DIY - CZY WARTO MIEĆ DREWNIANY BLAT? JAK ODNOWIĆ DREWNIANY BLAT KUCHENNY?
prolog
Jeżeli założymy, że kuchnia to serce domu, to blat kuchenny będzie jego główną „tętnicą”. To tu przygotowujemy posiłki, kroimy chleb, gotujemy, pieczemy i wykonujemy setki codziennych czynności. W związku z tym blat w kuchni to miejsce szczególnie narażone na ryzyko zabrudzeń i zarysowań. Czy w takim razie warto mieć blat wykonany z drewna i jeżeli tak to z czym trzeba się liczyć?
drewno - materiał o wielu twarzach,
czyli zalety i wady
Wybierając drewno na blat kuchenny musimy pamiętać, że wybór gatunku drewna nie jest bez znaczenia. Z materiałów krajowych polecane są drewna twarde, takie jak dąb, jesion i buk. Jednak coraz częściej wykorzystywane są gatunki egzotyczne, które posiadają większą gęstość, zawierają dużą ilość garbników i tym samym znacznie lepiej sprawdzają się w wilgotnym środowisku, którego nie zabraknie w kuchni. Decydując się na drewniane blaty w kuchni stajemy przed wyborem: drewna litego lub klejonego. Te pierwsze charakteryzować się będzie naturalnym układem słojów i nierównościami, ale jednocześnie będzie miało tendencję do wypaczania. Drewno klejone ma znacznie wyższą wytrzymałość, nie wypacza się, nie pęka, a zachowuje naturalne piękno i niewątpliwy urok.
zalety drewna:
- - jest łatwe w obróbce – można je dowolnie wycinać i dopasowywać do projektu kuchni,
- - jest materiałem naturalnym i przyjaznym środowisku,
- - dodaje ciepła pomieszczeniom,
- - jest uniwersalne i komponuje się z wieloma innymi materiałami np. szkłem, stalą czy kamieniem,
wady DREWNA:
- - nie każdy rodzaj drewna jest odporny na wysokie temperatury,
- - drewno jest materiałem palnym.
W tym miejscu mamy dla wszystkich miłośników drewna, cudowną wiadomość - nie ważne w jakim stanie jest drewno, można je z powodzeniem (i to wielokrotnie), odnawiać!
jak odnowić
blat kuchenny
instrukcja
"krok po kroku"
Blat po roku użytkowania nie wyglądał źle, ale z racji tego, że zamarzyła mi się zmiana kranu (już niebawem Wam go pokażę), postanowiłam go odświeżyć. Nie było dramatu, bo solidny dąb potrafi znieść wiele. Jednak przy kranie i przy czajniku elektrycznym, pojawiły się nieestetyczne ciemne plamy.
Nie wiem czy poprzednio, gdy zabezpieczaliśmy blat olejowoskiem, nie popełniliśmy jakiś błędów - za mało warstw, zbyt krótki czas wysychania, trudno dziś to stwierdzić, ale blat nie wyglądał najlepiej. Trzeba było to naprawić!
krok 1
ściąganie wosku
Do ściągania wosku najlepszy jest profesjonalny preparat na przykład: zmywacz wosku. Ten którego użyłyśmy to produkt marki Starwax: ZMYWACZ WOSKU EKSTRA MOCNY. Jest to ekstra mocny preparat, przeznaczony do usuwania starych warstw wosków i past parafinowych oraz czyszczenia lakierowanego drewna.
Możemy używać go w wersji rozcieńczonej i nierozcieńczonej. My nakładałyśmy go w wersji pur, bo zależało nam na całkowitym usunięciu wosku. W takim przypadku stosujemy go bez rozcieńczania.
sposób użycia:
- - Nanieść produkt na powierzchnię pędzlem.
- - Trzeć szczotką lub wełną stalową
- - Zostawić na powierzchni przez kilka minut.
- - Usunąć wilgotną gąbką lub szmatką my użyłyśmy do tego cykliny.
- - Na zakończenie spłukać powierzchnię często płukaną wilgotną gąbką lub szmatką.
krok 2
cyklinowanie i szlifowanie
Kiedy wosk został już usunięty, postanowiłam wycyklinować blat w celu usunięcia plam i głębszych zabrudzeń. Do tego celu użyłyśmy niezawodnych cyklin Kirschner’a, a przy okazji usunęłyśmy stare silikony, bo jak wiadomo trzeba je i tak wymienić. Kiedy cykliny poszły w odstawkę blat został gruntownie wyszlifowany - najpierw papierem ściernym o granulacji 100, a następnie 150.
UWAGA: Po takiej czynności blat, trzeba koniecznie dokładnie odpylić.
krok 3
bejcowanie
Kiedy blat został odpylony można było położyć bejcę. Tu użyłyśmy STARWAX BEJCA DO DREWNA ANTIQUAIRE
Produkt ten oparty został na rozpuszczalniku terpentynowym, gwarantującym doskonałe wnikanie we włókna i równomierne wybarwienie. Zawartość oleju drzewnego zapobiega puchnięciu drewna. Po wyschnięciu powierzchnia nie jest tłusta.
UWAGA: jeżeli zależy Wam na czasie, lepiej jest użyć bejcy nitro. Ta na bazie wody potrzebuje 12h schnięcia!
Bejcę najlepiej jest nanosić tamponem zrobionym ze szmatki, my użyłyśmy do tego celu ręcznika celulozowo - włókninowego.
krok 4
olejowanie
Tym razem postawiłam na olejowane wykończenie. Najlepiej sprawdza się olej lniany, który podgrzewamy do temperatury ok. 60 stopni. Nakłada się go na blat za pomocą pędzla, a nadmiar ściera szmatką. Kiedy olej wyschnie powtarzamy procedurę, na koniec robimy test kropli. Polega on na tym, że na blat upuszczamy kroplę wody, jeżeli pozostaje niewchłonięta na powierzchni, blat jest odpowiednio zabezpieczony. Jeżeli nie, całą procedurę trzeba powtórzyć.
My położyłyśmy trzy warstwy oleju.
CO POTRZEBUJEMY:
- - preparat do ściągania wosku
- - cykliny
- - papier ścierny / szlifierka
- - szmatki celulozowe
- - pędzel
- - bejca
- - miseczka
- - olej do blatów
- - rękawiczki ochronne
Kochani, dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Jeśli post podobał Wam się lub był przydatny.
Będzie nam miło, jak pozostawisz po swojej
obecność znak w postaci komentarza.
Dziękujemy i pozdrawiamy
Ania i Beti, czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
Drewniany blat w kuchni wygląda bardzo ładnie, jednak łatwo go uszkodzić. To dobre rozwiązanie dla osób, które mało gotują.
OdpowiedzUsuńhttps://akord-meble.pl/
Ja zdecydowałem się na blat kamienny i jestem bardzo zadowolony
OdpowiedzUsuńJak zawsze przydatne porady i wskazówki. U mnie blat drewniany nie wygląda już tak dobrze, więc może skorzystam z waszego diy. Myślałam nad wymianą, ale spoko można dać drugie życie blatu, to na pewno warto!
OdpowiedzUsuńDzięki
Moim zdaniem blat drewniany super się prezentuje. To prawda, że można go łatwiej uszkodzić niż kamienny, ale i tak wybrałam do swojej kuchni drewniany. Dzięki za porady, jak go odnowić, żeby znowu wyglądał jak nowy ;)
OdpowiedzUsuńCzy te cykliny Kirschner’a trzeba ostrzyć podczas pracy? Chciałam takie zakupić ale zaczęłam czytać ulotkę o procesie przygotowania ich do pracy, który wydał mi się dość skomplikowany i wymagający odpowiednich narzędzi i trochę się zniechęciłam... :(
OdpowiedzUsuńWitaj
UsuńTak cykliny trzeba ostrzyć, ale na ten blat starczyło mi oryginalnego ostrza :) Akurat te cykliny są najlepsze na rynku i dają radę :)
Ja ostatnio w ten właśnie sposób odnawiałam z moim mężem blat kuchenny. Musze przyznać, że wygląda cudownie, jak nowy. To na pewno duży plus dla naszych kieszeni, że nie mieliśmy wydawać pieniędzy na nowy blat ;)
OdpowiedzUsuńBardzo podobają mi się blaty drewniane w kuchni, jednak trochę obawiam się o ich trwałość i wytrzymałość.
OdpowiedzUsuńDrewniany blat wygląda wspaniale
OdpowiedzUsuńDrewniany, ale naprawdę drewniany, a nie jakaś sklejka, wtedy ma sens i wg mnie żadne oklejanie bo już wtedy nie jest taki jak powinien być.
OdpowiedzUsuńto racja! Drewniany najlepszy, ale to "naturalne starzenie" trzeba lubić!
UsuńBlat wygląda wspaniale. Naprawdę fajnie, że można cos odnowić, a nie kupować nowy produkt. Przyda się to DIY na przyszłość.
OdpowiedzUsuńŚwietny poradnik. W ogólne uwielbiam wszelkie poradniki DIY, często to są niezwykle wartościowe i cenne porady, dzięki którym możemy samodzielnie coś zmajstrować lub coś odnowić. Kuchnia często rządzi się trochę swoimi prawami, bo tam jest woda i wilgoć oraz opary tłuszczu, trzeba wiec dobrze podejść do sprawy ale właśnie dzięki takim poradnikom wiemy jak uniknąć problemów i zrobić wszystko w sposób profesjonalny i przemyślany :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry poradnik. Można się wszystkiego dowiedzieć w jednym miejscu i zabrać do odnowienia blatu. Ja co prawda niedawno go wymieniałam, ale przynajmniej będę wiedziała co zrobić jak już nie będzie wyglądał tak dobrze jak teraz. Dzięki za to DIY.
OdpowiedzUsuńCała przyjemność po naszej stronie!
UsuńŚwietnie napisany poradnik, bardzo przydatny, szkoda, że mój blat próbowałam robić, zanim przeczytałam ten tekst :)
OdpowiedzUsuńporwałam się na renowację blatu z odzysku (pięknego, ale z farbą olejną na wierzchu) szlifierką oscylacyjną z marketu i to była udręka, potem kolega mi pożyczył coś takiego ( https://www.narzedzia.pl/szlifierka-mimosrodowa-aeg-ex-150-es,45199.html ), co już było bez porównania wydajniejsze i mniej męczące, bym na koniec się dowiedziała, że najpierw trzeba było położyć środek do zdejmowania starych powłok....
Wyszło świetnie, bardzo przydatne wskazówki
OdpowiedzUsuńInteresujący ten wpis!
OdpowiedzUsuńWszystkie informacje jak najbardziej przydatne
OdpowiedzUsuńGenialny wpis
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba ten drewniany blat, dobra robota. Jestem w trakcie remontu kuchni i zdecydowałam się na zakup mebli zrobionych z betonu piaskowego. Myślicie, że to drewno by do nich pasowało? Muszę coś wymyślić w tej kwestii. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem drewniany blat jest bardzo elegancki. W nowej kuchni prawdopodobnie również zdecyduję się na takie zachowanie. Muszę jeszcze tylko znaleźć salon meblowy w Kielcach, w którym zakupię stylowe meble.
OdpowiedzUsuńOd zawsze podobały mi się drewniane przedmioty w pomieszczeniu, także i blaty i szafki z naturalnego drewna, jednak zawsze obawiałem się o ich wytrzymałość w kuchni lub innych miejscach w których mogłyby mieć kontakt z wodą lub wilgocią.
OdpowiedzUsuńDrewniane blaty bardzo ciepło wyglądają i dodają niesamowitego uroku mieszkaniu. Ale często wokół zlewu, a zwłaszcza przy baterii tworzą się czarniawe zabarwienia. Dlatego ważne jest prawidłowe zaimpregnowanie drewna.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie
OdpowiedzUsuńNa pewno pięknie będzie się on prezentował pod warunkiem zastosowania odpowiedniej konserwacji.
OdpowiedzUsuńPięknie to wygląda
OdpowiedzUsuńFajnie skomponowane
OdpowiedzUsuń🔧 Hydraulik Warszawa – Twoje domowe awarie w naszych rękach! 🔧
OdpowiedzUsuńZastanawiasz się nad tym, kogo wezwać, gdy niespodziewanie pojawi się problem hydrauliczny w Twoim domu? Myśl o nas! Nasza ekipa hydraulików z Warszawy to prawdziwi specjaliści, którzy podchodzą do każdego zadania z pełnym zaangażowaniem. Oferujemy konkurencyjne ceny, szybką reakcję na zgłoszenia i gwarantowaną jakość wykonania. Nie pozwól, aby niespodziewane awarie zakłócały Twoje codzienne życie udraznianiekanalizacji.eu pogotowie kanalizacyjne warszawa. Zaufaj profesjonalistom!
Dla tych, którzy chcą szybko i bezproblemowo sprzedać swój samochód w stolicy, auto skup Warszawa stanowi idealne rozwiązanie. Oferuje uczciwe ceny i minimum formalności, co czyni cały proces sprzedaży znacznie prostszym i przyjemniejszym. Jeżeli myślisz o pozbyciu się swojego pojazdu, warto rozważyć tę opcję.
OdpowiedzUsuńNie pozwól, aby awaria kanalizacji zakłóciła Twój spokój! Profesjonalne pogotowie kanalizacyjne Białołęka - jesteśmy do Twojej dyspozycji o każdej porze. Sprawnie, czysto, bez komplikacji.
OdpowiedzUsuńTe podpowiedzi są rewelacyjne. Super wpis.
OdpowiedzUsuńBardzo mi się wszystko podoba
OdpowiedzUsuńSłyszałem, że to dobra firma, więc ta bejca pewnie też będzie spoko.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńZ pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.
OdpowiedzUsuńFajna bateria zlewozmywakowa
OdpowiedzUsuńWedług mnie taki blat prezentuje się bardzo ładnie ;)
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuń