DIY - JAK ODNOWIĆ STARE DRZWI, CZYLI METAMORFOZA WEJŚCIA DO DOMU
PROLOG
Drzwi wejściowe do domu to nasza wizytówka, czy tego chcemy, czy nie, to tak jest. Goście, którzy przychodzą do nas w odwiedziny, przez te pierwsze sekundy w oczekiwaniu na wpuszczenie do środka, przyglądają się temu co widzą. A w moim przypadku widzieli, brzydkie piwniczne drzwi, choć umieszczone na parterze. W kwestii wyjaśnienia dodać muszę, że drzwi (jak i cały dom) mają ponad 100 lat, a to wejście pierwotnie miało charakter ściśle gospodarczy. Usytuowane obok garażu, nie mają ani pięknej formy ani klasy drzwi wejściowych willi z lat 30 XX w. Jednak po podziale domu na dwie części, te właśnie drzwi, stały się naszym głównym wejściem.
ETAP I
CZYLI USUWAMY STARE POWŁOKI MALARSKIE
Pierwszym krokiem przy renowacji starych drzwi jest usunięcie starych powłok malarskich. Do tego celu najlepsza jest opalarka. Można ją kupić w sklepach budowanych już za kilkadziesiąt złotych, urządzenie to działa trochę jak suszarka, która wytwarza bardzo gorące powietrze. Pod jego wpływem farby i lakiery kurczą się i na ich powierzchni powstają charakterystyczne bąble. Ciepłą jeszcze warstwę zeskrobuje się delikatnie za pomocą szpachelki. Jeżeli chodzi o szpachelką to sprawdzają się tu szpachelki „sztywne”. Stare farby olejne schodzą bardzo łatwo, nawet jeżeli mamy 3 i więcej warstw farby
UWAGA: Ważne by opalarki nie trzymać zbyt blisko czyszczonej powierzchni, gdyż można spalić farbę i zniszczyć znajdujące się pod nią drewno.
ETAP II
SZLIFOWANIE
Po opalaniu przyszedł czas na szlifowanie. Za pomocą szlifierki elektrycznej usunięte zostały resztki farby. Dzięki użyciu szlifierki oscylacyjnej „trójkątnej”, udało się łatwo doczyścić rowki i trudno dostępne zagłębienia. Najpierw użyliśmy papieru o gradacji 80, a następnie przeszliśmy do 220.
ETAP III
ODPYLANIE
Po szlifowaniu, przed malowaniem powierzchnię trzeba koniecznie odpylić.
MALOWANIE
Ponieważ drzwi nie mają zadaszenia i narażone są na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg, konieczna była odpowiednia farba. Dlatego też z farb dostępnych na rynku postawiłyśmy na Lazura Kryjąca Polski Klimat od V33. Lazura ta nie tylko dekoruje i zabezpiecza nowe drewno ale również doskonale kryje to stare i poszarzałe.
Farba jest oczywiście mrozoodporna i elastyczna, nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur. Pozwala drewnu oddychać oraz pracuje wraz z drewnem podczas zmian spowodowanych wilgocią.
Jeżeli chodzi o kolory to sprawa wygląda też bardzo dobrze. Lazura Kryjąca Polski Klimat V33 występuje w 9 stonowanych odcieniach szarości i brązów. Nakładać można ją zarówno pędzlem jak i wałkiem. Przy drzwiach z ozdobnikami najlepiej stosować oba sposoby. W narożnikach i przy zdobieniach malujemy pędzlem a powierzchnie płaskie łatwiej pokryć wałeczkiem. My użyłyśmy pędzla. Ostateczny efekt kolorystyczny zależy od gatunku drewna, jakości podłoża oraz ilości naniesionych warstw. Ponieważ drewno użyte do produkcji drzwi to sosna (niestety w tym przypadku niezbyt estetyczna), konieczne okazały się 3 warstwy, by całkiem je pokryć.
FINISZ
Na koniec pomalowany został zamek. Dodałam jeszcze wieniec, tabliczkę powitalną oraz rośliny. Teraz wejście wygląda bardziej zachęcająco i o wiele lepiej. Może dodam jeszcze ławeczkę, żeby można było przysiąść tak w stylu amerykańskim? Co myślicie?
Drzwi wejściowe stanowią poniekąd funkcje reprezentacyjną, dlatego warto zadbać o to, aby cieszyły oko.
OdpowiedzUsuńTo prawda! Pozdrawiamy
UsuńA dla mnie najważniejsze, żeby broniły wstępu do mieszkania przed złodziejami i akwizytorami. :D Tak serio, piękne, przytulne drzwi :3
OdpowiedzUsuńto też racja i dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy
UsuńWygląda to naprawdę dobrze, jednak zanim odnowiocie stare drzwi, polecam zorientowac się w jakim te drzwi są stanie. W sensie czy rzeczywiście da się z nim coś sensownego zrobić.
OdpowiedzUsuńNiestety ale wiele modeli nie jest szczelnych, a przez drzwi ucieka sporo ciepła. Z tego też względu zdecydowałam się na wymianę drzwi zamiast odnowienie starych:
https://oknaprim.pl/drzwi-zewnetrzne/
Polecam polować na dobrej klasy drzwi zewnętrzne w tej firmie.
Dzisiaj wszyscy mają rację! Te akurat doskonale się nadawały do renowacji, bo to solidne w pełni drewniane drzwi. Pozdrawiamy
UsuńW moim domu również są stare drzwi, które wymagają podobnej renowacji. Myślę, że zainspiruję się powyższym artykułem.
OdpowiedzUsuńTo bardzo fajnie! Może podzielisz się efektem?
UsuńCiekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńSuper ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńMam podobne drzwi w mojej chałupce-enklawie pośród pięknych mazowieckich łąk. Dałem drugie życie wszystkim zadając sobie kupę trudu z oskrobaniem i opalaniem ich z farby nie nadającej się już do żadnej konserwacji. Teraz są zakonserwowane na przezroczysto i cieszą oko piękną, naturalną barwą i fakturą starego drewna. Warto było się narobić i zapłacić fachowcowi stolarzowi za pomoc w ratowaniu trudniejszych fragmentów. Surogaty marketowe, nudne wizualnie do bólu, to nie moja bajeczka.
OdpowiedzUsuńWitaj Oliwio! Miałaś szczęście, że Twoje drzwi wykonane zostały z dobrego drewna. Moje niestety to mieszczanka sosny, częściowo jeszcze z korą. Nie nadawały się tylko do lakierowania, a szkoda. Chociaż przyznam się szczerze, że lubię czarne i szare drzwi :) Pozdrawiam w "paniopotrafiowym" imieniu!
UsuńZawsze można bezbarwnym pomalować, też jest fajnie.
OdpowiedzUsuńDrzwi wyszły naprawdę piękne! Przyznam, że sama zastanawiam się od pewnego czasu nad wymianą, bo farba zaczęła z nich schodzić, ale widzę jak świetnie sobie poradziłaś i sama też postaram się o ich odnowienie ;) Mam nadzieję, że mi to wyjdzie, a nawet jeśli nie to zwyczajnie je wymienię. Także mam nadzieję, że dalej będziesz wstawiała różne wpisy, bo są prawdziwą inspiracją z której korzystają kobiety takie jak ja. Będę musiała dorwać się za niedługo do Twojego ebooka, wygląda naprawdę ciekawie ;)
OdpowiedzUsuńDziękujemy za te miłe słowa! Oczywiście cały czas staramy się wrzucać tu jakieś ciekawe i pomocne rzeczy, a wszystko po to by piękniej mieszkać. Ale jak lubisz takie pomysły to z całego serca polecam Ci naszą książkę - to dopiero kopalnia projektów DIY. Zobacz w zakładce, to kupienia praktycznie wszędzie, ale z autografem to można kupić tylko u nas ;) Pozdrawiamy
Usuńdrzwi faktycznie prezentują lepiej, ale widzę że okienko nie zostało ruszone. ja mam drzwi porta które wyglądaja dobrze, ale chciałbym zmienić szybę z przeźroczystej na matową. czy to jest bardzo problematyczne, czy można to zrobić samodzielnie?
OdpowiedzUsuńWitaj. Przepraszam że dopiero teraz odpisuję, ale czas tak szybko leci! Co do wymiany szyby, to wszystko zależy od modelu drzwi. Jeżeli masz drzwi Porta, to najlepiej zadzwonić do nich na dział obsługi podać model drzwi i zapytać. Jeżeli jest to szyba gładka, to może wystarczy wykleić ją folią matową tzw. "mrożoną"? Zastosowałam ten zabieg w łazience i sprawdziło się świetnie!
UsuńTeraz moje drzwi wyglądają jak nowe! Dziękuję za pomysł
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMy nie chcieliśmy już odnawiać starych drzwi drewnianych. Były już tak zjedzone przez korniki, że już nic się nie dało zrobić. Teraz mamy nowe drzwi aluminiowe z Aluhaus i jakość moim zdaniem super. W każdym razie są ciepłe i szczelne. Bardzo jestem z nich zadowolony.
OdpowiedzUsuńMetamorfoza na duży plus. Te drzwi wyglądają jak z drogiego sklepu.
OdpowiedzUsuńTe drzwi po metamorfozie wyglądają zjawiskowo.
OdpowiedzUsuńDoskonała robota. Teraz prezentują się doskonale.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńŚwietna metamorfoza
OdpowiedzUsuńPrezentuje się zjawiskowo
OdpowiedzUsuńDzisiaj postanowiłam podjąć się DIY-projektu odnawiania starych drzwi w moim domu! 💪🚪 Zobaczcie, jak krok po kroku przywracam im nowe życie!
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie
OdpowiedzUsuńJestem zachwycony tą metamorfozą. Super pomysł.
OdpowiedzUsuń