TANIA METAMORFOZA DRZWI - CZYLI JAK ODNOWIĆ STARE DRZWI?

22.2.21 Pani to potrafi 42 Comments


PROLOG

Drzwi to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domu, te zewnętrzne dają nam poczucie bezpieczeństwa, określają granice i podkreślają autonomiczność. Drzwi wewnętrzne, pozwalają utrzymać domownikom prywatność. Nie bez znaczenia jest też wygląd naszych drzwi. To jakie są, wpływa bezpośrednio na wygląd i odbiór całego wnętrza. Solidne drzwi, lub takie robione na miarę, to też nie lada wydatek. 


Tak też było w przypadku moich drzwi w korytarzu. Stare ale bardzo solidne o nietypowym rozmiarze. I chociaż estetycznie w ogóle nie spełniały moich wymagań, to żal byłoby je wymieniać. W takim przypadku odpowiedni zabieg kosmetyczny, powinien wystarczyć. 


CZEGO POTRZEBUJE DRZWIOWY KOPCIUSZEK? 
Do przeprowadzenia prostej metamorfozy drzwi potrzebujemy:

ozdobnych listew z MDF (mogą być też z styroduru itp.)
kleju w kartuszu
akrylu w kartuszu 
papieru ściernego 120g i 180g
farby V33 Easy renowacja
wałka flokowego i pędzla syntetycznego do malowania, 
poziomicy (może być laserowa)
linijki, nożyczek i ołówka
taśmy malarskiej 
taśmy typu gaffer
oraz dwóch dobrych wróżek :-)


PRZYGOTOWANIE TO PODSTAWA 
CZYLI ROBIMY PROJEKT
Zanim zabierzecie się do przycinania listew, warto zrobić sobie projekt wstępny, by zobaczyć, jak to co planujemy, będzie wyglądało. My zawsze zaczynamy od tego. Wystarczy nawet odręczny rysunek, ważne żeby był wykonany w skali. W ten sposób nie tylko sprawdzimy wzór, ale możemy zobaczyć ile listew będzie nam potrzeba. 


DOCINANIE LISTEW
Kiedy już wiemy co chcemy zrobić, musimy przyciąć listwy. I tu mała dygresja. Do tej pory stosowałyśmy listwy ze styropianu lub ze styroduru, Te pierwsze były łatwe do docięcia i tanie, ale wyglądały tandetnie (i przy drzwiach byłby często narażone na uszkodzenia). Te ze styroduru przypominały te gipsowe, ale ciężko się je cięło (bardzo twarde), i były dość kosztowne. Ostatnio w Castoramie znalazłyśmy wspaniałe listwy wykonane z MDF-u i w bardzo dobrej cenie, w dodatku bardzo ładnie profilowane. Oczywiście, że musiałyśmy je wypróbować. 




Do docięcia listew z MDF-u możesz użyć piłki ręcznej. Ważne aby zaopatrzyć się w korytko (do kupienia w każdym markecie budowlanym), które ułatwi nam przycięcie listew pod odpowiednim kątem (45 stopni).

METAMORFOZĘ CZAS ZACZĄĆ, CZYLI ZABIERAMY SIĘ DO PRACY.

SZLIFOWANIE:
Na początek szlifowanie. Stare drzwi zostały już wielokrotnie pomalowane. Tak naprawdę trzeba by było usunąć wszystkie warstwy farby. Ale postanowiłyśmy spróbować bez tego etapu. Powierzchnię drzwi zeszlifowałyśmy papierem ściernym (na początek 120g, później 180g). Część farby zeszła, została tylko ta stara olejna. Po szlifowaniu koniecznie trzeba powierzchnię odpylić i drzwi przetrzeć wilgotną szmatką. 


WYZNACZ MIEJSCA:
Teraz dobrze jest narysować linie, wzdłuż, których będziemy kleić sztukaterie. Tu przydatna bardzo jest poziomica laserowa. Jeżeli takiej nie macie, to też nie problem, linijka i ołówek wystarczą. 


PRZYKLEJANIE:
Kiedy wzór zostanie wyrysowany, można zacząć klejenie. Do przyklejania używamy kleju w kartuszu, dedykowanego do wielu powierzchni w tym do drewna. Po przyklejeniu wszystkich sztukaterii trzeba je zabezpieczyć taśmami podtrzymującymi (tu użyłyśmy mocnej taśmy typu gaffer), aż do wyschnięcia kleju. Najlepiej zostawić na co najmniej 12 godzin. 



AKRYLOWANIE
Sztukaterie czy to na ścianie czy innych powierzchniach wymagają uzupełnienia akrylem, Dzięki temu wypełniamy wszystkie szpary czy łączenia listew. My używamy akrylu typu mokre na mokro, który zaraz po położeniu można malować. 

POLEROWANIE KLAMKI
Ponieważ klamce przydało się polerowanie, użyłyśmy do tego celu pasty polerskiej oraz waty stalowej. 


MALOWANIE
Do pomalowania drzwi wybrałyśmy farbę V33 Easy Renowacja Łazienka w kolorze bladego różu. Jest to przepiękny, jasny kolor o delikatnej barwie. Nie chciałam białych drzwi, ale chciałam zachować wrażenie świeżości i świetlistości. Ten jasny róż bardzo mi się spodobał. W tej części mieszkania, ulokowałam małą galerię sztuki, która już sama w sobie daje kolorowy efekt (niebawem na blogu pokażemy Wam więcej), więc drzwi chciałam pozostawić neutralne. Farba V33 nadaje się nie tylko do malowania płytek ale można nią pomalować drewno surowe, lakierowane, malowane, laminaty, płyty meblowe, PCV, stal nierdzewną i metale. Jak więc widać, farba jest wielostronna. Kładzie się ją bezpośrednio na podłoże: bez usuwania starych powłok i bez warstwy podkładowej. Wiecie, już dlaczego nie szlifowałyśmy jej do „żywego`” drewna. 


Farba składa się z dwóch części: farby i utwardzacza (Additiv System), który dolewamy do farby i mieszamy. Malujemy za pomocą pędzla (w zagłębieniach), i wałka flokowego (na powierzchniach płaskich). 


Farba schnie szybko, więc już po godzince wszystko było suche „na dotyk”. Trzeba tylko pamiętać, że swoją pełną odporność powłoka uzyskuje po 20 dniach, do tego czasu należy chronić powierzchnię przed uderzeniami, zaplamieniem i czyszczeniem.



Teraz drzwi wyglądają jak nowe, miło mi na nie patrzeć. Przestały już być takie nijakie i bezstylowe. Koszt tej metamorfozy to niecałe 150,- więc było naprawdę warto!











Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.


Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

42 komentarze:

  1. Transformacja bardzo skuteczna. Wyglądają znacznie lepiej po. To moja opinia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno warto się do tego przyłożyć. Bo drzwi to istotny element nie tylko techniczny, ale też dekoracyjny. Gość w dom, Bóg w dom..

    OdpowiedzUsuń
  3. Drzwi wyglądają super :) Przypominają mi stylem domki na londyńskim Notting Hill. Tam też wszystkie domy są pomalowane na pastelowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podoba nam się to skojarzenie! Dziękujemy pięknie!

      Usuń
  4. Odpowiedzi
    1. Aż się zarumieniłam :) Dziękujemy pięknie. Mamy nadzieję, ze to kogoś zainspirowało!

      Usuń
  5. Czyli mały koszt, a duży i rewelacyjny efekt. Zupełnie inne drzwi teraz i nie trzeba było nowych kupować. Można ewentualnie w sklepie https://swiatzamkow.pl/pl/producent/zamki-yale-62 kupić nowy zamek i wymienić to już taka całość będzie i drzwi na długo jeszcze posłużą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszamy do współpracy kilka zamków mamy do wymiany. Pozdrawiamy

      Usuń
  6. Bardzo przydatny wpis, ponieważ mam w planach wymianę wszystkich wewnętrznych drzwi w domu. Może zdecyduję się właśnie na ich renowację, bo na pewno będzie to niższy koszt, a efekt wygląda naprawdę dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  7. Pięknie wykonane. Ja sama też zastanawiam się, czy remontować stare, czy jednak zostać przy tych, które miałam. Przeczytałam tu https://budowadom.pl/czym-charakteryzuja-sie-nowoczesne-drzwi-wejsciowe-do-domu/ włąśnie, że można nowoczesne drzwi kupić, a ja się waham, czy jednak nie wolę staromodnych.

    OdpowiedzUsuń
  8. Aktualnie popularnością cieszą się drzwi chińskie ze względu na dobre ceny. Nie każdego stać by tysiące wydawać na drzwi. Wówczas zamki do drzwi chińskich również wychodzą taniej. Warto sobie tę kwestię przemyśleć, czy nie będzie ona dla nas lepszym rozwiązaniem

    OdpowiedzUsuń
  9. wielka szkoda, że producent drzwi wewnętrznych drewnianych już wysłał nam ofertę końcową i kupiliśmy nowe drzwi, bo te po renowacji wyglądają super :D ale dekoracyjne frędzelki przy kluczach to świetna sprawa :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Masz rację, za solidne drzwi trzeba teraz sporo zapłacić. Moja koleżanka robiła ostatnio remont swojego salonu kosmetycznego i uprzejmy pan fachowiec poradził jej odnowić stare drzwi, a nie inwestować w nowe ;) Moim marzeniem natomiast są duże, drewniane drzwi, najlepiej z modemem, którym mogliby sterować tylko domownicy. Ale pieniążków na razie brak, wracamy do rzeczywistości :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Inspirujący wpis, jak zwykle dużo przydatnych wskazówek i informacji można tutaj znaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ładne drzwi. Bardzo fajnie tanim kosztem można odnowić swoje wnętrze.

    OdpowiedzUsuń
  13. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń
  14. wiele ciekawych treści tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo lubię odwiedzać ten blog

    OdpowiedzUsuń
  16. Niesamowite jest to jak bardzo ta metamorfoza odmieniła wygląd drzwi.

    OdpowiedzUsuń
  17. niestety nie mam talentu do majsterkowania :( czy ktoś widział takie sosnowe drzwi wewnętrzne? może być nieco inny kolor, bardziej chodzi mi o ten styl z dekoracyjnymi listwami

    OdpowiedzUsuń
  18. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  19. świetne, fajnie jak można naprawić tanio stare rzeczy i zaoszczędzić pieniądze

    OdpowiedzUsuń
  20. Niezwykłe, pomysłowe, naprawdę ładne.

    OdpowiedzUsuń
  21. Uważam, że zakup drewnianych drzwi to świetny pomysł. Są piękne, solidne i mogą pomóc poprawić wygląd każdego pomieszczenia. Z tego co wiem https://glasssystem.com/produkty/drzwi-drewniane/ oferuje szeroką gamę drewnianych drzwi. Są one dostępne w różnych stylach i rozmiarach, dzięki czemu można znaleźć takie, które dokładnie odpowiadają potrzebom.

    OdpowiedzUsuń
  22. Przepięknie wyglądają ❣️

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo fajny opis, pomocny dla mnie bo planuję renowację drzwi.Jedynie zastanawia mnie czy sztukateria nie przeszkadza przy naciskaniu klamki :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Moim zdaniem w niektórych pomieszczeniach czasem lepiej zamontować Drzwi przesuwne niż standardowe szklane. Takie drzwi przesuwne na pewno zajmują mniej miejsca, a więc można je montować na różnych przestrzeniach. Dodatkowo, jeśli są to ogólnodostępne pomieszczenia w naszym domu, to warto postawić na taką propozycję, jak przesuwne drzwi szklane.

    OdpowiedzUsuń