JAK POWIESIĆ OBRAZY NA ŚCIANIE - CZYLI MODNA GALERIA Z LIŚCI

30.6.18 Pani to potrafi Ania & Beti 3 Comments


Nic tak nie dekoruje mieszkalnego wnętrza, jak domowa galeria sztuki - przynajmniej moim zdaniem. Uwielbiam wnętrza pełne zawieszonych zdjęć czy obrazów, bo zawsze tworzą niepowtażalny klimat. 

Ale co zrobić, gdy nie mamy odpowiedniej ilości „dzieł sztuki” i raczej do kolelcjonera nam daleko? Wziąć kredyt i zacząć przeglądać oferty aukcyjne, zaprzyjaźnić się z artystą, czy po prostu poddać się? Ani jedno, ani drugie. Osobiście zachęcam też do kupowania oryginałów choćby od studentów ASP, bo w tym momencie sztukę kupimy za grosze, a przy odrobinie szczęścia obrazy mogą osiągnąć krocie! 

Ale zanim to nastąpi, a ściana z obrazami marzy się nam już, możemy zrobić coś swojego. Dzisiaj chcemy Wam pokazać jak tanim kosztem wykonać dekoracyjne obrazki i jak najprościej je powiesić, by tworzyły zgrabną całość.


tworzymy obrazy

W tej części potrzebne nam będą:
- ramki z passe-partout
- nożyczki
- skalpel
- klej do papieru
- ołówek
- zestaw liści ozdobnych z Party Deco
- białe lub szare kartki A4 (mogą być te z drukarki)


Wykonanie obrazków jest dziecinnie proste. 
1. Odpakowujemy ramki z folii i wyjmujemy tył ramki
2. Przycinamy białą kartkę do odpowiedniego rozmiaru
3. Na kartce układamy wybrany zielony liść i przyklejamy go za pomocą kleju do papieru
4. Składamy całość i zamykamy ramkę. 
5. Gotowe!


W ten sposób zapełnaimy wszystkie przygotowane ramki. 
UWAGA: Dodamy tylko, że na tło nadają się bnajlepiej kartki w kolorze jasno-szarym. Kiedy passe-partout też jest białe, może nam być trudno dopasować biel do bieli. jak powiesić obrazy?
Trzeba przyznać, że powieszenie większej ilości ramek nie zawsze jest proste. Oczywiście można je wieszać na oko, przykładając jeden do drugiego, ale tu trzeba mieć odwagę, wyczucie i nie być perfekcjonistą. To doskonała metoda, kiedy nasza galeria powstaje przez lata i kolejne obrazki po prostą dołączają. Co jednak zrobić, kiedy mamy do powiedzenia parenaście różnej wielkości ramek i pozornie nic do siebie nie pasuje? 
Ja przez wiele lat wypracowałam własny sposób, jak dla mnie prosty i pozwalający na korygowanie układu na ścianie, jeszcze przed zawieszeniem obrazów. 

co będzie nam potrzebne:
- grubsza folia malarska
- czarny marker
- miarka lub linijka
- nożyczki
- młotek i gwoździe bądż wiertarka i wkręty - dopowieszenia obrazów.


krok I 
Na początek dokładnie mierzymy obszar w którym chcemy powiesić nasze obrazy. 


KROK II 
Z foli malarskiej wycinamy odpowiedni kawałek: najczęściej będzie, to kwadrat lub prostokąt, ale w razie konieczności mogą to być i inne kawałki. Jeżeli chcemy się upewnić czy dobrze wymierzyliście, to za pomocą taśmy malarskiej, przyklejcie ją do ściany. 

KROK IIi
Jeżeli folia pasuje i odpowiada obszarowi pod galerię sztuki, to możemy działać dalej. Folię należy położyć płasko na podłodze. Tu potrzebujemy trochę miejsca. Teraz na folię rozkładamy przygotowane wcześniej ramki. Tak długo układamy, aż osiągniemy pożądany efekt. Jeżeli chcecie żeby ubrazki tworzyły spójną cłość to odległości między nimi powinny być zbliżone. Warto też zachować chociaż jedną, pionową lub poziomą, linię wspólną. Ułożone obrazki obrysowujemy markerem, tak żeby na folii powstało odbicie naszej przyszłej galerii. 


KROK Iv 
Kiedy zarys obrazków jest już gotowy, to za pomocą linijki lub miarki, musimy zaznaczyć miejsca gdzie wbijemy gwożdzie (lub wktęcimy wkręty). Najczęściej uchwyty w ramkach znajduja się na różnych wysokościach. Dlatego też, musimy zmierzyć każdą odległość i zaznaczyć ją na folii. 


KROK v
Kolejną czynnością jest powieszenie foli z obrysami na ścianie. Mocujemy ją za pomocą pasków z taśmy malarskiej (tak jak na fotografii). My używamy taśmy typu sensitive z TESA dlatego, że przy jej zrywaniu mamy pewność, że nie odejdzie razem z farbą. Teraz w zaznaczonych miejscach wbijamy gwoździe lub wkręcamy wkręty. 


UWAGA: Jeżeli musicie wkręcić wkręty, to za pomocą twardego ołówka przenieście miejsce na otwór na scianę i rozerwijcie w tym miejscu folię. Nie można wiercić razem z folią, bo wiertło by ją wciągnęło. 


Koszt naszej galerii
1. opak / 21 szt..- Dekoracyjne ALOHA - liście tropikalna / PARTY DECO - 22 PLN - LINK
3 szt. złote ramki / LEROY MERLIN 18x24 cm - 9.99 PLN
1 szt. ramka czarna / IKEA 50x50 cm - 39,99 PLN
1 szt. ramka złota / IKEA 40x50 cm - 29,99 PLN
3 szt. ramka złota / IKEA 30x40 cm - 24,99 PLN
1 szt. ramka złota /LEROY MERLIN 13X18 cm - 7.90 PLN
klej do papieru - 7 PLN
folia malarska - 4 PLN
narzędzia nożyczki, linijki, miark
a

LĄCZNA KWOTA 215,82 PLN


Teraz pozostała najfajniejsza część czyli powieszenie obrazków. Galeria gotowa. 


NAPISZCIE JAKIE SĄ WASZE 
SPOSOBY NA MONTAŻ OBRAZÓW


POZDRAWIAMY CIEPLUTKO

ANIA I BETI, CZYLI DZIEWCZYNY 
PANI TO POTRAFI

3 komentarze:

 1. :) wstyd się przyznać ale przez prawie 8 lat nie znosiłam w domu (o metrażu 200m2) i nie miałam na ścianach nic. Od niedawna zaczęłam lubić zdjęcia, obrazki i inne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zdecydowałem się na dosyć nietypowe rozwiązanie. A konkretnie druk wrocław - Reprotechnika. Wydrukowałem tam kilka obrazów w formie plakatów oprawiłem a antyramę i wyglądają super,a koszta są minimalne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna kompozycja, w sam raz do wnętrz skandynawskich :)
  Ja z kolei stawiam na nowoczesne obrazy do salonu https://www.gallerystore.pl/obrazy-do-salonu.

  OdpowiedzUsuń