#5 ZRÓB PORZĄDKI WE WSPOMNIENIACH

18.9.15 Ania 8 Comments


Ania: Hej, Beti co tam dzisiaj robisz?
Beti: No, jak przykładowa pani domu, sprzątam sobie… Takie porządki sentymentalne, robię.
A: O, a to jakaś nowość? Ale w głowie czy w domu?
B: Szczerze to i tu, i tu. Wzięłam na tapetę porządkowanie dziecięcych pamiątek, bo na to, to ja już nigdy nie miewam czasu.
A: Rozumiem. Ja też należę do plemienia zbieraczy, i w zasadzie chomikuję wszystko, bo żal się rozstawać…
B: Ja od lat mam już na to sposób. Dawno temu kupiłam na starociach walizkę, Zastanawiałam się co będę w niej trzymać? I wtedy zaświtał mi pewien pomysł stworzenia osobliwej “kapsuły czasu”. Tak więc postanowiłam że będę zbierała w niej wszystkie pamiątki po mojej, wtedy nowo narodzonej córce. Tak więc lądowały tam za małe ubranka, pierwsze buciki, niezliczona ilość kartek okolicznościowych, pierwszy ząbek, pukiel włosów, dorosłe kolczyki otrzymane w prezencie w dniu Chrztu Świętego od jakiejś cioci …
Później pojawiły się kolejne pociechy, a wraz z nimi kolejne dwie walizki, które przez lata się zapełniały…
A: Słuchaj, to jest na prawdę fantastyczny pomysł! Ja też zbieram całe masy pamiątek, ale trzymam to w różnych miejscach, upycham po szafkach…A przecież mam takie prześliczne kuferki, i tam mogę to wszystko przechowywać.
B: Wiesz co? Musisz do mnie podjechać z całym tym majdanem, koniecznie chcę zobaczyć co ty tam masz!
A: To może przy okazji, zrobimy zdjęcia i podzielimy się naszymi doświadczeniami na blogu. Bo tak na prawdę to super temat! 
B: Masz rację !


     
KAPSUŁA CZASU NINY

 1) torebka do Komunii, szyta przez projektantkę, w tle wianek od babci (nie dało się nie wziąć) i prześliczne tiulowe rękawiczki; 2) pierwsze baletki jako wspomnienie przygody z baletem, która niestety nie trwała zbyt długo; 3) pamiętnik z przedszkola, tak naprawdę nikt jeszcze nie umiał się wpisać, ale pamiętnik miał kluczyk!, 4) list do Św. Mikołaja – rany, to była lista! 5) pierwsza praca po angielsku o rodzinie... może będzie z niej skraperka?!, 6) duma całej rodziny - liczne świadectwa z czerwonym paskiem, 7) samodzielnie wykonane w wieku 5 lat, wyszywanki, 8) medale z zawodów sportowych, 9) kaftanik niemowlęcy z organicznej bawełny!

KAPSUŁA CZASU MAKSY


 1) zestaw do Chrztu Świętego,; 2) dziecięce baletki - niestety ta przygoda z baletem na tym się skończyła; 3,4) Pamiątek Z Chrztu, ciąg dalszy - czyli kartka z życzeniami i wianuszek na głowę z żywych, dziś już zasuszonych, kwiatów; 5) dyplomy z przedszkola; 6)pieniążek wybrany w grze, którą przeprowadziła babcia Ala, w pierwszą rocznicę urodzin; 7) stare ,nigdy nie wywołane zdjęcia, może kiedyś się doczekają?; 8) złoty łańcuszek, 9) pamiątkowa ramka ze zdjęciem; 10) świadectwo z pierwszej klasy; 11) własnoręcznie wykonany misiek, na zajęciach z plastyki; 12) a ten to już zrobiony własnymi siłami w domu. Obok miśka, jeżyk, który był ulubioną zabawką z dzieciństwa jeszcze...taty!KAPSUŁA CZASU NIKOLI

1) Pierwsza poważna kreacja na rodzinną uroczystość; 2) gromnica; 3) wygląda jak słoń, a miał być konik...4) przywieziony z wycieczki prezent - samodzielnie ulepiony z gliny misio; 5) Precjoza i pamiątki zbyt dorosłe, na tak małą księżniczkę. W niebieskim pudełku, zamknięty został pierwszy obcięty pukiel włosów; 6) szkolne dyplomy i nagrody; 7) misiek DIY; 8)świadectwo z pierwszej klasy; 9) przepiękna „szatka“ do Chrztu Świętego, uszyta przez zaprzyjaźnioną projektantkę.


pamiątki z dzieciństwa

KAPSUŁA CZASU JULIANNY

1) odcisk rączki w gipsie – pamiętam ile było po tym sprzątania;2) szatka z Chrztu z przepięknie wyhaftowanym imieniem i datą; 3) wykonany, przez 4 letnią Juliannę, portret naszej rodziny; 4) medal z przedszkola; 5) pamiątki ze szpitala: kartka informacyjna z łóżeczka, opaska na rączkę...i coś z samego początku – test ciążowy. Pamiętam jak byłam wtedy szczęśliwa!; 6) z serii wspaniałe prezenty - złote buciki z różowymi kryształem; 7) prześliczne pudełeczka, w których schowałam: pierwszy ząbek, pierwszy obcięty pukiel; 8) gliniana żabka wykonana  z wielkim pietyzmem lepiona i malowana przez 3-letnią Juliankę; 9) Pierwsze prawdziwe buty do chodzenia! 10) ukochana maskotka; 11) Fotoksiążka - pamiątka Chrztu Świętego.
KAPSUŁA CZASU JULIUSZKA

 1)  pierwsza maskotka, mojego małego mężczyzny 2) własnoręcznie wykonana księga pamiątkowa z Chrztu Świętego, rodzina została skrupulatnie przymuszona do dokonywania wpisów; 3) szatka z Chrztu; 4) kartki okolicznościowe w wypasionej wersji; 5) pamiątki z porodówki: opaska szpitalna, klamerka na pępuszek, karta z łóżeczka; 6) Odcisk gipsowy dłoni, tym razem poszło o wiele sprawniej, mieliśmy już doświadczenie; 7) pierwszy rysunek dla Taty; 8) złote łańcuszek z medalikiem od Babci i Dziadka 9) złota moneta, wreszcie prezent wart chłopaka!; 10) bodysek, rany jaki malusieńki 
i inne bibeloty ukryte w kufrze.


Napiszcie, co sądzicie o naszych kapsułach czasu?
A może pochwalicie się jak Wy przechowujecie pamiątki. 
Chętnie opublikujemy je pod postem.

8 komentarzy:

 1. Mam totalną słabość do walizek i ciężko mi wyrzucać nawet najmniejszy rysunek moich dzieci. Super pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ania: Ja również uwielbiam stare walizki, te Beaty mnie oczarowały. Już niedługo rozpocznę poszukiwania takich dla swoich pociech. Przyznam szczerze. że kuferki są dość małe i nie pomieszczą wciąż przybywających pamiątek.

   Usuń
  2. Mam tak samo... #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 2. Są fajowe! Rzeczywiście to może być sposób na porządek w pamiątkach! U mnie pamiątkowe rzeczy niestety porozrzucane są po różnych szkatułkach i pudłach. Może czas to zmienić :)
  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam taki plan #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  2. Jest to genialny pomysł aby ograniczyć się do jednej walizki 😊
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 3. Wow, do tej pory pamiątki córy trzymałam w szafce, a gdzieś na strychu u rodziców pałętają się stare walizki. Chyba ich poszukam :) #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
 4. Obawiam się, że moja mama uzbierała tyle pamiątek tzw sentymentalych iż potrzeba na to wagon walizek ! #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń