JAK ODNOWIĆ DREWNIANĄ PERGOLĘ, CZYLI EASY IMPREGNAT W AKCJI?
prolog
Lato zawitało do nas 21 czerwca a wraz z nim, nieziemskie upały (przynajmniej u nas we Wrocławiu). Oczywiście po paru latach, nikogo to już nie dziwi a niektórych, to taki stan rzeczy nawet cieszy. Wraz z nadchodzącymi upałami i ładną pogodą doceniamy ponownie nasze balkony, tarasy i oczywiście ogrody. Bo przecież nic tak nie cieszy, jak możliwość schronienia się przed upałem w cieniu drzewa lub pod dachem pergoli. Ale żeby tak było to o nasze zielone miejsce musimy zadbać. Ciepła wiosna czy początki lata, to właśnie ten moment, w którym warto poddać ocenie nasze „letnie schronienie”, ten azyl, w którym będziemy chować się już niedługo przed słońcem.
Jeżeli trzeba coś naprawić, przemalować czy dokupić, to właśnie teraz można zabrać się do pracy. Zanim wyciągniemy się wygodnie na leżakach, sącząc letnie drinki, musimy troszkę popracować. A jak się do tego zabrać i od czego zacząć?
ocena stanu faktycznego
Pierwszym krokiem będzie spojrzenie krytycznym wzrokiem na nasz „kawałek ogrodu”.
Tak naprawdę nie ma to znaczenia czy jest to mały balkon czy przepastny taras, najpierw musimy ocenić to, jak wygląda „nasze miejsce” po zimie. I tu zawsze polecam działania „od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw oceniamy stan elementów stałych: na przykład ogrodzeń, zadaszeń czy pergoli. Sprawdzamy jak przeżyły zimę i co musimy w tej materii naprawić, odświeżyć czy zmienić.
Poniżej mała ściąga z tego co się naszemu drewnu może przydarzyć:
jak odnowić stare drewni czyli działamy krok po koroku
KORK 1 – przygotowanie podłoża i usunięcie starej powłoki
Drewno należy dokładnie oczyścić ze strych powłok malarskich zwłaszcza jeżeli poprzednia farba popękała lub się łuszczy. W tym celu całość należy przeszlifować do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków lub użyć specjalnie przeznaczonych do tego płynów do usuwania starych powłok malarskich (tu polecamy preparat z V33 - link).
KORK 2 – nakładanie powłoki ochronnej
W przypadku elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu, należy koniecznie pomalować je najpierw impregnatem technicznym, który zapewni desce trwałą ochronę, a jednocześnie zabezpieczy drewno przed biokorozją.
KORK 3 – dekorowanie drewna
Kiedy drewno jest już oczyszczone, możemy je z powodzeniem pomalować, czy to za pomocą impregnatów czy emalii do malowania drewna. To samo w przypadku kiedy drewno jest poszarzałe i chcemy je nie tylko zabezpieczyć, ale też nadać mu inny kolor.
SZARE NIE ZAWSZE JEST SZARE
Czyli czym zmienić kolor nie używając emalii.
Jak wynika z naszego doświadczenia, największym problemem jeżeli chodzi o drewno jest jego zły kolor. Nie ma wpływu czy mówimy tu o szarzeniu związanym ze złym zabezpieczeniem drewna i warunkach klimatycznych (deszcz, śnieg, słońce), czy źle dobranym wcześniej kolorze. Możemy to zmienić i nie musimy używać emalii. Wiadomo, że warto podkreślać naturalne materiały i jeżeli mamy już u siebie piękną pergolę ogrodową czy takowe ogrodzenie, to chcielibyśmy pokazać piękno drewna. W takich przypadkach nie zawsze chcemy je malować emalią. Co wtedy możemy zrobić?
W tym przypadku polecamy sięgniecie do preparatu V33 Easy Impregnat, który występuje w 6 naturalnych kolorach.
Czyli czym pomalować ogrodzenie?
Jak wspomniałam już wcześniej w tym roku postawiłyśmy na Easy Impregnat. Dlaczego go wybrałyśmy?
Easy Impregnat przeznaczony jest do drewna nowego i starego poszarzałego, takiego jak: pergole, altany ogrodowe, płoty, podbitki itp. Kryjące wykończenie nie tylko zabezpiecza drewno ale je również dekoruje. Tworzy trwałą ochronę koloru przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Możemy aplikować go na powierzchnię za pomocą pędzla bądź opryskiwacza ogrodowego.
Jest gotowy do użycia i nie trzeba go rozcieńczać, trzeba tylko dokładnie wymieszać.
PANI TO POTRAFI W AKCJI
Czyli testujemy Easy Impregnat
Zaopatrzone w odpowiednia wiedzę i 3 wybrane kolory Easy Impregnatu, pospieszyłyśmy pomalować ogródek w zaprzyjaźnionej restauracji Sushi - SUSZARNI. Lokal nie tylko, że serwuje pyszne sushi (osobiście polecamy) to jeszcze dysponuje ogromnym ogródkiem letnim, który stał się naszym polem doświadczalnym. Ogródek składa się z ażurowych i pełnych przepierzeń. Mogłyśmy więc wypróbować aplikowanie preparatu za pomocą opryskiwacza ogrodowego i pędzla. Ale najpierw chciałyśmy dobrać kolor.
Z dostępnej palety barwnej wybrałyśmy pierwotnie trzy kolory: ŁUPEK, ANTRACYT, KORA i z nimi przybyłyśmy do lokalu. Już na miejscu, na drewnianej próbce, wymalowałyśmy wszystkie trzy kolory, żeby zobaczyć jak wyglądają „in situ” i czy będą pasowały do stalowej konstrukcji, która wpasowana jest w całość. Ze wszystkich 3 najbardziej pasował nam kolor ANTRACYT.
Oczywiście opryskiwanie mocno ażurowych części mija się z celem, bo więcej byłoby go na podłodze niż na ogrodzeniu. Dlatego też ażury malowałyśmy pędzlem. Impregnat nakłada się bardzo łatwo czy to za pomocą pędzla, czy opryskiwacza. Jeżeli będziecie używali opryskiwacza trzeba dobrze wyregulować dyszę, a po użytkowaniu umyć. Impregnat jest wodorozcieńczalny, dlatego łatwo umyć po pracy narzędzia.
Na pergolę nałożyłyśmy dwie warstwy impregnatu i naszym oczom ukazał się piękny, matowy, szary kolor. Wpisał się świetnie w koncepcję ogródka.
KONKURS
Na razie nie widać jeszcze efektu całego ogródka, ale nie martwcie się, pokażemy go już niebawem. Teraz mamy jeszcze dla Was małą zabawę. Napiszcie co macie do pomalowania i który kolor z Easy Impregnat V33 byście wybrali. Do trzech osób, które przyślą najciekawsze opisy, pojadą wybrane kolory i ilości impregnatu.
DZIĘKUJEMY, ŻE ODWIEDZILIŚCIE
NASZEGO BLOGA
POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY
Z PANI TO POTRAFI
O, właśnie tu zawędrowałam, szukając porad co do przemalowania starego drewna :)
OdpowiedzUsuńW drewutni nowo kupionego domu znaleźliśmy bowiem stare, poniemieckie drzwi balkonowe, delikatnie frezowane i z oryginalnymi okuciami, które ktoś nawet oskrobał z myślą o jakimś wykorzystaniu, ale ostatecznie porzucił w drewutni na kilka dekad. Ręka by nam uschła, gdybyśmy je tak po prostu wystawili na śmietnik, więc postawiliśmy je czymś pomalować i przyczepić do ściany na balkonie i dowiesić na nich donice z balkonowymi kwiatami. Najpierw Myślałam o pomalowaniu ich emalią do drewna, ale Wasz artykuł przekonał mnie do impregnatu, bo emalia, choć dająca ciekawszy efekt, mogłaby się jednak nie sprawdzić na zewnątrz. A skoro piszecie, że Easy impregnat daje przy okazji ładny efekt kryjący, to zaopatrzę się od razu w większą ilość, w końcu mam i pergole i okiennice drewutni do pomalowania. I tez uważam, że Antracyt jest najładniejszy :). Jakoś mi się ugruntowało, że impregnat = kolor palisandru, ale przy antracycie te wszystkie rudości i brązy wyglądają jakoś tak przestarzale :) Artykuł w samą porę, dziękuję!
Witaj Justynko, proszę skontaktuj się z nami w sprawie wysyłki nagrody. Napisz na maila: panitopotrafi@gmail.com
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPergole ogrodowe najtrudniej odnowić i zaimpregnować w momencie kiedy porośnięte są roślinami albo mają jakieś uszczerbki, ale zawsze warto zaangażować się i włożyć w to pracę, bo pergole ogrodowe zapewniają niebywały komfort
OdpowiedzUsuńhttps://asapweb.pl/produkt/pergole-ogrodowe-wroclaw/
Witaj Małgosiu, proszę skontaktuj się z nami w sprawie wysyłki nagrody. Napisz na maila: panitopotrafi@gmail.com
UsuńBardzo ciekawy artykuł. Wszystkie wskazówki i porady jak najbardziej przydatne. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńSuper wpis! Właśnie kupiłem pergole na https://wellton.pl/pl/23-pergole-drewniane i na pewno w przyszłości trzeba będzie ją odnawiać. Te charakterystyczne konstrukcje bazujące na dwóch podporach, kojarzące się z długimi alejami porośniętymi różami czy winoroślą, stanowią w moim ogrodzie doskonałe podparcie, chociażby dla takich gatunków roślin jak bluszcz, powojniki, wiciokrzew japoński itp.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne rady!
OdpowiedzUsuńImpregnat naprawdę łatwy w aplikacji, bardzo dobrej jakości. Nie ma żadnego kłopotu z nakładaniem na różnego rodzaju drewno
OdpowiedzUsuńSuper przemiana. metamorfoza jak najbardziej na plus. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWłaśnie mnie również zainteresowała pergola tarasowa i zastanawiam się, jak to wszystko będzie się trzymało. Chciałabym, żeby było nowocześnie i wyjątkowo, jednak ja tak naprawdę obawiam się, że z drewnem będzie naprawdę różnie. Może warto postawić na coś innego. Chociaż Twoje sposoby renowacji są trafne.
OdpowiedzUsuńImpregnat do zabezpieczenia drewna to podstawa. Chociaż jak czytałem na http://drewno-konserwacja.pl/czym-malowac-drewno-na-zewnatrz-najlepsze-impregnaty-do-drewna-na-zewnatrz/ to są różne preparaty. Oprócz impregnatów również oleje, lakiery. Dobrze wiedzieć co do czego jest najlepsze.
OdpowiedzUsuńJa nie chciałam odnawiać starej pergoli. Drewno się niestety bardzo niszczy. Postawiłam na zabudowę tarasu aluminiowo-szklaną, która jest ładna i nowoczesna. Znajomy polecił mi firmę https://salgat.pl/, u której sam zamawiał takie elementy do tarasu. Wyszło u nich super więc wiedziałam, że to firma godna zaufania.
OdpowiedzUsuńCenne i bardzo pomocne informacje można tutaj przeczytać
OdpowiedzUsuńBardzo cenny poradnik :)
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się Twoja praca
OdpowiedzUsuńOdnowa pergoli to skomplikowana sprawa, jednak zdecydowanie można to zrobić.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuń