BETONOWY BLAT, CZYLI JAK TANIO WYKONAĆ GO SAMEMU
Beton – do niedawna kojarzony tylko z budownictwem wielkiej płyty i budynkami użyteczności publicznej, pojawił się najpierw na ścianach w nowoczesnych loftach, kolejnym krokiem były już inne powierzchnie, takie jak blaty, meble czy naczynia.
Industrialna aranżacja wnętrz robi dziś furorę - surowe ściany, proste wykończenie i chłodny charakter, zdobyły serca tych, którzy mieli dość kolorowych, przesłodzonych aranżacji. Beton świetnie sprawdza się nie tylko w loftach - dużych i wysokich pomieszczeniach, ale również w nowoczesnych, minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach. Jeżeli zechcemy stworzyć wnętrze vintage, to bardziej będzie pasować stara cegła na ścianie, jednak zawsze możemy wkomponować beton podczas urządzania, aby nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.
Forma i sposób zastosowania betonu, są bardzo różne. Mamy gotowe płyty betonowe, które można zamawiać w dowolnym kształcie i wymiarze, jest beton wybarwiany na wiele odcieni szarości, tynki strukturalne, czy w końcu farby betonowe.
Ciekawie wygląda ponad to beton z charakterystycznymi śladami po deskach szalunkowych. Jednakże użycie klasycznego betonu (mieszaniny cementu z piaskiem) wymaga nie tylko posiadania wiedzy fachowej, ale też odpowiednio przygotowanego podłoża. Klasycznego betonu nie położymy cienką warstwą, i nie na każdej powierzchni będzie się trzymał.
I tu wszystkim miłośnikom industrialnych rozwiązań, przyszły na pomoc wszelkie materiały imitujące beton: laminowane płyty meblowe, gresy nawiązujące kolorem i strukturą do betonu oraz stiuki imitujące ten materiał. Jednakże wszelkie tego typu rozwiązania, są bardzo kosztotwórcze. Dla przykładu, położenia imitacji lub współczesnych mas betonowych zaczynają się od 300 złotych za metr kwadratowy.
W naszych blogowych poszukiwaniach już wcześniej trafiłyśmy na firmę Bautech Futura i jej polimerowy beton: Baufloor Creativo! Trzeba przyznać, że już przy betonowaniu szafki byłyśmy masą zachwycone! (jak ktoś jeszcze nie czytał naszego przepisu na „Betonowe Ciacho“, to przeczyta TUTAJ) Prosta w obsłudze, szybko wysychająca, lekka i elastyczna masa sprawia, że możemy z niej zrobić prawie wszystko! Pokryć ściany, podłogi - nawet kiedy pod spodem mamy płytki ceramiczne, meble i wiele innych powierzchni. Po prostu wszystko, a do tego warstwa nie przekroczy 3 mm grubości i jest całkowicie elastyczna!
Więc kiedy nasi znajomi zgłosili się do nas po pomoc z wykończeniem baru, nie miałyśmy wątpliwości - to musi być Baufloor Creativo. Z chęcią zabrałyśmy się do pracy. A czy nam się udało, czy blat wygląda w 100% betonowo - oceńcie sami!
PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI
Korpus baru został wykonany z płyty wiórowej OSB (ang. Oriented Strand Board – drewnopochodna, trójwarstwowa płyta kompozytowa). Ponieważ płyta jest mocno impregnowana, to wymaga solidnego szlifowania - aż do całkowitego starcia impregnatu, czyli uzyskania gładkiej powierzchni. Po szlifowaniu powierzchnię przeznaczoną do betonowania trzeba dokładnie odpylić.
GRUNTOWANIE
Powierzchnię którą będziemy „betonować“, należy pokryć warstwą gruntującą. Do tego celu użyłyśmy gruntującej warstwy podkładowej: BAUGRUNT® CONTACTO
. Podkład nakładamy wałkiem z końcówką do lakierów. Wystarczy położyć jedną warstwę. Podkład schnie dość szybko (ok 2 godzin) i nakłada się bez problemu. Po wyschnięciu powierzchnię należy lekko przeszlifować papierem ściernym, tak aby zlikwidować ewentualne nierówności. Całość ponownie dokładnie odkurzyć.
PRZYGOTOWANIE MASY BETONOWEJ
Aby uzyskać odpowiedni kolor, pigment wlewamy do mleka zarobowego i dokładnie mieszamy. Dzięki temu że pigment dostarczany jest osobno, to mamy doskonałą możliwość uzyskania dowolnego odcienia betonu.
Gdybyśmy chcieli poszaleć z kolorami to mamy doskonałą możliwość, bo firma Bautech Futura oferuje też inne kolory: żółty, czerwony, zielony, brązowy a nawet czarny. Pełną kartę koloru zobaczysz: TUTAJ. My wybrałyśmy jednak klasyczny „betonowy szary“ kolor.
Masę wykończeniową BAUFLOOR® CREATIVO wsypujemy partiami do pojemnika z mlekiem zarobowym. Całość mieszamy wiertarką ze specjalną końcówką koszyczkową, tak długo aż masa betonowa będzie gładka – bez grudek (proces mieszania powinien trwać minimum 2-3 minuty).
UWAGA: Wszelkie grudki nierozmieszanego materiału należy rozbić np. szpachelką i ponownie wymieszać. Występujące nierozmieszane grudki podczas nakładania są trudne do rozbicia i pozostawiają widoczne ślady na powierzchni po jej szlifowaniu.
BETONOWANIE
Nakładanie betonu przebiega ręcznie, pacami stalowymi o różnej szerokości.
Masę należy aplikować szybkimi mocnymi ruchami kolistymi bądź podłużnymi, w zależności od oczekiwanego efektu wizualnego. Czyli jeżeli chcemy by powierzchnia miała typowe, dla powierzchni betonowej, przetarcia i strukturę, to podczas nakładania nie wygładzamy powierzchni. Po paru minutach, położona masa zaczyna “rwać się” charakterystycznie, co powoli nam na uzyskanie efektu betonu.
SZLIFOWANIE
Szlifowanie powierzchni odbywa się po całkowitym wyschnięciu położonej warstwy. Materiał należy szlifować papierem ściernym o gradacji 60 i 80.
Efekt końcowy całości uzależniony jest od szlifowania pierwszej warstwy: Częściowe pozostawienie tzw. przetarć, uzyskanych z nadwyżki materiału podczas jego aplikacji, będzie widoczne po nałożeniu warstwy drugiej i jej ponownym szlifowaniu.
NAKŁADANIE II WARSTWY
Po wyszlifowaniu i dokładnym odkurzeniu, powierzchnię przecieramy wilgotną ściereczką. Po tym przystępujemy do nakładania drugiej warstwy produktu - czynności powtarzamy jak przy warstwie pierwszej! Druga warstwa kładzie się łatwiej niż pierwsza!
Po wyschnięciu II warstwy powierzchnię należy przeszlifować szlifierką jednotarczową używając do tego celu papieru ściernego o gradacji od 80 w górę – do uzyskania pożądanego efektu. Jeżeli nie mamy szlifierki, to możemy użyć kostki ściernej.
ZABEZPIECZANIE
Gotową wyszlifowaną powierzchnię dokładnie odkurzamy i już możemy ją dokładnie zaimpregnować. Do tego celu używamy preparatu HYDRO SEAL nakładając go w jednej lub kilku warstwach. Jeżeli betonowany blat ma służyć jako blat kuchenny lub blat wyspy roboczej, to radzę zagruntować go co najmniej dwukrotnie.
Aplikację preparatu należy przeprowadzać przy użyciu wysokiej jakości wałka welurowego, tak aby na powierzchni nie pozostawały smugi, gdyż będą one widoczne.
Produkt powoduje wodne zabezpieczenie powierzchni, pozwalając jednocześnie na jej “oddychanie”. Położenie impregnatu zabezpieczy blat przed niepożądanym zaplamieniem kawą, herbatą bądź sokami owocowymi.
EFEKT KOŃCOWY
Jeśli jesteście ciekawi efektu, to bar można zobaczyć w lokalu
"DOBRA KARMA" na ul. Kościuszki we Wrocławiu (same centrum miasta).
Do przygotowania potrzebujemy:
- grunt (CONTACTO)
- baza (BAUFLOOR CREATIVO)
- mleko zarobowe (FINISH)
- pigment (barwnik)
- impregnat (HYDRO SAEL)
- rękawiczki
- wałek (do gruntu)
- pędzel (do impregnatu)
- folię zabezpieczającą
- packa wenecka (szeroka)
- wiertarka z mieszadłem lub mikser ;-)
- szlifierka lub papier ścierny
- odkurzacz
KOCHANI MAMY DLA WAS DWA ZESTAWY
DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA BLATU
LUB INNEJ POWIERZCHNI
SPONSOREM NAGRODY JEST FIRMA BAUTECH
ZASADY KONKURSU:
Konkurs odbywa się na naszym fun-page, ale jeśli nie posiadasz
konta na Facebooku nie martw się, również będziecie mogli
wziąć w nim udział.
1) WSTAW DOWOLNY KOMENTARZ POD POSTEM NA BLOGU
I DODATKOWO WPISZ "BIORĘ UDZIAŁ".
2) ZNAJDŹ W SIECI DOWOLNE ZDJĘCIE NIETYPOWEGO ZASTOSOWANIA
BETONU MOŻE TO BYĆ ZDJĘCIE MEBLA, ŚCIANY, DEKORACJI,
WNĘTRZA itp.
4) JEŚLI NIE POSIADASZ KONTA NA FACEBOOK,
ZDJĘCIE Z DANYMI I NUMEREM TELEFONU PRZEŚLIJ NA NASZ
5) ZWYCIĘZCA BĘDZIE WYBRANY NA
PODSTAWIE LICZBY LIKÓW POD ZDJĘCIEM.
6) ZDJĘCIA PROSIMY UMIESZCZAĆ/NADSYŁAĆ
DO 2 MARCA 2016, DO PÓŁNOCY
ZAPRASZAMY DO ZABAWY!
Ania i Beata,
czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
Swieta robota i jak dokładnie wszystko wytłumaczone. Podobają mi sie blaty betonowe co raz bardziej.. ja tylko naiwnie myslałam ze taki blat to 100% betonu ..a tu taki trik! :) super wyszło!
OdpowiedzUsuńDziękujemy :) Nam się ta idea też bardzo podoba zwłaszcza, że tą masą można pokryć w zasadzie wszystko: stoły, krzesła (bez tapicerki oczywiście), no i stary blat w kuchni!
Usuńteż dałabym się nabrać #zmalujzpanitopotrafi
UsuńŚwietnie to wyszło. Jak na restaurację śwgenianlny pomysł! Lubię to! :)
OdpowiedzUsuńPrawda? Nam też się podobał pomysł zrobienia blatu w lokalu, i obiecujemy że na tym nie zakończymy naszej przygody z betonem! :)
UsuńPodoba mi się efekt końcowy! :)...i te dechy...
OdpowiedzUsuńz chęcią bym przygarnęła taki zestaw.. już widzę siebie w akcji :D
Pozdrawiam serdecznie
Danielka dzięki. Zapraszamy Cię do konkursu, wystarczy zdjęcie z sieci przestawiające wnętrze, przedmiot... wykonany z betonu i gotowe.
Usuńtak tak , zdjęcie już wstawione :) to z jajkami i świecznikami :) Pozdrowionka
UsuńŚwietna! Z pewnością kiedyś sięgnę do tego materiału i podobnie jak Iza,myślałam, że taki blat to sam beton a nie warstwa. Interesujące rozwiązanie!
OdpowiedzUsuńPaula dzięki za miłe słowa. Materiał jest bardzo wdzięczny, można nim pokryć właściwie wszystko, widziałyśmy już pokrytą nim obudowę telewizora, kominka, a także ramę fotela bujanego.
Usuńbetonowy fotel bujany, a to ciekawe :) #zmalujzpanitopotrafi
UsuńSuper realizacja,pytanie moje brzmi czym pomalowane są deski którymi obity jest bar?
OdpowiedzUsuńDziękujemy, doszłyśmy do takiej wprawy, że mamy zlecenie na kolejny.
UsuńDeski pochodzą ze starej stodoły, jedynie zostały zbite i przeszlifowane.
Brawo dziewczyny :-) i jak zwykle zachwyt nad dresikiem ;-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Dorotka dzięki, prawdziwy z Ciebie ekspert modowy (hihihi)
UsuńDodam od siebie, że w związku z "dresikami" i ich wątpliwą wizyjnością, zakupiłam wreszcie spodnie robocze! Nowa ja niebawem na blogu :)
UsuńStylówa zawsze "musi" być! :)
Usuń#zmalujzpanitopotrafi
Inspirujące :)
OdpowiedzUsuńSuper efekt. Również uwielbiam beton. Kinga BI
OdpowiedzUsuńBIORĘ UDZIAŁ
OdpowiedzUsuńPodoba mi się.
Ja pierwszą próbę mam za sobą, już nie mogłam patrzeć na nasz przedpokój, który był całkowicie zabudowany paskudną boazerią przez poprzedniego właściciela.
I jak tylko nadarzyła się okazja - OKAZJA tzn.nieobecność mojego męża ;) (który nienawidzi zmian i remontów) - zerwałam poprzedni wystrój, zakupiłam zaprawę, kielnię i inne różne dziwne przedmioty. I zabrałam się do pracy. I zdjęcia będą z mojej pracy. Pozdrawiam
to fantastycznie! Babeczki jak zwykle górą! U mnie też, największą przeszkodą, zawsze jest mąż!
UsuńCo prawda, to prawda... Faceci nienawidzą remontów, a do ich przeprowadzenia czasami jest niezbędna ich siła, ech..
Usuń#zmalujzpanitopotrafi
Szukając detali o wykonaniu prac betonowo-dekoratorskich, które mogłabym wykonać w naszym nowo powstającym salonie trafiłam do Was :) I dobrze, bo nie dość, że trafiłam na fajne miejsce to jeszcze na konkurs betonowy :D I wierzcie lub nie- aż sprawdzałam nie dowierzając, czy to aby nie jest przypadkiem post z grubszego archiwum :D To pędzę pokazać Wam na fejsuniu co w mojej głowie stygnie z betonowych inspiracji :) Ściskam Dziewczyny!
OdpowiedzUsuńGwoli formalności dopisuję: BIORĘ UDZIAŁ :D
UsuńInstrukcja na tip top! Brawo! Wskoczę do zabawy bo beton jest genialnym materiałem :-) Plany na betonowe rzeczy/meble/przedmioty ogromne!
OdpowiedzUsuńBiorę udział i uzupełnie post na fb :-)
Uściski! Czekam na te nowe portki ;-)
Instrukcja na tip top! Brawo! Wskoczę do zabawy bo beton jest genialnym materiałem :-) Plany na betonowe rzeczy/meble/przedmioty ogromne!
OdpowiedzUsuńBiorę udział i uzupełnie post na fb :-)
Uściski! Czekam na te nowe portki ;-)
jest już pierwsza w nocy a ja dalej oniemiała.Coś wspaniałego moje Panie:):):)
OdpowiedzUsuńAnia, ale takie słowa cieszą! A my dopiero się rozkręcamy :-)
UsuńBiorę udział!...Jeśli wygram,to zrobię łazienkę w betonie...potrafię!!!
OdpowiedzUsuńAniu, oczywiście, że potrafisz - kobitki górą!!!
UsuńBIORĘ UDZIAŁ:-)
OdpowiedzUsuńBeton jako typowy materiał budowlany wykorzystany w przedmiocie codziennego użytku, miło chyba napić się kawy z takiego expresu, ciekawie by wyglądał na czarnym blacie w kuchni, albo biurze ;-)
Biorę udział. Rewelacja. Już w głowie mam milion pomysłów co zrobić. Dzięki za ujawnienie tajników waszej pracy.
OdpowiedzUsuńBiorę udział.No super dziewczyny a ja kombinowałam jak odnowić w kuchni dwa blaty z mdf-u.Swietny pomysł. Ciekawa jestem jak by to wyglądało z czarną farbą do moich malowanych białych szafek.Dzięki serdeczne za pomysł.
OdpowiedzUsuńBiorę udział ;) Betonowe butki ;)
OdpowiedzUsuńBiorę udział, to oczywiste :) Mam betonowa podłogę w mieszkaniu, dopiero co wylaną i chętnie skorzystam z porad, bo nie mam pomysłu jak i co z nią dalej...A betonowy blat, super !
OdpowiedzUsuńŚwietny instruktaż. A efekt końcowy genialny. Siedząc przy takim blacie, w życiu nie przypuszczałabym, że pod warstwą betonu jest płyta OSB.
OdpowiedzUsuńTrafiłam tu dziś dopiero i strasznie żałuję, że nie mogłam wziąć udziału w konkursie.
OdpowiedzUsuńGdzie kupić ten zestaw do zrobienia betonowego blatu??
No przecie ja w kuchni chcę taki zrobić...
Czy to w sieciowych marketach budowlanych dostępne jest, czy trzeba mi szukać w specjalistycznych sklepach?
Pozdrowienia! M.
Małgosiu, cieszymy się trafiłaś do nas :-)
UsuńBeton (Bautech Futura) można zamówić/zakupić na stronie www.bautech.pl
Pozdrawiamy cieplutko i życzymy super zabawy przy "betonowaniu" ;-)
Mam prośbę o podanie ceny materiałów brutto za m2 położenia masy, od gruntu po zabezpieczenie. z góry dziękuję za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńWitam
UsuńPanie Admie, niestety nie posiadamy aktualnego cennika firmy Bautech :( Taką informacje otrzyma Pan na stronach producenta. Można też do nich zadzwonić. Telefon dostępny na stronie www.bautech.pl http://www.bautech.pl/dekoracyjne#creativo
BAUFLOOR® CREATIVO
Dekoracyjna masa wykończeniowa do posadzek i ścian :)
Jak sprawdza się blat podczas używania?
OdpowiedzUsuńnie widzialam zdjecia z bletem- rzut z góry
był pokryty warstwa ochronna?
Czy taki beton można zastosować w łazience? Mam pomysł aby zrobić z betonu brodzik i dwie ściany pokryć betonem i domieszać do betonu tłuczeń z jakiegoś białego kamienia i ewentualnie kolorowego szkła. Czy taką szlifierką jak w pokazie można to zrobić? Jak grubą warstwę dać na brodzik? Widziałem formy brodzika wykonane z twardego styropianu. Czy można coś takiego zastosować? Czy ściany należy najpierw pokryć płynną folią? Może tych pytań trochę dużo ale z łazienką nie ma żartów.
OdpowiedzUsuńformy ze styropianu nie sa po to zeby po nich lazic i nawet pokryte elastyczna masa i tak sie wygniota a szlifierka jak szlifierka firma cudow nie zrobi
Usuńwow odważnie... #zmalujzpanitopotrafi
UsuńMnie interesuje jak wyciera się taki blat? Nie robią się na nim takie mokre plamy?
OdpowiedzUsuń#zmalujzpanitopotrafi
blat zabezpieczamy HYDRO SEAL i po kłopocie #zmalujzpanitopotrafi
Usuńale fajnie wyszło :)
OdpowiedzUsuń#zmalujzpanitopotrafi
powiedziałabym, że to na mur beton - beton :) #zmalujzpanitopotrafi
OdpowiedzUsuńCzy kalkowaliście koszt takiego blatu? Jestem ciekawa jaka jest różnica pomiędzy "zrob to sam" a gotowym?
OdpowiedzUsuńmi sie takie blaty podobaja do jakichs publicznych miejsc wlasnie, a nie do domu.sama chce miec drewniany. podoba mi sie to polaczenie z drewnem na Waszych zdjeciach #zmalujzpanitopotrafi
OdpowiedzUsuńBardzo fajny pomysł. Gratuluję 😊
OdpowiedzUsuńWitam...mega pomysł i efekt bardzo oryginalny.gratuluje.
OdpowiedzUsuńPytanie...czy czy ta powłoka jest odporna na zarysowania itp...bo chciałbym użyć to w kuchni. Pozdrawiam.
Sama budowa domu to jeszcze nie wielki problem. Wiadomo, kosztuje bardzo dużo, jednak to inwestycja. Później zaczyna się zabawa, gdy coś przestanie działać itp, trzeba kupować rury, kloeje,żel do udrażniania rur i cały czas przy nim majsterkować
OdpowiedzUsuńŚwietne .Chciałam betonem pokryć blat kuchenny z płytek . Zastanawiam się bo wnętrze jest w klimacie Prowansji . Co Wy na to?
OdpowiedzUsuńSuper pomysł, ciekawe czy ja potrafiłbym takie coś zrobić. W sumie to chyba nawet spróbuję wykorzystać ten przepis u siebie. Lubię takie nietypowe rozwiązania :)
OdpowiedzUsuńBrakuje tylko dodatków z galeriibetonu..pl lampy biokominka etc.
OdpowiedzUsuńWłaśnie dla fanów betonu zrobiliśmy ozdoby i dodatki z betonu - spojrzyjcie na galeriąbetonu
OdpowiedzUsuńSORKI, coś popsułem w linku, jeszcze raz...
UsuńBrawo dziewczyny! Naprawdę świetny efekt końcowy waszej pracy. :)
OdpowiedzUsuńBardzo chciałam mieć u siebie w domu betonowe powierzchnie, jednak chyba nie dam sobie rady z wykończeniem. Najtrudniejsze dla mnie byłoby szlifowanie posadzek. Trzeba mieć specjalny sprzęt, no i trochę się przy tym kurzy. A lubię wszystko robić sama. ;)
Kto wie, może pewnego dnia się zdecyduję...
Pozdrawiam serdecznie :)
Czy ten preparat nadaje sie do zywnosci?
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł na ciekawy blat. Wygląda bardzo stylowo i oryginalnie.
OdpowiedzUsuńNigdy wcześniej nie spotkałem się z takim betonowym blatem, ale może to być również ciekawe rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńCzyli generalnie koszt wykonania betonu jest znacznie niższy niż kupno. Ciekawy blat - dosyć unikalny.
OdpowiedzUsuń;)
OdpowiedzUsuńOj, czegoś takiego to ja nie widziałam. Może mam na oku różne rodzaje materiałów, ale w sumie nie miałam pojęcia, że jest też coś takiego jak Blaty z konglomeratu . I to też podobno bardzo fajnie wygląda i wytrzymuje. Może ktoś z Was ma? To ja chętnie się przekonam.
OdpowiedzUsuńPrzepięknie wyszedł ten blat, trochę trzeba było się napracować, ale wyszło o wiele taniej.
OdpowiedzUsuńFascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńczy jest łatwy w utrzymaniu czystości. Ciekawe i dobre środki czystości można znaleźć na https://chemialux.pl/. Niemieckie środki czystości w jednym miejscu.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńPrzyznam szczerze ze wykonanie tego blatu jest bardzo pomysłowe.
OdpowiedzUsuńDekoracyjnie owszem, ale taki beton to barachło. Ja chcę blat betonowy po to, abym nie musiał przejmować się zalaniem, aby wtopić weń zlew, albo nawet zrobić jako całość. Stawiać gorące garnki z żeliwa i patelnie itp.
OdpowiedzUsuńRewelacyjnie wygląda. Bardzo kreatywne wykonanie.
OdpowiedzUsuńBetonowy blat to wyjątkowe połączenie nowoczesnego designu z trwałością i funkcjonalnością - absolutny must-have w nowoczesnej kuchni!
OdpowiedzUsuńZ pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.
OdpowiedzUsuńTen pomysł jest na prawdę bardzo fajny
OdpowiedzUsuń