JAK POMALOWAĆ ŚCIANY? ZASADY I TRIKI OPTYCZNE WE WNĘTRZACH

14.4.17 Pani to potrafi Ania & Beti 51 Comments

jak pomalować ściany

Dobór kolorów do wnętrza to nielada wyzwanie, nie to nie tylko dla zwykłych “zjadaczy chleba”. Pamiętam, jak na zajęciach z malarstwa, które miałam jeszcze w liceum, profesor mawiał: " że rysunku można się nauczyć, ale czucia kolorów już nie”. Dzisiaj po latach wiem, że miał rację. Zapewne, każdy kto wybierał kolory do swojego mieszkania, wie jakie to trudne zadanie. W związku z powyższym postanowiłyśmy przygotować dla was małe kompendium wiedzy, dotyczące paru podstawowych zasad którymi należy się kierować przy wyborze koloru.


Na początek parę prostych zasad, które rozpoznane pozwolą na właściwy wybór farb i  dodatków do wnętrza.

1. ZASADA ŚWIATŁA DZIENNEGO
Wybierając farbę w sklepie, koniecznie zobacz próbkę w świetle dziennym. Światło zwłaszcza jarzeniowe, a te mamy głównie w marketach budowlanych, przekłamuje kolor.

2. ZASADA PRÓBY “IN SITU”
Kup próbkę farby i pomaluj nią kawałek ściany we wnętrzu, w którym ma być użyta. Pomaluj najpierw kawałek w najjaśniejszym a potem w najciemniejszym miejscu. Po wyschnięciu farby, zobacz ten kolor najpierw w świetle dziennym, a następnie przy sztucznym. Taki zabieg pozwoli ocenić, jak ten kolor będzie wyglądał w twoim pokoju. Należy tu pamiętać, że ta sama farba użycia w dwóch różnych pomieszczeniach, będzie wyglądała inaczej.

3. ZASADA FRYZJERSKA:  II TONÓW
Zasady tej używamy jak przy wyborze farby do włosów. Po wybraniu odpowiedniego koloru z palety barw, weź ten o ton, lub dwa, jaśniejszy. Kolor na próbce wydaje się zawsze jaśniejszy, bo pole oddziaływania jest małe. Ten sam kolor na dużej powierzchni będzie wydawał się ciemniejszy.

4. ZASADA POWIERZCHNI ŚCIANY
Weź pod uwagę strukturę ściany. Na gładkiej powierzchni kolor wydaje się jaśniejszy niż na powierzchni chropowatej/ strukturalnej.

5. ZASADA BŁYSZCZĄCY / MATOWY
Wybierając matowe wykończenie farby, musisz wiedzieć, że wybrany kolor będzie wydawał się cieplejszy. Ten sam kolor w błyszczącym wykończeniu wyda się zimniejszy (bardziej ostry)!

6. ZASADA III KOLORÓW
Nie używaj zbyt wielu kolorów we wnętrzu. W tym przypadku “mniej znaczy więcej”. Wybierz trzy kolory i używaj ich w proporcjach: 70% / 20% /10%. Jeżeli chcemy użyć tylko dwóch kolorów, to nie w proporcji 50/50 tylko 70/30.

7. ZASADA III POWTÓRZEŃ
Złota zasada we wnętrzarstwie głosi, że jeżeli wybierzesz jakiś kolor, użyj go 3 razy np.: niebieska ściana, niebieskie poduszki, niebieski bibelot. Odcień koloru może być różny, ważny jest sam kolor.

8. ZASADA KONTRASTÓW
Wprowadzaj kontrasty do wnętrza. Jeżeli lubisz białe wnętrze, to nic tak nie podkreśli bieli, jak dodanie paru czarnych elementów np.: ramki do obrazków, świecznika lub lampy. Łamiąc biel podkreślimy jej dominujący charakter.

9. ZASADA FAKTUR
Jeżeli lubisz monochromatyczne wnętrze, to używaj różnych struktur i faktur. Mieszaj różne tkaniny: lny, adamaszki, żakardy, welury itp. Pomimo użycia jednego koloru, różne struktury zagwarantują, że wnętrze nie będzie monotonne i nudne.

10. ZASADA UNIKANIA CZYSTYCH KOLORÓW
Wybierając kolor do wnętrza unikaj czystych kolorów. Jeżeli jakiś ci się podoba weź jego rozbieloną lub poszarzaną wersję - we wnętrzu będzie prezentował się bardziej szlachetnie. Zasada ta dotyczyć też będzie koloru białego. Czysta biel, jest wbrew wszystkiemu, trudnym kolorem. Unikajmy tej “czystej” bo w świetle dziennym lubi wpadać w sino-niebieski kolor, a pomalowane wnętrze staje się przytulne jak sala operacyjna.


Kolor farby, który wybierzemy do pomalowania wnętrzaoprócz funkcji czysto dekoracyjnej, może stać się swoistym lekarstwem ma „choroby” naszego lokum. Wąska kiszka, wielki hangar, niska norka - brzmi znajomo? A to tylko niektóre z bolączek, naszych nie zawsze świetnych w proporcjach wnętrz. Ale to właśnie w tym przypadku, dobór koloru i jego zastosowanie we wnętrzu, może być panaceum na nasz problem. 

Poniżej parę przykładów jak kolor wpływa na wnętrze. Mam nadzieję, że nie odstraszą Was nasze rysunki, ale chciałyśmy na ich podstawie pokazać w czym rzecz! Na rysunkach użyłyśmy koloru ATRAMENTOWY FULAR z serii Clean&Color/ DEKORAL, żeby łatwiej było widać o czym mówimy, no a raczej piszemy! 


1. ZA WYSOKI SUFIT
Zbyt wysokie wnętrze obniżymy optycznie malując sufit kolorem nasyconym/żywym, ciemnym. Unikajmy takich rozwiązań w niskim wnętrzu, bo sufit “spadnie nam na głowę”.

2. ZA NISKI SUFIT
Wrażenie optycznego podwyższenia wnętrza uzyskamy, jeżeli kolor biały będzie przechodził z sufitu na ściany. Musimy przeciągnąć go na około 15 cm. Mniejsza odległość niż te 15 cm, nie da oczekiwanego efektu i wyglądać będzie przypadkowo.

3. WĄSKA KISZKA
Problem “długiego” pokoju rozwiążemy, malując najbardziej odległe ściany, ciemniejszym kolorem. Zabieg taki sprawi, że ściany “przysuną” się do siebie, a pomieszczenie wyda się bardziej proporcjonalne.

4. SUFIT/PODŁOGA
Jeżeli pomalujemy sufit i podłogę na ciemny kolor, pomieszczenie bardzo obniży się. Śmiało stosujmy tą zasadę jeżeli mamy mieszkanie loftowe, mansardę lub lokum w starej kamienicy. Jednakże w blokach unikajmy takich rozwiązań. Patrz punkt 2.


5. PASY NA ŚCIANACH
W wysmukleniu naszego pomieszczenia pomoże pomalowanie części ściany w pionowe pasy. Zabieg taki podnosi optycznie sufit i dodaje lekkości. Unikajmy jednak malowania w ten sposób całego wnętrza, “umiar” i “złoty środek” powinny nas prowadzić. Zastosowanie tego zabiegu na jednej ze ścian podkreśli ją optycznie.

6.WSZYSTKIE ŚCIANY TAKIE SAME
Jeżeli pomalujemy wszystkie ściany tym samym kolorem, ściany zbliżą się do siebie, a wnętrze stanie się optycznie mniejsze. Sprawdzi się to w bardzo dużym pomieszczeniu, jeżeli będziemy chcieli zrobić go bardziej przytulnym. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy użyciu ciemnych barw w małych wnętrzach. Dodatkowo pamiętajmy, że ciemne barwy we wnętrzu, nie lubią bałaganu i zagracenia! Wtedy mocny kolor może męczyć.

6. PODKREŚLANIE
Jeżeli pomalujemy wnękę lub wykusz na ciemniejszy kolor, to sprawimy, że wzrok widza zawsze będzie na nim skupiony. Jest to dobre rozwiązanie np. na ścianę kominkową (Rys.1). Efekt podobny uzyskamy malując ściany sąsiadujące z wykuszem (Rys.2).

7. POSZERZANIE WNĘTRZA
Ciemna podłoga we wnętrzu sprawi, iż pomieszczenie wyda się szersze, niż jest w rzeczywistości(rys.1). Taki sam efekt uzyskamy malując listwy przysufitowe i przypodłogowe na ten sam, ciemny kolor (rys.2,3). Jest to doskonały zabieg dla optycznego “poszerzenia” pokoju.

To oczywiście nie koniec tego co o kolorze we wnętrzu wiedzieć się powinno. Już w następnym poście pokażemy Wam, jak za pomocą tylko kolorów na ścianach i technik ich malowania, stworzyć modne style. Mamy nadzieję, że opisana przez nas wiedza Wam się przyda. 

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga i przypominamy o trwającym konkursie (link), gdzie można wygrać farby do pomalowania całego mieszkania...

Pozdrawiamy,
Ania i Beti czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"

51 komentarzy:

 1. A jak pomalować żeby rozjasnić dosc duzy salon ze stosunkowo małymi oknami zawsze ponuro no i wstawilismy czarne meble pod tv...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak na szybko mogę powiedzieć, żeby pokój pomalować na jasny kolor. Raczej biele i szarości niż kremy i brzoskwińki. Pomóc powinno tu światło boczne czyli lampki, lampki, lampki. Co do czarnej szafki, to jeżeli jest jedyna to powinna podkreślić biel pokoju. Przyślij nam zdjęcie to może uda się coś lepszego doradzić :)

   Usuń
  2. Czemu nie kremy? Optycznie "przyciemniają" pomieszczenie?
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  3. też zdecydowanie postawiłabym na biel lub jaśniutki szary, wydaje mi się, że kremy właśnie gaszą pomieszczenie przy małej ilości światła naturalnego #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. i znowu te urocze rysunki odręczne #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 3. Dzięki...
  wreszcie mam to uporządkowane :)

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja chętnie bym sobie to wydrukowała i traktowała jako zgapkę przy planowaniu malowania mieszkania, może jakiś plik do pobrania sklecicie? byłoby bosko! :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 4. O większości rozwiązań nawet bym nie pomyślała w tych kontekstach, które opisałyście. Dziękuję :) Przyda się ta wiedza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Zachęcamy, tak nie tylko "od święta", do zięcia udziału w naszym konkursie. Farby czekają!!!

   Usuń
  2. Myślałam o tym konkursie ale przeraża mnie ilość chętnych i ilość komentarzy do nadrobienia :D Ale gra jest warta świeczki więc postaram się w wolnej chwili przysiąść :)

   Usuń
  3. Nagrody bardzo fajne- dlatego konkurs kusi :), ale rzeczywiście może być cięzko :D
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. dziewczyny są trzy nagrody! :)

   Usuń
  5. Dzięki temu szanse są większe ;)
   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  6. chętnych coraz więcej :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 5. Przydatne przy każdym remoncie, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a nawet wtedy, gdy chcemy małym nakładem finansowym, pracy trochę większym, zmienić wygląd mieszkania/pomieszczenia #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 6. Super opisane <3 Zapisuje w ulubionych i na pewno przy remoncie wykorzystam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i zapraszamy do nas częściej :-)

   Usuń
  2. jeszcze raz proszę o plik do wydrukowania z logo Dekoral ;) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 7. Świetny wpis na pewno do niegojeszcze wrócę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla mnie lektura obowiązkowa przy każdym planowaniu malowania #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 8. Myślałam, że o zasadach malowania ścian wiem wszystko, ale o ciemnych listwach przypodłodowych i przysufitowych nie wiedziałam. Superprzydatne zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, czasami takie kompendium przydaje się nawet projektantkom, to daje nowe spojrzenie na wnętrze :-)

   Usuń
  2. ja okazuje się, że wiedziałam tyle co nic... i nigdzie nie widziałam jeszcze takiego fajnego zestawienia, a trochę szukałam w tym temacie... Dziewczyny, naprawdę dzięki! #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 9. Jak się czyta takie zasady to wydaje się to mega proste :p Szkoda, że jak przyjdzie do pomalowania pomieszczenia to już tak nie jest;p
  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja wręcz przeciwnie, przez chwilę zgłupiałam, bo spodobało mi się i to i to i jeszcze to, a co będzie jak zmieszam - misz masz i galimatias :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 10. A ja myślałam, że czysta biel na każdej ścianie to najlepsze, uniwersalne rozwiązanie. O ja niemądra! Muszę zatem uważać,bo chcę uniknąć "szpitalnej przytulności" #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czysta biel jest zimnym kolorem, brrr, mało przytulnie... złamana biel już lepiej #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 11. Swietne wskazowki i bardzo przydatne! Wlasnie zabieram sie za urzadzanie salonu, ktory ma ksztalt jak na obrazkach tylko wciaz mam jedno pytanie odnosnie przyciemnienia kominka badz wnek przy kominku. We wnekach chce wstawic kredens lub polke na ksiazki (co w duzej mierze zajeloby wieksza czesc sciany wnekowej) a nad kominkiem bedzie telewizor. Problem w tym, ze nie moge sie zdecydowac czy przyciemnic kominek czy wneki, nie wiem ktora opcja bylaby korzystniejsza. Swiatlo pada od prawej strony i nie jest to mocno nasloneczniony pokoj... Bylabym bardzo wdzieczna za rade :) Ewelina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewelino. Pytanie które się tu nasuwa to - co chcesz, żeby było na ścianie widoczne? Jeżeli kredens jest ciemny, to jeżeli pomalujesz na ciemno wnęki, przestanie być optycznie dominujący, bo zleje się ze ścianą. Jeżeli kredens jest biały a ściany pomalujesz na ciemno, to kredens będzie przykuwał wzrok, a nie kominek. Więc tak naprawdę, ważne jest to jakiego koloru jest lub będzie kredens i jakiego koloru jest kominek, no i co ma być bardziej widoczne? Obie opcje są poprawne. Rozumiem, że reszta pokoju ma pozostać jasna?

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz. Kominek mamy bio i jest bez tej kominkowej obudowy, jest szary, nad nim chce zawiesic telewizor. Podloga jest drewniana i myslalam wyeksponowac ja dodajac drewniane meble w takim samym kolorze. chyba kluczowym elementem pokoju bedzie kanapa narozna granatowa. Caly pokoj myslalam utrzymac w szarosciach i bieli. czyli ciemny szary na kominku lub we wnekach przykominkowych i na przeciwleglej scianie/wnece na ktorej bedzie duze lustro. Reszta scian bylaby biala. co o tym myslisz ?:)

   Usuń
  3. Po kolei. Jeżeli na wykuszu ma wisieć kominek bio i telewizor, to lepiej właśnie ją pomalować na ciemno. wtedy ogień będzie ładnie się odbijał od ściany, a mało romantyczny telewizor nie będzie się z niej wyrywał. Jeżeli na drewnianą podłogę dodasz drewniane meble to raczej jej nie podkreślisz, ale razem stworzą ładne tło dla granatowej kanapy. Pamiętaj o zasadzie 3 powtórzeń -czyli dodaj jeszcze coś w odcieniach granatu, no i o zasadzie 3 kolorów i ich udziale. Który ma być dominujący? Teraz masz szary, biały, "drewniany" no i granat. Biały to tło, czyli szary 70 %, drewniany 20% i 10% granatu ? Czy tak to widzisz? jeżeli by się tego trzymać to nie wiem czy drewniane meble może przerobić na poszarzałe ?

   Usuń
  4. ja przyciemniłabym "ścianę" kominkową #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 12. fajne wskazówki :)

  ja sie przymierzam do zmian w przedpokoju i chcę pomalować boazerię , bo na razie o zerwaniu nie ma mowy ;)

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. taka pomalowana boazeria to całkiem fajna sprawa, na Pinterest hasło "paneling" :) można wyczarować cuda #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 13. a może napiszecie coś o malowaniu boazerii ? ;)

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba przyznać że boazerie to bolączka wielu mieszkań. Musimy się nad tym zastanowić :)

   Usuń
  2. o tak nie mogę już na nią patrzeć ;p

   Usuń
  3. Zależy pewnie jaka to jest boazeria... ja w domu mam dwa rodzaje, jedną wiem że łatwo byłoby pomalować, niestety ten drugi rodzaj ma tyle szczelin.... że chyba szybciej i łatwiej byłoby ją zerwać;p

   #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
  4. może metamorfoza znienawidzonej przez Polaków boazerii z Pani to potrafi? oj jest pole do działania :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 14. zastanawiam się, jak optycznie można "podnieść" bardzo niskie pomieszczenie 2,35m ... stan obecny - biały sufit i ledwo dostrzegalny szary (stalowe magnolie), czy przeciągnięcie bieli z sufitu na ściany, przy tak małym kontraście, ma sens ... a może odwrotnie szarość wprowadzić na sufit? ... jakie jest Wasze zdanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeciągnięcie sufitu na ściany obniży ściany, Ściany na sufit pomniejszy pokój. Ale jeżeli na jednej ze ścian zrobisz/namalujesz pionowe pasy, to pokój zyska optycznie na wysokości. Może mocniejsze szare pasy? Pomyśl czy coś takiego wchodzi w grę?

   Usuń
  2. po lekturze poradnika też postawiłabym na pionowe pasy na jednej ścianie, super, punkt dla mnie, a co :) #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 15. A co z małą łazienką? Czy pomalowanie na ciemno podłogi+ok 10 cm ściany będzie ok? Dodam, że chce pomalować na niej wzorki typu mozaika

  #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja małą łazienkę będę powiększać dużym lustrem, sposobem ułożenia paneli i raczej jasnymi kolorami - obawiałabym się, że ciemna podłoga podkreśli "wielkość" pomieszczenia #zmalujzpanitopotrafi

   Usuń
 16. hmmm, od jakiej wysokości zaczyna się wysokie wnętrze? 2,7m to jakie? :) chciałabym w całym mieszkaniu pokolorować sufity, różnokolorowo #zmalujzpanitopotrafi

  OdpowiedzUsuń