żeby zacząć przygodę z majsterkowaniem, musimy parę rzeczy, a w zasadzie narzędzi, posiadać. 
Ponieważ dość często pytacie nas, jakie narzędzia powinno się posiadać, postanowiłyśmy opowiedzieć Wam o naszych ulubionych. 

1.WIERTARKO - WKRĘTARKA

To jedno z droższych narzędzi, bez którego ciężko byłoby się obejść. Oczywiście w marketach mamy do wyboru wiertarko-wkrętarki różnych firm i w różnych cenach, i prawdą jest, że możemy kupić wiertarkę już za 200 PLN. Jeżeli jednak lubicie majsterkować i przerabiać, a małe remonty nie są Wam obce, radzę wybrać tańszy model, ale z linii profesjonalnej (500 - 1000 PLN). Taka wiertarka będzie dobrą inwestycją na lata. Poniżej trochę teorii, która może okazać się pomocna przy wyborze właściwego modelu:

Moment obrotowy – absolutnie najważniejszy parametr, przekłada się on bowiem na możliwości wiertarki. Zasada jest prosta – im wyższy moment obrotowy, tym w twardszym materiale mogą być wykonywane otwory. Urządzenia z momentem równym 10-15 Nm nie będą w stanie wiercić w metalu czy grubym betonie. Co jest o tyle istotne, jeżeli mieszkacie w bloku i macie betonowe ściany. 
Prędkość obrotowa – ona również przekłada się na skuteczność wiertarki. Ilość wykonywanych obrotów na minutę wskazuje bowiem, jak szybko wiertarka jest w stanie wykonać otwór. 
Moc znamionowa – podobnie jak moment obrotowy, wskazuje, w jakich materiałach będzie w stanie pracować. Co ważne, im wyższa moc, tym większych wierteł będziemy mogli użyć. Wiertarki profesjonalne dysponują mocą w okolicach 1000 W. 
Zasilanie – na rynku wymienić należy wiertarki elektryczne oraz akumulatorowe. Te pierwsze zasilane są z sieci, ogranicza nas więc długość przewodu. Wiertarka akumulatorowa może być wykorzystana wszędzie, ważna jest jednak pojemność akumulatora czyli czas na który on nam wystarczy. 
Ponieważ nie lubimy kupować sprzętu na raz, a w wiertarce lubimy czuć moc, bo nie tylko nią wiercimy i skręcamy ale używamy jeszcze „frezów”, końcówek do szlifowania czy polerowania itp. zdecydowałyśmy się więc na zakup wiertarko-wkrętarki z linii profesjonalnej marki KRESS ALS 150

- Jest to potężna w swojej mocy wiertarka, ukryta w małej i lekkiej obudowie. - Waży tylko 1,5 kg. - Posiada 2-biegową skrzynię biegów z wysokim momentem obrotowym w 1 biegu do wkręcania, wysoką prędkość w 2 biegu do wiercenia. - ASL - to Automatyczna blokada wrzeciona  do wygodnej i szybkiej wymiany narzędzi przy użyciu jednej ręki. Regulacja momentu obrotowego 16-stopniowa do ciągłego wkręcania. - Bieg prawo / lewo.- Przełącznik elektroniczny z bezstopniową regulacją prędkości.- Miękki uchwyt zapewnia bezpieczną i niemęczącą pracę.- I to co kocham najbardziej- reflektor LED do oświetlania miejsca pracy!


2. ZSZYWACZ ELEKTRYCZNY / TAKER

Drugim narzędziem, bez którego w naszej pracy nie mogłybyśmy się obejść jest Zszywacz zwany w kręgach wtajemniczonych „takerem”.  W tej grupie narzędzi mamy zszywacze ręczne, akumulatorowe, elektryczne, pneumatyczne i gazowe. Do majsterkowania rozważamy trzy pierwsze:
Zszywacze ręczne, akumulatorowe i elektryczne. Zszywacze ręczne mają tą zaletę, że są tanie, ale moim zdaniem, to jedyny pozytyw. Najczęściej są dość kanciate o nieergonomicznych uchwytach i małej mocy co przy dłuższej pracy skutkuje niedobitymi zszywkami i wielkimi odciskami na dłoniach! 
Akumulatorowe są już o wiele lepsze, bo ich siła jest trochę większa i są bardziej poręczne. Ponieważ my dużo tapicerujemy i używamy takera często, wybrałyśmy model elektryczny marki NOVUS J-105 
Jest to zszywacz już z rodziny profesjonalnych. Jest to uniwersalny zszywacz do szerokiej gamy prac montażowych, tapicerskich oraz dekoracyjnych. Łączy w sobie wysoką jakość  oraz niewielką masę i wymiary. 
Ponadto posiada:
- zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem na uchwycie,- elektroniczną regulację siły uderzenia,- zderzak dystansowy- ładowanie zszywek od spodu- okienko kontrolne ilości zszywek w magazynku
- długość przewodu ponad 3 m dla wygodnej pracy na wysokości,
- możemy pracować nie tylko tradycyjnymi zszywkami załadować jego
- magazynek specjalnymi gwoździami co rozszerza zakres prac!

3. PISTOLET DO KLEJU

Kolejnym narzędziem koniecznym kiedy lubimy prace typu DIY jest pistolet do klejenia klejem na gorąco. Moim skromnym zdaniem - MUSISZ GO MIEĆ! 
I tu oczywiście też mamy do wyboru urządzenia dostępne w różnych parametrach, kształtach i cenach. Te najtańsze zaczynają się już od 20 złotych i też można nimi z powodzeniem kleić. My przy naszym wyborze kierowałyśmy się możliwością pracy bez przewodu i posiadaniem końcówki do precyzyjnego klejenia. Nasz wybór to STEINEL GLUEMATIC 5000. Jak wiadomo tanie pistolety często się rozszczelniają  strzelają klejem, powodują zwarcia i wywalają korki! Dlatego postanowiłyśmy wybrać ten model. Jedynie co tu mogłoby być lepiej rozwiązane to moment zdejmowania pistoletu z podstawy, bo niestety czynność ta wymaga użycia drugiej ręki. Jego niewątpliwą zaleta jest to, że podczas użytkowania nie ciągną się „nici” z kleju i nie zanieczyszcza to wykonywanej pracy. Dwie wymienne końcówki oraz w zestawie to też duży plus! 

UWAGA! Pasują wkłady 11 i 12


4. uchwyt/ KRĄŻEK ŚCIERNY 


W zasadzie nazwanie tego ręcznego narzędzia „krążkiem ściernym” jest zbyt ubogie. 
Ale po kolei; mowa tu o uchwycie okrągłym do  szlifowania ręcznego marki WOLFCRAFT. Jest to bardzo sprytne urządzenie za pomocą którego szlifowanie to prawdziwa przyjemność. 
Urządzenie to nadaje się do krążków ściernych ø 125 mm, - do szybkiego szlifowania (wysoka wydajność w usuwaniu materiału), dodatkowo samoprzyczepny rzep pozwala na szybką wymianę nakładek ściernych. Dodatkowo można dokupić do takiego uchwytu  jeszcze nakładki polerskie: filc, gąbka, wełna owcza oraz krążki ścierne do farb i lakierów. 
Osobiście uważam, że kupienie tego krążka w zestawie ze wszystkimi nakładkami za około 70 PLN, to świetna inwestycja, a może i fajny PREZENT! 


5. NOŻYce uniwersalne

Nożyczki znajdują się u nas na 5 miejscu, ale w zasadzie można by od nich zacząć! Jest to bowiem narzędzie, które używa się przecież parę razy dziennie i to nie tylko do majsterkowania. 

Dlatego szukając odpowiednich nożyczek wybrałyśmy nożyce wielofunkcyjne marki Wolfcraft. Nadają się nie tylko do cięcia tkanin, papieru czy filcu, ale możemy nim przykręcić śrubkę, przeciąć tekturę jak nożykiem, otworzyć puszkę farby czy w końcu, w upalny dzień po pracy…otworzyć coca-colę! :) Inwestując 30 PLN otrzymujemy bardzo fajne narzędzie. Ergonomicznie wyprofilowane uchwyty, zostały powleczone tworzywem sztucznym, które podczas pracy, chroni nasze ręce.  

6. ŚCISKI STOLARSKIE

W naszym rankingu podstawowych narzędzi nie mogło zabraknąć ścisków stolarskich.  Czy to budowa, remont czy tylko drobne majsterkowanie, ścisk stolarski to MUST HAVE! Za pomocą takiego uchwytu przytrzymasz sklejany but, książkę z biblioteki, blacik restaurowanej komody a nawet zrobisz na szybko wieszak na palto (wystarczy przyczepić do mebla!). Zastosowań jest wiele jak i rodzajów ścisków. Jedno jest pewne - jak masz ścisk, to masz jedną rękę dodatkowo! 
My w naszej pracowni mamy wiele ścisków od tych małych, a nawet maleńkich do ogromnych. Mamy ściski kątowe, ręczne a wszystkie marki Wolfcraft. Po pierwsze, że produkty tej marki są bardzo solidne, to jeszcze pięknie wyglądają podczas pracy. 

7. RĘKAWICE OCHRONNE 

To już ostatnia rzecz w naszym TOP7 narzędzi dla majsterkowicza. Rękawice ochronne - bo o niuch tu mowa, należą dla mnie do najważniejszych. Lubię pracę fizyczną, ale nie lubię kiedy moje ręce wyglądają jak u „spracowanego majstra”! Przerobiłam wiele rękawic, ale do wszystkich miałam jakieś ale. A to zbyt luźne, a to cisnące, uwierające lub takie, że nic nie wnosiły do pracy. 
W zeszłym roku udało nam się przeżyć objawienie i trafiłyśmy na rękawice marzeń marki SNICKERS! Nie, nie tych od batonów :) Rękawiczki skradły nasze serca i dłonie. Ja się bez nich nie ruszam, i nawet kiedy taszczę siaty z zakupami na 2 piętro, to je zakładam. 
Jest to najdoskonalsza rękawica robocza do pracy z narzędziami. Poduszki na powierzchni chwytu umożliwiają wygodne i pewne chwytanie narzędzi. 
Kiedy ją założymy rękawica jest dość ciasno dopasowana, ale to właśnie sprawia, że dobrze leży na dłoni. Pozwalają na to żelowe wyściółki. Rękawica ta sprawdza się podczas wykonywania zadań wymagających precyzji i zapewnia optymalny chwyt narzędzia (rękawica jakoby „przyczepia” się do trzymanej powierzchni, co wymaga mniejszego użycia siły! 
Wewnętrzna strona dłoni jest wykonana z trwałego i przepuszczającego powietrze tworzywa Chamude®, a sprężysty fragment zapewnia nadzwyczajny komfort i swobodę ruchów.
Ponadto:

- Silikonowy wzór na wewnętrznej stronie dłoni gwarantuje pewny chwyt.
- Siateczka na wierzchu dłoni usprawnia wentylację.
- Dobrze przylegający, zapinany na rzep mankiet z tworzywa Airprene, zapewnia doskonałe dopasowanie do ręki, a w związku z tym jej skuteczną ochronę.

Rękawice SPECJALIZED TOOL Snickers, co prawda nie są tanie, ale za to możemy kupować je osobno, na sztuki. A naprawdę warto!

Napiszcie jakie jest Wasze MUST-HAVE narzędziowe, 
a może o czym marzycie? 

Pozdrawiamy Was cieplutko
Ania i Beti czyli dziewczyny z Pani to potrafi

20 komentarzy:

 1. Świetny wpis! Właśnie chcę mężowi sprawić prezent, bo odbieramy w przyszłym tygodniu mieszkanie w Lokum Di Trevi i mąż będzie wykańczał wszystko sam! Już nie mogę się doczekać efektu końcowego! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z Twojego zestawu przydałyby mi się rękawice i nożyce. Nie pogardziłabym dobrą maseczką przeciwpyłową przy większym szlifowanu. Wielkim marzeniem jest szlifierka mimośrodowa Festool. Pozdrawiam, Emilia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emilio nasze Must Have, to oczywiście jeszcze kilka pozycji i te dwie rzeczy, które wymieniłaś oczywiście się w niej znajdują, ale o tym to może w kolejnym poście :-)
   Życzymy Ci bogatego Mikołaja/Gwiazdora z Festoolowym prezencikiem. Buziaki.

   Usuń
 3. Hej! Ciekawy wpis! Sam zastanawiam się od dłuższego czasu jakie narzędzia powinny znaleść się w moim domku i chyba znalazłem odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! Bardzo ciekawy wpis! Ja ostatnio znalazłem fajną stronkę https://seger.pl/ właśnie z tego typu narzędziami. Ceny naprawdę niskie a realizacja to około 2 dni robocze

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dostsałem od żony fajną lapę przenośną tzw. warsztatową super jestem zadowolony polecam każdemu https://www.smd-led.pl/lampy_przenosne_led.php?pro_id=5710

  OdpowiedzUsuń
 6. świetne zestawienie. Rzeczywiście, ta złota 7tka najważniejszych narzędzi do majsterkowania to podstawa każdego, nawet najmniejszego warsztatu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkie z tych rzeczy faktycznie są bardzo potrzebne i powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie. Ja powiem szczerze, że jakoś nie mam swoich ulubionych, ponieważ lubię mieć gdzieś pod ręką to, co akurat jest mi potrzebne. Dodatkowo zawsze fajnych narzędzi szukam na stronie https://www.interblue.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne zestawienie. My kompletujemy różne rzeczy w planie mamy budowe domu. Wszystkie informacje się przydadza

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za podpowiedzi. Budowy a nawet i remonty to nie raz spore wyzwania. Ale dla efektu wow warto to robić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podczas budów warto korzystać z usług różnych firm. Zdjąć z siebie obciążenie. Nie zawsze też każdy sprzęt mamy a czasem nie warto kupować.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fantastyczny wpis! Brawo za propagowanie ciekawego hobby, jakim jest majsterkowanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przychylam się do opinii wyżej - dobra robota! Majsterkowanie to piękna pasja :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy blog, to super, że umiesz tyle zrobić w domu, ja mam trochę dwie lewe ręcę

  OdpowiedzUsuń
 14. Dodałbym do tego jeszcze drabinę albo rusztowanie. Sam kupiłem na stronie https://www.arad.pl/rusztowania-przejezdne-krause-,g33.html rusztowanie przejezdne do wykończenia ścian w salonie z antresolą.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dobre zestawienie, wszystkie narzędzia jakie są potrzebne na początek.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie zgadzam się z Twoją listą, ponieważ są to wszystkie rzeczy, które posiadam w swoim warsztacie i których stale używam do różnych prac. Muszę one być w moim garażu, bo czasem nie ma ich czym zastąpić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej, świetny wpis! Absolutna podstawa, jeśli ktoś zamierza zacząć przygodę z majsterkowaniem i DIY. Nie wszystko można. lub się potrafi zrobić samemu, wtedy lepiej zwrócić się np. ze spawaniem: https://sbg.barosz.pl/technologia/spawanie do profesjonalistów :).

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo przydatne rzeczy dla majsterkowicza. Może wam się też przydać namiar na firmę https://www.sklepsrubex.pl/category/Nakretki-szesciokatne-z-gw-calowym-DIN-934-133282 , gdzie znajdziecie różnego typu elementy złączne. Śruby, nakrętki i inne. Takie rzeczy też są potrzebne.

  OdpowiedzUsuń