DIY - JAK TAPICEROWAĆ PUFĘ #ZostańWdomu

17.4.20 Pani to potrafi 15 Comments



Szybka metamorfoza pufa
Czyli domowych porządków ciąg dalszy

To nie „koronaferie” tylko odmienna rzeczywistość Kwarantanna trwa w najlepsze, dla naszego dobra, zostaliśmy „uwięzieni” w domach. Nie chodzimy do pracy, ale wcale nie jest nam łatwiej. To nie „koronaurlop” , tylko odmienna rzeczywistość. A w niej utrudnione zakupy, obowiązek szkolny, który spadł w dużej mierze na rodziców, dzieci 24 na dobę w domu , sterty garów do mycia i brak możliwości zmiany, by chociaż przewietrzyć umysł. Jak dołożymy do tego otaczające nas wiadomości i niezbyt fajne prognozy, to nie ma się co dziwić, że morale spada. U niektórych to nawet pikuje w dół! 

Na szczęście obie z Anią słyniemy z pozytywnego podejścia do życia. Dlatego postanowiłyśmy wykorzystać zaistniałą sytuację i zrobić wreszcie to, co nie udało się do tej pory! Ja wykleiłam album ze zdjęciami sprzed 10 lat (o rany, jak ja tam byłam młoda!), Ania ogarnęła dokumenty. Nawet mój stary puf, doczekał się nowego wdzianka. 

Stary ale jary 
Czyli puf dostaje nowe wdzianko! 
Mój stary puf jest u mnie już 20 lat! To długo. Na początku był czerwony. No cóż, były i takie czasy. Po latach doczekał się pięknego obicia w czarno-białą kratę. Uwielbiałam go w tej odsłonie! Ale przygarnęliśmy do domu małą kotkę a po 2 latach pojawił się mały piesek. Kotek zrobił sobie z pufa drapak, a piesek zbyt często znaczył teren… Prałam tapicerkę wiele razy, ale przyszedł czas (CZAS!) na zmiany! Na nową szatę króla wybrałyśmy miodową wersję aksamitu. Tkanina piękna i profesjonalna, odporna na plamy i zabrudzenia. 

CO POTRZEBUJEMY:
-  tkaninę obiciową  
-  owatę na boki (jeśli koniczna jest wymiana)
-  taker 
-  ostre nożyczki
-  rozszywacz do zszywek
-  nici i igłę tapicerską
- 'kombinerki'


KROK 1 -  DEMONTAŻ TAPICERKI
Pierwszą czynnością jest zdjęcie starej tapicerki. Ale żeby tego dokonać, trzeba wyjąć setki zszywek. Bardzo pomocny jest przy tym „rozszywacz” do zszywek tapicerskich. Można go kupić w sieci za parę złotych, a pomoc niesie ogromną! 






KROK 2 - DOCINANIE TKANINY
Po zdjęciu starego materiału, nie wyrzucamy go, posłuży nam jako szablon do wycięcia nowych części. Na rozłożonej tkaninie układamy stare części i wycinamy nowe. Pamiętajcie żeby dołożyć parę centymetrów zapasu, na obicie. Najczęściej po obiciu mebla, obcina się nadmiar tkaniny, dlatego trzeba to uwzględnić. 


KROK 3 - TAPICERUJEMY
Pierwsze było wieko. Obijanie takiego przedmiotu jest bardzo proste. Rozciągamy na stole lub podłodze, docięty materiał. Na nim kładziemy „do góry nogami”, wieko pufa i przybijamy za pomocą takera. Pamiętajcie, że zawsze mocujemy tkaniną na krzyż: prawa - lewa, góra - dół. 



KROK 4 - SZYJEMY I MONTUJEMY USZY
Ponieważ mój puf pełni też funkcję schowka, ma otwierane wieko. Dlatego też musiał mieć „uszy” czyli uchwyty do jego zdejmowania. Z wyciętych dwóch pasków materiału (8 x 20 cm) uszyłam uchwyty, które za pomocą takera zostały przybite do spodniej części wieka. 





KROK 5 - ZSZYWAMY BOK TKANINY
Boki pufa owinęłyśmy dociętym pasem materiału. Bok został zszyty ściegiem krytym a dół i góra  tkaniny zostały przytakerowane do pufa. I tyle.



Niecałe dwie godziny wystarczyły, by puf dostał nowe wdzianko i znowu zdobił salon. A Wy, co robicie podczas kwarantanny? 



KOCHANI DZIĘKUJEMY, ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
TRZYMAJCIE SIĘ CIEPLUTKO
ŻYCZYMY WAM DUŻO ZDRÓWKA
I UWAŻAJCIE NA SIEBIE!

ANIA I BETI, 
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI

15 komentarzy:

  1. To ja nie muszę iść do tapicera? :) Spróbuję zrobić to samodzielnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, to tylko wydaje się trudne. A potem człowiek łapie bakcyla i zabiera się za coraz trudniejsze zadania tapicerskie. Pozdrawiamy :-)

      Usuń
  2. O uwielbiam takie pufy:) Mega podobają mi się taki meble.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pufa miała ponad 10 lat (pierwotnie była czerwona), a to już jej 3 wdzianko. Buziaki Ania i Beti

      Usuń
  3. Niby taka prosta sprawa, a efekt robi wrażenie. Ja niestety puf się pozbyłam dawno temu i trochę żałuję bo obecnie mogłyby dostać nowe życie. Ja w ramach spędzania czasu w domu kupiłam sobie Ukulele :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Aleksandra, my niestety należy do osób, które sporo rzeczy gromadzą, dość trudno się pozbywamy szczególnie mebli - w końcu ich przeróbka to nasza pasji i praca.

      Usuń
  4. Jak widac niewiele potrzeba .... Piękna przemiana !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Agata, dokładnie czasami wystarczy tylko kawałek tkaniny np. ze starej zasłony...

      Usuń
  5. Piękny puf i ten kolor. Na początku, gdy na Was trafiłam zachwyciłam się Waszą zręcznością, z jaką robiłyście te wszystkie metamorfozy. Niestety wszędzie dominował "arlekini" wzór biel-czerń pasami, kratami. Dla mnie koszmar. Od jakiegoś czasu stosujecie kolor i to wreszcie jest to. Cudowne, barwne elementy. Chylę czoła i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe poradnik, włąsnie nie wiedziałam co zrobić ze starą pufa a teraz już wiem jak ją dobrze odnowić.

    OdpowiedzUsuń
  7. Sama chętnie skorzystam z tych rad.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  9. Do prac tapicerskich i renowatorskich z całą pewnością potrzebne będą także akcesoria tapicerskie. Bardzo duży ich wybór ma w swojej ofercie firma Jardex. Są to między innymi takie propozycje jak gwoździe tapicerskie. U nich zamówicie wszystko wygodnie w formie online.

    OdpowiedzUsuń