DIY - ODNAWIAMY STOLIK OGRODOWY - MALUJEMY LAZURĄ!
Prace ogrodowe Czas Start!
Cz.1 Odnawiamy stolik ogrodowy
PROLOG
Marzec 2022 był zaskakujący pod wieloma względami, o których nie będziemy tu pisały, bo sami wiecie. Zaskakiwał nas nie tylko złymi wieściami , bo również piękną pogodą. Jak na ta porę roku zrobiło się niespodziewanie ciepło. Chcąc wykorzystać te ciepłe dni, ruszyliśmy z pracami w ogrodzie. Było grabienie liści, trawy, zbieranie gałęzi nastrącanych przez wiatr i przekopywanie grządek. Udało mi się nawet posiać szpinak, sałatę i rzodkiewki. Kiedy ogród udało się jako tako doprowadzić do ładu, przyszedł czas na przegląd mebli i sprzętów.
W tym miejscu muszę od razu powiedzieć, że część mebli ogrodowych pozostaje na zimę pod „chmurką”. O ile huśtawka z technorattanu i krzesła miały się nieźle, to drewniany, rozkładany stół z Ikei już niestety nie. Postanowiłam skorzystać z pięknej pogody i odnowić stolik.
Wybór farby i dlaczego to będzie lazura?
Jak zapewne pamiętacie, w zeszłym roku mój warzywnik został znacznie powiększony, a wszystkie drewniane obudowy zyskały piękny szary kolor. Pomalowane zostały LAZURĄ OCHRONNĄ POLSKI KLIMAT, która miała dawać skuteczna ochronę drewna nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i to nawet na 12 lat. Na razie minął tylko rok, ale Lazura sprawdziła się znakomicie. Po tych 12 miesiącach nic się nie zmieniło, a pomalowane skrzynki ciągle wyglądają jak nowe.
W związku z tym postanowiłam użyć tego samego produktu do renowacji pozostałych drewnianych mebli w tym, wspomnianego wyżej stolika.
Z dostępnej gamy kolorystycznej wybrałam kolor grafitowy, ale nie tylko dlatego, że bardzo go lubię, ale również dlatego, że doskonale współgra on z zielenią ogrodu, nadając mu jednak bardziej nowoczesnego charakteru. Dodatkowo Lazura ta, jest dość kryjąca i z powodzeniem pokrywa poprzednie powłoki, ujednolicając drewno.
Dzięki temu meble „z różnych parafii”, po pomalowaniu jednym kolorem, będą pasowały do siebie.
WŁAŚCIWOŚCI:
- Trwale chroni drewno przed działaniem promieni UV.
- Wodoodporna, zapobiega wnikaniu wody w głąb drewna.
- Mrozoodporna, nie pęka oraz nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur.
- Mikroporowata i elastyczna pozwala drewnu oddychać oraz pracuje wraz z drewnem podczas zmian wilgotnościowych.
- Utrwala piękno drewna i podkreśla jego usłojenie.
- Nie kapie, nie tworzy smug oraz zacieków.
PRZEZNACZENIE:
- Drewno na zewnątrz i wewnątrz: drzwi, elewacje, podbitki, boazerie, belki, płoty, domki narzędziowe, meble ogrodowe, pergole, itp.
- Wszystkie gatunki drewna z wyłączeniem drewna tłustego oraz zawierającego antyoksydanty.
- Na powierzchnie umożliwiające swobodny spływ wody i śniegu.
WAŻNE:
Wysokiej jakości żywice użyte do produkcji sprawiają, że lazura jest odporna na wahanie temperatury w granicach od 40 C do +60 C. Hydrofobowa formuła sprawia, że krople wody nie wnikają w głąb drewna.
Elastyczna i odporna powłoka pracuje wraz ze zmianami objętościowymi drewna powstałymi pod wpływem wahań wilgotnościowych i temperaturowych, dzięki czemu powłoka nie łuszczy się i nie pęka. Lazura ta występuje w 8 kolorach.
Malowanie stołu czyli od czego zacząć?
Praca z LAZURĄ OCHRONNĄ POLSKI KLIMAT jest łatwa i można przeprowadzić ją w 2 prostych krokach.
KROK 1
Przygotowanie podłoża
Stolik został przeszlifowany papierem ściernym o gradacji najpierw 180, a następnie 220. Tu bardzo pomocna okazała się szlifierka elektryczna, chociaż oczywiście można użyć kostek ściernych. Po szlifowaniu stolik został odpylony wilgotną ściereczką i pozostawiony do wyschnięcia.
KROK 2
Malowanie
Przed użyciem oraz w trakcie malowania Lazurę należy bardzo dokładnie wymieszać.
Nałożyć minimum 2 warstwy pędzlem lub minimum 3 warstwy pistoletem natryskowym. Do malowania użyłyśmy pędzla, wspomagając się na płaskich powierzchniach, wałkiem do gęstych farb i lakierów.
UWAGA: Na drewno narażone na oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych, oraz w przypadku jaśniejszych odcieni, zaleca się nałożenie trzeciej warstwy lazury. Ostateczny efekt kolorystyczny widoczny jest po wyschnięciu.Temperatura stosowania od 12°C do 25°C.
W naszym przypadku wystarczyły dwie warstwy farby by stolik wyglądał jak nowy. Teraz nie tylko jest dobrze zabezpieczony, ale i prezentuje się świetnie. Bardzo cieszy mnie fakt, że udało się odnowić go w ciągu jednego popołudnia, bo już w nadchodzących dniach zapowiadają znowu śnieg!
16 comments: