DOMOWE NAPRAWY - CZYLI KLEJ FORMOWALNY SUGRU W AKCJI

14.2.20 Pani to potrafi 5 Comments


PROLOG
Czy znacie taka sytuację? Wieczorem podłączacie telefon do ładowarki, a rano budzik w telefonie nie dzwoni? Znane? To właśnie spotkało mnie ostatnio. Zaczęłam sprawdzać dlaczego tak się stało - czy to telefon się zepsuł? Na szczęście okazało się, że padł kabel od ładowarki. To jakiś absurd, co dwa miesiące zmieniam kabel, bo wszystkie przecierają się w tym samym miejscu, zaraz przy wtyku. Kabelki padły na amen, nie zostało mi nic innego jak zakup nowego przewodu. Ponieważ nie kupuję nieoryginalnych (ktoś mi powiedział, że mogą uszkodzić telefon), to znowu padłam na jakieś 120,- PLN. Ale cóż, kabel zakupiłam. 
Piękny przewód w kolorze różowej miedzi dotarł i wtedy pomyślałam, że musze czymś go zabezpieczyć, bo przy moim użytkowaniu, zaraz się znowu zepsuje. 
Pomyślałam o jakimś zabezpieczeniu. Taśma izolacyjna odpada bo nie tylko mało skuteczna, ale i średnio wizyjna. I wtedy wpadł mi w oko produkt o nazwie SUGRU - czyli formowalna masa plastyczna. Pomyślałam - to jest to! musimy to sprawdzić! 

SUGRU - co to jest?
Właściwie jest to samoutwardzalna silikonowa masa plastyczna, która po wyschnięciu zachowuje się jak guma. Po wyjęciu z opakowania przypomina plastelinę i tak jak ona, równie łatwo się formuje. Można z niej ulepić dowolny kształt i przytwierdzić do podłoża. Utwardza się po 24 godzinach i pozostaje elastyczna! Dodatkowo jest wodoodporna i niewrażliwa nawet na wysokie temperatury. 

POMYSŁ 1 - 
czyli zabezpieczamy ładowarkę do telefonu  
Na pierwszy ogień poszedł nowo nabyty przewód do ładowarki. Rozcięłam opakowanie od kleju, wyjęłam masę plastyczną i ulepiłam kulkę. Rany, poczułam się jak dziecko! Teraz wystarczy tylko rozciągnąć masę wokół kabelka, lekko docisnąć  i zostawić do wyschnięcia. Gotowe! A najlepsze jest to, że masa po wyschnięciu jest całkowicie plastyczna! 

POMYSŁ 2 - 
czyli uchwyt na kabelki
Masa zachwycała a ponieważ opakowanie było już napoczęte, postanowiłyśmy z Anią sprawdzić  co z tego można jeszcze ulepić. Pomyślałam, że skoro masę można nie tylko formować ale i przyklejać to zrobię porządek z kablami od ładowarek na biurku. Ulepiłam kulkę, wcisnęłam kabelki i uformowałam uchwyt. Ponieważ po wyschnięciu masa pozostanie elastyczna, będzie można je tam bez problemu wkładać. Jeżeli chcecie zrobić to u siebie, pamiętajcie, że kable trzeba na czas schnięcia usunąć, bo inaczej wszystko sklei się razem!POMYSŁ 3 - 
czyli obudowa na telefon DIY
Teraz rozkręciłyśmy się na dobre. Co można jeszcze zrobić z tego kleju? A może by tak zabezpieczyć telefon? 4 kulki z masy naklejone w rogach telefonu powinny załatwić sprawę. Poszło szybko i nawet fajnie wygląda. Masa się trzyma, ponieważ klei się też do szkła! 

POMYSŁ 4 - 
czyli uchwyt do ołówka
Kolejną innowacjo- improwizacją  stał się uchwyt do ołówka DIY. Każdy, kto ma dzieci w wieku szkolnym, spotkał się z problemem zakupienia uchwytu na ołówek, wspomagający właściwe trzymanie. Teraz z SUGRU to już nie problem. Wystarczy masą oblepić uchwyt ołówka w wyznaczonym miejscu i uformować. Gotowe! 


POMYSŁ 5 - 
czyli masa do naprawiania
W załączonej do kleju książeczce informacyjnej wyczytałyśmy, że masą SUGRU można sklejać różne rzeczy. Postanowiłam więc ją wypróbować i skleić ukochany nożyk do masełka. Trzonek noża wykonany z macy ceramicznej zbił się którejś niedzieli, upadając na podłogę. Teraz ma szansę na uleczenie. Masę plastyczną włożyłam pomiędzy obie części i docisnęłam. Z drugiego kawałka uformowałam otoczkę, bo do tej pory nożyk ślizgał się w ręce, a dzięki gumowej masie, zyskał antypoślizgowy uchwyt. 
UWAGA: 
W tym miejscu należy dopowiedzieć tylko tyle, że masa nie klei się z niektórymi tworzywami sztucznymi o oleistej powierzchni, takimi jak polipropylen, polietylen i Teflon™, a także z powlekanymi proszkowo metalami oraz powierzchniami kredowymi i pylistymi. Aby uzyskać jak najlepsze efekty z wszystkimi innymi materiałami, należy upewnić się, że powierzchnie są czyste i suche. 


A może chcesz przetestować SUGRU?

Nic trudnego, napisz  komentarzu pod postem (na blogu PTP) 
do czego zastosujesz masę SUGRU? 

Na odpowiedzi czekamy do końca lutego 2020
WYNIKI PODAMY NA BLOGU 

Dla najciekawszych odpowiedzi mamy 
do rozdania trzy zestawy SUGRUDZIĘKUJEMY, ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA 
POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI
CZYLI DZIEWCZYNY 
Z PANI TO POTRAFI5 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis. Bardzo przydatne wskazówki i informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy nikt nie bierze udzialu w konkursie czy to nie tutaj nalezy umieszczac odpowiedzi???
  W kazdym razie ja zrobilabym ergonomiczne raczki moim szydelkom tulip, wieszaczek na klucze w korytarzu a na koniec w koncu naprawilabym kabel w zelazku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kable iPhonowe padają zawsze, to chyba specjalnie tak jest zrobione :) ja też wymieniałam je co chwilę aż zrezygnowałam z Appla :) ale tu pomysł dość ciekawy, w sumie tak da się też zabezpieczyć na stałe kabel. Świetny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czego to już nie wymyślą :) Fajna sprawa, zamówiłem i przetestuje u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki klej to świetna sprawa. Można nim naprawić prawie wszystko. Na pewno wypróbuje go w swoim domu.

  OdpowiedzUsuń