USZCZELNIAMY OKNA, CZYLI PRZYGOTOWANIA DO SEZONU ZIMOWEGO

30.10.20 Pani to potrafi 12 CommentsPROLOG

Jesień za oknami zażółciła liście, sypnęła dorodnie orzechem i zabrała resztki ciepła. Zostawiła jesienna pluchę i deszcz. Teraz dopiero czuć, że lato odeszło bezpowrotnie. A wraz z latem beztroskie siedzenie na ogrodzie, grillowanie i pląsanie na łonie natury w bikini. Ale jesień próbuje zabrać mi coś jeszcze - a mianowicie moją werandę. Ale tej, moi drodzy nie oddam bez walki!

Jak pisałam wcześniej, naszą werandę pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia miłością wzajemną. Niestety, wraz z nadejściem jesieni poczuliśmy, że trzeba się z werandą będzie pożegnać. Dlaczego? - bo nie ma ogrzewania, bo cienkie ściany są bez ocieplenia, bo 1/3 część ścian zajmują okna, a te są pojedyncze… i pewnie jeszcze wiele by się znalazło. Ale nie ma co narzekać, trzeba działać. Na pierwszy ogień poszło ogrzewanie i na werandzie stanęła koza (TUTAJ), kolejnym krokiem są okna. 


OKNO NIEDOSKONAŁE

Czyli uszczelniacze w ruch

Na werandzie mam 10 okien i wszystkie te okna mają gigantyczne szpary i pojedyncze szyby! Łatwo sobie wyobrazicie, jak wpływa to na klimat werandy: ze szpar wieje a cienkie szyby powodują wieczne parowanie okien. Trochę pogrzebałam w sieci i okazało się, że mam narzędzia do walki. Znalazłam dwa produkty, które wydają się idealnie rozwiązywać mój problem. Pierwszy to uszczelka gumowa tesamoll®profil D do drzwi i okien, drugi to tesamoll®Thermo Cover - folia do szyb. Postanowiłam, że wypróbujemy te produkty, bo bez walki się nie poddamy. 


USZCZELNIAMY OKNA

Jakie to proste

Do uszczelnienia okien wybrałam samoprzylepną uszczelkę gumową marki tesa. Można nią uszczelnić szpary od 3 mm do 7 mm, a takie mam u siebie. Ponadto uszczelka ta jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, promieni UV, ozonu i temperatur, a jej minimalny gwarantowany okres trwałości wynosi 8 lat.  


MONTAŻ

Montaż uszczelki jest banalny, nawet przy moich starych oknach. Na poniższych zdjęciach widać jakie to proste: mycie okien, odtłuszczenie miejsca naklejania uszczelki, klejenie uszczelki i gotowe! MONTAŻ FOLII 

Czyli zaparowanym oknom mówię NIE! 

Kiedy udało nam się uporać z uszczelkami, przyszła kolej by wypróbować tesamoll® Thermo Cover - folia do szyb marki TESA. W opakowaniu znalazłam folię i taśmę mocującą. Jako, że futryny okien miałam już umyte, wystarczyło nakleić wokół ramy taśmę. Pamiętajcie, że folię kleimy na ramie nie na szybie bo wraz z nią tworzy izolującą poduszkę powietrzną porównywalną z dodatkową szybą! 


W drugim kroku kleimy folię do taśmy. Najlepiej robić to w dwie osoby. Lekko naciągamy folię i przyklejamy do taśmy. Teraz za pomocą suszarki do włosów naciągamy folię. Suszarkę ustawiamy na dmuchanie ciepłego powietrza i delikatnie „suszymy” powierzchnię folii do pełnego napięcia i likwidacji zagnieceń. Nadmiar folii obcinamy nożyczkami. 


UWAGA: nie przykładaj bezpośrednio wylotu powietrza suszarki do folii, bo zrobi się dziura. 

Przyznam Wam, że chociaż dzisiaj nie napaliłam w piecu, jest już o wiele cieplej! 
KOCHANI DZIĘKUJEMY, 
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE 
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.

POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI
12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, najbardziej zachwyciła nas folia. Teraz ostro pada, a pary nie ma, poczekamy jeszcze do mrozów, zobaczymy jak izoluje.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękujemy Joasiu, w naszym duecie, to Beti sięga po pióra i robi za modelkę, ja jak zawsze za obiektywem. :-)

   Usuń
 3. Super pomysły i inspiracje. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anetko dziękujemy, że nas odwidziałaś - zapraszamy częściej. Przesyłamy buziaki Ania i Beti

   Usuń
 4. Dobra ta folia, nie znałam takiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Aleksandra, nas również zaskoczyła. Buziaki :-)

   Usuń
 5. Uszczelnianie okna zawsze mi szło opornie. Dziękuję za poradnik. Ważne jest żeby wybrać dobre materiały, taśmy, kleje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Mariana, tak to prawda, jeśli co roku nie chcesz wymieniać uszczelki, warto kupić produkty sprawdzonej firmy.

   Usuń
 6. Nie wiem, czy zdecydowałabym się na zrobienie tego samodzielnie, ale z Waszym poradnikiem nie wydaje się to takie trudne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, z reguły najtrudniejszym, najbardziej pracochłonnym etapem jest przygotowanie: umycie, odtłuszczenie - reszta to już poezja :-)

   Usuń