JAKĄ PODŁOGĘ WYBRAĆ - PARKIET, LAMINAT CZY WINYL?

7.12.17 Pani to potrafi 24 Comments


Witajcie Kochani!
Nie od dzisiaj wiadomo, że podłoga to podstawa każdego domu czy mieszkania. Jest to niejako fundament, który definiuje całe wnętrze. Dobrze dobrana podkreśli jakość i charakter wnętrza,  źle dobrana z kolei, może zniwelować wszystkie nasze, nawet najlepsze intencje.  

trochę historii
Ale po kolei. Nie wiem czy wiecie, że kiedy człowiek wybrał jaskinię na dom, miał w niej podłogę. Długo było to po prostu klepisko. Ale już w V w. p.n.e. w Mezopotamii, pojawiły się pierwsze, kamienne podłogi. Ale nie tylko, takie podłogi były wykorzystywane już przez starożytnych Egipcjan, Greków czy Rzymian. Co ciekawe, rzymskie podłogi nie tylko pięknie wyglądały bo pokrywano je mozaikami, to jeszcze były podgrzewane! 
Niestety te znakomite rozwiązania na przestrzeni wieków jakoś gdzieś się zapodziały, bo już przeciętny mieszkaniec średniowiecznej Europy, mieszkał razem ze zwierzętami więc na podłogi wróciło znane nam już klepisko, teraz ze względów praktycznych, pokryte sianem. 

Jak czytamy w różnych źródłach, dopiero w okresie baroku zaczęły pojawiać się pierwsze podłogi wykonane z drewna. Była to dla ówczesnych spora zmiana. Co ciekawe pierwsze panele podłogowe pojawiły się najprawdopodobniej już w siedemnastowiecznej Francji. Tu też  w pałacach francuskich elit zaczęły pojawiać się pierwsze parkiety. Nie odbiegały one zbytnio od tego, jak wyglądają  dzisiaj. Każda z części drewnianej podłogi była wycinana, czyszczona i polerowana ręcznie. Drewno kładziona na podłogę bez zabezpieczenia bo lakier to dużo późniejszy wynalazek. Tak więc deski swoją gładkość uzyskiwały dopiero po wielu miesiącach użytkowania. Na początku przybijano je gwoździami do podłoża, dopiero na początku XX wieku pojawiło się łączenie na wpust i pióro, używane do dzisiaj. 

Parkiet drewniany - wzór wersalski
Tuż przed II wojną światową pojawia się na rynku nowy gracz - linoleum, który zmienia oblicze współczesnego lokum.Potem poszło lawinowo, dzisiaj mamy w czym wybierać: podłogi drewniane, parkiety, panele laminowane, panele winylowe, płytki winylowe, wykładziny dywanowe… długo można by wymieniać. 

Podłoga zdecydowanie nie jest elementem, który chcielibyśmy często wymieniać. Bardzo ważny jest więc wybór odpowiedniej podłogi do naszego lokum, ale oferta na rynku tego nam nie ułatwia. Nie dlatego, że jest mała… o nie! Chodzi raczej o to, że wybór jest coraz większy, a i technologie produkcji podłóg coraz lepsze. W związku z powyższym postanowiłam lekko przybliżyć Wam podłogi dostępne na  naszym rodzimym rynku.

parkiet - król podłóg, podłoga królów
Drewniana podłoga ma dzisiaj wiele twarzy: od wielkich litych desek, po małe klepki parkietowe. Parkiet tradycyjny składa się z drewnianych deszczułek (klepek), które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Zwykle deszczułki mają długość od 250 mm do 500 mm, szerokość od 50 mm do 70 mm i grubość do 22 mm.  Dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9-11 mm do pióra/wpustu) można go  wielokrotnie odnawiać. Klepki parkietowe wytwarza się głównie z dębu, buku, jesionu i jawora; mniej popularne są gatunki: dąb czerwony, wiąz, czereśnia czy akacja. Coraz częściej spotyka się także parkiety z drewna egzotycznego. Oprócz tradycyjnych klepek parkietowych na rynku dostępne są również inne rodzaje parkietu: Mozaiki parkietowe, parkiet lamelowy, parkiet dwuwarstwowy i trójwarstwowy.  

Mozaiki parkietowe. Są to elementy drewniane łączone w tafle przyklejone do płyty lub siatki, z którymi mocuje się je do podłoża. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, w których tafle mają naprzemiennie ułożone niewielkie elementy z tego samego drewna; na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. 

Lamelowy. Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm i pozostałe wymiary w mm: 300 x 60, 250 x 50 lub 420 x 70, 350 x 70, 280 x 70 oraz 400 x 50.

Parkiet dwuwarstwowy. Są to elementy o wymiarach podobnych do tradycyjnego parkietu (420 x 70 x 11, 490 x 70 x 14 mm), ale o konstrukcji dwuwarstwowej. Wierzchnia warstwa jest z drewna grubości 3-7 mm wykończonego lakierem lub olejem, a stabilizująca - grubości 6-10 mm.

Trójwarstwowy. Składa się z trzech warstw: wierzchniej, nośnej i stabilizującej. Warstwy spodnie mogą być z drewna lub z materiałów drewnopochodnych, na wierzchnią stosuje się tylko drewno różnych gatunków krajowych i egzotycznych kilkakrotnie lakierowane lub olejowane. Grubość parkietu wynosi 14-25 mm, a warstwy użytkowej (dekoracyjnej) - najczęściej od 4 do 6 mm. Pojedyncze elementy nazywa się panelami. Mają one szerokość od 14 do 20 cm i długość od 120 do 240 cm. Tych części raczej nie można odnawiać w tradycyjny sposób. 


podłoga laminowana - rewolucja
W 1977 roku szwedzki koncern Perstorp wynalazł panel podłogowy laminowany i zaczął sprzedawać swoje produkty pod marką Pergo. Powierzchnie laminowane są znane od lat 20-tych ubiegłego wieku, natomiast panele podłogowe trafiły na rynek europejski dopiero w 1984 roku.

Kolejnym kamieniem milowym było wynalezienie bezklejowego systemu łączenia paneli. Na przełomie lat 1996/97 belgijska firma Unilin oraz szwedzka firma Valinge wypuściły prawie równocześnie swoje własne, opatentowane systemy łączenia. Valinge zaprezentowało swój zamek w panelach Alloc, a Unilin w panelach Quick-Step. Od tamtej pory toczą się spory, która firma opatentowała łączenie na „click” jako pierwsza. Niemniej jednak wszyscy producenci muszą posiadać licencje na zamki z Unilinu, Valinge lub obu jednocześnie.


Pierwsze panele laminowane posiadały klasę użyteczności 21 (AC1), dzisiaj standardem są panele Ac4 a dla najbardziej wymagających klientów panele komercyjne nawet AC6. Gęstość płyty w początkach produkcji (płyta wiórowa, MDF) była znacznie gorszej jakości niż produkowane dzisiaj, a i sposób odwzorowania drewna jest dzisiaj w wielu panelach mistrzowski. Ostatnio modne stały się deski o prawdziwie gigantycznych wielkościach - niektóre maja ponad 2 metry długości!


Przeciętny panel laminowany składa się z 4 warstw:
Przezroczystej powłoki odpornej na ścieranie zapewniającej odporność na zaplamienia, uderzenia, zarysowania, wypalenia i domowe środki czystości.
Warstwy wzorzystej: fotografia prawdziwego drewna lub płytki ceramicznej o bardzo dużej rozdzielczości, odtworzona przy użyciu bardzo zaawansowanej techniki drukarskiej i wykończona żywicą melaminową.
Odpornej na wilgoć klejonej płyty podstawowej z HDF o wyjątkowo wysokiej wytrzymałości.
Warstwy stabilizującej gwarantującej doskonałą stabilizacje płyty, która nie ulegnie wygięciu ani wypaczeniu, jeśli będzie prawidłowo zamontowana i pielęgnowana.

Podłogi te cieszą się ogromną popularnością są nie tylko coraz lepsze, ale przede wszystkim są bardzo przystępne cenowo. 


hit, nie kit czyli podłogi winylowe.
LVT z ang. Luxury Vinyl Tiles – Luksusowe Płytki Winylowe – to nowoczesne podłogi  z  polichlorku winylu (PVC) o wielowarstwowej budowie. Materiał znany nam doskonale ze starych płyt winylowych. Występują w formie płytek lub paneli, odzwierciedlających naturalny wygląd drewna bądź kamienia.  Podłogi LVT (zarówno płytki jak i panele winylowe),  są zbudowane warstwowo. Taka konstrukcja odpowiada za trwałość, stabilność oraz wygląd podłogi winylowej.   


Poszczególne warstwy składające się na panel winylowy:
 • przezroczysta warstwa poliuretanu
 • warstwa użytkowa z tłoczonego PVC
 • warstwa fotograficzna (nadrukowany dekor)
 • zasadnicza warstwa nośna
 • warstwa wzmacniająca
Dla wielu ludzi przy wyborze podłóg najważniejsze są dwie cechy: świetny, pasujący do aranżacji wygląd oraz wszechstronność zastosowań. A podłogi winylowe sprawdzą się zarówno w mieszkaniach i domach, jak i obiektach użyteczności publicznej - zwłaszcza w przestrzeniach komercyjnych, gdzie liczy się zarówno wytrzymałość jak i design.


Dzięki różnorodności dekorów nietrudno dobrać wzór do potrzeb aranżacji, co szczególnie doceniają architekci wnętrz. Dopasowaniu do projektu sprzyjają także dostępne różne formaty podłóg LVT. Miłośnicy drewna z pewnością wybiorą dekor wiernie odwzorowujący ten naturalny materiał, a dla podkreślenia wzoru zdecydują się na format deski. Zwolennicy klimatu śródziemnomorskiego we wnętrzach zapewne chcieliby z kolei stąpać po kamieniu  czy ceramice lub... ich wiernej imitacji. Tu z pomocą przyjdą podłogi winylowe w formacie płytek. Te podłogi mają jeszcze jedną zaletę - zdecydowaną przewagę nad ceramiką w naszym klimacie - są znacznie cieplejsze w dotyku. W dodatku podłogi winylowe pochłaniają dźwięki, będą więc znakomite do mieszkań w blokach. 
Dzięki temu, że winyle są wodoodporne możemy kłaść je z powodzeniem nawet w łazience. 

Panele winylowe doskonale naśladują naturalną powierzchnię. Perfekcyjna faktura dekorów powstaje dzięki nowoczesnej i zaawansowanej technologii tworzenia oraz sposobu nakładania fotografii. Wysoka jakość nadrukowanego wzoru na podłodze sprawia, że na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić np. naturalny kamień od jego winylowego odpowiednika.  Nadruk  z dekorem znajduje się dopiero na trzeciej warstwie, dzięki czemu jest on podwójnie chroniony (przez PVC i poliuretan) przed uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

SZEROKI WYBÓR PODŁOG MOŻECIE ZNALEŹĆ 
W ofercie Galerii Wnętrz DOMAR we Wrocławiu

NEW FLOOR
QBIKDESIGN
QUERCUS

Dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga
Pozdrawiamy gorąco, Ania i Beti, 
czyli dziewczyny z Pani to potrafi
ŻRÓDŁA:
http://strefapodlogi.pl/historia-paneli-laminowanych/

http://muratordom.pl/wnetrza/podlogi-i-schody/posadzki-drewniane,125_1369.html

24 komentarze:

 1. Winyl nr 1 dla Sielskiej Chaty . Piękne, miękkie, ciche i można jeszcze bardzo wiele pozytywnych określeń w tym miejscu zamieścić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rodzice mają w domu dębowy parkiet i mimo upływu lat, świetnie się prezentuje. Jak robiliśmy z narzeczonym remont mieszkania, cięliśmy koszty gdzie się da i kupiliśmy panele w markecie budowlanym, kilka raz coś upadło na podłogę i już są wgłębienia, a przecież jednego panela się nie wymieni. Za to u siostry parkietlux układał drewnianą mozaikę i jakość jest bez porównania. W tym przypadku nie ma co oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drewno na podłodze to zawsze świetne rozwiązanie! Nigdy się nie znudzi, zawsze świetnie wygląda a dobrze położony przetrwa stulecia!

   Usuń
 3. jeśli winyl to radzę omijać firmę Quercus, a przynajmniej łódzki oddział

  OdpowiedzUsuń
 4. Najatrakcyjniej podłoga wygląda, jeżeli położymy ją w całym mieszkaniu, osiągając tym samym wizualne wrażenie oddechu i przestronności. Można zastosować w tym celu panele winylowe Arbiton. Maja wodoodporną powłokę i są bardzo trwałe, dzięki czemu z powodzeniem nadają się nawet do kuchni i łazienki.

  OdpowiedzUsuń
 5. skąd wiesz że są bardzo trwałe, masz je ponad 20 lat? Czy może pracujesz dla Arbitona?

  OdpowiedzUsuń
 6. https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/czym-myc-podloge-drewniana-i-panele-5-6277

  OdpowiedzUsuń
 7. Przy remoncie podłogi często można trafić na wiele problemów, szczególnie jak mówimy o starym budownictwie. Najgorsze co może nas spotkać to wilgoć. Główną przyczyną tego stanu jest brak zrobionych odpowiednich dylatacji oraz brak samej wymiany powietrza w pomieszczeniu. Często nie wiemy co w takiej sytuacji zrobić, a odpowiedź jest prosta - wybrać wysokiej jakości produkty z kategorii osuszanie budynków . Jeśli nie wystarczy nam sama instrukcja zamieszczona na etykiecie, to na stronach bardziej znanych producentów znajdziemy także wideo poradniki. Na ten moment to jedyna metoda by uniknąć jeszcze kosztowniejszych napraw.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wybór podłogi rzeczywiście jest bardzo ważny, bo to ona nadaje charakter całemu pomieszczeniu. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe to drewniana podłoga z litego drewna zdecydowanie odpada, lepiej w takich przypadkach zastosować tradycyjne płytki lub nowoczesne panele winylowe. Obecnie wybór paneli winylowych jest przeogromny, a kolekcje takie jak Rocko czy Kronostep oferują zarówno panele drewnopodobne jak i imitujące naturalny kamień.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podłoga faktycznie musi być dobrana ze szczególną starannością. W końcu to ona dodaje wnętrzom wyrazu. Ciekawe inspiracje znalazłam na stronie http://modne-podlogi.pl/. Serdecznie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo interesujący wpis, można sie z niego sporo nauczyć. Podczas ostatniego remontu łazienki w moim domu skorzystałem z oferty sklepu internetowego, w którym zakupiłem płytki ceramiczne . Jestem bardzo zadowolony z zakupu, ponieważ za rozsądną cenę udało mi sie zakupić przepiękne płytki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja przede wszystkim postawiłem na drewnianą podłogę i jestem zdania, że był to najlepszy wybór. Muszę przyznać, że nawet niedawno miałem okazję wzywać specjalistę od cyklinowania http://solum-cyklinowanie.pl/ aby przywrócił jej pełen blask.

  OdpowiedzUsuń
 12. Panele drewniane to najlepszy wybór, są przepiękne! Najbardziej podobają mi się dębowe :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dębowe panele podłogowe wyglądają cudownie <3

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mi się podobają palone panele podłogowe. Są cudne.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czarne panele z jasnymi meblami też się ładnie prezentują.

  OdpowiedzUsuń
 16. Inspiracje bardzo ładne, chyba czas na remont w mieszkaniu... :)

  Podłogi Kalisz

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę przyznać, że prezentuje się to bardzo ładnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Winylowe wydają mi się najlepsze, są bardzo ciche.
  http://opodlogach.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Mnie najbardziej z tych propozycji podoba się parkiet. To taki ponadczasowy klasyk. Jednak na przestrzeni lat dużo się zmieniło. Przede wszystkim sposób kładzenia takiego parkietu. Kiedyś jako lepiszcze używano subitu i teraz przy jakiś renowacjach i remontach okazje się, że koniecznie jest usuwanie subitu , bo to szkodliwa substancja. Coś jak azbest.

  OdpowiedzUsuń
 20. Genialnie wyglądają drewniane panele. Jestem fanką takich rodzajów wykończenia, osttanio zrobiłam nawet efekt deski na ścianie, zobaczcie jak łatwo to można zrobić: https://www.sanier.pl/bw-hasla/efekt-deski/

  OdpowiedzUsuń
 21. Efekt drewnianej deski na ścianie

  OdpowiedzUsuń
 22. Pod drewnianymi panelami np. na balkonie należy wykonać odpowiednią hydroizolację!

  OdpowiedzUsuń